Vymáhání škody po viníkovi nehody

Od: Datum: 09.10.14 14:06 odpovědí: 5 změna: 09.10.14 18:38

Dobrý den,

Byla mi způsobena totální škoda na vozidle. Co se týče auta řeší za mě vše pojišťovna. Auto ale stále splácím leasingové společnosti (jsem ale majitelem auta) a nyní budu muset zaplatit zbývající část úvěru. Mohu tuto částku požadovat po viníkovi nehody? Pojišťovna tohle řešit nebude, možná to prý půjde občansko-správním sporem, ale to si musím řešit sama.

Máte někdo podobnou zkušenost nebo víte zda na tohle nárok mám? Předem děkuji, Hanka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.14 14:46
avatar

Škodu můžete vymáhat po viníkovi, po mě po sousedce, zkrátka po komkoliv. Ale bezúspěšně. Páč viník je pojištěn a odškodní Vás jeho pojištovna. Jak hodně Vás odškodní je jen na Vás, co si necháte líbit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: elody
Datum: 09.10.14 14:59

Zdravím, děkuji za odpověď. Ale pojišťovna mi odmítá uznat škodu, kdy úrěrová smlouva vznikla před škodní událostí. Ale mě ta škoda vnikne až po ní, protože leasingovka mi neodpustí ani halíř, co bych jim splácela poslední rok a chce po mě vše.

Datum: 09.10.14 16:52
avatar

jak napsal kolega nade mnou viník je zákoně pojištěn a škodu vám má hradit pojištovna z vyníka nevymůžete nic zkuste se obrátit na Nehoda.cz ty si s pojištovnama umí poradit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wowo
Datum: 09.10.14 17:18

Minule to bylo naopak

Od: milancukrar®

Datum: 09.04.09 17:45

Předmět: RE: Škoda při autonehodě - odškodněn
Zdroj: https://www.poradte.cz/auto-moto/1743-skoda-pri-autonehode-odskodneni.html

Je na každém z nás co komu uvěříme. dodenávna jsem si myslel, že vše zaplatí jen pojišťovna a na víc není nárok. Pak jsem ale četl a četl a četl, ptal se a dozvěděl jsem se:
Rád alespoň trochu problematiku objasním, jelikož se jedná ač o věc ne složitou, ale lidé v ČR obecně svá práva tolik neznají, nebo se o ně nezajímají a tím také vznikají mýty o tom, že nehoda se řídí pouze zákonem 168/1999 Sb. Není to pravda a kdo Vám tvrdí opak, tak problematiku nezná dokonale, nebo jedná účelově.
Prvně je třeba říct a asi uvést na pravou míru, že v případě vzniku škody lze dostat náhradu pouze tzv. skutečné škody, nebo spíše do výše skutečné škody. Nen tedy možno dostat od pojišťovny pojistné plnění za určitou část škody a náhradu škody přímo od viníka za tutéž část škody. Není možné požadovat za jednu škodu dvojí náhradu!
Vznikne-li škoda (i při dopravní nehodě) odpovídá viník za vzniklou škodu jednoznačně podle §427, §420 odst. 2 Občanského zákoníku. Vozidlo je ale pojištěno z titulu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Vztahy z tohoto pojištění se řídí zákonem č. 168/1999 Sb.
Současná právní úprava umožňuje využít tzv. přímý právní nárok na náhradu škody přímo po pojistiteli (pojišťovně). Tím ale není dotčeno právo poškozeného náhradu škody, nebo její část, uplatnit přímo po viníkovi nehody. Toto je konečně uvedeno i v §1 odst. 3 zákona č. 168/1999 Sb.- cituji: "Nestanoví-li tento zákon jinak, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se řídí Občanským zákoníkem"
Zákon č. 168 v žádném případě neomezuje poškozeného v tom, aby svá práva uplatnil přímo po viníkovi nehody.
V praxi tedy poměrně často dochází k případům, že když pojistitel odmítne krýt určitou část nároku, se poškozený obrátí na soud žalobou přímo proti viníkovi nehody. V případě, že poškozený unese důkazní břemeno je naděje na úspěch v takovém sporu značná. V podobných případech existuje celá řada platných soudních rozhodnutí a není problém si tato rozhodnutí vyhledat v seznamech judikátů obecných soudů, nebo nálezů Ústavního soudu.
Co dodat závěrem? Každý si myslí, že se jeho osoby pojištění odpovědnosti prakticky netýká a nezvažuje výběr správného pojistitele. Často u nich rozhoduje pouze cena pojištění. Tito lidé jsou na velkém omylu. Právě výběr kvalitního pojistitele, který řeší i pojistné události odpovědně je velice důležitý. Pokud se totiž jedná pouze o škody na vozidle, neděje se nic tak tragického. Škoda na zdraví s trvalými následky v řádech milionů Kč, které pojišťovna odmítne neoprávněně vyplatit, pak může pro viníka nehody znamenat vleklý soudní spor a nemalé částky
Nabylo mi to jasné poslal jsem dotaz právníkům, zadli je toto napsáno správně a odpověď je:
Ano, to je přesné.

Ohodnoceno: 1x


Zdroj: https://www.poradte.cz/auto-moto/1743-skoda-pri-autonehode-odskodneni.html

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.14 18:38
avatar

Na tento text po tolika letech můžu sdělit, že jsem někdo viděl tento článek, asi to bylo zde:

okopíroval a poslal právníkům do poradny autoweb, a ti odpověděli to co jsem uvedl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.