růžový papír a daňové přiznání

Od: Datum: 24.05.14 17:01 odpovědí: 20 změna: 22.10.14 19:47

Vypadla jsem ze školy a najednou koukám jako puk, co všechno mi to zaměstnavatelé a další povídají, že musím dělat a potřebuju. Nemám absolutně žádné znalosti o těchto věcech, doteď jsem žila s tím, že daňové přiznání se podává jen v USA a o existenci jakéhosi Finančního úřadu jsem taky neměla zdání. Teď jsem byla na volbách v komisi a donesli nám tam takový ten růžový papír, že si to máme vyplnit. Ale prý jenom pokud už ho nemáme vyplněný jinde. No, já si vzpomínám, že jsem ho už vyplňovala, ale nevím jestli jednou (za duben-květen) nebo dvakrát (za březen a u jiné firmy za duben-květen), takže teď jsem to už nedělala. Jenže prý tedy musím ten příjem z té volební komise uvést jaksi do daňového přiznání a něco tam z toho vypočítat nebo co. Prý taky jsem měla podepsat ten růžový papír teď v práci, co mám na HPP, to si vůbec nepamatuju, že mi tam dali, a prý taky z toho budu muset něco počítat a napsat to k tomu přiznání. No a ještě ke všemu prý musím mít nějaké potvrzení od těch bývalých zaměstnavatelů, kde jsem ten růžový papír podepsala - což si samozřejmě už ani nepamatuju, u koho to bylo. Bylo to vždycky na dohodu, práce nárazová (na jeden nebo dva dny max). Nejsem studentka. Tak teď vůbec nevím, co mám jako dělat, co furt mám vyplňovat a i když se mi to paní z úřadu snažila vysvětlit, tak jsem jí vůbec nerozuměla, protože v těchto věcech se nevyznám, nikdy jsem se o ně nezajímala a celá ta byrokracie mi přijde strašně zmatená a složitá a nevím teda jak to mám udělat.

Zkráceně: Nejsem studentka, podepsala jsem někde růžovej papír, byla to dohoda - brigáda na dva dny. Potom jsem měla jiné dvě brigády (taky dohoda) bez růžovýho papíru. Teď mám normální HPP a asi zatím bez růžovýho papíru. Co mám dělat, abych neměla průser? *bzum*

doplněno 24.05.14 17:07:

Ještě doplním: mluvím jen o období od ledna 2014

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 24.05.14 17:22

Dobrý den, já to napíši "uživatelsky přívětivě". Finanční úřad je instituce, která tu působí již dlouhodobě. Mimo jiných záležitostí spravuje i daně z příjmu fyzických osob - a to jste Vy (ta fyzická osoba). Veškerý příjem se ročně zdaňuje a musí se podávat daňové přiznání. A to do konce března následujícího roku (vyplnit, spočítat, odevzdat a zaplatit). Za zaměstnance to dělá jeho zaměstnavatel. Pokud má ten zaměstnanec i příjem jiný, tak zase podává to přiznání a od svého zaměstnavatele si nechá vystavit potvrzení o příjmu, které přidá jako přílohu k přiznání. Píši to stručně a jistě budu opraven a doplněn. Bylo by dobré vědět, jaký název měl ten růžový papír - tím by se to mohlo projasnit. Zdravím!

doplněno 24.05.14 17:38:

Nevím to přesně, ale myslím si, že zaměstnavatel to za Vás neudělá. Ale, počkejte si na odpovědi profesionální.

doplněno 24.05.14 17:41:

Já jsem Vás chtěl spíše uvést do reality ohledně daní a systému. Zdá se, že jste v tomto jako ta pověstná Alenka .

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.05.14 17:34

Aha a potřebuju teda nějaké to potvrzení, kde jsem to podepisovala? A je možné jen zaměstnavateli říct, aby mi to tam připsal ty dvě brigády, abych to nemusela dělat já?

doplněno 24.05.14 18:19:

Jo, to jsem. Nikdy jsem žádnému vyplňování údajů nerozuměla a potila jsem se vždycky i při vypisování např. omluvenek a podobně. Natož tohle, kde jsou samé "ano-ne", protože kolikrát ani nevím :D

Datum: 24.05.14 17:46

Letos už nic z toho nestihnete. Termín pro odevzdání všech potvrzení z jiných zaměstnání byl do 15.2. Pokud jste neměla jiné příjmy, např. z podnikání, můžete to nejspíš pro letošek pustit z hlavy. Bude ale dobré zjistit, jestli máte u současného zaměstnavatele podepsané prohlášení /růžový dvojlist). Pokud nemáte podepsané prohlášení u dvou (nebo více) zaměstnavatelů současně (např. u jednoho stabilně pracujete a u druhého vezmete na dva měsíce brigádu na odpolední úklid), není problém.

doplněno 24.05.14 17:48:

https://www.poradte.cz/volna-…8910-prohlaseni-o-danich.html

mrkněte do odkazu, třeba Vám informace bude užitečná

Datum: 24.05.14 17:41

Daňové prohlášení (růžový dvojlist) je papír, jehož pomocí si uplatníte slevu na dani z měsíčně vyplácené mzdy. Proto jej smíte podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, pokud jich máte víc současně. Na základě Vašeho podpisu, jímž na tomto růžovém dvojlistu žádáte o uplatnění slevy, může mzdová účetní z Vaší daně odečíst částku až 2.070 Kč, takže platíte menší daň. Na tohle chodí kontroly z finančního úřadu, takže bez daňového prohlášení Vám mzdovka slevu neuplatní a zároveň nesmí být sleva uplatněna u více zaměstnavatelů současně. Pokud u jednoho skončíte a u druhého začnete, můžete bez obav opět prohlášení podepsat. Jen pozor, pokud měníte zam-tele v průběhu měsíce, tam se to musí pohlídat.

Tato daň, kterou Vám měsíčně mzdová účetní sráží, je tzv. zálohová daň. Je možné v některých případech si po skončení roku nechat udělat tzv. roční zúčtování daně, to udělá mzdovka, když jí doložíte potvrzení od ostatních zaměstnavatelů o příjmech a stržených zálohách daně u nich. Ale toto se musí doložit každý rok do 15.2. Později už mzdovka nemůže přijmout žádná potvrzení a roční zúčtování, neboli daňové přiznání, si můžete podat sama na finančním úřadě. Pokud nemáte jiné příjmy než tzv. závislou činnost, tedy podle zákoníku práce (pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti, dohodu o provedení práce), přiznání podávat nemusíte. Ušetříte si práci, ale můžete přijít o částku vrácené daně z vyúčtování. Jsou totiž položky snižující daň, které se uplatní až při ročním vyúčtování daně (např. zaplacené částky na penzijní fond nad určitou sumu, teď zpaměti nevím přesně), takže by Vám finanční úřad vrátil něco ze zaplacených záloh na dani.

Pokud ale máte příjmy jiné než ze závislé činnosti, tedy např. z podnikání, z pronájmu a podobně, mzdovka Vám zúčtování udělat nemůže a přiznání na FÚ podat musíte. To se ovšem podává do 31.3.

Problematika daní je obsáhlá, snažila jsem se Vám přiblížit aspoň základy. Pokud chcete něco vědět podrobněji, ptejte se.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 24.05.14 18:17

No, do 15.2. jsem to těžko mohla stihnout, když jsem nic nedělala. Asi takhle: od srpna 2013 jsem byla na úřadu práce a dělala jen nějaké brigády "na černo" za pár šupů. V dubnu 2014 jsem podepsala růžový papír na duben-květen (asi) u agentury a byla s ní na třech jednodenních/dvoudenních brigádách. Žádný papír k tomu mi nedali (akorát normálně dohodu o provedení práce). Potom jsem měla jednu brigádu, kde jsem růžový papír nepodepisovala - to bylo v květnu na jeden den taky, výdělek asi 700 kč dohromady - a tam se ale asi bude právě něco strhávat, že jsem ten růžový papír nepodepsala (bylo to na dohodu o provedení práce). Teď mám HPP asi 14 dní (od 9. května - to jsem se odhlásila z úřadu práce) a nic jsem zatím nepodepisovala (jakože žádný růžový papír, jen normálně smlouvu). No a včera jsem byla na volbách v komisi, kde jsem taky růžový papír nepodepsala. Žádný příjmy další nemám, o daních nic nevím, ani kolik jsou a tak. Nějakých 15 % nebo co jsem slyšela, ale to je asi něco jiného. Jak říkám, nikdy předtím jsem nic takového nepodepisovala, nic o tom fakt nevím, a když si vyhledám nějaké info na internetu, tak tomu absolutně vůbec nerozumím. Nic nepodnikám, žádný pronájem ani podobný věci. Nevím, co je mzdovka ani kdo, výplatu jsem ještě nedostala. Vím, že asi zním jako úplný debil, ale opravdu mě tyhle věci nikdy nezajímaly.

Datum: 24.05.14 21:04
Doporučuji si v tomto ohledu "doplnit vzdělání", získat informace. Můžete se např. obrátit na svou mzdovou účetní a nechat si vše pdorobně vysvětlit. Daň z příjmu budete odvádět po celý (nejen) pracovní život, proto by bylo dobré o tom vědět vše potřebné. Každý poplatník má nárok na základní slevu daně na poplatníka, v průběhu života se k tomu přidávají další slevy (na děti, na studenta - u studujících dětí, úleva u některých druhů pojištění apod.) Bez podepsaného prohlášení k dani nelze uplatnit žádnou z uvedených slev. Tzn., že jenom na základní slevě byste ročně přišla o více než 24.000 Kč (2.070 Kč měsíčně). Myslím si, že to není zanedbatelná částka. Zjistěte si ve mzdové účtárně, zda máte prohlášení podepsáno, a pokud ne, podepište je zpětně k datu nástupu do zaměstnání. Zaměstnavatel Vám nyní zpětně odvedenou daň nevrátí, ale po skončení roku ji získáte formou ročního zúčtování daně z příjmu (provádí poslední zaměstnavatel z předchozího roku, pokud mu do 15. února doručíte písemnou žádost a potřebné podklady) nebo v rámci daňového přiznání, jež byste musela podat sama. doplněno 24.05.14 21:07: Jestli jste v loňském roce neměla žádné zdanitelné příjmy, nemusíte nyní dělat nic. Ale pro rok 2014 doporučuji dodatečně všude prohlášení k dani podpsat, aby ze všech příjmů odcházela zálohová daň, již můžete celou (nebo její část - podle výše příjmů) získat zpět.

Datum: 24.05.14 21:16

Kolikokoli: mzdovka je mzdová účetní, je to člověk, který Vám dělá výplatu. Ten HPP máte u agentury nebo někde jinde? Jestli jinde, zajděte za mzdovou účetní a požádejte ji o daňové prohlášení. Na to je ještě trocha času, výplata za květen (s případnou slevou na dani) se bude zpracovávat až začátkem června a do té doby byste měla mít uplatněnou slevu na dani = podepsané daňové prohlášení. Klidně jí řekněte, že tomu vůbec nerozumíte. Pokud je jenom trochu "normální", pomůže Vám s tím a vysvětlí Vám to. V době, v níž trvá tento PP, nemůžete podepsat daň.prohl. u nikoho jiného, tedy např. u těch voleb. Znamená to, že Vám bude z odměny za volby stržena pravděpodobně srážková (nikoli zálohová) daň a tento příjem už by se nikam do zúčtování daně nezahrnul. Od letoška je v tom ale jakási novinka, takže nejlepší by bylo, kdybyste se i o tomhle poradila se svou mzdovkou, ta to bude jistě vědět.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.05.14 21:47

No, tak to si budu prvně muset zjistit, kdo to je, ta moje mzdová účetní. Přes agenturu to není. Nemluvila jsem s nikým z vedení z té mojí práce, jen vlastně s přímým nadřízeným, co je hned nade mnou, ale ty co jsou výš než on, jsem ani neviděla. Účeetní atd. taky ne. Ještě jsem ani nebyla na firmě, tam jdu až 4.6. na školení.

Datum: 20.10.14 15:02

Ještě bych měla dotaz k tomuto. Mám tedy už práci (od půlky května) a v té době jsem měla 3 nárazové brigády, kde jsem nepodepisovala ten růžový papír (protože už jsem měla jeden někde podepsaný). Blíží se konec roku, tak bych ráda věděla, jak na to. Musím jít na účtárnu říct, a mi to tam napíší? Nebo jak? Už nemám asi ani žádné papíry z těch brigád. Nepotřebuju vracet žádné prachy a tak, je mi to jedno. Když to nechám být a nebudu to řešit, tak je to v pořádku? Nebudu mít nějaký problém? Nebo to MUSÍM nahlásit?

Datum: 20.10.14 20:54

Je škoda nechat státu zaplacené daně jen z lenosti, když je můžete s nepatrným úsilím dostat zpět.

To, na co se ptáte, začnete řešit na začátku příštího roku, tedy po skončení zdaňovacího období (tj. roku 2014). Spojíte se s mzdovými účetními firem, u kterých jste měla brigády, a požádáte o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. To je standardní potvrzení. Stejně tak Vám vystaví potvrzení Vaše současná účetní. Všechny ty papíry shromáždíte. Obstaráte si z finančního úřadu formulář Daňového přiznání, přečtěte si pokyny a vyplňte příslušné kolonky, není to až taková věda, máte vlastně jenom příjmy ze závislé činnosti. Vyplněné přiznání podáte do 31.3.2015 na FÚ a do měsíce Vám přijde zpět přeplatek daně.

Možná, jestli je Vaše mzdová účetní ochotná, Vám s tím pomůže, ale opravdu to nic není.

Datum: 20.10.14 21:57

Já na ty lidi ani nemám kontakty a jedná se jen o nějaké dvě nebo tři stovky, za což mi to nestojí. Chci jen vědět, jestli se to MUSÍ někde nahlašovat, nebo jestli to prostě můžu nechat být. Taky jestli daňové přiznání musím podávat já nebo to za mě udělají v práci.

Datum: 20.10.14 22:46

Zaměstnavatel nepodává za zaměstnance daňové přiznání, ten dělá zaměstnanci na žádost roční zúčtování daně, což je ve výsledku téměř totéž. Žádost je obsažena v daňovém prohlášení (růžovém dvojlistu) a popsalo se tu o tom spousta slov. Prohlášení podepisujete při nástupu, aby z-tel věděl, co Vám může odečítat měsíčně z daňového základu (slevu na poplatníka), a pak vždy po skončení zdaň.období do 15.2., kdy se vyjadřujete k případným změnám, které by mohly mít vliv na daň, a můžete požádat o roční zúčtování. K tomu ovšem potřebujete už uváděné Potvrzení o zdanitelných příjmech od jiných zaměstnavatelů. V podstatě můžete uvést, že o roč.zúčt.nežádáte, že si podáte přiznání daně na FÚ, a pak to holt neuděláte, i když to nechápu. Kontakty musí být na internetu k dohledání s prstem v nose. Můžete klidně nenažranému státu nechat svoje 300, ale to bych radši přispěla na charitu. MUSELA byste podat přiznání, kdybyste měla i jiné příjmy než jen závislou činnost zdaněnou podle § 6 zákona o dani z příjmů - třeba pronájem, podnikání atd. Závislá činnost finančáky až tak nezajímá, protože vždycky se daň vrací, zaměstnanci případný dluh neplatí.

Datum: 20.10.14 23:27

Jde mi jen o jednu věc: Musím někam ten příští rok v březnu jít a vzít nějakej papír a vyplnit ho atd. a zase někam dát? Jak to mají Američani, že tohle musí každý rok dělat. Já absolutně nenávidím veškeré úřady a i na návštěvu pošty se psychicky připravuju půl dne. Když jsem byla na pracáku a potom v pojišovně, tak to byla noční můra. Nechci na FÚ jít a ani jim psát ani nic podobného. Ani kdyby to znamenalo, že si nechám propadnout nějaké tři stovky, které jsem vydělala před půl rokem (stejně to bylo jen zasedání v komisi, nějaké letáčky a ještě cosi, to si ani nepamatuju). Nerozumím ekonomice, podnikání ani právu, a upřímně... kdykoli jsme to řešili ve škole, tak jsem to nesnášela. Už jen to, že na to teď musím myslet a psát o tom, mě rozčiluje, takže se omlouvám, že jsem trochu podrážděná. A tohle je ještě nic... představa, že to budu ještě muset někde řešit...

Datum: 21.10.14 16:30

Nezlobte se, ale myslím, že jsem Vám na to odpověděla. Pokud nemáte žádné jiné příjmy než mzdu, nemusíte nic. Příští rok v únoru, až Vám mzdovka rozdá růžové dvojlisty, které jste při nástupu podepisovala, vyznačíte, že NEžádáte o roční zúčtování a je vyřešeno.

doplněno 21.10.14 16:32:

Velmi dobře Vás chápu, jsem na tom úplně stejně, ale život mi to vrátil - sama na úřadě pracuji (ujišuji Vás, že to není výhoda - je to jedno) a moje děti i manžel mě svými činnostmi pravidelně vyhánějí na finančák, na zdravku, o poště ani nemluvím...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.10.14 17:18

Dobře, díky, uklidnila jste mě. Já jen, aby za mnou za 10 let nepřišli exekutoři, že jsem to někde nenahlásila nebo tak něco. Když jsem se ptala tak různě lidí (i jedné paní z té agentury), tak mi každý vysvětloval různé věci okolo (pokaždé jinak), ale tuhle jednu zásadní informaci nikdo zodpovědět nedokázal.

Datum: 21.10.14 22:33

Protože ta problematika je příliš složitá, existuje příliš mnoho možností, a když Vám každý řekne jenom něco, nemůžete v tom mít jasno. Ale daňové prohlášení Vás bude pronásledovat celý život, takže by bylo lepší, kdybyste se tomu nevzpírala a trochu se to snažila pochopit nebo aspoň přijmout. V každém zaměstnání Vám to při nástupu dají podepsat (na nadcházející období, např. rok 2014) a po skončení roku znovu (za uplynulé období, tedy 2014, a na nadcházející 2015).

Od: alena*
Datum: 22.10.14 02:11

Stručně a jasně, pokud jste jenom zaměstnanec, daňové přiznání podávat nemusíte.

Datum: 22.10.14 19:25

A když jsem zaměstnanec od května a v půlce května byly volby, kde jsem byla ve volební komisi? To nějak hlásit musím?

Datum: 22.10.14 19:47
Ohodnoceno: 2x

Od: bussŽ
Datum: 21.10.14 23:03

Předpokládám, že mᚠstřední vzdělání, maturitu, takže nevědět neberu.
dote jsem žila s tím, že daňové přiznání se podává jen v USA a o existenci jakéhosi Finančního úřadu jsem taky neměla zdání.
Bože děvčico, jakou to mᚠškolu, IQ? Pokud jsi zaměstnaná, vše zajistí zaměstnavatel.
Víš, že existují u nás nějaké zákony, které to upravují, třeba zákon o daních z příjmu?
Co z těch škol dnes vylézá?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.