2xNemocenska - chyba zamestnavatele

Od: Datum: 11.04.14 14:11 odpovědí: 4 změna: 11.04.14 19:17
Dobry den, od 20.1.2014 jsem na nemocenske a do dnesniho dne jsem z OSSZ nedostal ani korunu, nebot zamestnavatel vyplnil prilohu k zadosti o nemocenskou 2x spatne. Jak to mohu resit a kam se odvolat, jelikoz zamestnavatel je neschopny a na vse ma dost casu a ja uz nemuzu dale cekat, pze jsem uplne bez penez. Na socialku jsem volal x-krat a nic zasadniho jsem se nedozvedel. Co mam tedy delat a kam se obratit, aby zamestnavatel mel vetsi zajem a dal vse dohromady, abych dostal konecne sve penize? Dekuji moc za odpoved.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.14 14:38

zajít za lékařem, vysvětlit situaci a chtít kopii lístku. Pak zanést zaměstnavateli aby lístek podepsal a odnést na OSSZ. Samozřejmě v době vycházek. Část lístku si vyplňujete sama -- kam chcete poslat peníze (zadní strana pokud si dobře vzpomínám)

dobré odpovědi k obdobné otázce https://www.poradte.cz/spolecnost/29876-vyplaceni-nemocenske.html

doplněno 11.04.14 16:58:

aha, přehlédla jsem a neuvědomila si, že se jedná o přílohu k žádosti o nemocenskou...určitě poradí další

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pooss3*
Datum: 11.04.14 15:16
Problem je v tom, ze zamestnavatel vyplnil 2x spatne prilohu k zadosti o nemocenskou. Takze mne nemohou vypocitat nemocenskou. Ostatni podklady jsou v poradku. Listek na penize jsem posilal radeji sam. Na zamestnavatele neni spoleh a na vse ma dost casu. Kdyz ho kontaktuji, tak nema cas a ze se ozve pozdeji. Stale dokola a ja uz si nevim rady a hlavne na to nemam nervy. Kam se tedy mohu odvolat, kdyz ani socialka kde se firma nachazi to se mnou nechce resit a misto pomoci mne rekne, at mne zamestnavatel da zatim zalohu. Diky za odpoved.
Datum: 11.04.14 18:56
avatar

Zaměstnavatel je povinen podklady pro nemocenské předávat neprodleně, takže žádné, že má na všechno dost času, že to vyřídí jindy apod. Zkuste zaměstnavatele písemně požádat o zálohu na nemocenské, že to s náím vyúčtujete, až se uráčí OSSZ předat správně vyplněné podklady.

Případně mu i pohrozte inspektorátem práce.

doplněno 11.04.14 18:57:

Od věci by asi nebyly ani kontroly z dalších úřadů (odhaduji, že stejný "pořádek" bude mít zaměstnavatel ve všem).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.14 19:17
avatar

Zákon o nemocenském pojištění praví:

§ 97

(1) Zaměstnavatel je povinen přijímat žádosti svých zaměstnaných osob o dávky a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat okresní správě sociálního zabezpečení; okresní správě sociálního zabezpečení je povinen neprodleně oznamovat též všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu těchto dávek.

Za nesplnění této povinnosti může dostat pokutu až 50.000 Kč (§ 131 a 136 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Zkuste to zaměstnavateli připomenout i s paragrafy, třeba to zabere.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.