Změna příjmení dítěte

Od: Datum: 30.03.14 15:38 odpovědí: 8 změna: 30.03.14 16:07

Dobrý den.Známá se bude brzy vdávat.Má dvě děti,jedno předškolní s prvním partnerem,který ji ale opustil již v těhotenství a nejeví o dítě žádný zájem(alimenty platí) a druhé-odrostlejší miminko má se současným partnerem kterého si bere.Druhé dítě má již příjmení současného partnera.Po svatbě by chtěla aby měli všichni stejné příjmení současného partnera.Bude velký problém změnit příjmení prvnímu dítěti,které má momentálně dívčí příjmení matky? Nepůjde o adopci ani o osvojení dítěte novým partnerem.Co když s tím biologický otec nebude souhlasit a nebo si bude klást podmínku,že při souhlasu se změnou příjmení již nebude platit alimenty?Máte s tím někdo zkušenost?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.03.14 15:45

Změna příjmení dítěte by byla možná pouze jeho adopcí současným partnerem matky a se souhlasem biologického otce. To je běžná praxe v případě, že dítě nese příjmení po biologickém otci. Poté samozřejmě biologický otec žádné alimenty platit nemusí.

Pokud má příjmení matky, tak si nejsem jistá, ale mělo to být stejné.

Ohodnoceno: 0x

Od: iv®
Datum: 30.03.14 15:51
Dobre odpoledne. Změna je možná. Ja jsem přesne toto řešila v minulosti. ..cca 7 let zpatky. Syn měl prijmeni mé , musela jsem pozadat o souhlas biologickeho otce. NNaštěstí v mém případě souhlas dal. Nadále vsak platí výživné. Toho by byl zproštěn pouze v případě osvojeni syna mym soucasnym manzelem.
Ohodnoceno: 5x

Od: ruze®
Datum: 30.03.14 16:01

Díky,to je aspoň odpověď z vlastní zkušenosti.Matka chce,aby sourozenci měli stejná příjmení,slyšela jsem,že v případě nesouhlasu může žádat opatrovnický soud.

Od: iv®
Datum: 30.03.14 16:03
Přesně pro tenhle důvod jsem to postupovala ja. Ale jak budou postupovat v případě nesouhlasu - nevim.

Datum: 30.03.14 16:05

Ano, je to tak. Prošla jsem tím taky, syn z prvního manželství a ve druhém manželství druhý syn. Požádala jsem o změnu příjmení, musí to být v zájmu dítěte, čili zdůvodnění ve stylu "chceme, aby se necítil vydělený z rodiny". Můj bývalý manžel se zřejmě domníval, že po souhlasu se změnou nebude na syna muset platit, a podepsal ochotně a bez protestů.

Ovšem to proběhlo před 31 lety. Nevím, jak se k této problematice staví nový občanský paskvil (pardov, zákoník).

doplněno 30.03.14 16:07:

https://www.poradte.cz/spolec…77-zmena-prijmeni-ditete.html

Datum: 30.03.14 16:03

Dobrý den. Ke změně příjmení nezletilého dítěte bude Vaše známá potřebovat souhlas druhého rodiče. V případě, že bio otec se změnou souhlasit nebude, je zde možnost obrátit se na soud, aby tento nahradil souhlas otce pravomocným rozhodnutím. Ale jak jsem zde již psala, pokud si otec dítěte plní vyživovací povinnost, soud nemusí žádosti vyhovět. Povolí ji jen v případě, že jsou důvody pro změnu příjmení vážné a je-li to v zájmu dítěte. Ne v jeho rozporu. Ale i pokud by u nezletilého dítěte došlo ke změně příjmení, neznamená to, že bio otci tímto končí vyživovací povinnost vůči dítěti. Tu bude mít i nadále. Mrkněte do diskuze sem, kde se podobný dotaz již řešil:

Zdroj: https://www.poradte.cz/spolec…35-zmena-prijmeni-ditete.html

Od: ruze®
Datum: 30.03.14 16:07

Děkuji,podívám se.Jen pro doplnění,bio otec nejeví vůbec žádný zájem,dítě viděl 2x a to jen na chvíli a to je už více než 4 roky.

Datum: 30.03.14 16:07

Zvláštní, nenastala v posledních dvou letech změna v tomto zákoně? Kamarádka o totéž žádala v r. 2012 a její současný manžel musel dceru adoptovat, jinak prý změna příjmení nešla.*nevi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.