1xPéče o seniory, předávání zkušeností

Od: Datum: 28.03.14 11:12 odpovědí: 13 změna: 07.04.15 08:14
avatar

Pěkně zdravím!

Snad neporuším pravidla, když se zde zeptám na jinou poradu. Pokud ano, syslové klidně mažte. Všech rádců si zde vážím a omlouvám se jim, že přesto hledám specializovanou poradnu týkající se péče o seniory. Kde bych našla konkrétní zkušenosti s typy inkontinečních pomůcek, chodítek... i rady v boji s úředním šimlem. Senior se dostaví... Jak se dostaví, když se sotva postaví? K čemu je generální plná moc, když ji nikde neuzávají? Má smysl žádat o opatrovnictví? Jak je to složité?

Vím, že existuje poradna pro maminky, kde se předávají i detailní zkušenosti, snad tedy někde i nějaká pro děti maminek.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.03.14 11:29

co se týče typů inkontinenčních vložek, mám přehled (též v rodině senior). O příspěvek na péči jste žádali? Docela pěkná brožůrka ohledně výběru vložek, hygieny a základních informací ohledně příspěvků, je na vyžádání zdarma zde Zašlou do 14 dní

doplněno 28.03.14 11:43:

jak žádat o příspěvek na péči je rozepsáno například zde

Inkotinenční pomůcky jsou vložky, pleny (zastaralý typ, existují novější), natahovací kalhotky, kalhotky zalepovací na boku a kalhotky zalepovací v pase. Natahovací jsou pro aspoň trochu mobilní pacienty. Zalepovací jsou klasika, ale pro lidi, kteří mají tendenci si kalhotky sundávat, jsou nejlepší zalepovací v pase (volná kůže na bocích - nejméně "obalu" na těle)

Záleží, jestli jde o ležáka nebo mobilního pacienta

doplněno 28.03.14 11:48:

podložky na matraci jsou též dobré (u podložek napsaných na poukaz od lékaře doplacíte 25% ceny, inkotinenční prádlo je do určitého počtu zdarma na poukaz)

doplněno 28.03.14 15:35:

inkotinenční prádlo může napsat na poukaz praktický lékař, urolog, geriatr, neurolog, gynekolog atd.. O počtu balení bohužel rozhoduje lékař :( Pokud lékař chce, může napsat nejvyšší možný počet, který hradí pojišťovna

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.03.14 11:55
avatar

Děkuji za zájem i odpověď.

Příspěvek - zažádáno o zvýšení, to bylo administrativně snadné, trochu byl (bude) problém, že v době návštěvy úřednice maminka zázračně ožila. Normálně se mě ptá, kdo jsou mí rodiče, a říká, že mám stejného psa jako její dcera... Před úřednicí všechno věděla a nakonec se krasopisně podepsala. Když přinese listonoška důchod, tak z ní obě mámíme - ještě jedno písmenko, a te´d ještě "v" a ještě "á"...

O inkontinečních pomůckách bych si právě chtěla popovídat s někým už zkušenějším. Které podložky se, pokud nejsou mokré, přes noc uvnitř nerozcupují a dají se použít znova, o vložkách - které opravdu lepí atd.

Datum: 28.03.14 15:32
avatar

Co se týče inkontinenčních pomůcek: je možnost koupit /či snad i dostat/ nepropustné prostěradlo. Je z froté, příjemné na dotyk, uvnitř guma. Viděla jsem ho, ale po těch peripetiích, kdy jsme byli jako obtížný hmyz, kdykoliv jsme o něco požádali, jsem to nechala být. Koupila jsem ve Vesně vikslajvantový ubrus, takový ten silný, zvrchu guma, zespod textil. Délku na celou postel. Ten dám do postele, přes něj prostěradlo. A nepropustí nic. Není to drahé a člověk nemusí stát před doktorem v pozoru jako pokorný prosebník.

Kalhotky preferuji ty natahovací, mají plno gumiček, nechají se svléknout, vykonat potřebu, natáhnout. Ty lepicí, jakmile se jednou rozlepí, už potom nejdou zalepit a nedrží. Mám několikery doma z dob, kdy jsem ještě nevěděla, jak na to a budu je muset vyhodit. To je opravdu věc na nic, nebo max. pro ležící pacienty, kteří nehýbou tělem. Proto bych volila už jen ty gumičkové, navlékací, jiné ne.

doplněno 28.03.14 15:33:

To jsem tomu zase dala. Tohle neměla být samostatná odpověď, ale doplnění k té následující.

Inu, chybami se člověk učí... *:)*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.14 15:23
avatar

Nevím, kde začít. Babičce /tchyni/ bude začátkem dubna 89 let. Vychodili jsme jí příspěvek na péči, bylo to občas i ostudné, ponižující, museli jsme zatnout zuby, ale nakonec dali.

Inkotinenční pomůcky - píše nám její obvodní lékařka vždy na 2 měsíce. Nepokryje to zcela její spotřebu, musíme dokupovat. Balík plenkových kalhotek /14 kusů/ stojí okolo 500 Kč. Pokud je babička někde hospitalizována, lékařka tuto dobu odečte a napíše gatí o to míň. Protože při hospitalizaci MĚLA od nich. Tak o to míň teď dostane. To by bylo, abychom okrádali zdravotnictví. Co kdybychom ty její gatě třeba zneužili a nosili je my? /Pánbůh s námi a zlé pryč!/

Co se týče pomůcek - nemáme toho mnoho. Toaletní židli a koupací sedátko na vanu. Byly boje. Doktor nechtěl napsat nic. Jenže já jsem baba, která se nedá. Pan doktor třeba řekl: A co když vám to posere? Ano, doslova tak. Odpověděla jsem: No tak to umyju, přece o ni pečuji, tak musím počítat úplně se vším všudy.

Pomůcky Vám může napsat neurolog, chirurg, nově už 2 roky i obvodní lékař. To hodně lidí neví.

Nejhorší situace nastala při rozdělování S karet. To byla tedy věc, pana Drábka a jeho pohůnky bych řezala jako žito. V lednu 2013 nám přišlo, že se babička musí OSOBNĚ dostavit pro vyzvednutí S karty. Přesný den a hodina, kdy nás čekají. Sněhu loni bylo málem po kolena, úřad 10 km daleko. Nikdo se neptal, zda je schopná či ne. Ptala jsem se, zda nemůžeme S kartu vyzvednout my, jako babiččini opatrovníci. /manžel-její syn a já/. Ne, musí ji úřednice osobně vidět! Tedy pokud prý chce nějaké peníze, jak poznamenala jedna taková letitá vyčouzená bambitka v minisukních na úřadě. Tak jsme ji vezli. V autě se nám pomočila. Mráz, nebylo ji kde převléci, i když jsem vezla náhradní prádlo s sebou. Nechala jsem ji mokrou v autě, jen jsem ji obložila dekami, a mazala za úřednicí. Dala mi pro ni kartičku a zapůjčila fix na podepsání. Vidět ji vůbec nechtěla. Tak jsem za babčou běžela sněhem zpátky do auta a podpis zařídila. Dodnes nevím, proč jsme ji tam museli táhnout. A určitě nám to nikdo nevysvětlí. Ony ty kancelářské kobyly jen striktně dodržují pravidla, ale nedovedou si představit, že někteří staří lidé prostě už nejsou schopni se dostavit. To ty děvenky poznají až tehdy, až na tom budou stejně. A to už bude pozdě. Prostě citují nařízení, ale lidskost chybí.

V naší republice je téměř všechno na baterky. Uběhl pouhý rok a v lednu 2014 přišel babičce dopis, že musí S kartu OSOBNĚ vrátit. To už jsem běsnila. S kartu jsem dovezla sama, babča je na tom rok od roku hůř. Loni se jen počůrala, kdoví, co by vyvedla letos. Když paní brblala, že musí babička být přítomna osobně, vysvětlila jsem jí, jak to bylo při přijímání S karty. A sdělila jsem nekompromisně, že buď to za ni vyřídím já, nebo to nebude vyřízeno vůbec. Že už ji tam jako medvěda tahat nebudeme. Chvíli protestovala, pak nakonec souhlasila. Nechápu, proč tyto chudáky dávají tahat po úřadech a pak je nakonec ani vidět nemusí. Je mi z toho ze všeho špatně.

Je to asi měsíc, můj manžel - její syn si dal na matrice udělat babiččinu plnou moc s ověřenými podpisy. A bude jednat za ni. Běda, když někde budou chtít, abychom ten znečištěný uzlíček tahali s sebou. Co by z toho měli? Babička už rozumně neuvažuje, souvisle neodpoví na otázku...Proto budeme vše vyřizovat v dobré víře za ni.

Člocvěk se prostě nesmí dát. Zákony jsou k tomu, aby se dodržovaly, ale jak táhnout na úřad někoho, kdo vážně nemůže? To je zhovadilost! Zvláště, pokud se týkalo slavných S karet. Nebyly nikomu k ničemu. A kdo že je zaplatí? My všichni společně! A tehdejší poslanci jsou vysmátí. Jaga.

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 28.03.14 15:57
avatar

Marcelko,

děkuji za obsáhlé informace a rady. Nakonec možná ani nebudu hledat samostatnou poradnu, když se domluvíme tady.

Co se týče vyměšování, jednak už mám mnoho informací od Jancaak, i vnitřní poštou, jednak je to v celém tom každodenním shonu možná to, co mě trápí ze všeho nejméně. Prát a umývat umím. Mě deptá administrativa a nutný osobní příchod maminky. Generální plnou moc jsem opravdu ještě nikdy nemohla použít. Dnes mi ruply nervy, když jsem zjišťovala, co bude s důchodem, až se nepodepíše vůbec. Prý bankovní účet. Před 3 lety jsem ho zrušila, jen to polykalo poplatky. Vím, že ohledně poplatků je nejlepší mBanka, dokonce by přijel kurýr k nám to osobně sepsat. Ale pak se zase musí osobně kamsi za hory za doly na pobočku, abych se stala spolumajitelem nebo spoluuživatelem a aby pro ČSSZ potvrdili, kdo je majitelem atd. ČSSZ pošle peníze na cizí účet, pokud je to manžel, nebo pokud se jedná o sirotčí důchod.

Připadám si po všech těch nařízeních, příkazech, ověřování a zjišťování jako zloděj, co chce sebrat vlastní matce pár tisícovek. Jsem dnes v těžké depresi, tolik péče, a opravdu dobré péče, ale když bych potřebovala od institucí nějakou pomoc, je tu hradba přípisů a - nic.

Ano, musím se smířit s tím, že pro stát bude nejlepší, když všichni důchodci pomřou a přestanou otravovat.

Datum: 28.03.14 17:29
avatar

babojago,mrkněte občas na aukro.Prodávají tam občas ty kalhotky za poloviční cenu i s poštovným.mamina

doplněno 28.03.14 17:30:

špatně jsem zařadila

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.14 16:33
avatar

http://nebesa.webnode.cz/zdravotni-pomucky-narok/ -částečně pomůže, u nás je spec. obchod a tam jsem dostala katalog, kde je psané co je ZP hrazeno, nač se doplácí, co hrazeno není a hlavně u jakého lékaře se o pomůcku žádá a zda podléhá schvalování posudkářů. Žádat můžete o příspěvek na péči, o příspěvek na mobilitu (žádala jsem v listopadu 2012 a prý už prý píše rozhodnutí) mám být v klidu, vyplácí se zpětně od data žádosi. Žádat můžete o příspěvek na zvláštní pomůcky, zde je poměrně hodně informací a jsou aktualizovány.

http://portal.mpsv.cz/forms. Je to "snadné" vezmete si dovolenou, tabletku na nervy a budete neůstupná v požadavku, půjdete od dveří ke dveřím, budete si připadat jak debil, lékař se bude tvářit, že jste ho právě okradla, na soc. šetření příjde pracovník domů a zeptá se nemohoucí babičky, umíte si obléct ponožky, namazat rohlík, babička řekne ano umím, chyba, on už se ji neptá zda to ve svém stavu dělá. Babičku poučte aby raděj moc nemluvila a neumí vůbec nic. Praktický lékař má povinnost, vykonat návštěvu pokud osoba není schopná se k němu dostavit. Nebojte se, že by vám snad řekli naco všechno můžete pro babičku dosáhnout, hledat, pátrat, zjišťovat, zkoušet to znova a znova, dělat ze sebe tak trochu hloupého a nedat se. Vždy přeji všem státním úředníkům aby se stali nemohoucí aspoň na měsíc a zkusili si sami co to za nesmysly vymysleli. No, tak vám přeji pevné nervy a aby se věc podařila.

doplněno 28.03.14 18:04:

Na zn. TENA nedám dopustit, na jejich stránkách si můžete napsat o vzorky zdarma.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.03.14 17:13
avatar

Děkuji, počtu si hlavně v tom prvním odkazu.

Od: jancak
Datum: 28.03.14 19:15

našla jsem odkaz plastové povlak na lůžko, není z látky, nepromokavý materiál. Dostane se koupit v lékárně většinou na počet kusů, cca 15kč/kus, mívají balení po 10ks. Potáhnu s tím matraci, pak klasické prostěradlo, případně podložka na matrac. Není pohodlné spát přímo na plastovém, materiál jak pláštěnka

babajaga---- natahovací typ kalhotek má nevýhodu, že je nejdražší a tudíž na poukaz je možné napsat méně kusů než u zalepovacích kalhotek. Taky může někomu trochu vadit dost materiálu (obepnutí boků). Zkušenost, že ráno byly sundané O:( Bohužel někteří lidé mají tendenci si kalhotky a vložky sundávat. Z Tenacz.cz - "V tomto ohledu TENA Flex mají tvar, který ponechává volné boky, tím pádem je pokožka nejméně zakrytá, což je pro pacienty příjemné. Jejich hlavní výhodou je unikátní rychloupevňovací pás, který výraznou měrou zjednodušuje a ulehčuje nasazování. TENA Flex jsou vhodné pro mobilní i nemobilní uživatele, jsou ve 3 stupních savosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.14 17:56
avatar

Vidím, že se tu scházejí zajímavé a dobré rady i odkazy.

Přidám odkaz od Jancaak z vnitřní pošty:

http://www.tenacz.cz/Documents/6_Region_East/Czech%20republic/Documents/Preskripcni%20karta%20TENA%20rijen%202013.pdf

Nakonec bude zrovna tady nejlepší souhrn rad a odkazů a zkušeností. I povzbuzení. Vlastně že se divím. Naše poradna...

Jen bych se ještě ráda dozvěděla něco o generální plné moci, která je jen bezcenný papír. Teď už s jistým odlehčením situace - jaké slovo byste použili pro opravdu platnou plnou moc, když generální je "málo"?

Datum: 28.03.14 19:10
avatar

http://www.vzory.cz/vzory/obc…an-a-urad/plna-moc-vseobecna/ Nemám s tímto žádnou zkušenost, podle mého je to ta "všeobecná"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 18:46

Využívám možnosti otevřít znovu otázku. Přečetla jsem všechno a díky za to, ale mám se seniorem jiný problém, snad taky najdu radu.

Období "ležáka" po zlomenině krčku jsme šťastně překonali, příspěvek na péči jsme získali vcelku bez větších problémů, soc.pracovnice byla vstřícná (jen když čtu vaše zkušenosti, mám obavy z event. kontroly), nemusíme zatím řešit ani žádné úřední záležitosti (důchod beru jako náhradní příjemce na svůj účet, neumí se už podepsat). Jenže je tu demence, ne úplná, ale stačí to. Největší zátěž pro mne je celodenní soužití, trvá to už pár let a nejsem pečovatelský typ, beru antidepresiva a občas už si nevím rady.

A co je praktický problém, je zácpa. Už jsem tu měla dotaz na dávkování projímadla, marně. Nemůžu to odhadnout a každý druhý případ končí kalamitou. Protože se jedná o dementního seniora, je špatná spolupráce a jelikož je chodící, je to počínaje postelí přes chodbu na WC, problém se sprchou atd. atd. Pleny nepřichází v úvahu, nesnese je, "gramofon" v pokoji taky nesnese a nepoužije, takže jedině úklid. Kdo zažil, poradí, jak co nejlíp na to, kde sehnat třeba větší balení buničité vaty či něco podobného na ulehčení úklidu? Zkušenosti z praxe?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 08:14
avatar

Do podobné situce jsem se nedostala, ale umím si ji živě představit.

Požádala bych všechny příbuzné a sousedy, aby nedávali starý textil typu ložní prádlo, ručníky, bavlněné oblečení atd. do kontejnerů, ale nabídli mi ho.

Buničitá vata za nižší cenu než v běžných lékárnách se dá koupit v nemocničních skladech. Už na počátku péče o mou maminku mě na tuto možnost upozornily pečovatelky. Nekupovala jsem tam buničitou vatu, ale dokupovala pleny a podložky - vše potřebné, co nebylo na předpis od lékaře, nebo čeho bylo potřeba více.

Na zácpu jsem mamince dávala Šaraticu. Ale měla jsem oproti vám výhodu, že vysazování na gramofon jí nevadilo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.