Jak na vysetreni bez rodicu

Od: Datum: 20.02.14 23:45 odpovědí: 9 změna: 21.02.14 18:16
Dobry den, chtel nych si objednat vysetreni varlat , ale tak aby se to moje mamka ani tatka medozvedeli, jsm 14.let stary.. Jak mam postupovat? Resp. Nejdriv nekam zavolat ci jak presne postupovat a jk by takova prohlidka probihala? ( karticku oojistovny mam ) Dekuji za objasneni
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.02.14 23:58
Ahoj. Jestli máš zdravotní nebo vývojové problémy, můžeš je řešit se svým pediatrem. Ten Tě případně doporučí k odbornému lékaři.
Ale rodiče musí do patnácti let s Tebou. Chápu, že se stydíš, ale rodiče by o tom měli vědět. Víš, zdravotní problémy nejsou sranda. Dospělí na tyto věci koukají jinak, tak se neboj svěřit. Třeba pro Tebe bude lepší svůj problém probrat s otcem.
Samotnému vyšetření rodiče být přitomni nemusí, pokud to nebudeš chtít. M
Ohodnoceno: 1x
 
Od: rgrg
Datum: 21.02.14 12:02

Jestli to není nic vážného, tak si počkej až ti bude 15 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 12:46
avatar

... páč na patnáctileté prohlídce se vercajk kontroluje taky.

Nechceš nadhodit, o co jde? Třeba to zvládnem tady

(Není to doufám trestné, ptát se ho, když je nezletilý? :-D)

doplněno 21.02.14 17:48:

Hafíku, tam píšou, že se nevyžaduje souhlas OBOU - jak bylo jeden čas ku skřípění zubů všech. Ale musí tedy být souhlas alespoň toho jednoho nebo ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rgdg
Datum: 21.02.14 16:35

Přesně tak, na prohlídce v 15 letech ti lékař zkontroluje úplně všechno a rodiče informováni budou. Počkají v čekárně anebo jdou dovnitř též, nic příjemného. Můžeš se s rodiči dopředu domluvit, aby zůstali v čekárně. Jestli je to akutní, třeba úraz apod. taky můžeš jít na pohotovost bez rodičů. Stejně by se jim ale volalo. Asi to není na pohotovost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rdgd
Datum: 21.02.14 16:41

ze zákona:

Nezletilý do 15. let může být ošetřen jen v doprovodu rodiče!
Nezletilý od 15. do 18. let může být ošetřen bez doprovodu rodiče, podmínkou je písemný souhlas jednoho rodiče.

Při doprovodu dítěte k lékaři prarodičem, tetou , dospělým sourozencem., paní na hlídání apod. , je nutná plná moc od jednoho rodiče , stačí neověřený podpis.

Bez písemného souhlasu rodičů lze řešit jen neodkladný stav dle zákona a aplikaci povinného očkování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 17:20
avatar

a co to jako je za zákon?, platí ještě?, před časem jsem se na to díval, a nějak se mi zdá, že je to přesně naopak... (neboli i pod 15 bez rodičů, i když bez 100% záruky, že nemůžou být doktorem zpětně informovaní)
viz https://www.poradte.cz/volna-…5100-stydim-se-za-fimozu.html

doplněno 21.02.14 17:40:

pro jistotu jsem si zkontroloval odkazy, a koukám, že odkaz (teda vlasně nejdůležitější) přímo na příslušnou novelu zákona nefunguje (aspoň ne mně); no jistě se to dá najít, nějak se mi nechce tím ztrácet čas; každopádně tady je shrnutí:
(živý odkaz, kde jsem našel tohle, sem nedávám, je to nakonec jen interpretace, a pořád totéž, co je v těch ostatních odkazech, nicméně tenhle komentář je z :http://www.zdravotnicke-pravo.cz/0034-novela-zakona-o-zdravotnich-sluzbach-ucinna-od-1432013)

Od 14.3.2013 je v účinnosti novela zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, která přináší tyto změny:

zcela se mění dosavadní § 35 a ustanovení související o poskytování zdravotních služeb nezletilým a právní úprava zákona o zdravotních službách se v zásadě vrací k právní úpravě zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu; zákon o zdravotních službách již nevyžaduje souhlas obou zákonných zástupců s jakýmkoli zdravotním výkonem, který může podstatným způsobem negativně ovlivnit zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života, a stanoví, že souhlas může vyslovit sám nezletilý (bez jakékoli věkové hranice, původní 15 let zrušena), je-li to přiměřené jeho věku a rozumové a volní vyspělosti;

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.14 18:06
avatar

tak snad i výklady to takhle nějak nechápou, to by chtělo si stáhnout celej (samozřejmě platnej, novelizovanej) zákon, hodit si vyhledávání "nezletil", "souhlas", a hned by to bylo jasnější (ovšem nejrůznější (dez)interpretace znění zákonů jsou vždycky možný...
tady je ten (platnej) paragraf 35 (nic o nějakém souhlasu 1 z rodičů tu nevidím...), a když se tedy interpretace odkazují na tenhle jedinej paragraf, tak se asi o 2-3 paragrafy výš, nebo níž tohle dalším výkladem o souhlasu rodiče neruší...:
§ 35
(1) Při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi je třeba zjistit jeho názor na poskytnutí zamýšlených zdravotních služeb, jestliže je to přiměřené rozumové a volní vyspělosti jeho věku. Tento názor musí být zohledněn jako faktor, jehož závažnost narůstá úměrně s věkem a stupněm rozumové a volní vyspělosti nezletilého pacienta. Pro vyslovení souhlasu s poskytnutím zdravotních služeb nezletilému pacientovi se použijí právní předpisy upravující svéprávnost fyzických osob49) s tím, že nezletilému pacientovi lze zamýšlené zdravotní služby poskytnout na základě jeho souhlasu, jestliže je provedení takového úkonu přiměřené jeho rozumové a volní vyspělosti odpovídající jeho věku. Tím není dotčena možnost poskytování zdravotních služeb bez souhlasu.
(2) Poskytnutí zdravotních služeb na základě souhlasu nezletilého pacienta nebrání tomu, aby ošetřující zdravotnický pracovník podal zákonnému zástupci informaci o poskytnutých zdravotních službách nebo zdravotním stavu nezletilého pacienta.

doplněno 21.02.14 18:09:

(P.S. tohle je odpověď na příspěvek @sargo, pochopitelně, ne na mou předchozí odpověď)

doplněno 21.02.14 18:25:

P.P.S. a původní paragraf 35 byl vskutku úplně jinej:
§ 35
(1) Nezletilému pacientovi a pacientovi zbavenému způsobilosti k právním úkonům se zdravotní služby poskytují se souhlasem jeho zákonného zástupce, s výjimkou případů, kdy lze zdravotní služby poskytovat bez souhlasu (=akutní případy). Vždy je však třeba zjistit názor nezletilého pacienta, který je s ohledem na svůj věk schopen vnímat situaci a vyjadřovat se, a názor pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům. Vyjádří-li pacient uvedený ve větě druhé svůj názor, zaznamená se do zdravotnické dokumentace; do zdravotnické dokumentace se rovněž zaznamená důvod, pro který nemohl být názor pacienta zjištěn (tohle mimochodem bylo zdrojem tý srandy, kdy se třeba u pětiletejch brečících dětí - schopný vnímat situaci a vyjadřovat se byly - zapisovalo do dokumentace, že pacient s vyšetřením/zákrokem nesouhlasí...).
(2) Jde-li o nezletilého pacienta,
a)
jehož zákonnými zástupci jsou rodiče, vyžaduje se
1. souhlas obou rodičů, a to k poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života,
2. souhlas alespoň jednoho z rodičů, a to k poskytnutí zdravotních služeb, které nejsou zdravotními službami podle bodu 1, nebo k postupu podle písmene b);
tím není dotčena možnost poskytovat zdravotní péči bez souhlasu podle § 38,
a dokonce:
b)
který dovršil 15 let věku, lze mu zdravotní služby poskytované registrujícím poskytovatelem poskytovat bez zjišťování souhlasu zákonného zástupce, pokud zákonný zástupce s takovým postupem vyjádří písemný souhlas, který může podmínit následným informováním o poskytnutých zdravotních službách; písemný souhlas zákonného zástupce je součástí zdravotnické dokumentace vedené o nezletilém pacientovi.
takže, jestliže je to v novém znění úplně jinak...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdiew
Datum: 21.02.14 18:11

Hochu, proč chceš vyšetření varlat, jaké máš potíže, jak jsi přišel na to, že potřebuješ vyšetřit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 18:16
avatar

To zas budou výklady... :-D Ale u Dr vídám mlaďase samotné zcela běžně už od poměrně rozumně nízkého věku, tak to nebude tak divoké. Ostatně pochybuji, že by kdokoli trénoval na předpisy kluka, co přijde s podobným problémem

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.