Zplnoletnění a jeho cena

Od: Datum: 15.02.14 18:18 odpovědí: 5 změna: 12.07.15 22:06

dobrý den,

měl bych otázku kolem zplnoletnění ... vše mám zjištěno. s přítelkyní čekáme dítě a chceme se vzít, budeme žádat o její zplnoletnění. zajímalo by mě kolik to stojí, jak to tak dlouho trvá atd...

předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.14 18:29

"Návrh se podává okresnímu soudu, v jehož obvodu má nezletilý bydliště, je osvobozen od poplatku, jako účastníci vystupují nezletilý navrhovatel a jeho zákonní zástupci (nejčastěji rodiče) a k doložení tvrzených skutečností je nutné připojit nejlépe písemné důkazy : lékařské potvrzení o těhotenství, potvrzení ze školy, o udělení půjčky na byt, o pracovním poměru a pod."
Pokud se v poslední době nic nezměnilo, tak se neplatí.

doplněno 15.02.14 19:01:

http://obcanskyzakonik.justice.cz/rodinne-pravo/obecne/

Co je svéprávnost? Jedná se o nový pojem NOZ, který nahrazuje dříve užívaný pojem "způsobilost k právním úkonům". Plně svéprávným se člověk stává zletilostí, tedy dovršením 18. roku věku. Plně svéprávným se člověk může stát před nabytím zletilosti v těchto případech:

Uzavřením manželství _ soud může (a jsou-li pro to důležité důvody) ve výjimečných případech povolit nezletilému uzavřít manželství, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku.

Přiznáním svéprávnosti _ pokud nezletilý není plně svéprávný, dosáhl věku šestnácti let, osvědčí schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti, pak může soudu navrhnout, aby mu přiznal svéprávnost. S návrhem vysloví souhlas zákonný zástupce nezletilého.

Pokud je sedmnáctiletému přiznána svéprávnost, může se se snoubenkou oženit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.14 18:56
avatar

Žádné zplnoletnění neexistuje. Podívejme se, co o této problematice říká OZ:

§ 30 Zletilost

(1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.

(2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

§ 672

(1) Manželství nemůže uzavřít nezletilý, který není plně svéprávný.

(2) Soud může ve výjimečných případech povolit uzavření manželství nezletilému, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku, jsou-li pro to důležité důvody.

Z uvedeného vyplývá, že musíte požádat soud o povolení uzavřít sňatek, žádost doložit těhotenstvím partnerky, příp. dalšími důkazy o existenci závažných důvodů. Uzavřením sňatku nabýváte zletilosti.

doplněno 15.02.14 18:59:

Podle Zákona ČNR č. 549/1991 § 11 je řízení o povolení uzavřít manželství je od poplatku osvobozeno.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: optym
Datum: 12.07.15 22:00
Dobrý den chtěl bych se pozeptat jen když je přítelkyni teprve 17 a pokud můžeme žádat o její zplnoletneni z důvodu těhotenství a našeho společného sňatku pokud je to možné .
Co k tomu potřebujeme vše a v jakých krocích jít .
Předem děkuji za vaší radu a odpověď
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.07.15 22:06

optym- co tak si přečíst odpověď nad vaším dotazem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.