Podmínky ke zplnoletnění

Od: Datum: 17.07.12 01:39 odpovědí: 8 změna: 17.07.12 12:21
Ahoj všem Chtěla bych se zeptat , jestli někdo z Vás nemá nějaké zkušenosti se zplnoletněním.Mám sestru , je jí 16 let , ale je ve výchovném ústavu.Otec na ní kašle a s matkou se nesnese z mnoha důvodů .Má nařízenou ústavní výchovu do 18-ti let , ale se svým přítelem čeká miminko.Společně uvažujeme nad řešením problému , aby mohl být s dítětem jak otec , tak má sestra, čili aby mohli být spolu.Zdá se , že jiná cesta než zplnoletnění není.Nemáte někdo nějaké zkušenosti?A nevíte jak by to bylo v případě , že by jeden z rodičů nesouhlasil? Předem děkuji za všechny odpovědi
avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sam*
Datum: 17.07.12 02:05
 
Žádné zplnoletnění zatím (do r. 2014) neexistuje. Jediná cesta je svatba s přivolením soudu.
Viz zde: http://rodina.juristic.cz/51149/clanek/rodina2.html Do textu napište svůj (sestřin) příběh. Jediné, co potřebujete ze vzoru doslovně (s doplněním údajů) zachovat, je bod III, jinak popište svůj (sestřin) příběh a snad to vyjde...
Ohodnoceno: 3x
 
Od: monopolinka*
Datum: 17.07.12 02:12
 

Měla jsem na mysli přesně to co jste mi napsal :) Jinak moc děkuji :)

Od: askmenow*
Datum: 17.07.12 02:13
 

V zákoníku nehledejte termín zplnoletnění, ale zletilost.

Stručně, co si pomatuji z hlavy: Zletilosti se dosahuje osmnáctým rokem automaticky, pokud soud schválí žádost o sňatek (bohužel nevím, jak to probíhá, vzpomínám co jsem asi před půl rokem zjišťovala pro známou) a tento sňatek se uzavře, může zletilsti nabýt osoba starší 16ti let. Tenkrát jsem nikde na zmínku o povolení od rodičů nenarazila, ale ani jsem ji v zákoníku vyloženě nehledala. Vím, že odpověď asi není kompletní, ale aspoň jako odrazový můstek...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: monopolinka*
Datum: 17.07.12 03:19
 

J myslím že jste mi stručně odpověděla na všechny mé otázky :) Děkuji :)

Datum: 17.07.12 09:07
 
avatar

Zdravím, Monopolinko. Jen ještě dodatek. Zákon o rodině říká:

§13 (1) Manželství nemůže uzavřít nezletilý. Výjimečně, jestliže to je v souladu se společenským účelem manželství, může soud z důležitých důvodů povolit uzavření manželství nezletilému staršímu než šestnáct let. Bez tohoto povolení je manželství neplatné a soud vysloví neplatnost i bez návrhu.

Těhotenství je tedy důležitý důvod. Upozornění- takto nabytá zletilost se neztrácí ani zánikem manželství. Návrh na povolení uzavření manželství podává nezletilý, účastníky řízení jsou však i jeho zákonní zástupci (obvykle rodiče).

doplněno 17.07.12 11:45:

Soud si vyslechne názory rodičů a pak rozhodne. Neznamená to však, že když je jeden z rodičů proti, že mu soud dá za pravdu a návrhu nevyhoví. Záleží na tom, jak posoudí důvody atd...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: monopolinka*
Datum: 17.07.12 11:39
 

Ano to jsem se všude dočetla, ale co když je jeden z rodičů absolutně proti? :)

Od: buss®
Datum: 17.07.12 11:49
 

Rozhodnout může na návrh jedině soud za daných podmínek. Jeho rozhodnutí nelze předvídat.

 
Od: monopolinka*
Datum: 17.07.12 12:21
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.