Vydržení pozemku

Od: Datum: 09.02.14 10:53 odpovědí: 9 změna: 09.02.14 20:30

Dobrý den, po asi 20 letech užívání pozemku - zahrady za domem nám přišel od města dopis, že kus pozemku o rozměrech asi 5x5 metrů uprostřed naší zahrady patří městu (doloženo printscreenem z katastru). Zároveň jsme obdrželi i návrh na odkup. Vím ale, že existuje institut vydržení, pokud člověk pozemek v dobré víře užívá a udržuje tuším po dobu 10 let, což je náš případ. Nevím ale, jak se postupuje v praxi, co mám udělat apod. Předpokládám, že město se bude bránit, aby si mohlo naplnit svou kasu.

Děkuji za jakékoliv rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 09.02.14 11:04
avatar

Pokud je v katastru nemovitosti uveden jako vlastnik mesto, zrejme se nejedna o vydrzeni, viz moje otazka, kterou jsem nedavno zakladala zde.

Pokud se jedna o odkup, 25metru snad neni hrozna suma, nevahejte a odkupte.

doplněno 09.02.14 12:24:

U nas město nabizi kdyz odkupuje za metr ctverecni cca 150kc.predpokladam ze odkup od nich je podobny. Za 6kc v prispevku od @pohanky, bych si koupila klidne několik mestskych pozemku, ktere by mesto nabizelo.:) obavam se ze tato cena neni smerodatna...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.14 11:11
avatar

V zásadě máte pravdu, podle toho co uvádíte, by měl být pozemek vydržený podle §1089 OZ.

Oprávněný žadatel může podat na odbor evidence majetku městského úřadu žádost písemně nebo při osobním jednání. Podaná žádost musí obsahovat následující údaje a příslušné doklady:

- popis vlastní nemovitosti, se kterou užívá v dobré víře nemovitost ve vlastnictví města, případně doklad o tom, že za vlastníka může uvedená osoba jednat,
- popis předmětné nemovitosti ve vlastnictví města, kterou užívá v dobré víře, že je vlastníkem,
- doklady o nabytí vlastní nemovitosti,
- doklady potvrzující délku trvání držby předmětné nemovitosti,
- čestné prohlášení, že nemovitost užíval v dobré víře jako vlastní

Na druhou stranu je téměř jisté, že město podá námitku a nastanou tahanice a bude muset rozhodovat soud. Takže pak bych se asi rozhodl podle toho co bude levnější - zda pozemek přecejenom odkoupit nebo trvat na vydržení. Taky je třetí možnost ponechat současný stav (pokud je současný pozemek uprostřed vašeho, tj. bez přístupu a jeho velikost je zanedbatelná, tak město s ním prakticky i tak nemůže nijak nakládat).

doplněno 09.02.14 11:31:

Jo moment, pokud ten pozemek byl celou dobu uvedený v katastru jako pozemek města, tak nemůžete tvrdit, že jste nevěděli že není váš, a tedy nelze uplatnit vydržení. Na druhou stranu pokud by třeba v katastru byla chyba kterou napravili až po těch letech, tak tam by šance na úspěch byla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.02.14 11:32

Já bych na návrh odkupu kývla všemi deseti než investovat do právníka a posléze několik let se soudit. Pak se vám může stát, že na truc město prodá pidi pozenek někomu jinému a ten se s vámi bude soudit o přístupovou cestu ke svému pozemku. Život je krátky na takové žabomyší války.

doplněno 09.02.14 11:37:

Vy jste nikdy nekoukl do map a nezjistil jste cizího vlastníka? Vy platíte daň z nemovitosti bez těchto 25 m2? Přece při digitalizaci pozemků jste na tuhle skutečnost musel přijít. Takže soud určitě nemáte vyhraný. Netrucujte - kupte.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.02.14 11:39
avatar

Předpokládám, že město se bude bránit, aby si mohlo naplnit svou kasu.

Nikoliv, město Vám nabízí prodej pozemku, který je nezpochybnitelně JEHO...a VY o tom VÍTE.

Já to vidím tak, že to je dobrá vůle města.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.14 11:44
avatar

Slušně se domluvit. Navrhnout nějaký kompromis. Co udělat nějakou výměnu? Nemáte kus pozemku navazující na obecní majetek, že by se to dalo zcelit? Nemáte zase Vy pod nějakou obecní nemovitostí kus půdy? Zapátrejte. Jaká je cena u Vás obvyklá, myslím, že ta suma nebude až tak velká. Úřední cena za odkup se minulý rok pohybovala kousek přes 6 korun za m2. Já tomu moc nerozumím, jestli někde nedělám chybu, opravte mě, nebo vysvětlete. Koupil by jste za kousek zahrady za necelých 150 korun! Asi bych to neřešila, nějaké tahanice a nervy a zaplatila.

doplněno 09.02.14 11:53:

Naše město vydává měsíčně noviny. V každém čísle jsou informace ze zasedání. A mnohokrát tam řešili odkupy, prodeje, darování, narovnání a pod. ohledně pozemků v katastru obce. Myslím, že dostali jako úkol od státu, pořádnou evidenci majetku města. Takže se nedivte, že Vás kontaktovali. Není to o tom, že chtějí od Vás peníze, aby si zlepšili rozpočet, ale o přehlednost ve svém majetku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 09.02.14 12:27

No záleží, co si myslíte, že je dobrá víra.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.14 17:59
avatar

Pokud chcete získat nějaký pozemek vydržením, budete muset prokázat, že ten pozemek celou dobu v dobré víře užíváte. Nemyslím si, že se Vám to povede, takže akorát město "naštvete" a nedosáhnete ničeho. Pokud Vám město bez nějakých dalších podmínek nabízí odkup za akceptovatelnou cenu, okamžitě to kupte. Pokud si chcete ověřit, zda cena není přemrštěná, nechejte si udělat komerční odhad (který ale sám o sobě bude stát určitě v řádu stokorun) a na základě odhadu se můžete pokusit jednat o ceně. Jestli ale těch 25 metrů chce město prodat třeba za 100 Kč/m, nemá cenu nic zdržovat, okamžitě koupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.14 20:13

Město se s Vámi bude soudit, bude muset. Kdyby ne, pak příslušného úředníka jistě někdo napadne, že nejednal jako řádný hospodář a že Vám něco přihrál. Pokud je cena rozumná, neváhal bych a kupoval hned. Zlevňovat pozemky asi nebudou.

Pokud se budete soudit, je možné, že i vyhrajete a pozemek Vám soud přiklepne. Ovšem Vaše soudní výlohy nechá Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.14 20:30
avatar

Obec vám dává férovou nabídku na odkup svého pozemku. Buďte také férový, nesnažte se s ním za každou cenu vydrbávat a kupte to, je to pro vás výhodné !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.