Jak oslovit faráře

Od: Datum: 29.01.14 17:04 odpovědí: 14 změna: 30.01.14 06:54

Hezké dopoledne. Prosím o radu jen znalé věci. Potřebuji oslovit faráře jak v dopise, tak potom při osobním jednání. Víte někdo jakým způsobem, abych ho neurazila? Četla jsem rozhovor s farářem Czendlikem a ten k tomuto dotazu odpověděl, že když neřeknete "veledůstojný pane", že se nic nestane. Veledůstojný pán je šílený výraz, ten mi z pusy nepůjde... Všem znalým děkuji za radu. L.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.14 17:06

Otče nebo důstojnosti.

Ohodnoceno: 0x

Od: axus®
Datum: 29.01.14 17:07

A co napriklad pane Novaku?

doplněno 29.01.14 17:07:

Pokud se ovsem jmenuje Novak.

Od: ron*

Dobrý den. Já bych zvolila výraz "důstojný pane" či jednoduše "pane faráři".

Ohodnoceno: 1x

Z formulace dotazu soudím, že nejste věřící. V takovém případě použijte spojení pane + příjmení (pana faráře či jiné duchovní tituly bych ponechala věřícím).

Datum: 29.01.14 17:12

jestli se nevyznáte v jejich hijerarchii, tak ho oslovte pane faráři, tímto oslovením nic nezkazíte

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.01.14 17:35

Zdravím. Takový dotaz zde již byl. Mrkněte tedy i do této diskuze:

https://www.poradte.cz/spolec…st/27100-osloveni-farare.html

Datum: 29.01.14 18:24

Oslovila bych ho normálně bych ho oslovila "pane faráři". Oslovení "otče" používají především věřící.

doplněno 29.01.14 18:25:

nějak jsem se přepsala - * Oslovila bych ho normálně "pane faráři"

Od: mahan
Datum: 29.01.14 18:24

Můžete oslovit:Pane faráři,velebný pane,nebo Otče.

Datum: 29.01.14 18:26

To "velebný pane" kněží moc rádi neslyší. Ani se jim nedívím. :D

Datum: 29.01.14 19:58

Je třeba vědět, že ne každý kněz je farářem, tzn. že má na starosti svěřenou farnost. Je jich více, kteří jsou např. kaplanem (třeba i do stáří), jiní zase mají vyšší postavení než farář, jsou děkanem, vikářem, biskupem atd atd.

U vyšší hodnostářů nic nepokazíte titulem Msgr (monsignor, monsiňor), u biskupů Vaše Eminence atd atd. Viz řadu církevních encyklopedií na internetu.

Jiné je to u členů a hodnostářů církevních řádů (opat, převor, provinciál atd), ale to by už bylo nad rámec dotazu.

Z tohoto důvodu tedy oslovovat "pane faráři" toho kněze, který skutečně tím farářem je, tzn. je odpovědným za kostel, faru, farnost. Ostatní klidně a bez problémů : důstojnosti, důstojný otče, otče, nebo i současné mladé i třeba pane magistře, poněvadž vesměs tento titul na vysoké škole získali, ovšem někteří mají z dřívějška titul Ing., MUDr, JUDr apod.

Dost jich je také doktorem theologie (ThDr).

Uvedené se týká římskokatolické církve, u církví reformovat sice mají také faráře, ale ostatní hodnosti mohou být jiné nebo vůbec neexistují. U nekřesťanských církví se napřed raději poradit nebo prostudovat na internetu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.01.14 20:10

Určitě je nejlepší - pane faráři. I když nejste věřící. Pane doktore si taky neříkají zdravotníci jen mezi sebou )

Datum: 29.01.14 20:32

Na Moravě bylo zvykem: Důstojný pane. Odtud pořekadlo: Panáček dvakrát nekáže a potřetí ti p...l ukáže. (omlouvám se)

Datum: 30.01.14 06:43

My měli velice nabubřelého pana faráře, který si zakládal na svém oslovení. Když jsem ho jednou slušně oslovila "pane faráři", zarazil mě s tím, že on získal právo užívat titul "biskupský notář". *ee* Od té doby jsme mu v rodině říkali: Císařův pekař, podle té pěkné pohádky s janem Werichem.

Naše babičky oslovovaly pana faráře "Velebný pane", od toho se dodnes traduje slovo "velebníček". Jaga.

Od: lilys
Datum: 30.01.14 06:54

Děkuji všem za rady. Vybrala jsem si oslovení "pane + jeho příjmení". To pro mne bude nejpřirozenější.

Mějte krásný den. L.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.