Práce strojvedoucího ve Švédsku

Od: Datum: 30.09.13 17:17 odpovědí: 17 změna: 02.10.13 21:38

Ahoj rád bych se zeptal na podmínky práce a na stav železnic ve Švédsku. Takže jaké má strojvůdce práva, povinnosti, stav železnice, stav vlaků a konkrétní řady. Jednou bych rád odešel do švédska a dělal tam zrovna tuto práci, ale zatím o tom moc nevím. Jedno je mi ale jasný, že to tam mají lepší než my! Moc díky za všechny odpovědi a informace :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 30.09.13 17:53

nic o tom nevíš,ale víš, že strojvedoucí se tam má líp než v Česku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.09.13 21:05

Jestli strojvedoucí, to zrovna netuším, ale přítel s otcem jezdili a jezdí do Švédska pracovně. Lidé se opravdu mají lépe, na druhou stranu třeba jejich typické švédké domečky odfoukne první vichřice, protože jsou postavené super lidmi v super náladě, ale jen tak bez základů (kamarád přítele - tuším stavitel, pokrývač nebo něco podobného), o nich bez obalu říká, že to jsou hovada. Ale příjemní a milí.

Cenově je Švédsko relativně nastejno, ale platy mají 4x-6x vyšší, než u nás.

doplněno 01.10.13 14:07:

Věřím, že jsou efektivní a zateplené, nicméně úplně jiné, než jsou zvyklí našinci. I v amerických státech máte spoustu domů jen tak sbitých dohromady, bez základů - pak stačí jeden hurikán a nazdar, může se stavět znovu.

K dotazu jsem zapomněla dodat, že pro obživu ve Švédsku je potřeba perfektně ovládat jejich jazyk.

doplněno 02.10.13 14:18:

Ne, tlumočí jim tam známý.:) Oni naloží, co je potřeba, a odjedou, případně se domlouvají anglicky.

doplněno 02.10.13 21:32:

Hrušky a jablka:) Oni nepracují v Švédsku, jen tam pracovně jezdí párkrát do roka. ;).

doplněno 03.10.13 15:44:

Omlouvám se za zavádějící info, jezdí od nás do Švédska a zpět, vozí auta.

Od: luke237
Datum: 30.09.13 21:14

Ty domecky jsou idealem, ke kteremu se chysta prejit americke staveni rodinnych domku *sok* Hlavnim duvodem je energeticka efektivnost a seriova tovarni vyroba domku narozdil od tech americkych. Ty svedske jsou mnohem lepe izolovane.

Americke domky historicky vznikly z tech skandinavskych s prichodem skandinavskych tesaru emigrantu do Ameriky.

Datum: 02.10.13 08:02
Opravdu umi pritel a otec perfectne svedsky, kdyz tam jezdi?

Datum: 02.10.13 20:11
No tak vidis, ze se ve Svedsku muzes uzivit i kdyz neumis svedsky ani mrknout. *smich*

Datum: 02.10.13 21:38
Aha. Z tvojich prispevku nebylo jasne, ze tam jen vozi naklady. Myslel jsem, ze jezdi pro svedskeho zamestnavatele vnitrozemskou dopravu.

Datum: 30.09.13 18:03
Už se učíš švédsky? Já vím, je to ugrofinský jazyk takže to bude brnkačka ale možná že by se vyplatilo znát jazyk aspoň pár měsíců před tím než v něm budeš dělat zkoušky z dopravních předpisů.
To že se tam mají určitě líp než u nás je samozřejmý. Stát totiž vybírá na daň z příjmu ve výši víc než 50% mzdy a z toho živí ten nejštědřejší sociální systém na světě takže je radost být tam nezaměstnaným či invalidou. Horší už je být tam zaměstnancem ;)

Od: milord*
Datum: 30.09.13 20:02

Švédština není ugrofinský jazyk (maďarština, finština, estonština), ale germánský, podobně jako angličtina, němčina a další. Nejvíce je podobná dánštině a norštině.

Datum: 30.09.13 20:29

Svedstina je opravdu germansky jazyk (tedy hodne podobny nemcine - asi jako cestina a rustina). Myslim, ze az tazatel bude zit ve Svedsku a ucit se ten jazyk, tak to bude trvat dost dlouho na to, aby se dozvedel, jake tam maji strojvedouci pracovni podminky :)

Jinak k tomu danovemu vyberu. Ona je hlavne podstata v tom, kolik clovek dostane zpatky ve forme sluzeb z tech odvedenych dani. Muzes odvezt 50% jako ve Svedsku a dostat hromadu kvalitnich fungujicich sluzeb a muzes odvezt 42% jako v CR a porad se divat na rozbite nefungujici veci kolem sebe, protoze se ty dane rozkradou.

Problem neni ani tak ve vysi dani, ale v tom, kolik kvalitnich sluzeb za ne dostanes.

Datum: 30.09.13 20:30
Svedstina je opravdu germansky jazyk (tedy hodne podobny nemcine - asi jako cestina a rustina)
Sakra, tohle zni nejednoznacne.

Myslel jsem tim, ze svedstina je k nemcina to, co je cestina k rustine.

Datum: 30.09.13 20:46
Google Translate uvadi, ze strojvedouci se rekne svedsky "lokförare" (asi lok = lokomotiva, ferare = ridic (nemecke fuehrer?) ). Muzes se podivat, co na to vyplivne Google.

Zacinajici strojvedouci po 4-lete skole ma plat udajne 24 tisic SEK. V diskuzi pod timto clankem jeden strojvedouci uvadi, ze bere asi $5500 + prescasy za mesic.

Svedsko ale bude mit udajne nedostatek strojvedoucich v pristich letech a hodla nabrat 100 lidi. Jestli to pokryje z vlastnich zdroju nebo ne, to nepisi, ale k temto "nedostatkovym profesim" jsem vzdycky skepticky. Strojvedouci je ale na odifialnim vladnim seznamu mist s nedostatkem lidi. *nevi*

Datum: 30.09.13 20:48
Oprava posledniho odkazu: "... oficialni vladni seznam mist s nedostatkem lidi ..."

Datum: 30.09.13 20:56
Sakra tak to jsem žil léta v bludu. Já fakt myslel že je to jazyk uhrofinský. A navíc se mi ještě plete něco o tom že švédština je ve finsku úřední jazyk. tak to už by pak vůbec nedávalo smysl když by sí ty jazyky byly ještě navíc vzdálené původem.

Datum: 30.09.13 21:01
,p>Ve Finsku zije velka svedska mensina. Podivej se na (anglickou) Wikipedii o obyvatelstvu ve Finsku. Ty 2 jazyky jsou uplne jine, asi stejne jako cestina a madarstina.

Mimochodem Madarovi zni finstina "povedome", rozeznava intonaci a melodii jazyka, ale nerozumi ani slovo, jak mi rekl jeden Madar :) Naproti tomu estonstina a finstina jsou si pry podobne. Nevim. O ugrofinske (ugro- = uhro- = Uhry/uhersky = madarsky) jazyky se nezajimam natolik, abych to dokazal posoudit.

Datum: 30.09.13 21:09
Linus Torvalds (zakladatel Linuxu) je sice Fin, ale jeho materskym jazykem je svedstina, stejne jako 5,5% procenta finskeho obyvatelstva.

Datum: 30.09.13 21:04
Az ted jsem si vsiml, ze tazatel je ten samy jako ten, co chtel poslouchat radio pri rizeni vlaku :)

Datum: 01.10.13 17:21

Pravděpodobně je ti 13 let, v tomhle věku asi opravdu moc nevíš o světě práce. Máš dva sny - být strojvedoucí a pracovat ve Švédsku. Obojí je krásné, ale musel by si mít hodně velké štěstí, aby si tuhle práci získal.

Na spoustu pozic ti stačí angličtina, ale tady se švédštině nevyhneš. Určitě práci nedostaneš jen tak, školení a testy nebudou česky a asi ani anglicky. Navíc, můžou dávat předsnost domácím uchazečům, ty budeš cizinec. Ano, neměl by tě nikdo diskriminovat, ale něco jsou i podmínky pro danou práci a její bezpečnost.

Ve Švédsku umí i uklicečka utírající záchody lépe anglicky než spousta Čechů, co tvrdí, že umí dobře anglicky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.