Jak si udržet co nejdéle bydliště?

Od: Datum: 30.09.13 16:49 odpovědí: 12 změna: 01.10.13 11:09

Před 2. manželstvím vyměnila žena byt za větší a společně jsme doplatili 100 000. Pak jsme se vzali a celý byt renovovali za statisíce. Mezitím se nám narodil syn. Teď se mě chce žena zbavit. Jak to zaonačit, abych mohl zůstat se synem co nejdéle? Stále jsme manželé, ale denně slyším ať vypadnu. Vím že dokud neproběhne rozvod, tak asi nemusím, ale dál už nevím jak to bude probíhat. A jak s finančním vyrovnáním? Ona se svým platem by mi to nikdy nesplatila. Já si vydělám dost, mohl bych fakt hned vypadnout, ale máme se se synem rádi a nechci od něho.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.13 17:16
avatar
Je to tezka situace.Jsem uplne ve stejne.akorst na druhe strane.tedy jakp vase zena.vymenila jsem svuj byt a sli jsme do vetsiho.ted se manzel odstehoval.hypoteku platim ja.ackoli je psana na nej.musim mu vyplatit pulku z toho.co jsme za hypoteku uz zaplatili.
Z meho pohledu je to tak- chapu ze milujete sveho syna.proto bych premyslela.co je nejlepsi pro nej.A to asi bude to.aby byl zajisteny a neprobihaly pred nim hadky a naschvaly-protoze svou zenu muzete pekne podusit.kdyz je byt spolecny.ale proc byste to delal? Vas syn potrebuje zazemi!
Pokud tedy mate finance.tak se odstehujte pobliz synova bydliste-muze to byt i jako vstricne gesto k manzelce a domluvte se na co nejcastejsim kontaktu se synem.manzelku nemuzete donutit.aby s vami zustala.ja toela tak.ze jsem dala nabidku at si ex manzel llidne byt necha.ze pujdu ja s detma do podnajmu.tedy na byte jsem nelpela.ale hlavni bylo aby se situace vyresila a ja s nim uz nemusela byt.
Tozumim tomu.ze je to pro vas tezke.ale spolecnym bydlenim.kdyz se rozchazite.niceho bedocilite...
Muj nazor.
Hodne stesti
Ohodnoceno: 3x
 
Od: smolar1
Datum: 30.09.13 18:10

Žádné zvláštní hádky nejsou. Jen tu chci zůstat se synem. Na nový byt nemám, jen na podnájem a nechci časem skončit na ulici. Jen mě zajímá jaké má páky mě odsud dostat. Nechci dělat potíže a naschvály. Pokud to ale bude nutné, řeknu i u rozvodu že jí miluju, abych vše oddálil.

Datum: 30.09.13 18:25
avatar

V tom případě na vás žádnou páku nemá. Pokud se nedohodnete (chápu-li dobře, že jste spolumajitel bytu a mte zde trv. bydliště) může to manželka dát k soudu, což prý potrvá hodně dlouho.

Ovšem, pokud se stěhovat nehodláte a vaše žena je pevně rozhodnutá, může se stát že se odstěhuje ona...i se synem...a vyplácet jí budete vy.

Píšete, že nechcete být bezdomovec, ale to je jiná věc než, když řešíte, že nechcete přijít o kontakt se synem.

Já osobně bych se zaměřila na co největší kontakt se synem v rámci úpravy péče o dítě. ne na spol. bydlení...

Také říkáte, že se moc nehádáte, ale pokud vás tam žena nesnese, tak se časem asi hádat budete :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smolar1
Datum: 30.09.13 18:32

Nejsem spolumajitel, ale trvalé bydliště tu mám. Ona se ze svého neodstěhuje a já nechci 1. kvůli synovi a za 2. abych neskončil pod mostem.

Datum: 30.09.13 19:00
avatar

Doporučila bych totéž, co radí Večerníček v první odpovědi: Najděte si bydlení co nejblíže a snažte se o společnou nebo střídavou péči o syna.

Boj o svěření do manželčiny nebo Vaší péče nedoporučuji: (1) Odnesl by to především Váš syn. (2) V případě výhradní péče bývají děti soudem častěji svěřeny do péče matky.

Podle mne bude manželka ohledně péče o syna vstřícnější dohodě v případě, že budete i Vy vstřícný v otázce bydlení (že se jí budete snažit vyjít vstříc, i když zatím nemusíte).

Byt patří manželce a nikdo (ani soud) po ní nemůže spravedlivě požadovat, aby Vás po rozvodu nechala bydlet ve svém bytě. Ovšem podle mne by Vám měla vyplatit část prostředků (část jste si "odbydlel"), které jste do bytu vložil ze svého.

Pro úplnost: Trvalý pobyt je jenom evidenční údaj, nezakládá žádný nárok na užívání bytu.

doplněno 30.09.13 19:57:

Zdá se, že jsem se mýlila: Moje odpověď vycházela z toho, že Vám jde hlavně o syna...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: smolar1
Datum: 30.09.13 19:59

Ano, jde mi o syna. Abych s ním mohl být denně. Číst mu před spaním, pohladit ho kdy budu chtít atd.

Datum: 30.09.13 20:16
avatar

Také za sebou mám rozvod, dohodli jsme se na střídavé péči v době, kdy se teprve připravovala novela zákona (naštěstí jsme narazili na poměrně rozumného soudce).

Po rozvodu jsme bydleli ve společném bytě ještě skoro 3 roky a věřte mi: není o co stát. Přestože jsme se nehádali, ohledně dětí i majetku jsme se vždycky rozumně dohodli, byla doma dost napjatá atmosféra, kterou vnímaly hlavně děti.

Jestli Vám jde o syna, snažte se s manželkou dohodnout.

Vím, že radím něco jiného, než nač se ptáte, ale věřím, že ve prospěch Vašeho syna i Váš.

doplněno 30.09.13 20:24:

A k tomu bydlení mne: Jak na tom je/bude manželka finančně? Bude Vás moci vyplatit? Nebyla by s ní možná dohoda, že si své prostředky vložené do získání a oprav bytu odbydlíte po rozvodu? Ovšem to je asi vzhledem k tomu, že by Vás ráda vyhodila už nyní, zbytečná otázka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smolar1
Datum: 30.09.13 19:30

Chtěl jsem vědět jak si udržet co nejdéle bydliště. To ostatní jsem psal jen pro pochopení. Nechci rady typu : Najdi si nové bydliště.

Datum: 30.09.13 21:11
avatar

Prvním bodem rozvodu je, zda máte vyřešené majetkoprávní vztahy a zda již s paní nežijete. při jakékoli kolizi se soud prodlužuje a odročuje. V každém případě doporučuji stále paní milovat a nechtít odejít. To Vám prodlouží dobu, než se může stát, že Vás soudně vystěhuje. Doporučuji mít s partnerkou manželský styk. Tím pádem Vás ani nerozvedou. Protože dokud je naděje, že manželství může stále plnit vychovnou funkci, je naděje, že k rozvodu nedojde. Takže: pokud manželku milujete zapracujte na tom. Změňte se. Do té doby s ní udržujte manželské povinosti. O synovi neuzavírejte dohodu, s tím, že jej prostě máte rád nade vše a že nechcete, abyste o něj přišel. Doufám, že tedy nejste nějak zlý člověk, a že chcete jen to co zde píšete. Zkuste změnit přístup, aby Vás opět měla žena ráda a pak bude vše snažší. Jinak z bytu Vás nemůže vyhodit, jen soudně a to pokud budete mít náhradní bydliště. Navíc, pokud jste byt budovali společnými fnancemi.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: smolar1
Datum: 30.09.13 21:33

Dík, něco podobného jsem chtěl slyšet.

Datum: 30.09.13 22:01
avatar

Smím se zeptat, z čeho vycházíte? Jistě, po dobu trvání manželství jsou manželé povinni žít spolu. Ovšem po rozvodu zůstane byt manželce.

Tazatel má v bytě pouze trvalý pobyt, nemá k němu nájemní smlouvu a tedy ani žádný podklad, na jehož základě by v bytě mohl zůstat i po rozvodu. Z téhož důvodu nebude bývalá manželka ani povinna zajistit náhradní bydlení.

V lepším případě dá soud tazateli nějakou lhůtu, do kdy si má opatřit bydlení (v řádu týdnů, možná pár měsíců).

Něco jiného samozřejmě bude vypořádání vložených prostředků.

doplněno 01.10.13 04:21:

Fidonete, opravdu je při rozvodu prvním bodem majetkové vypořádání? Podle mne mají bývalí manželé na majetkové vypořádání čas 3 roky.

Mrkněte se i na odpověď KapkyNaděje v podobném dotazu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 01.10.13 11:09
avatar

u rozvodu se v samostatném stání řeší péče o děti a výše výživného. Teprve potom proběhne soud o rozvodu u kterého se může ale nemusí řešit majetkové vypořádání. Na to mají "manželé" další tři roky od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Pokud se dohodnou, soud nic řešit nemusí, pokud se nedohodnou mohou podat žalobu na soud a ten rozhodne za ně nebo pokud do 3 let žalobu nepodají, zůstává každému to co je jeho, to co stále užívá (např. auto) a nemovitosti v SJM se dělí na podílové vlastnictví 50/50 a pak se řeší dle občanského zákoníku jako cizí lidé. V případě že byt je manželky a nabyla ho PŘED svatbou, je jen její, řešit byste měli vypořádání toho doplatku 100 000 a nákladů na rekonstrukci - ovšem vynaložené náklady musíte doložit. Jak bydlet co nejdéle je podle mne protahovat rozvod jak to jen půjde...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.