Sporný rozvod vs majetkové vyrovnání

Od: Datum: 30.09.13 11:00 odpovědí: 6 změna: 02.10.13 10:35

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně rozvodu. Manžel odmítnul mnou navržené finanční vyrovnání. Původně jsme chtěli rozvod dohodou, bez účasti u soudu, ale to teď už asi nepůjde, když nemáme hotové majetkové vyrovnání? Chtěla jsem se zeptat jak je to u sporného rozvodu. Rozvedou nás hned při prvním stání a majetek se pak řeší odděleně? Děti už máme dospělé.

Děkuji moc za radu, Hanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.13 11:17
avatar

Já to tak měl, ale už je to přes 10 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 11:29
avatar

Dobrý den. U nesporného rozvodu je nutné, aby se druhý manžel k návrhu na rozvod písemně připojil a soudu jste předložili spolu s tímto i smlouvu o vyrovnání SJM s ověřenými podpisy (tudíž i rozvod tzv. dohodou je za účasti soudu). Soud ale v tomto případě nezkoumá důvody rozvratu manželství.

Co se týče sporného rozvodu - pokud druhý manžel s rozvodem nesouhlasí, nelze dopředu říci, jak rozhodne soud. Některá manželství rozvede na první stání, u jiných se to může protáhnout. Záleží vždy na okolnostech a důvodech k rozvodu. Soud nemusí návrhu na rozvod také vyhovět v případě, jestli-že druhý manžel s rozvodem nesouhlasí, nepodílel se převážně na rozvratu manželství a jestli-že by mu byla rozvodem způsobena vážná újma (např. existenční). U sporného rozvodu soud zkoumá příčiny rozvratu manželství a díky prokazování se toto může protahovat. Záleží tedy na přístupu druhé strany a soudci. Vyrovnání SJM je samostatná věc a při sporném rozvodu se neřeší. Na to budete mít tři roky po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, aby jste se domluvili a vyrovnali se spolu. Pokud toho nebudete schopni, bude to za vás muset řešit opět soud na návrh jednoho z vás. Když se nedohodnete, pak soud rozhodne tak, že mezi vás rozdělí vše, co do SJM spadá, na půl.

doplněno 30.09.13 16:45:

Ne, na rozvod nemá vliv to, že se nedokážete dohodnout na majetkovém vyrovnání. Není to důvod proto, aby vás soud nerozvedl. Ale v případě sporného rozvodu, nařízeno soudní jednání bude určitě.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: elody
Datum: 30.09.13 13:59

Zdravím, děkuji za odpověď. Manžel s rozvodem souhlasí, ale nesouhlasí s majetkovým vyrovnáním. Musí se tedy cestou klasického rozvodu, kdy musíme k soudu? Nebo může soud rozhodnout i bez nařízeného stání? Je to, že se nemůžeme dohodnout na vyrovnání důvod, aby nás soud rozvedl?

Od: myse®
Datum: 30.09.13 14:55
avatar

v tomto případě bude nařízeno soudní jednání - ohledně rozvodu. Ale nebojte se, je to jenom chvilička- 15 minut a jste venku. Problémy se dělají jen v případě, že jeden se rozvést chce a druhý ne. Děti nemáte (nebo už velké) tak tohle řešit netřeba. A na majetku se musíte dohodnout do 3 let od rozvodu - budto se dohodnete nebo to dáte k soudu. Když se nedohodnete ani to nedáte k soudu, připadne každému to co právě užívá a nemovitosti se dělí na podílové vlastnictví 50/50 jako byste byli cizí lidé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.13 16:38
avatar
Majetek se řeší samostatně, pokud se sami nedohodnete. Pak je nutná nová žaloba, soudní poplatek pak stojí cca 4-6% z celkové ceny. Další věc jsou odměny za právní zastupování. Taky jsou nutné odhady movitých a nemovitych věcí. Pak je jasné, ze majetkové vypořádání soudem je dost drahé a i kdyz byste se soudili jen o byt v ceně jednoho milionu, pak takové vypořádání může vyjít i více nez sto tisíc, záleží i na počtu stání, papírování atd. Tady uz záleží na tom, zda se investice do takového sporu jednomu vyplatí, nebo taky na ústupku druhého, protože ani jeden na tom nevydelate a tato snaha vás bude stát moc peněz a několik let promarněného času.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: elody
Datum: 02.10.13 10:35

Moc děkuji všem za odpovědi. Už jsem trochu klidnější a vypadá to, že i druhá strana o tom začíná přemýšlet jinak. Manžel si totiž myslel, že nás bez dohody na majetku nerozvedou. Tak snad se ještě dohodneme...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.