Přítelkyně - všechno na půl?

Od: Datum: 15.09.13 18:12 odpovědí: 23 změna: 16.09.13 18:44

Dobrý večer. S přítelkyní mám vztah 4 roky. Uvažuji že bych si ji vzal za manželku ale vznikl mezi námi nedorozumění a to že bych po ní chtěl aby jsme šli cestou že budeme vše pořizovat společně na polovinu ale přítelkyně stím nesouhlasí. Jaký máte nazor řešení? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.13 18:25
avatar

Zdravím, dělit se fifty fifty je dobrý názor v případě, že mají oba manželé obdobné příjmy. Pokud jeden bere 50 000,- a druhý 15 000,-, je dělení půl napůl jaksi nereálné.

Osobně tento názor "vše napůl" nesdílím. Pokud jsou dva lidé manželi, měli by mít i nějaké společné finance, ze kterých se budou financovat společné věci.

doplněno 15.09.13 18:47:

Hopíku, ono i to je dvojsečné. Hodněkrát jsem od kamarádů slyšela "já dal víc, tak je to moje"... bohužel to není vůbec sranda.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 15.09.13 18:37
avatar

Martino, souhlas. Podle mne by společné věci měly být finančně spravedlivě rozdělené. Nemusí to vůbec být půlnapůl, ale přizpůsobené i příjmům jednotlivců...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 18:26
avatar

Je to řešení ke kterému jsme dospěli i u nás doma , protože jsem zjistil že ženským nepatří peníze do ruky!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.09.13 18:44
avatar

Tak to je dost individuální, nemyslíte? *bzum*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.09.13 18:32
avatar

Manželství znamená společně v dobrém i ve zlém, ve zdraví i v nemoci, v bohatství i v chudobě. Tak to je, a ne jinak. Mimochodem, veškeré příjmy a majetek za ně pořízený jsou v manželství ze zákona společné.

Ohodnoceno: 7x
 
Od: radana*
Datum: 15.09.13 19:09

Tak to si nedovedu představit ani ve snu. Manžel musí dát ženě celou výplatu a už se nestarat. Dostává přiměřené kapesné, aby se necítil jako chudák, šetřivá manželka drží kasu, rozhodne co se nakoupi a co je potřeba do domácnosti. Stará se, aby vše bylo zaplaceno a zbyly peníze i na auto, benzin. Tak to u nás šlo po generace. To půjdete něco pořizovat bude to stát 10 000, řeknete dej mi na to polovičku, jinak se to nekoupí? A co když přijdou děti, potřebuju pro ně oblečení, budete platit taky napůl? Manžel se přistěhoval do mého domu, a bydlel tu jak by byl jeho, nebo bych měla po něm chtít polovičku co stál ten barák?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 19:22
avatar

Evidetně je to všude jiné. Rodiče měli společný účet, ale máma začala tak nehorázně utrácet za módu, sladkosti, kafíčka s kamarádkami apod., až došla tátovi trpělivost a účty rozdělil. Z mámina účtu jde inkaso a drobné nákupy, z tátova celotýdenní nákupy, telefony, opravy. Pokud se rozbuje pračka, každý dá něco. Koníčky si každý platí sám.

Nikdo nemá povinnost dávat nikomu celou výplatu, vše je o rozumné dohodě.

doplněno 16.09.13 13:18:

To bohužel nelze. Dohoda tedy zní "máš nyní svůj účet, můžeš ze své výplaty utrácet, ale na společné a důležité věci budeš mít rezervy."

Znám plno párů, co mají rozdělené účty a ničemu to nevadí. Každý ze svého platí dohodnuté věci a nikdy se nikoho nemusí doprošovat o pár stovek na nové oblečení (takové znám taky - spojený účet ovládá jen jeden a druhý dostává "kapesné").

Ohodnoceno: 1x
 
Od: naoko
Datum: 16.09.13 09:34

Rozumná dohoda by byla ,kdyby máma pochopila, že nemá tolik utrácet ze společného. Rozdělení účtů v průběhu manželství je ovšem hodně radikální řešení .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 14:41
avatar

Sice hezky napsano, ale praxe je bohuzel jina...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 18:55
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 19:22
avatar

Vdaná jsem jenom 33 let, neznám moje-tvoje, neznám na půl. Peníze manžela a to mnohokrát víc než moje (nyní můj podprůměrný ID) jdou na jeden účet (oba máme kartu), rozhodně nemusím hlásit, že si jdu koupit nové nádobí, nové šaty a td., zrovna tak manžel drobné položky nehlásí. Pokud chceme nový nábytek tak ho vybereme společně a prostě se z účtu zaplatí, pravda občas ječím, když na výpise zjistím kolik (manžel řekl pár korun) stál křovinořez na chalupu. Oba víme, že nemůžeme utratit za měsíc víc než tam příjde, že každý měsíc musíme něco ušetřit. Půl na půl to by u nás znamenalo, že manžel to dá z výplaty a já šetřím půl roku.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 15.09.13 19:42
avatar

liduš, 100% ní souhlas... takhle by to mělo být - oba partneři přispívají podle svých možností do společného, a pak se dohodnou, za co se peníze utratí... půl na půl nemůže fungovat...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jen*
Datum: 15.09.13 19:43

tak to mě pobavilo.."manžel musí dát ženě celou výplatu" :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 19:47
avatar

Chudák bude asi pěkněj podpantoflák.

"Dostává přiměřené kapesné..." - a ještě řetěz, vodítko a náhubek.

doplněno 15.09.13 20:29:

Liduš, to vůbec nepatřilo k Vaší reakci, ale k reakci paní výše, kde popisuje, jak manžel odevzdá celou výplatu, kterou spravuje žena, on dostane nějaké to kapesné a podobně. S Jen jsme to zařadily omylem jinam.

Odevzdávat celou výplatu, aby s ní nakládal partner, který mi pak dá "kapesné" opravdu není soužití dvou dospělých lidí. Je to hodně smutné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 20:21
avatar

Martino, pokud je to na mě tak manžel rozhodně není na řeťězu, je mi celkem jedno zda si vybere peníze a prohýří je v Moulinrůž (já vím, že to mám špatně), rozum máme oba, nemůže z účtu odejít víc než tam přišlo když se nic velkého nekupovalo. Neumím si představit, že bych potřebovala novou pračku a čekala až mi manžel půlku dá, když doprala ta poslední tak jsem si vybrala v eschopu, zvedla telefon, zavolala do prodejny co je asi 100m od baráku a než manžel přijel večer domů byla nová i namontovaná a stará odvezená. Pračka stála víc než je můj ID. Mám dvě sestry a několik kamarádek,nikdo to nemá jinak a funguje to léta bez problémů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrcolina*
Datum: 15.09.13 19:47

Napadá mě věta ze slavné ruské pohádky: Ivánku , Ivánku _ nic jsi nepochopil. Jestliže si někoho berete. Je tento akt vyjádřením lásky a vlastně absolutní důvěry, kde dvě entity se stávají jednou bytostí. Vaše plky pade na pade jsou naprosto mimo mísu a logiku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.09.13 20:11
avatar
Trochu nechápu dotaz. Co znamená vše na polovinu? Představ si, ze jeden z vás bude bez práce - to nebude jíst ani bydlet do té doby, nez si najde práci? To se radši neberte nebo si budete závidět i suché z nosu.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.09.13 08:55
avatar

U nás je to řešený s přítelkyní tak, že mámé každý svůj svůj vlastní účet a pak máme jeden společný, kam dáváme peníze na jídlo a na další věci. Z toho společného účtu pak pořizujeme i věci na veškerou domácnost a pokud si někdo chce koupit něco pro sebe, hradí si to pak sám ze svého soukromého účtu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 16.09.13 09:29

Společně ano, na polovinu je nesmysl. Znamená to, že výdělky v harmonickém vztahu se dávají dohromady a SPOLEČNĚ rozhodujete co nakoupíte. Tím myslím zařízení domácnosti, dražší ošacení a sportovní výbavu, potřeby dětí, kulturu, dovolenou, dražší dárky a opravy apod. Jestli chcete vstoupit do manželství s tím, že lak na nehty je v ceně třech piv a vy ale na pivo s klukama nechodíte, tak se nežeňte. Manželství není jen o penězích. Manželství je o tom, že s určitým člověkem chci být " v dobrém i zlém". A na koho kdy z těch dvou partnerů padne za léta soužití los dobra a zla nikdy nevíte. Ono se to totiž dost střídá víte? Zkuste změnit svoje myšlení s poopravte si žebříček hodnot. Jinak se dostane brzy k rozvodovému soudu , je to ostatně statisticky 1:1,5.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 09:44
avatar

My mame kazdy svuj ucet, na spolecnou domacnost prispivame stejne, mame podobne prijmy, pokud je nutne neco koupit, jednou ja, jednou pritel. Ale napriklad novou kuchyn nebo auto jsme splaceli spolecne. Konicky, kavicky, pivko, kino..obleceni...kazdy sam za sebe. Dite mam z prvniho manzelstvi, takze jeho vychova je na me se vsim vsudy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidp*
Datum: 16.09.13 15:33

Když se vezmete a neuzavřete předmanželskou smlouvu, budou dle zákona Vaše příjmy společným jměním manželů, takže budete sdílet nejen lože, ale i finance. Otázkou tedy není zda půl napůl, ale jakým způsobem se bude se společným "rozpočtem" zacházet. Diskutující Vám v příspěvcích ukázali příklady, jak spravují společné finance, a je na Vás, jak to nastavíte u vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 15:53
avatar

ja beru cca 30tisic , manzelka ted na materske 5tisic , takze vse na pul samozrejme nejde a ber , ze az bude na materske tak tez u vas nepujde. A co , vsak jste rozumni a domluvite se v pripade neceho komu co patri ne? Pokud ne , tak vlastne neni duvod proc mit vubec svatbu a mas klid , nebot vam nic svatba vubec neda a pro tebe jenom zbytecne starosti

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.13 15:56
avatar

Vše půl na půl by šlo jen v případě, že budete mít stejně vysoké platy, a to celý život. A v momentě, kdy se jeden z vás ocitne bez práce, nebo žena na mateřské, je nutné najet na jiný systém. A to už se to zaběhnuté mění těžce. Já bych si být vaší přítelkyní sňatek dobře rozmyslela. Už vidím, jak jeden z vás jede sám na dovolenou, protože druhý na ní třeba ten rok nemohl např. kvůli nemoci našetřit. Případně se budete skládat dítěti na letní tábor. Nemohla bych klidně spát, kdybych věděla, že jakmile nebudu mít z nějakého důvodu výplatu, manžel zaplatí jen polovinu inkasa a k večeři budu mít nárok leda tak na suchý chleba, zatímco manžel si půjde do restaurace. Zkuste si představit, že na tom budete finančně hůř vy a žena stále bude chtít na všechno polovinu. To se může docela dobře stát. To už tak spravedlivě nevypadá, že?

Od toho manželství je, že jeden je oporou druhému, a to i tou finanční. Že vím, když se ocitnu bez prostředků, nejsem v tom sama a obráceně, manžel ví, že kdyby přišel o práci on, tak bychom si sice nemohli vyskakovat, ale nějaký čas bychom vyšli s mým platem.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.