Dědictví po prarodičích

Od: Datum: 27.05.13 10:26 odpovědí: 10 změna: 27.05.13 15:41

Dobrý den, zajímá mne, jestli je neopomenutelným dědicem i dítě již zemřelého potomka. Jedná se o případ, kdy syn zemřel a jeho děti se o babičku vůbec nezajímají. Musí po ní dědit, nebo je lze z pozůstalosti vyřadit závětí? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.13 10:28

Tak ať babička vše za života daruje komu chce a je to vyřešený

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.13 10:54
avatar

Vyřadit nepominutelného dědice závětí lze za přesně taxativně vyjmenovaných podmínek. Mezi ně patří i to, když se o zůstavitele vůbec nezajímají, ale podívejte se na znění zákona, to na internetu najdete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: otazka*
Datum: 27.05.13 11:31

Možná jsem to neformulovala dost srozumitelně - je tedy vnuk po zemřelém potomku NEOPOMINUTELNÝM dědicem?

Datum: 27.05.13 11:39
avatar

Ano, je.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 27.05.13 13:28

Podle současné právní úpravy jsou neopominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele, kterří mají nárok na polovinu svého zákonného dědického podílu, pokud jsou zletilí, nebo celý svůj zákonný dědický podíl, jsou-li nezletilí. Konkrétně to upravuje § 479 občanského zákoníku. Nedědí-li potomek zůstavitele, pak při dědění ze zákona dědi jeho děti. Pokud zůstavitel sepsal závěť a v závěti na vnuky a vnučky nepamatoval, pak tito nemohou uplatnit nárok neopominutelného dědice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 27.05.13 15:08

Omlouvám se za chybu, následný výklad je správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.13 14:48
avatar

Za neopomenutelné dědice jsou považováni v souladu s ustanovením § 479 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, potomci zůstavitele (dítě, vnuk, pravnuk, atd.), přičemž platí, že bližší potomek vylučuje potomka vzdálenějšího. Pokud by tedy po smrti zůstavitele žil jeho syn a ten měl dceru, je za neopomenutelného dědice považován pouze syn. Pokud by naopak žila pouze dcera syna (vnučka), byla by neopomenutelným dědicem právě ona. (vizhttp://www.iadvokat.eu/cz/zav…-a-neopomenutelni-dedici.aspx )

Od nového roku (leden 2014) by měla platit nová právní úprava, která dává zůstaviteli větší volnost, ovšem rozumím-li tomu dobře, nemění institut nepominutelného dědice, leč umožňuje zůstaviteli větší zkrácení nepominutelného dědice proti jeho podílu ze zákona. Nicméně i v nové úpravě existuje možnost vydědění. Potomka lze vydědit v tzv. listině o vydědění. Podle dosavadní úpravy musí zustavitel uvést alespoň jeden z taxativně vyjmenovaných důvodů:



  • potomek v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,


  • zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,


  • byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,


  • trvale vede nezřízený život.


Nová úprava již toto nevyžaduje.

Jinak podobnou problematikou se zabývá dotaz

https://www.poradte.cz/spolecn…st/24287-zavet-o-majetku.html

Jde tam o něco trochu jiného, ale stejně jsou tam relevantní informace i pro vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.13 15:37
avatar

Zkusím vložit odkazy kolegy Kartagince ještě jednou, snad budou funkční:

http://www.iadvokat.eu/cz/zav…-a-neopomenutelni-dedici.aspx

https://www.poradte.cz/spolec…st/24287-zavet-o-majetku.html

doplněno 27.05.13 20:27:

Není zač, občas se mi to také stane.:)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.05.13 15:41
avatar

Děkuji, funguje to.

Občas to nevyjde a já si to tentokrát nezkontroloval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: otazka*
Datum: 27.05.13 15:41

Děkuji za vysvětlení, teď už to chápu. Zmiňovanou otázku jsem četla, ale ještě mi to dost jasné nebylo. Stalo se mi, že moje maminka sepsala závěť v můj prospěch, protože k tomu měla závažné důvody, ale notář ji poslal mým synovcům k odsouhlasení ( bratr již nežil ). Naštěstí měli dostatek soudnosti...Podobný problém teď řeší sousedka a ráda bych jí správně poradila. Stejně je to ale zvláštní, závěť se taky nazývá "poslední vůle" a ta by měla být respektována.

Ještě maličkost kolem zletilosti potomka - vlastní dítě bylo již zletilé, na jeho místo nastoupilo jeho nezletilé dítě. Jak se prosím posuzuje toto?

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.