Závěť o majetku

Od: Datum: 27.05.13 05:18 odpovědí: 3 změna: 27.05.13 14:44
avatar

Dobrý den, nevím jak napsat otázku. Někde jsem četla. Od května 2013 je možné sepsat u notáře závět, kde se určí, komu má připadnout majetek,nemovitost. Příklad: manželka sepíše závěť, že po její smrti, zůstane všechen její majetek, / vypsáno o co jde/ jejímu manželovi. Tím se nemůže stát, že po úmrtí jednoho z manželů, musí se prodat dům, na pozůstalost. Nevíte, zda je to možné, nebo jaké jsou úpravy o pozůstalosti? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.13 06:59
avatar

V současné době máme dva občanské zákoníky. Nový byl schválen, zatím se podle něj nepostupuje, protože má nabýt účinnosti 1.1.2014 (může však dojít ke změně). Mezi těmito zákoníky je v oblasti dědění řada rozdílů. V současné době platí, že když sepíšete závěť, musí se vašemu nezletilému potomkovi dostat minimálně tolik, kolik by dostal, pokud by závěť neexistovala a dědilo by se ze zákona. Zletilí potomci mají v případě dědění ze závěti zaručenou minimálně polovinu majetku, který by dostali, kdyby závěť neexistovala. Pokud byste nyní chtěla své potomky z dědictví vyřadit, musela byste je vydědit. Postup to není zrovna jednoduchý, musí být splněny zákonem stanovené poměrně závažné důvody.

Nově to bude jiné, pro pořizovatele závěti svobodnější. Nezletilému potomkovi se musí dostat tři čtvrtiny jeho zákonného podílu, v případě zletilého potomka pak jedna čtvrtina. To v praxi znamená, že i člověk s nezletilými dětmi může část svého majetku, byť menšinovou, odkázat komu chce. Pokud byste na své děti v závěti zapomněla, nezpůsobíte tím nově neplatnost závěti.

Z toho vyplývá, že už dnes můžete sepsat závěť (nemusí se tak stát před notářem) podle nových pravidel, ale postupovat se podle ní bude až v případě úmrtí po 1.1.2014. Ani dnes nemusí dědic nic prodávat, stačí se s ostaními dědici dohodnout na vypořádání zděděného majetku.

V novém občanském zákoníku je v oblasti dědění řada dalších změn, o nichž se můžete dočíst třeba zde: http://finance.idnes.cz/novy-…x?c=A130318_120948_viteze_zukdoplněno 27.05.13 14:56:

Jen bych upřesnil Michalku: jestliže zůstavitel opomene v závěti neopominutelného dědice, je závěť neplatná jen v této části, ale nikoli celá.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.05.13 09:00
avatar

Dobrý den, ano, závěť sepsat lze, ale nesmí se zapomenout tzv. "neopomenutelní dědicové" = děti. Pokud děti v závěti nebudou, příp. budou dědit méně, než by dědili ze zákona, je tato závěť NEPLATNÁ! Myslím si, že notář by na to upozornil.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.05.13 14:44
avatar

Tedy méně, než je u nezledilého část, kterou by neopominutelný dědic dědil ze zákona, u zletilého polovina této části. Nová úprava tyto možnosti rozšiřuje (ale, byť schválená, ještě neplatí a není úplně vyloučeno, že v ní dojde ještě ke změnám). Krom toho za specifických podmínek existuje i možnost vydědění.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.