Dva majitelé účtu, jeden umře. Co bude dál?

Od: odpovědí: 5 změna:

Přeji všem skvělou popůlnoc, chvíle, kdy je tomasgulas nejživější, takže vlastně dobré ránko *smich*

Měl jsem před pár dny tohle téma:

poradte.cz/...

Takže ano, bylo to v pohodě, prachy byly na spořáku v mžiku, jediné, co bylo potřeba, byla občanka.

Nicméně nedalo mi to, abych se jakožto neuvěřitelně hodný syn nezeptal matky a nepokusil se ji přesvědčit, že by přecijenom bylo lepší (a bezpečnější), kdyby neměla peníze doma a zřídila si nějaký ten účet. Iluze o velkých poplatcích jsem rozptýlil, nicméně na mě matka zaútočila ze zálohy dvěma agresivními otázkami:

1/ Museli by mít oba, tzn. otec i matka stejná práva výběru. Na to jsem řekl, že si nejsem stoprocentně jistý, ale že něco takového určitě existuje, protože tohle musí chtít hodně lidí.

2/ Tato otázka je mnohem podlejší - jde o to, co by se stalo, kdyby jeden z nich zemřel, jestli by si ten druhý mohl ty peníze vybrat. Prostě ABY TY PENÍZE NEŠLY DO DĚDITSTVÍ. Tak to mě odzbrojilo a absolutně jsem netušil odpověď. Nechce se mi to ani nějak sáhodlouze hledat, spíše je to asi o zákonech ČR než o nastaveních účtu, ale zase si říkám, že tohle někdo ze zdejších rádců musel taky řešit. Proto se ptám.

Díky za odpovědi a teď je čas na co? No přeci na Plants vs Zombies :-D

5 odpovědí na otázku

 

 


1x

S vyluxováním účtu to není tak jednoduché. Pokud majitel účtu zemře, je jedno kolik osob má dispoziční právo k účtu. Banka zablokuje účet, neprodleně, jak se dozví o úmrtí majitele účtu. Takže, ano kdo má dispoziční právo k účtu, múže z účtu od úmrtí do zablokování vybírat. Ovšem, dotaz notáře vyřizujícího dědictví nezní kolik je na účtu dnes, ale kolik bylo na účtu ke dni úmrtí a to je rozhodující. Takže do dědictví jde částka která ležela na účtu ke dni úmrtí, i když ke dni zablokování na něm není nic. No a kdo peníze vybral se pozůstalí od banky dozví, budou-li mít o to zájem. V to je ten fígl.

 


0x

Konto se dá napsat na oba nebo jeden majitel druhý ma dispoziční pravo

doplněno 27.10.12 03:17:

Zaleží na tom kdo bude ukladat na konto .Pokud to bude jen neboštík tak to konto jde do dědictví

Problém společných účtů je právě to že v případě úmrtí úřady okamžitě zablokují účet a vše spadne do dědického řízení. I když se třeba následně prokáže, že peníze vkládal jen jeden z majitelů účtu , nebo třeba že se jedná o peníze které dostal darem s tím že nespadají do spoluvlastnictví manželů, tak se stejně vystavujete nebezpečí, že účet bude po celou dobu dědického řízení zablokován.

 


0x

Já myslím, že v případě úmrtí partnera, to ví ten přeživši partner rozhodně dřív, než jakýkoliv úřad. A tak bych to neřešil. V takovém případě okamžitě "vyluxovat" konto, a až potom po nějaké době, s úmrtním listem navštívit banku a nechat konto zrušit.

 


Děkuji Vám všem za odpovědi. Je to tragické, ale teď už matku přesvědčovat nebudu, protože bych první musel přesvědčit sebe. Jiným slovem když chce prachy schovávat ve štrozoku, ať to dělá.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]