Konkurs x oddlužení

Od: Datum: 21.07.12 18:13 odpovědí: 9 změna: 02.08.12 00:48

Prosím o radu ohledně osobního bankrotu. Vím, že dluhy z podnikání se řeší konkurzem a dluhy občanů buď konkurzem nebo oddlužením. Zajímalo by mě ale, jak je to, když je člověk OSVČ, má IČ (zkrátka není zaměstnanec)... ale dluhy nemá z podnikání nýbrž v osobním životě (třeba splátky na auto, bezúčelové půjčky, různé Homecredity...) - je možné u takové osoby oddlužení nebo pouze konkurz?

A ještě by mě zajímalo, když dojde ke konkurzu a prodejem majetku se splatí velká část dluhu (např. dlužná částka je 1,3mil. a prodá se majetek v hodnotě 1mil.) tak zbylá částka, těch 300tis. se splácí splátkovým kalendářem který také stanový soud? Nebo na člověka opět "naběhnou" vymahatelské agentury a vše se vrací zpět?

A poslední dotaz - ať u konkurzu nebo insolvence - ta měsíční splátka je vždy vše z platu krom životního minima? Nebo když člověk vydělává více, třeba 20tis./měs je mu ponechána částka vyšší?

Díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hankauk*
Datum: 21.07.12 18:43

Chloe, s dluhem 1,3 mil. z nepodnikání je to docela síla. Osobní bankrot vyhlásit nemůžete, protože jste podnikatel. Protože jste tak hodně zadlužen, nedají vám ani konsolidační půjčku. Tzn., že byste platil jednomu ústavu měsíčně určitou částku a ostatní půjčky by byly uhrazeny tímto ústavem.

Máte pravidelné příjmy? Podnikáte dál a jde vám to nebo se chcete nechat zaměstnat? Potřebujete dluhy splatit co nejdříve a věřitelé nepočkají?

1) Ti, co nepočkají a dlužíte jim hodně => prodejte "majetek" a umořte největší dluh/y.

2) Menší dluhy => zkuste si domluvit rozumné splátkové kalendáře, jak to půjde. Začněte platit co nejdříve.

3) Až pak řešte insolvenci/exekuci. Pokud tedy už na vás některý z věřitelů nepodal insolvenční návrh.

Ad váš poslední dotaz... myslím si, že vám zůstane jen to minimum a vše ostatní půjde za věřiteli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chloe*
Datum: 21.07.12 19:12

Hani,

neptám se (naštěstí) za sebe. Kamarádka řeší problém svého přítele, včera se mi svěřila, tak jen sháním nějaké info. Co vím, tak má vlastní byt v hodnotě 1mil. kč. K tomu nějaký drobný movitý majetek ale převážně nevalné ceny (elektronika apod.). Dluhy má ve výši 1,3mil. a tedy je v podstatě předlužen. Není zaměstnancem, ale právě podniká. Jenže dluhy jsou jeho osobní ne z podnikání. Naše známá se živí realitami a hlavně řeší zapeklité případy majetku v insolvenci apod. Věděla by o kupci na byt právě za ten 1mil., čímž by se prakticky dluhy smázly. Problém je, že ten přítel to nechal zajít tak daleko, že byt má jít do dražby. To je samozřejmě nejvíc nevýhodný způsob zpeněžení. Insolvenční návrh musí tedy podat kvůli zastavení dražby a oak by chtěl jednat s insolvenčním správcem o prodeji bytu určitému kupci za odhadní cenu. Prodejem bytu by se smázla většina dluhu, zůstalo by mu 300tis. co si myslím, není tak strašné, ale právě jsem chtěla vědět, jestli soud pak stanoví, že tedy bude splácet XX měsíčně?

Od: karjala*
Datum: 21.07.12 20:23

Dobrý den, taky žiju v domnění, že podnikatel nemůže podat osobní bankrot, ale v jedné diskuzi mě paní protiargumentovala, že může, pokud se nejedná o dluhy z podnikání.

https://www.poradte.cz/spolec…-zadny-majetek-jen-dluhy.html

A proč hned myslet na nejhorší? On nesplácí? Jestliže nemá dostatečný příjem z OSVČ, proč se nezkusí nechat zaměstnat? Konsolidace splátek? Prodej nějakého majetku a splacení nějakých dluhů? Přivýdělky? Navíc jestli je byt psaný na kamarádku a on je jen přítel, pak na něj exekuce nebude, pokud mu tam nebude mít trvalé bydliště...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chloe*
Datum: 21.07.12 21:18

Byt je jeho, ne kamarádky. On musí vyhlásit bankrot/konkurs... Protože už je na jeho majetek exekuce, je vyhlášená dražba. V dražbě se nemovitost prodává za 70% odhadní ceny, což je silně nevýhodné a jediná cesta jak zastavit dražbu je podat návrh na insolvenci...

Datum: 21.07.12 23:54
avatar

@karjala , děkuju za upozornění i za odkaz, napsala jsem to tam nepřesně (už jsem to v odkazovaném dotazu doplnila).

O oddlužení může požádat i podnikatel, který podnikání ukončil (za určitých okolností může stačit i přerušení) za předpokladu, že nemá žádné závazky z podnikání (jeho dluhy nevznikly z podnikání).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.12 23:58
avatar

Má-li jít byt dražby kvůli exekuci, může už být na oddlužení pozdě. Nějakou dobu trvá podání žádosti o povolení oddlužení, další dobu pak potrvá, než o žádosti rozhodne soud.

Jestli již běží exekuce, nejeví se mi jako pravděpodobné, že by věřitelé přistoupili na to, že jim dlužník formou oddlužení splatí třeba jenom 30 % pohledávek. (Oddlužení soud povoluje pouze v případě, že s ním souhlasí věřitelé.)

Kromě toho soud nepovolí oddlužení v případě, že má dlužník majetek, kterým lze splatit alespoň 50 % dluhů.

doplněno 22.07.12 00:03:

Více informací byste mohla zjistit z insolvenčního zákona a z výkladových stanovisek .

doplněno 22.07.12 03:02:

Reakce na @sebod , jež poskytují pomoc i poradenství zdarma.

Budete-li se obracet na kohokoliv jiného, důkladně si pročtěte vše, co byste měli podepsat. Ještě lepší je si smlouvy i další dokumenty vyžádat k pročtení doma v klidu a zkonzultovat je s právníkem. Pokud byste zvažovali ukončení podnikání a žádost o oddlužení, mohou Vám opět zdarma pomoci v uvedených poradnách, případně si zaplaťte právníka, který Vás vyjde mnohem levněji, než jakákoliv "oddlužovací" společnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.12 00:05

ivzez. Nemůžu souhlasit s Tvojí poslední větou. Leckdy dlužník dostane insolvenční splátkový kalendář, se kterým pokryje minimálně třicet procent svývh závazků, a přitom má svoji nemovitost. Vždy záleží na náledě toho kterého soudce. Na toto neexistuje šablona. Jeden soudce nechá prodat dům, druhý to řeši splátkovým kalendářem.

doplněno 22.07.12 00:09:

opravuji... na náladě...:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.12 00:07

Hankauk. podávate mylné informace. Návrh na oddlužení může podat i podnikatel! Rozhodujcí je, zda jsou to dluhy z podnikání či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakor
Datum: 02.08.12 00:48

Souhlasím s Hankauk. Krom toho, v rámci insolvenčního řízení budete vyzváni k podání návrhu na oddlužení. Pak je na Vás zda návh podáte (pokud tedy víte, že podmínky splňujete) nebo ne, a soud přistoupí se ke konkurzu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.