Ohrožení života - včely

Od: Datum: 12.06.12 16:27 odpovědí: 26 změna: 14.06.12 15:05
avatar

prosím poradit,dcera má velkou alergii na včely - od lékařky zpráva ohrožení života s vykřičníky,ale souseda, který má ůl asi 5 m od domu ,kde dcera bydlí,nemůže na zahradu,včely jí pronásledují,má nějaké agresivní, ani město to nezajímá, který mu pronajímá pozemek,co mám dělat?Bojím se o ní!Vztahuje se nějaký zákon?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jiri1
Datum: 12.06.12 16:39
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ellin*
Datum: 12.06.12 16:47
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.12 16:51
avatar

Viz. úryvek článku z: dobrichovice-vcely.webnode.cz/o-vcelach/vcely-a-my/ :


Pokud máte pocit, že sousedovy včely vás ohrožují na životě, zkuste tyto řádky vzít, prosíme, v úvahu. Ostatně i Váš soused má právo včely chovat, stejně jako i Vy máte právo nebýt jimi reálně ohrožováni (tím slovem "reálně" myslíme, že by nemělo jít jen a jen o Váš subjektivní pocit). A ostatně podruhé: kdo dokáže, že jsou to právě ty sousedovy včely? Takže nejlépe je spolu mluvit a v klidu se zkusit domluvit. Je to mezi námi, lidmi. Ty včely za to nemůžou. Včelař může udělat řadu věcí, aby jeho včely byly t.zv. hodné a létaly jen jistým směrem, pily z jím připravených napáječek. Někdy ale i jeho včely překvapí a i on se při všech svých znalostech a zkušenostech, řečeno s dávnou reportérskou legendou Gabem Zelenayem - len tak obzerá ... Tohle samozřejmě není o arogantních a bezohledných hlupácích ...

Zde vám nepomůže žádný zákon, ani paragraf. Soused nemůže zato, že je Vaše dcera alergická na včely. O své zdraví se musí každý starat sám a být na sebe opatrný.


doplněno 12.06.12 17:28:

Ellin, já Vám rozumím a rozumím i tazatelce. Jen jsem poukázala na fakt, že zde se o žádný zákon nelze opřít. Nikdy neprokáže, že jí právě sousedovy včely ohrožují atd...A vše je o komunikaci mezi lidmi a toleranci. Někdy platí na hrubý pytel hrubá záplata, jindy se jen emoce zbytečně vyhrotí. A pak jsou narušené sousedské vztahy pro mnohé peklem na zemi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ellin*
Datum: 12.06.12 17:19

Např. já z vlastní zkušenosti vím, co takový soused dokáže. Když se sousedem není domluva... Tazatelčina dcera také nemůže za to, že je alergická, prostě to tak je. Ale to snad není důvod, aby soused nekomunikoval a nesnažil se s tím něco dělat. V takové situaci, kdyby něco ohrožovalo člena mé rodiny, tak bych se nebránila ani tomu, abych sousedovi mírně vyhrožovala, nemyslím nějakým ublížením na zdraví apod., ale nikdo není bez viny a každý má někde nějaký rest. Moje známá okusila hněv souseda, když ji udal na městě, že kvůli tomu, že neměli dodělanou střechu (stříška, která půlila jejich domy), tam kde měla být dodělaná, problém byl v tom, že manžel té známé střechu chtěl dodělat, ale soused ho na svůj pozemek nepustil a jinak ji dodělat prostě nešlo. Ta známá se naštvala a nahlásila ho na městě taky, protože z jejich fasády padaly kusy omítky na jejich pozemek, které dříve nějak přehlíželi, ale proč by je měli přehlížet nyní, že?

Tak to je asi jediná rada... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.12 17:59
avatar

děkuji Vám za podporu,dcera není malé děcko již vdaná,koupila si baráček před 4 lety,3 roky byl klid, až v loni jí dvakrát štípla a pokaždé jinou reakci,netušila,ani že má takovou reakci,až letos, si dala udělat testy na alergologii a doktroka se zlobila,že má včely přímo pod okny.Nemůže vyjít ven posekat zahradu,ani posedět,výlet z ůlu přímo k ní.Chudáci včely za to nemohou,že mají tak neuznalého chovatele,jelikož jí ještě doporučil kuklu..To je vůl,jak se patří.Přitom ještě za ním stojí starosta a další na úřadě.Jedině ty včely vykouřit...!

Od: jklk
Datum: 12.06.12 21:04

Včely za to nemůžou!

Může pomoct stěna na hranici zahrady (roští, deska atd.), včely pak lítají ve větší výšce nad zahradou a klesají až k úlu po přeletu stěny. Detaily jako nutnou výšku stěny neznám... Zeptejte se včelařů jak to řešit, pak budete mít argumenty pro souseda i pro starostu s celým úřadem, co dělat aby fungovaly sousedovo včely i vaše dcera.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.12 13:20
avatar

zatím tam je starý plot tyčkový a na kopci má ještě černý bez,což jsem jí říkala,aby to vykácely,ale prý půjdou rovnou na zahradu...je to ve svahu,když se on štourá u včel,tak jim řekl, ať jsou doma,určuje,kdy mají vylést ven,snad jim ještě udělá nějaký vycházkový řád...

Od: dary®
Datum: 12.06.12 22:04

A jak to nakonec dopadlo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 12.06.12 18:05
avatar

Dobrý den. První musím napsat, že jsem také alergik, na bodnutí, nejen vosou, sršní, broukem, apod. Zeptám se, co máte na zahradě nasázené za stromy, keře? Včely máte 5 metrů od domu, jaký plot máte od včel. Jakou zábranu, stěnu?

doplněno 12.06.12 18:09:

Nyní jsem si přečetla, že vaše dcera je dospělá, jaká stěna je od včel k jejich domu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.12 18:40

Dobrý den, otec je včelař a chováme včely hned vedle domu. Naše včely jsou ale krotké. Už si ani nepamatuji, kdy jsem dostala žihadlo. Neklidné jsou pouze před bouřkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abcdeefghijkl
Datum: 12.06.12 21:56

Tak to tu čtu a nestačím se divit. Sakra, co je v týhle společnosti víc? Život a zdraví člověka, nebo nějaké včelstvo? Co je to dnes s lidmi? Vždyť je to totálně zvrácené muset se přizpůsobovat na vlastní zahradě sousedovic včelám. Má se snad odstěhovat na pole? Ne. Tam patří ty včely. A jestli s ním není domluva, tak potom válka. Ale tu ty včely nepřežijí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.12 13:09
avatar

Dobrý den ,včely za to nemohou,dcera miluje všechny zvířátka a tudýž,neublížila by včelce,vždy jí zachranovala,když se někde topila,nebo vlíta do bytu,nejsme ani jedna pro ničení včeltev,ale nevím,jak dál...

Datum: 13.06.12 13:16
avatar

my taky ne,myslí si,že se mu děláme nachvály,prý to tam má 20 let,ona ale nevěděla,že má alergii,já sama jsem alergička na vosu,včela nevím,když jsem byla jako děcko tak mi vlétla do vlasů,on sám vlastní asi 6 km ve vesnici pozemky,kde by mohl včely přestěhovat,přece nedají takovou práci jako třeba drůbež,kde musí chodit 2 x denně krmit...

dcera má v případě pýchnutí injekci,pro rychlou pomoc a tablety!Takže mám strach,když slyším kvílet záchranku...

Od: myse®
Datum: 13.06.12 14:03
avatar

já vím že je to těžké, naprosto vás chápu. Musí se se sousedem dohodnout případě to řešit v součinnosti s obcí.

Včelař by měl včely natočit jiným směrem než k sousedům... ale nejlepší orientace úlu je na jižní stranu... bohužel. S přemístěním úlů se mu ani nedivím, v dnešní době se včelstva dost kradou a jeden úl i s včelstvem má hodnotu kolem 5 tisíc korun... s medem ještě víc

Co vám můžu poradit je, vysaďte ve vzdálenosti 2-3m od úlů živý plot z něčěho hustého - např. tůje - vzrostlejší, včely se při výletu zvednou a poletí vysoko tam kam směřují. stejně tak se nebudete mísit mezi včely, které se slítávají domů.

Dceři řekněte at nedělá rychlé pohyby - máchání rukama apod. to včelu zaručeně rozzlobí. tohle ale ví každé malé dítě. Máme včely doma a letos žádné žihadlo! Chce to prostě klid, no...

Včelař by neměl do včel lézt (koukat, něco dělat) víc než pár krát ročně, takže toho se nemusíte bát. A ve vzdálenosti 5m od úlu už jste v bezpečí.

At vypozoruje kam včely u ní lítají - možná na vodu - stačí dát hlubší misku s kamínky a vodou za ten plot a je to... Možná je přitahují kvetoucí keře - však brzo odkvetou... Včely nelítají ke stolu na sladké nebo na pivo jako vosy, jdou jenom za květy, o to je to jednodušší...

Nepanikařte, hlavně klid (nezapomeňte na pomalé pohyby... mi když se zaplete včela do vlasů tak jenom počkám až zase odletí...)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: viky®
Datum: 13.06.12 21:33
avatar

Dobrý den. Nevím, jak dlouho vaše dcera bojuje se sousedem a starostou. První bych se postarala sama o sebe, abych se zabezpečila proti bodnutí. Předpokládám, že laťkový plot, je dcery.

Vysekala bych všechen plevel u plotu, černý bez apod. Natáhla bych, na určitou část plotu, která vede k sousedům, kde jsou včely, pletivo. Nemusí být nové, jde o stabilitu plotu a sloupky. Na toto pletivo bych přidělala vlnovky. Mají 2 metry. Mohou být z plechu, sběrné suchoviny, je odprodávají. Nebo koupit ze stavebnin umělé. Pak to nebude vaše dcera, kdo bude řešit problémy. Tyto finance jí určitě stojí, za klid, který nastane.

Ze své strany plotu, dcera může nasadit thúje, které vyrostou až do 5 metrů, nebo si říct lesníkovi o náletové smrčky, také vám udělají nádherný plot a bude bez práce. Na zahradě máme přes 50 okrasných stromů a asi 25 ovocných stromů. Včel a čmeláků, k nám létá hodně, nikdy mě nepíchla včela, jen vosa, nebo jedovatý pavouk, při pletí. Proto vždy při pletí, používám rukavice. To jsem zažila. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.12 22:12
avatar

Nedá mi to a musím píchnout do vosího, v tomhle případě včelího hnízda. Podotýkám, že nejsem včelař, med nejím a včely mě absolutně nezajímají. Ale někde už tu zaznělo, že každý člověk se musí o své zdraví starat sám. Jestliže mi vadí sousedovy včely, ta si musím udělat takové opatření, aby se ke mně pokud možno nedostaly. Proč mám omezovat práva souseda, když je to vlastně můj problém. Připadá mi to podobné tomuto: mám případ v rodině, matka s dítětem, dítě od narození každých cca 14 dní nemocné, problémy s krví, neustále v nemocnici. Na doporučení doktora se stačilo přestěhovat z jedné části Prahy do jiné a veškeré nemoci zmizely a "dítě" už přes 20 let nezná ani rýmu. U koho si stěžovat, koho žalovat v tomto případě? Město? Nebo sv. Petra? Za chvíli si bude každý stěžovat, že soused si pořídil slepice a mě z jejich kvokání bolí hlava a co kdybych kvůli tomu bolehlavu nemohl do práce atd. atd. A teď s chutí do mě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.06.12 22:21
avatar

Dávám bod, ono je to logické. Chápu, že je pohodlnější říct "dcera má alergii, včelař nás omezuje" (nemyslím to nijak špatně), ale udělat pro to něco sám se už lidem tak moc nechce...

Včela může píchnout stejně na koupališti nebo u lesa stejně jako od souseda na zahradě, nějaká bariéra by určitě měla včely trošku odradit. Mě tedy včela nepíchla už kolik let, a to se většinou proháním na vesnici, kde jsou i včelaři...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 13.06.12 22:38

Hodně záleží, jestli včely mají ušlechtilou matku, nebo je to nějaká divočina. To se nedá takhle říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.12 22:43
avatar

Aha, tak tolik tomu nerozumím:) Ale v lesích a na koupáku to asi moc ušlechtilé nebude..nebo ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 14.06.12 08:44
avatar

ale bude... I do lesa i na koupák lítají včely od včelařů... vyjímečně nějaké divoké včely bydlící v lese...

Zájmem každého včelaře je chovat včely mírné, protože sám včelař dostane žihadel nejvíc, když zasahuje do úlů - ať už pro med nebo na kontrolu nebo na léčení, to je fuk... Vždy se včely "zlobí" když se jim leze do úlu...

Podle mne jsou daleko horší a zákeřnější vosy, ty otravují na terase, lezou do pití a na ovoce...to včelky nedělají...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: overitnick
Datum: 14.06.12 08:56

5 metru?

Pockat na spravny smer vetru, posekat zahradu a travu na spravnem miste hned u plotu zcerstva spalit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 14.06.12 10:06
avatar

jasně... všechno živé zlikvidujeme, budeme jíst chemii, protože plodiny nebudou opylené, neurodí se ovoce nic... Vy fakt máte rozumu jak pětileté děcko...

navíc tím ohněm včely jenom rozdráždí (a sousedy taky)...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.06.12 10:18
avatar
Aha, nějaká novinka. Čerstvě posekaná tráva, ta hoří jedna báseň. Lidi kam na ty nesmyslný nápady chodíte? To jeden nepochopí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: overitnick
Datum: 14.06.12 13:41

Prave ze nehori. Ale to jenyk nepochopi.

To Myse. Kdo tady mluvi o vyhubeni vseho ziveho? Otazka zni, jak se zbavit problemu se vcelama. Tak na ni odpovidam. Az tu bude otazka, jak se zbavit sousedu, kteri mi vykuruji vcely, tak odpovim na takovou otazku.

Proc odpovidat na jasne polozenou otazku stylem: TO ALE NENI PROBLEM SOUSEDA, ALE VAS. Pomuze takova odpoved nejak? Ne. pomuze ta moje? Mozna. Co je podle Vas lepsi? Ne, nebo mozna?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 14.06.12 15:05
avatar

ta vaše je na houby, protože nic nevyřeší... včely z úlu nevykouříte. jedině podpálit úl a to je trestný čin - škoda větší než 5tisíc...

Takže vaše rada je fakt k ničemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 14.06.12 11:24

Už jednou jsem radila s podobným problémem a v jedné (myslím, že v jedné) odpovědi to už bylo psáno. Stačí udělat včelkám překážku, aby vzlétly výš a je po problému. Nejjednodušší je na plaňkový ptot připevnit desky do výšky cca 2- 2,5m, něbo třeba průhledné vlnité desky - pokud chcete aby vám plné zábrany nestínily. Je to jednuduché a rychlé řešení. Pak si můžete vysázet nekvetoucí stromy, či keře, které budou dělat přirozenou zábranu v letu. I včelky jsou lenivé a vybírají si jednodušší cestu a nebudou se proplétat křovím. Doporučila bych z přímého letu odstranit lákadla - vonicí a kvetoucí keře. Stromy, pokud jsou vyšší už tolik člověka neohrozí. Včelky nelétají za účelem bodnout, ale sbírat med.

Nehledejte § a řešte vše raději dohodou. Vzdálenost 5metrů od domu, je dost veliká, stěhovat včely se včelaři, který ví, že včelám jejich umístění (i jemu) vyhovuje určitě nebude chtít. Co mu nabídnout, (pokud se nejedná o postavený včelín, ale pouze o volně stojící úly) pomoc s přestěhováním včelstev. Zkusili jste to?

Bez včelek to v přírodě nejde a buďme rádi, že je máme. Bohužel včela může ohrozit vaši dceru třeba na výletě. Včely nemohou za to, že vaše dcera je alergická na včelí bodnutí. Zkuste zvolit jinou cestu dohody, nebo prostě udělejte včelkám zábrany v jejich přímém letu a radujte se, že budete mít ovoce, či jiné laskominy na zahradě, které bez pomoci včelek nebudou.

PS. nejsem včelař a soused včely má, takže my máme plný plot. Všeobecná spokojenost.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.