Hradí úřad práce sociální pojištění?

Od: Datum: 17.01.13 21:02 odpovědí: 8 změna: 18.01.13 00:22

Dobrý den,

matka má termín k odchodu do důchodu v lednu 2014. V tuto chvíli má smlouvu na dobu určitou do března 2013 a dostala avizo z účtárny, že ji vysoce pravděpodobně neprodlouží smlouvu.

Bude se pokoušet najít jinou práci , ale vidím to bledě.

Chci se zeptat, když nyní skončí na Úřadu práce, hradí se nezaměstnaým sociální pojištění? Vím 100%, že ÚP hradí zdravotní pojištění, ale u sociálního si nejsem jistý.

Matka zauvažovala, že by si požádala o předčasný důchod, ale domnívám se, že by to nebylo výhodné, protože by přišla o 10 pojištěných měsíců (duben 2013 - leden 2014) a důchod by se jí krátil. Pokud by si ještě na těch 10 měsíců našla nějakou práci alespoň na částečný úvazek (např. na DPČ) nebo pokud by jí hradil sociální pojištění Úřad práce, pak by měla "standardní důchod".

Eventuálně mě napadla ještě možnost, že bych jí hradil sociální pojištění já (myslím, že existuje možnost hradit sociální dobrovolně), ale netuším, v jaké výši by to mělo být, aby právě dosáhla na "standardní důchod".

Děkuji všem za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.13 21:15
avatar

Z doby registrace na ÚP se mamince započte celá doba, po kterou bude mít nárok na podporu (započte se do tzv. vyloučených dob, takže jí výši důchodu nesníží), přestože za ni stát sociální pojištění hradit nebude.

Po skončení nároku na podporu by se mohla přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. (Sociální pojištění nelze hradit dobrovolně.) Ale myslím, že to už nebude potřebovat.

___ Doporučuji, aby si maminka na ČSSZ napsala a vyžádala si Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP). Ten ČSSZ jednou za rok vystaví každému žadateli zdarma, lhůta je 90 dnů.

Maminka z něj zjistí, které doby má ČSSZ doloženy, a které by případně ještě měla doložit. Dále z IOLDP zjistí, kolik let se jí započítává jako odpracovaných, a kolik přesně jí ještě zbývá do vzniku nároku na starobní důchod. Bylo by škoda požádat o starobní důchod o několik dnů dříve a přijít tak o téměř celý rok důchodového pojištění.

Písemná žádost musí být vlastoručně podepsána, ale není potřeba podpis ověřovat. Žádost stačí zaslat poštou.

doplněno 17.01.13 21:18:

Vzor žádosti o zaslání IOLDP:

Česká správa sociálního zabezpečení Křížová 25 225 08 Praha 5

Místo, datum

Žádost o Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP)

Žádám o zaslání IOLDP.

Jméno: Příjmení: Rodné příjmení: Rodné číslo: Adresa: PSČ Obec; Ulice čp/č. orientační

Děkuji.

S pozdravem

Vlastoruční podpis (nemusí být ověřený)

Jméno Příjmení Ulice, čp/č. orientační PSČ Obec

(Můžete přidat telefon.)

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jml
Datum: 17.01.13 21:36

Myslíte tedy, že už nemá na její výši důchodu vliv, jak vysoké důchodové pojištění by letos hradila? (Pokud by se eventuálně rozhodla si hradit důchodové dobrovolně). Stačí těch posledních 10 měsíců "doklepat" na Úřadu práce?

Informativní list jsem jí nechal vystavit, nic tam nechybí a důchodový věk mámě nastane v lednu 2014.

Jen mě právě zajímalo jak vyřešit mezidobí, které vznikne po jejím propuštění z práce (březen 2013-leden 2014).

Od: uska®
Datum: 17.01.13 21:53

Vaší mamce to asi vyjde. Po propuštění z práce bude mamka na pracáku až do důchodu a bude pobírat dávky. Tato doba se jí počítá do důchodu (po dobu pobírání dávek) jako by bylo hrazeno sociální pojištění. Důchod se jí nesníží. Takže není třeba si pojištění dobrovolně platit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.13 21:54
avatar

Podle mne by to mělo stačit.

Jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) by si hradila důchodové pojištění v minimální výši, což by se jí do výpočtu důchodu nijak výrazně nepromítlo.

Naopak vyloučené doby mohou ovlivnit výši důchodu výrazněji (míněno směrem vzhůru).

___ Ještě k žádosti o důchod:

Maminka bude potřebovat doklady o absolvovaném vzdělání (výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom) a rodné listy všech dětí.

Zjistí-li z IOLDP nějaké nesrovnalosti, bude muset doložit chybějísí doby (ideálně pracovními smlouvami, ale mohou být i výplatní pásky, legitimace ROH s vylepenými známkami, ...). Ať si maminka začne shromažďovat podklady.

Žádost o důchod lze podat cca 4 měsíce před datem, od něhož bude důchod požadovat, se sepsáním jí pomohou na místně příslušné OSSZ (v Praze může zajít na kteroukoliv OSSZ - nemusí podle obvodu).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 17.01.13 22:09
avatar

"jml", jak již Vám to zde napsali rádcové "ivzes" a "uska". Vaše paní se nechá zaevidovat na ÚP od března, kdy jí skončí pracovní poměr. Má nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti, což jí do starobního důchodu akorát vyjde a doba evidence se jí počítá do důchodu. Pak asi tři měsíce před důchodem si zajde na Okr. správu důchodového zabezpečí a již si nechá starobní důchod vyřídit /trvá to zhruba ty tři měsíce/. Až dovrší den nástupu do důchodu nechá se z ÚP vyřadit a bude dostávat starobní důchod. Toto je nejlepší řešení, a nemusí se bát, že ji budou posílat na nějaké práce, i když jí to jistě dají jako informaci poučení. - pt

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jml
Datum: 17.01.13 22:59

Děkuji vám všem za rady - shodujete se v tom, že mamka může v klidu nastoupit na Úřad práce a pobírat v době březen 2013-leden 2014 podporu. Tato doba se započítává jako vyloučená doba do důchodu.

Mně ale pořád nejde do hlavy, jestli to potom nebude mít negativní vliv na výši starobního důchodu. Nechceme se rozhodnout špatně.

Vždyť přece výše důchodu závisí na tom, jak vysoké důchodové pojištění člověk hradil (resp. tedy jeho zaměstnavatel). No a když těch posledních 10 měsíců nebude odvádět nic, tak se bude důchod krátit, ne?

V danou chvíli podle výplatní pásky odvádí na sociální pojištění asi 5000 Kč (1000 Kč ona, 4000 Kč zaměstnavatel, hrubá mzda je 15.000 Kč), proto jsem si myslel, jestli by nebylo lepší, abych za ni těch 5000 Kč do ledna 2014 hradil "dobrovolně".

Eventálně netušíte, zda by na výši důchodu mohlo mít rapidní vliv, pokud bych takto v posledním roce hradil např. 10.000 Kč? Zvýšil by se jí potom důchod?

Datum: 17.01.13 23:17
avatar

Nebude se krátit, to zajistí vyloučená doba.

Vyloučená doba se započte do celkového počtu odpracovaných let (za každý odpracovaný rok náleží určité procento procentní výměry důchodu), ale nezapočte se do počtu let, jímž se příjmy dělí.

Příklad: Maminka má odpracováno včetně registrace na ÚP 37 let, ale příjmy se budou dělit 36 lety.

Kdyby si maminka v posledním roce platila minimální důchodové pojištění, vydělily by se příjmy 37 lety. Podle mých zkušeností se vyloučená doba do výše důchodu promítá výhodněji.

doplněno 18.01.13 00:01:

Výpočet důchodu je poměrně náročný a přesně jej stanoví pouze ČSSZ. Na místně příslušné OSSZ se maminka může poradit, co pro ni bude nejvýhodnější. Podle mých zkušeností bývají pracovnice ochotné a mohou i důchod orientačně vypočíst.

___ Také si můžete stáhnout důchodovou kalkulačku a provést si orientační propočet doma. Počítejte však s tím, že všechny propočty výše důchodu budou pouze orientační. Skutečná výše důchodu se může lišit.

___ Nedávno jsem zde odpovídala k důchodům, v odpovědi najdete i odkazy na OSSZ, na věkovou a důchodovou kalkulačku (nezapomeňte změnit rok přiznání důchodu na 2014).

doplněno 18.01.13 00:40:

Do vyloučených dob se počítají nemoci, doba péče o dítě (jedno dítě 4 roky, postižené dítě i déle) péče o osobu závislou na péči apod.; z doby evidence na ÚP se počítá doba, kdy byl nárok na podporu, z doby bez podpory se započtou max. 3 roky.

Na někoho to může působit dojmem, že stát podporuje "nemakačenka", ale já si to nemyslím. Ti, kdo pracovat nechtějí, většinou na ÚP nejsou (museli by s ÚP spolupracovat) a ti, kdo o někoho pečují, by radši chodili do práce ...

Asi nejhorší situace je u lidí v předdůchodovém věku. Celý život pracovali, odváděli daně i pojištění a těsně před důchodem už práci neseženou (mimochodem právě proto je u nás tolik předčasných důchodů). Tak ať aspoň těm, kdo dosáhnou na normální starobní důchod, evidence na ÚP aspoň důchod zbytečně nekrátí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jml
Datum: 18.01.13 00:22

Tak pěkně děkuji za detailní vysvětlení Sice mi to rozum nebere, že je nakonec zvýhodněn člověk na Úřadu práce (vyloučená doba) oproti pracujícímu (platícímu důchodové pojištění), ale s tím nic nenadělám a ostatně se nám takto nastavený systém nyní náramně hodí

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.