Zástavní právo vs exekutor

Od: Datum: 13.11.12 21:12 odpovědí: 8 změna: 14.11.12 15:36

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat jestli má exekutor přednostní právo na prodej bytu před bankou,Byt máme na hypotéku,tam je placeno vše včas,žádný dluh tam nevzniká.Od exekutora nám přišel iformační dopis o nabití právní moci na zástavní právo.Bance ručíme celým bytem.Moc děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: peha
Datum: 13.11.12 21:16

Exekutor bude zapsaný jako druhý, takže banka by měla mít přednost. Jenom, aby se to nezvrtlo v trestný čin zvýhodňování věřitele. Což by asi pro vás nebylo optimální.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beata*
Datum: 13.11.12 21:26

Děkuji,ale exekutor mi sdělil,že pošle odhadce na nemovitost.Je to částka 36000kč, hypotéka byla 860 000kč.

Datum: 14.11.12 15:35

peha. Velice špatná odpověď. Nebo spíš totální blbost. Pletete si zástavní právo a exekuční zápis. Takže exekutor naprosto v pohodě vyhlásí dražbu. Z výtěžku prodeje bude uspokojen PŘEDEVŠÍM exekutor, pak banka a věřitel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.12 21:29
avatar

Dobrý večer. Přednostní právo na prodej bytu exekutor, dle mého soudu, má. Dražbou by zástavní právo banky zaniklo. Banka se od exekutora o dražbě její zástavy dozví automaticky, zesplatní úvěr a z výtěžku dražby bude uspokojena přednostně.

Beato, mrkněte do této diskuze, kde se toto řešilo:

https://www.poradte.cz/spolec…etek-se-zastavnim-pravem.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.12 22:31

co je "přednostní právo na prodej"?

tazatel se zřejmě ptá, zda exekutor může provést dražbu, ačkoli má dříve zapsané zástavní právo jiný věřitel...

nejde o žádné přednostní právo.. to jsou mimoběžné věci... jinak máte pravdu.. pokud banka uplatní pohledávku při prodeji nemovitosti, bude uspokojena.. a v tomto případě před věřitelem, kterému vymáhá exekutor (zde již dle chronologického pořadí)

jinak s ohledem na rozdíl vymáhané částky a hodnoty věci, dejte návrh na zastavení exekuce prodejem nemovitostí.. (pokud má exekutor jinou možnost jak dluh vymoci, myslím že prodej nemovitosti je neadekvátní..)

(ono ale také neznamená, když exekutor vydá exekuční příkaz na zřízení exek.zástavního práva nebo prodej nemovitosti, že bude za chvíli dražba.. on se tím jistí právě s ohledem na příp.pořadí.. ale o náklady na ocenění se zvednou náklady exekučního řízení)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bubi*
Datum: 14.11.12 12:50

To jsou teda zase opravdu skvele zakony! To je mozne zase jen v CR! Proc to neplati napr. stejne jako u leasingu? Dokud auto nezaplatis je leasingove spolecnosti a az potom tvoje. Dokud nejsi vlastnik exekutor ho sebrat nesmi. To same by melo platit i pro nemovitosti, dokud nesplatis hypoteku je vlastnikem banka a exekutor by nemel mit narok na nejake zastavni pravo. Takhle to vsude jinak funguje v civilizovanych demokratickych zemich EU.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.12 13:14

toto je skutečně nekvalitní názor..

pokud "to chcete mít stejně jako u leasingu" tak si byt/dům vezměte na leasing..

to je snad každého věc, zda si auto/bydlení pronajme nebo pronajme s následným převodem vlastnického práva (leasing) nebo koupí na úvěr (s nějakým zajištěním, např. zástavním právem) nebo koupí za hotové (bez jakýchkoli omezení svého vlastnického práva).

pokud je ovšem někdo vlastníkem věci a současně má závazky po splatnosti, které nesplácí, je zcela v pořádku, že má jeho věřitel možnost uspokojit se zpeněžením jeho majetku..

(on si leckdo myslí, že si pořídí při chatrném příjmu domeček za 3 miliony za hypoteční úvěr, hypotéku splácí tak, že si půjčuje dále a následné půjčky již nesplácí.. pak by jste si přála, aby ostatní věřitelé s prázdnou koukali přes plot domečku za 3 miliony, který dlužník "řádně" splácí z jejich peněz, a jinak oficiálně žádný majetek nemá?)

toto není žádný problém a jinde ve "vyspělých zemích eu" to není jinak.. problém je, pokud si naopak koupíte auto na klasický úvěr, tzn. vlastnické právo je převedeno, a v úvěrové smlouvě máte pod bodem xy jen tak mimochodem napsáno, že k zajištění úvěru se zřizuje zajišťovací převod vlastnického práva.. velmi pravděpobně půjde o neplatnou smlouvu, ale 99% kupců se proti tomu bránit nebude (a bude nadávat na poměry v této jinak bezpochyby stále ještě značně (právně a morálně) zaostalé zemi.. (omlouvám se za kumulování off topic příspěvků)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.12 15:36

beata. Zaregistrujte se zde na Poraďte a napište mi do vnitřní pošty. Probereme, co se dá ještě udělat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.