Exekuce na majetek se zástavním právem

Od: Datum: 06.08.12 19:11 odpovědí: 29 změna: 08.08.12 22:19

Může exekutor nařídit exekuční příkaz k prodeji nemovitost na,které je už zástavní právo? Příklad: vezmu si půjčku na byt a a věřitel bude mít na můj byt zástavní právo.Nastanou finanční problémy a půjčku na byt budu splácet pravidelně,jen mi nebudou zbývat finance na ostatní výdaje a tím pádem čekám,že příjde exekutor a proto mě zajímá předchozí dotaz.
děkuji za odpověd´

doplněno 08.08.12 16:07:

Děkuji za Vaše příspěvky,

takže pokud to dobře chápu,tak v každém případě první bude v případné exekuci vyplacen veřitel,tedy banka když má zapsané zástavní právo na nemovitost - je to tak?

doplněno 08.08.12 16:10:

Popravdě jsem si půjčil peníze od bratra a chci nějakým způsobem jeho poníze zajistit,aby o ně nepřišel a tak jsme zařídili zástavní právo na nemovitost na,kterou mě půjčil.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: karjala*
Datum: 06.08.12 19:39

Může. Při dražbě bude vyvolávací cena navýšena o aktuální výši dluhu vůči bance.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 06.08.12 22:09

Můj názor je, že nemůže. Banka má prioritní zástavní právo a nikdo jí ho nemůže vzít. Takže pokud s dražbou nebude souhlasit banka, nemělo by to jít. Je to i logické. Proč by měla banka přijít o své ručení, když dlužník platí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.12 22:24

skye. Názor máte sice pěkný, ale mylný. Banka nemůže nijak ovlivnit to, jestli někdo dá nemovitost, na které má zástavu, do dražby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 07.08.12 00:55

Pokud by to byla pravda, tak by žádná banka nikomu nedala hypoteku. Exekutor se může nanejvyš postavit do pomyslné fronty svým zápisem o blokaci v katastru a čekat jestli se blokace banky neuvolní (splaceny závazek).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 06.08.12 22:13

Myslím si, že by mohl. Závazek dlužníka vůči bance je třeba 1 mil. Kč a hodnota bytu (zástavy) 3 mil. Kč. Exekutor by byl hloupý, kdyby se s bankou nedomluvil. Navíc uspokojovat závazky jen jednoho věřitele a ostatní pomíjet, je trestný čin.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 07.08.12 00:57

A proč by se měla banka s nějakým exekutorem vůbec bavit? Pokud klient platí, nic ji nemusí zajímat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 07.08.12 07:44

Exekutor Vam exekucni prikaz k prodeji nemovitosti rozhodne naridit nemuze! Nemovitost neni totiz Vase, vlastni ji banka. Takto je to taky uvedeno v katastru nemovitosti. Je to totez jako by byla nemovitost napsana na nekoho jineho a Vy v ni pouze bydlite. Situace se vsak zahy zmeni po zaplaceni Vasich zavazku vuci bance. Pak totiz nemovitost prechazi do Vaseho vlastnictvi a exekutor Vam pak na ni v katastru nemovitosti plombu dat muze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 07.08.12 11:15
S T O P N E S M Y S L U M
Zástavní právo neznamená, že by zástavu vlastnil někdo jiný, než ten, kdo je jako vlastník zapsán v katastru. Dražbou zástavní právo banky zanikne. Banka se od exekutora o dražbě její zástavy dozví "automaticky", zesplatní úvěr a z výtěžku dražby bude uspokojena přednostně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: roboot*
Datum: 07.08.12 22:15

Přesně tak ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.08.12 09:51

pravnik - stručné, jasné, výstižné, PRAVDIVÉ

zbytek odpovědí - KECY,KECY,KECY

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladye
Datum: 08.08.12 21:15

Jen bych upřesnila, že nebude uspokojena automaticky přednostně, bude uspokojena jen v případě, že zástavní věřitel přihlásí nejpozději do zahájení dražebního jednání svou pohledávku. Ta pak bude uspokojována ve třetí skupině, ve které je mimochodem také oprávněný, pro kterého je daná exekuce vedena. V rámci třetí skupiny pak záleží na pořadí, které se určuje jednat datem vzniku zástavního práva, případně u oprávněného datem podání návrhu na nařízení exekuce. Většinou tedy dostane výtěžek dražby zástavní věřitel. Jen připomínám, že vždy budou před pohledávkou zástavního věřitele náklady exekuce, které jsou v první skupině...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 07.08.12 21:48

A teď ještě tu o Červené Karkulce. Věřím, že si děláte jen legraci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 09:53

coop. Místo pohádek o Červené Karkulce si přečtěte související literaturu a zákony, ať jste v obraze *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 08.08.12 20:41

Takže podle vás je financující banka vlastníkem nemovitosti? V takovém obraze jsem byl naposledy ve třech letech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 20:47

coop. Došlo k nedorozumění nejspíš vzhledem k tomu, jak se zařazují odpovědi. Ne, já také stojím na té straně barikády, co s tímto názorem nesouhlasí. *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 02:32

Jezevče, to by platilo u leasingu, tam je věc majetkem "lízingovky", dokud všechno nezaplatíte. Se zástavou jste poněkud vedle, tam je věc vaše, ale máte zástavou omezené právo s ní volně disponovat

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.08.12 09:49

robot,pravnik *palec*. Ti ostatní tu píší nesmysly. Jestliže budu radit v dotazu : proč mi na zahradě NErosrou kopřivy? , tak si můžu dovolit vyslovovat svoje domněnky. Až tak moc nic nepokazím. Ale v dotaze, jako je tento tady se prosím zdržte naprosto mylných odpovědí, které mohou tazatele poškodit - viz naprostý nesmysl, že uděleným hypotéky se banka stává majitelem nemovitosti *zed*.

Vemte si k ruce LV a pořádně si ho přečtěte *cteni**ee*. Jiný věřitel na nemovitost se zástavním právem od banky může klidně vyhlásit dražbu. Postup už tu kdosi popsal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 08.08.12 11:48

Tak to je zase nejake specifikum debilnich CR zakonu. V Nemecku plati zakony a je to stejne jako s tim leasingem. Dokud nemate vsechno splaceno, neni to vase! Tak me tedy prekvapuje proc totez neplati i pro nemovitosti. To asi aby se k tomu exekutori snadneji dostali, tak se ve vlade schvalil takovy zakon. V ostatnich zemi EU je to jak jsem psal a je to tak spravedlive. Vzdyt ten dotycny pak bude jeste dluzit i te bance a kdyz uz nebude mit nemovitost kterou mu sebrali za jine predchozi dluhy, tak co si pak veme ta banka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 12:00

jezevec. Právě proto je banka zapsaná na LV jako první. V případě prodeje nemovitosti jdou peníze v první řadě za bankou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 08.08.12 12:50

To vim, kdyz je banka zapsana na LV jako prvni, ze bude v poradi jako prvni veritel. Ale co to ma za logiku? Dluznik koupil treba nemovitost, ktera ma hodnotu 1 milion, banka mu na hypoteku pujcila a bude chtit vratit treba 2 mil mozna i vice (s urokama chce prece vydelat). Dluznik bance za hypoteku radne plati ale ma napr. nekde jinde dluh 200 tisic. Ten bude vymahat exekutor, zjisti ze s platu to neuspokoji protoze uz splaci, tak nic nezbude. Zabere nemovitost, tu proda v drazbe pod cenu, musi jako prvniho veritele uspokojit banku, banka prodela a co s tim dluhem 200 tisic? Dluznik bude splacet do smrti? A co kdyz prijde o praci a nema pojisteni pro neschopnost splacet? Nema zadny majetek atd.? To pak vsichni stejne utrou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 14:15

přibližně tak nějak máš pravdu. Jen ty miliony tam lítají. Banka půjčí milion, klient tři roky splácí, po třech letech jde dům do dražby. Banka si spočítá úroky plus poplatky za ty tři roky, odečte co dostala v platbách za ty tři roky a zbytek chce po dlužníkovi. V tomto uvedeném případě by chtěla vrátit opět cca milion. Vzhledem k tomu, že banky málokdy půjčují 100% reálné ceny nemovitosti, tak při "normální" prodeji by tuto částku měl dlužník získat. Když dojde k dražbě, může být cena daleko menší. Ale... Když vidím, že se ženu do průs..., tak nemovitost prodám sama. Nevadí tomu ani zástava od banky, ani exekuce na baráku (lze domluvit s exekutorem). Prodám a vrátím peníze bance. No a další věřitel - buď mi na něho zbydou peníze, nebo ne. Taková je realita...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 19:32

je úplně jedno, kdo je zapsaný jako první zástavce na LV.Může to být banka nebo Váš bratr. Důležité je, v jaké výši je zástava.

tomu : Popravdě jsem si půjčil... moc nerozumím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 08.08.12 19:50

NO, takže je to tak, jak jsem psala v první příspěvku diskuze.

Pro ty pomalejší: vlastníkem je Karel Novák a zástavní právo ve prospěch banky, která poskytla úvěr. Jenže Karel si půjčíl u super půjčku u společnosti Lichva a nesplácí. Dluží ji 30 tis. Před dražbou se ověří výše dluhu včetně příslušenství u banky, k tomu se přičtě výše dluhu u Lichvy a to je vyvolávací cena na dražbu. Když se to vydraží, tak se zaplatí bance dluh, Lichvě dluh a co zbyde, dostane dlužník.

Neřeště tady, jak to chodí v Německu, když se na to nikdo neptá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.12 20:23

karjala.Domnívám se, že nemáte pravdu. Do PRVNÍ dražby jde nemovitost s touto cenou : dražební odhad - z něho se odečte 70% (?) a dostane se vyvolávací cena. Každá další dražba má nižší vyvolávací cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 08.08.12 20:47

Vaše domněky jsou naprosto irelevatní. Zkuste si přečíst související literaturu a zákony, ať jste aspoň nepatrně v obraze.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.08.12 20:51

coop. prosím, jak se tedy vypočítává vyvolávací cena? Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladye
Datum: 08.08.12 21:26

Nejprve je určena výsledná cena nemovitosti, a to na základě znaleckého posudku znalce, kterého ustanoví soudní exekutor. Poté je z výsledné ceny vypočteno nejnižší podání, které činí 2/3 výsledné ceny. Je-li tedy výsledná cena nemovitosti 1.500.000,-, pak nejnižší podání v dražbě číní 1.000.000,-. Na této ceně začíná dražba a je jen na zájmu dražitelů, kam až se cena při dražbě vyšplhá. Pokud se nemovitost v prvním kole nevydraží, je nařízena opakovaná dražba, kde nejnižší podání činí 1/2 výsledné ceny, tedy 750.000,- Kč. Jestli je na nemovitosti zástava nebo ne nemá na nejnižší podání žádný vliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 08.08.12 21:55

sebod i ladye mají pravdu, ale logicky jestliže je nejprve uspokojen 1. zástavní věřitel, pak pokud bude 2/3 cena nižší než výše závazku za 1. věřitelem, pak když 2. věřitel vyvolá exekuci, tak z toho taky nemusí nic mít.

A co se týká odhadů nemovitostní, už se vám někdy stalo "A kolik potřebujete, aby to vyšlo"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladye
Datum: 08.08.12 22:19

Ano, nemusí, ale může. Jak jsem říkala, zástavní věřitel - banka, se nemusí do dražby přihlásit. Je pravdou, že se to moc nestává. Jinak oprávněný se může na povinném uspokojit i jinak než prodejem nemovitosti, takže je šance, že i když dražbou nic na svou pohledávku nezíská, bude uspokojen třeba srážkami ze mzdy nebo prodejem movitých věcí...

Co se týká odhadů nemovitostí, tak znalec přece jen nemůže odhad až tak přepálit, protože by se nemovitost nemusela vydražit vůbec, takže odhady v posudcích, co mám zkušenosti, přehnané nebývají.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.