Facebook BEZPEČNOST RODINY

Od: Datum: 28.12.12 21:12 odpovědí: 20 změna: 30.12.12 20:31
avatar

Dobrý večer,tady otec,a měl bych k vám velikánskou prosbu.Muj syn jsi před cca půl rokem zalažil facebook.Furt sedí u počitače,a je natý stránce.Myslím jsi že to má na něj nákej vliv,a taky jse změnilo jeho chováni,vůči rodině.Jsem jsi na 100% jistej že to je od tý doby co má ten Facebook.Ted bych vás tady požádal,o radu jako rodič,jestli jse nedá nějak zjistit jeho heslo na FACEBOOK,a niž by to poznal.Jeho email znám,a uživatelské jméno taky.Mě jse jedná o to jestli by jse nedalo nějak zjistit heslo na jeho účet,aniž by to poznal,abych jsepodíval na jeho přátele,nebo zed,jestli není náhodou někým ovlivnován,vůči rodině.Ale nechci jeho heslo měnit,Aby to bylo udělané,že kdyby byl ve škole,tak bych jse podíval,jako že jse přihlašuje on,na jeho účet,ale,potřeboval bych někde sehnat jeho heslo,aniž by to poznal.Jde mi především o jeho BEZPEČNOST.Jako RODIČ,VÁM TADY VŠEM DĚKUJI ZA RADU.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jardino555*
Datum: 28.12.12 21:15

Facebook je hodně časově závislý, protože to v něm probíhá online...z toho bych obavy neměl, spíš mám obavy z vás...tohle se přeci nedělá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 28.12.12 21:15

Crackování (a další podobné aktivity) jsou nezakonné z libovolných pohnutek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 21:16

myslím, že by šlo nahoře na liště kliknout na historii a podívat se - najít ...jde o to kolik mu je let ...

také by vám něco mělo říct ochrana soukromí ...

doplněno 28.12.12 21:17:

víte co se říká- co nevím to mě netrápí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 28.12.12 21:20

To, co chcete udělat je zaprvé nezákonné a za druhé je to něco, co by si lidé, natož rodina, dělat neměli.

Není to, z čeho vyníte Facebook, jen puberta?

Jediné, co vám mohu poradit je podívat se na Facebooku na ty věci, které nechává přístupné pro veřejnost. A začít uvažovat více partnersky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: michalkoudela*
Datum: 28.12.12 21:23

Facebook jsou jeho osobní věci a myslím, že každý má právo si tam psát své názory. Ale hackovat se někomu na profil, to se nedělá. Jak by se líbilo VÁM kdybych prolézal ZPRÁVY NA VAŠEM FACEBOOKU? Asi ne, že? No jeden způsob přeci jen je:


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 23:16
avatar

Michale dík za odkaz,tak jsem to zkusil,podle toho videa,a skončil jsem,že jsem hledal to políčko,kde jse má napsat ten pasword,to políčko jsem nikde nenašel*nevi*

Od: ron*
Datum: 28.12.12 21:26

Dobrý den.

Pokud se změnilo synovo chování vůči rodině už teď, tak jaké myslíte, že bude jeho chování po zjištění, že jste mu "navštívil" jeho soukromí. Zde bych byla hodně opatrná. Syn by Vám mohl přestat věřit. Zkuste si s ním promluvit. Řekněte mu, že se Vám nelíbí změna jeho chování, že nechcete, aby veškerý čas trávil na počítači. Sdělte mu své obavy a svá přání. Nevím, kolik má syn let, ale vysvětlete mu nebezpečnost Facebooku a uvádění informací na něm. Pokud Vám opravdu jde o synovu bezpečnost, tedy s ním mluvte. Jsem také rodič a nikdy bych si netroufla lámat hesla do počítače svého syna. Je to opravdu ponižující pro obě strany. Jinak ale Vaši starost chápu a držím Vám palce, ať je komunikace se synem úspěšná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.12 21:43
avatar

Jsi otec a jako takový nastavuješ pravidla v domácnosti. Co se týká povinností, organizace synova času, prostě veškerého dění doma. A zřejmě jsi je moc dobře nenastavil a nechával jsi všemu volný průběh. Proto jako nejdůležitější krok vidím změnu pravidel. Jakou, a jak ji prosadit, je jenom na tobě, protože do toho nikdo jiný nevidí. Poradit se dá tisíc věcí, ale co je v tvém případě použitelné a co ne, to víš jenom ty. Narušením synova soukromí rozhodně ničemu nepomůžeš. Spíš bys měl zapracovat na vaší vzájemné důvěře.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zabu
Datum: 28.12.12 23:49

Kolik mu je roků?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 11:35
avatar

Je mu 12 let,Mě jse jedná oto,jestli,ho někdo neovlivnuje ,skrz ten Facebook.Dobře,soukromí má každej,toho jsi sem vědom,ale změnilo jse jeho chování,toho jsem jsi všimnul.Nechci mu nějak ubližovat,to né,ale vým jak jse choval,před,a jak jse chová ted.Třeba to tak není,když bude chtít,tak mě to stejně neřekne,to vým.Ale nechci,aby ho naka sociální sit,A Hlavně jeho známy mu radily,jak jse má chovat k rodině.Mě jde spíš o jeho bezpečí,a hlavně,a by jsi nic neudělal,Sám vím že je toho internet plnej.Vým že jse ten účet dá zrušit,ale nechci mu to dělat.Potřeboval bych jse jen ujistit,jestli není OVLIVNOVÁN,někym,stoho Facebooku,protože já vím tak na 80% že je.Potřeboval bych jenom nákou rodičovskou kontrolu.Stačilo by mě jse jenom podívat na jeho účet,A vím že bych tam něco našel 100%.A kdybych zjistil že né,tak bych hledal řešení někde jinde.Zatím bych začal tady.A když né,tak pak jinde.Já jsi ůrčitě myslím že to musí nějak jít,Nákej trik, jak jse podívat na jeho účet,aniž by to poznal.PORADTE MI jako Rodiči,předem vám DĚKUJI.

Datum: 29.12.12 14:21
avatar

Radku, narušovat synovo soukromí byste neměl.

Ovšem je pravda, že je třeba dbát na synovu bezpečnost i na bezpečí rodiny. Já bych situaci řešila se synem. Dvanáctiletý kluk už je podle mne natolik rozumný, aby měl o svou bezpečnost zájem, a aby byl schopen její zásady ve vlastním zájmu dodržovat.

Také si myslím, že by syn ocenil, že mu nechcete v ničem bránit, ale že mu chcete naopak pomoci, aby mohl internet i FB bezpečně používat.

Dohodněte se se synem, že mu nebudete bránit (ono by to ani nemělo smysl, protože by si syn založil další účet ze školy nebo od kamaráda a pak byste neměl kontrolu žádnou) v přístupu na FB, ale za předpokladu, že syn bude doržovat pravidla bezpečnosti (za určitých podmínek).

Domluvte s ním i to, že spolu s ním budete stav zabezpečení čas od času kontrolovat, protože FB neustále něco mění, a nové služby nechává otevřeny/přístupné všem (veřejně).

___ Podle pravidel FB lze uživatelský účet založit nejdříve ve 13 letech. Syn už účet má, což znamená, že porušil pravidla pro jeho založení. Minimálně zalhal v roce narození, což však pro něj považuji za bezpečnější.

Vysvětlete synovi zásady bezpečnosti, vysvětlete mu, proč a co nemá na FB (ani jinde v internetu) ventilovat (např. bydliště, kterou navštěvuje školu, datum narození, kdy/kam jedete na dovolenou, fotky pořízené v bytě, apod.)

Dohodněte se se synem, aby se na FB přihlásil spolu s Vámi, že mu pomůžete účet zabezpečit. FB toho sice moc neumožňuje, ale u mladistvých toho lze zabezpečit více než u dospělých.

Účet může být založen pouze na vlastní jméno. Přestože byste porušili pravidla, považovala bych za bezpečnější (stejně jako pozměnění roku narození) přesmyknutí písmen ve jméně/příjmení.

Nastavte synovi i přezdívku a zaškrtněte její zobrazování. Synův účet se pak nezobrazí jako FB.com/jménoPříjmení, nýbrž jako FB.com/přezdívka.

Zakažte v profilu zobrazení data narození, telefonu a e-mailu. Bydliště neuvádějte nebo ČR (nezadávala bych ani město), ideálně s výjimkou roku narození (pozměnit!) neuvádějte žádné osobní údaje. Nedávala bych do profilu žádnou fotku. Podle pravidel by syn měl použít vlastní fotku nebo žádnou, ponechala bych obrázek anonymní (ten, který nastaví FB).

Bylo by dobré, aby syn nikoho neoznačoval v příspěvcích (postech) ani na fotkách. Tím ochrání jak sebe, tak své spolužáky a kamarády.

Ať si syn nechává na e-mail zasílat oznámení od FB v případech, že jej někdo někde oztnačí, ať po něm FB vyžaduje schválení. Syn by měl odebírat označení z fotek.

Zamezte možnosti vyhledání profilu Vašeho syna (vyhledat profil sice bude možné až od 18 let, ale nastavit to lze již nyní). Nastavte, že na zeď mohou přispívat pouze přátelé (případně nikdo), a aby synovi mohli zaslat zprávu pouze přátelé. Žádost o přátelství mohou zaslat pouze přátelé přátel (ještě lépe nikdo - ať syn žádá sám a pouze ty, koho opravdu zná).

___ Dále by bylo dobré požadovat vždy zabezpečené přihlášení (httpS : // www. facebook. com) a potvrzování zařízení, z něhož se do synova účtu někdo přihlásil. (Přihlásí-li se někdo do synova účtu z neznámého zařízení, vyžádá si FB potvrzení a zašle informaci na synův e-mail.)

Bude-li se syn chtít na FB přihlásit z jiného počítače (ve škole, u kamaráda, ...), ať neukládá přihlašovací údaje v prohlížeči. Bude pro něj sice otrava muset údaje stále znovu vyplňovat, ale do účtu se mu nedostane nikdo, komu by sám nedal své přihlašovací údaje.

Heslo na FB by měl mít jiné než na e-mail. Prolomí-li někdo přihlášení k jedné službě, nezíská současně přístup k druhé.

Dále je možné nastavit, co s kým bude syn sdílet. Rozdělit jeho virtuální přátele do skupin a syn pak u každého postu může vybrat, zda je veřejný, nebo komu (které skupině, případně může vybrat konrétní jednotlivce) se post, odkaz či fotka může zobrazit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 09:42
avatar

Určitě bych se připojil k Ladinovi.Podle mne Facebook značně může ohrozit bezpečnost v domácnosti.A ty,jako hlava rodiny,ji musíš zajistit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 29.12.12 12:18

Z hlediska zákona je toto trestné a v našem státě se nabourání soukromý trestá velice tvrdě a to z jakékoli strany dnes totiž žijeme ve státě kdy vás může syn až skoro zažalovat i za to že mu dáte pohlavek *zed* . Facebook patří k jedněm z nejlépe zabezpečených sití po stránce vniknutí na cizí učet tedy prolomení hesla zjištění hesla je složité .. pro odborníky , nemožné .. pro uživatele. spíše bych pátral po tom s kým syn chodí ven , co holky? Puberta přichází .. Číst zprávy na facebooku my příjde jako velké narušení soukromý kdyby to syn zjistit a není težké to zjistit tak by s vámi asi hodně dlouho nepromluvil a k vám by stratil jakoukoli důvěru , zkusil bych si s ním raději normálně promluvit bez výhružek zákazů PC a podobně.

doplněno 29.12.12 12:21:

prohlížení facebooku bych nechal jako poslední nejhorší přímo katastrofickou verzi. Je to jako by moji rodičové když jsem byl malý vyslýchali mé kamarády.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 12:39
avatar

Dobrý den. Radku, Vy byste předně jako rodič měl vědět, že podle podmínek se může uživatel zaregistrovat až od 13. let. Píšete, že je synovi 12 let a FB používá již půl roku...tedy porušuje reg. podmínky. To bych jako rodič řešila v první řadě, na Fb nemá ještě vůbec co dělat. Jen na toto upozorňuji, nesoudím...

doplněno 29.12.12 12:42:

Diskuze o Fb a věku např. probíhá i zde:

https://www.poradte.cz/pocita…j-zaregistrovat.html#posledni

doplněno 29.12.12 12:44:

PS: Doma si nastavují pravidla rodiče. Děti by se měly podřídit jim, ne naopak...Je jen na nás, kolik toho dětem dovolíme a tolerujeme...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 13:46
avatar

Syn když ještě byl v pohodě,tak mi říkal že mu to nějde,a že jsi tam upravil datum narození,Tak že mu je jakoby víc.To jsem ještě ale netušil,že jse změní jeho chování.Znám ho ,vím že je něčím ovlivnován.Dal bych ruku na to,že to bude tím,přece ho v nákých situacích znám.

Datum: 29.12.12 14:16
avatar
Misto zjistovani synova hesla si sam zalozte profil na facebooku a pridejte si syna do pratel a sledujte tak, s jakymi lidmi komunikuje.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 29.12.12 17:28
avatar

Radku, Vaši starost naprosto chápu. Ale tím spíš není přece potřeba obcházet syna a kontrolovat ho za jeho zády tímto způsobem. Počkala bych, až synek zasedne k pc a na Fb se přihlásí. Pak bych ho vyzvala, aby mi umožnil podívat se a řekla bych mu i proč. Že má rodič starost, je pochopitelné. Kdyby se synek zdráhal, připomněla bych mu, že si založil Fb, aniž by na to měl odpovídající věk a pokud chce, abych mu to tolerovala, měl by mi namátkovou kontrolu umožnit ve svém vlastním zájmu. Pokud se mu to nebude líbit, profil smazat a hotovo! Hezky všechno narovinu, syna neobcházet a řešit to hned.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.12.12 05:42
avatar

Souhlasím, jednejte se synem přímo, nesnažte se jej obcházet.

Chcete-li, aby se syn choval slušně a respektoval zákony či pravidla, neukazujte mu, jak co obcházet.

Vysvětlete mu co a proč chcete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.12 14:49
avatar

Věřím tomu, co říkáte, protože brácha se choval podobně, nějací debilní "kamarádi", které ani osobně neznal a dodneška je nezná, mu začali říkat, ať nechodí na gympl, ať se doma vykašle na některé věci, když jsem šla brzy spát (ranní), tak se mu vysmívali, že musí vypnout počítač kvůli nějaké ségře apod. Kdybych mohla, takoví hajzli (pardon), by dostali pěkně po tlamě, ale bohužel.

Protože je to všechno pěkně online a při ruce, je to dle mne málo bezpečné. Kluk vyzvoní právě takovým "kamarádům", že jedete na dovču, že máte novou televizi - a pak se můžete těžko divit, když k vám přijde nezvaná návštěva.

Do profilu bych mu nelezla, to byste se hodně snížil a opravdu byste mohl ztratit jeho důvěru, ale jste snad otec, který doma utváří pravidla. Máte právo zakázat, máte právo rozhodnout. Pokud necháte synáčka růst jak dříví v lese a kašlete na to, nemůžete se pak divit, že se syn mění, doma odmítá pomáhat atd. Na každém PC jdou tyto stránky zakázat, nebo se můžete domluvit, že prvně práce, potom zábava. Případně omezit počet hodin na PC, protože opět mluvím z vlastní zkušenosti - brácha tam ve 12 letech seděl pár hodin, dnes je mu 17 let, nemá jiný zájem, než počítač a hry na něm, málokdy jde s kamarádem ven, neučí se, doma skoro nic nedělá. Přijde ze školy ve 15:30 a od počítače vstává v 1h ráno. Řodiče to neřeší a já na to nemám "pravomoc".

Takže zakročte dřív, než to u vá dopadne stejně. Ale ne hackováním synova profilu!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: skeble
Datum: 30.12.12 20:31

Zdravím, no já si hlavně myslím, že je blbá tato doba...všude jenom počítače a malé děti mají dotykové mobily atd.atd.Soukromí je soukromí, ale pokud má člověk podezření, také bych měla zájem, kam co moje dítě píše atd, obvzlášt pokud mu je dvanáct let, to je prostě ještě malé dítě. Také bych měla strach. Každopádně bych mu omezila přístup na internet a pokud se bude přihlašovat na facebook, tak bych dítě požádala o náhlednutí, jako rodíč dvanáctiletého syna, na to máte rozhodně právo.Píšou se tam blbosti, kde kdo je a kdo co právě dělá, tak nevidím důvod, proč zrovna vy byste neměkl vědět , co váš syn dělá.Účet bych mu nějak nehackovala, ale každopádně bych sis ním řádně promluvila. Jednou jsme rodiče a měli bysme se o své děti zajímat, ne z důvodu časových si jich nevšímat a nechat jim volný čas na to , aby si v tomto věku dělali co chtějí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.