Prošlá občanka - lepší nahlásit ztrátu?

Od: Datum: 11.11.12 06:30 odpovědí: 26 změna: 12.11.12 21:00

Zdravím.

Mám prošlou občanku, skoro půl roku. Všiml jsem si toho až teď, resp. pracovnice v bance. Díval jsem se na zákon a na nějaké diskuze, dle zákona hrozí pokuta až 15.000kč a dle diskuzí je to od 0 - 2000kč.

Otázka zní - nebylo by lepší rovnou nahlásit ztrátu? Za to je stovka pokuty. Kdo s tím má zkušenosti, prosím pište.

P.S. Protestuji. To je nečestné a nesportovní. Pokud by zde do diskuze náhodou zavítal Mirek Dušín, tak bych mu chtěl předem sdělit, že poznámky o "mé chybě" a podobných nesmyslech neakceptuji. Občanka není můj majetek a nechť se o svůj majetek stará hospodář, kterému patří.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.11.12 06:38

tezko rict, asi podle toho kdo tam sedi, jak se vyspala a jestli stihla hodit rec se spolupracovnicema na kafcu :)
je to koneckoncu tvuj boj :) ja se priznal a ok :)

doplněno 11.11.12 06:41:

jeste me napadlo tam normalne zavolat jako Jirka Pospisil, ze mas proslou obcanku a blabla, a otuknout to :)
A pak az teprv dorazis s gulasem za tyden - dva :)

Datum: 11.11.12 07:07

A opravdu si myslíte, že úřednice nemá záznam o době pltnosti vašeho OP? Jsou mezi námi i tací, kteří tento doklad nepotřebují.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.11.12 07:23

to, ze ma pani jeho zaznam kdy OP vyprsi, jeste neznamena ze by nemohl zahrat divadlo, ze ztratil obcanku a u toho prekvapeny zjistit, ze byla dokonce prosla :) a hodit to do vtipu, ze to nakonec dopadlo vklidu, pac by musel tak jako tak pro novou :) pak uz jen zalezi, jak je clovek schopny divadelnik :)

Od: krkovicka*
Datum: 11.11.12 07:17

https://www.poradte.cz/spolec…adla-obcanka-co-mi-hrozi.html on vám to nikdo s určitostí neřekne
doplněno 11.11.12 07:19: Nechtěli po mě nic,ale po kamarádce 1000,- :(
doplněno 11.11.12 07:26: Jestli máte řidičák tak ani tu občanku nepotřebujete.Jen v bance byste narazil(založení účtu,úvěr).

Datum: 11.11.12 07:24

Nebudu si hrát na Mirka Dušína, ale myslím si, že nahlásit ztrátu není nic platné.

Platnost vaší občanky tam mají zanesenou, proto je jasné, že jediným kliknutím by úřednice uviděla, že došlo ke ztrátě půl roku propadlé občanky. A bylo by to ve stejném. Možná horší - nejen propadlá, ale ještě k tomu ztracená. *ee*

Navíc ztráta se musí hlásit hned a nebylo by nic platné tvrdit, že k ní došlo před půl rokem, když občanka ještě platila.

Postavila bych se k tomu čelem. Těch 15 tisíc si myslím, že je jen takové bububu. To je jako s trestnými činy u nás. Každému hrozí minimálně 5 až 8 let natvrdo a nakonec se z toho vyloupne dvouletá podmínka.

Tak ať to dobře dopadne. *placni* Jaga.

A já se tady místo toho mudrování musím jít skočit hned podívat, jak jsem na tom se svou občankou já. Abych neradila a zatím...:D

Ohodnoceno: 2x

Od: tomasgulas
Datum: 11.11.12 07:55

Díky všem za odpovědi a držte mi palce. Ty, Mirku Dušíne, nemusíš, ty si drž svého ježka. Zítra Vám všem poreferuji. Ale pokud by po mě chtěli pokutu, asi bych si vzal občanku a zase odkráčel *frajer*

Datum: 11.11.12 08:09

asi bych si vzal občanku a zase odkráčel...
To byste si náramně pomohl. O to víc byste zaplatil příště. Jednou Vás ta výměna stejně nemine.

Datum: 11.11.12 08:15

Ale třeba bych příště narazil na menší potvoru ;)

Od: lujs®
Datum: 11.11.12 08:27

Tenhle týden sem si byl zařizovat novou občanku. Stará mi za 3 týdny končí.

Zároveň sem tam odevzdal už rok neplatnej pas. Hodil sem to trochu do žertu jako že já pitomec už sem nikam 7 let necestoval tak sem na to přišel až teď. Úřednice se se mnou zasmála a vůbec nic se nestalo. Když řeknete že ste občanku použil naposledy když vám před 3 lety přišel poštou balík a od tý doby nééé, tak si myslím že se s váma úřednice zasměje a nic se dít nebude.

Datum: 11.11.12 10:11

Je uplne jedno zda nahlasite ze jste ztratiul obcanku, nebo ze je prosla. Obe moznosti jsou duvody k pokute. Nicmene zalezi na urednikovi jak se k tomu postavi,

Jedina vec kdy pokutu neplatite, je nahlasena ukradnuta obcanka na policii.

Datum: 11.11.12 14:09

Já měl taky půl roku prošlý OP a sice mi dali na úřadě podepsat nějaký papír o přestupku, ale nic jsem nakonec neplatil.
doplněno 11.11.12 21:15: Ještě dodám že ta úřednice, když viděla mojí prošlou občanku, koukala na mě jako vrah, očekával jsem minimálně milion keš pokuty a zardoušení přes okýnko :-D
Občanku mi za měsíc vydávala jiná, mladá a hezká a ještě se na mě při loučení usmála.

Datum: 11.11.12 16:18

Tak uvidíme, budu zítra ráno po čtvrté dvanáctce, tím pádem budu vypadat dost sešle, třeba budou děvčata shovívavá :)

Datum: 11.11.12 16:57

Nevím,ale za ztrátu můlže být udělena pokuta,ale za výměnu prošlého nevím,nevím.Ale nahlásit údajnou ztrátu je podvod.

Osobně bych tam normálně došel a že potřebuji new doklad,s tím,že platnost starého již vypršela,že jsem přehlédl do kdy je platný hotovo.

Datum: 11.11.12 17:25

Podařilo se mi taky přešvihnout platnost, a stálo mě to právě tu stovečku pokuty. Dostat víc by mi připadlo nepřiměřené, bez ohledu na maximum které zákon umožňuje.

Datum: 11.11.12 17:31

Tvou větu zítra použiji:
"Žádám stovečku pokuty - dostat víc by mi připadlo nepřiměřené, bez ohledu na maximum které zákon umožňuje."
Datum: 11.11.12 17:31

Sakra chybí tam smajlík, nevím proč... *haha*

Datum: 11.11.12 18:45

Zdravím. Já jsem měla měsíc prošlou občanku, taky na to přišla v bance. Normálně jsem šla na úřad vyřídit novou a nic se nestalo, nikdo nic neřešil. Jen mi dali nějaký papír - doklad o totožnosti, než občanku vyřídí. Ale nejdou na to vybírat peníze z banky, to musí být pas, na poště stačí i řidičák ;)

Datum: 11.11.12 18:49

jj, to je právě ten problém. Nemohu si zřídit spořák u Equa banky a za ten měsíc prodělám tři stovky, takže potrestaný budu dost :)

Od: lojzik*
Datum: 11.11.12 19:15

Ahoj,ja bych na urad,kde vydavaji O.P.a kam budes muset jit nejdriv brnknul jako nekdo jiny a zepltal,bych se co mi hrozi,abych byl v obraze a pak se rozhodl jestli nahlasit ztratu nebo ne?*jasne*podle toho co bude vyhodnejsi...

Od: korsika1
Datum: 11.11.12 19:55

Jděte na úřad hlavně slušně, žádné vykřikování že to není Váš majetek... Mně kdysi také propadla a používala jsem pas, na úřadě jsem nasadila pokorný škleb, že jsem byla dlouhodobě v zahraničí a vrátila jsem se až teď... Ztráta je k ničemu, stejně vidí datum platnosti

Datum: 11.11.12 20:57

lepší si jí vyměnit

Datum: 12.11.12 08:54

100kč

Datum: 12.11.12 10:38

Kilo? Tak to jsi se asi netvářil dostatečně provinile :-D

Datum: 12.11.12 17:06

No to teda fakt ne. Dokonce jsem ani nesmlouval, ikdyž prostor asi byl. Ještě paní sama řekla, že menší udělit nemůže, minimální bloček má na 100kč a zasmáli jsme se tomu. Vtipné bylo, že tam přecházel vedoucí oddělení, s jehož synem jsem byl velký kamarád a u nich doma jsem byl nesčetněkrát. A taky tam byla jedna spolužačka z vedlejší třídy, co jsem si dodělával maturitu. Takže prostor asi byl, ale tak zase jsem ušetřil za fotky, že jo...

To kilo mě bude ještě dlouho strašit *smich*

Datum: 12.11.12 20:07

Za deset let to můžeš zkusit zase, třeba to tentokrát vyjde bez pokuty ;)

Datum: 12.11.12 21:00

Chacha, dobře, za deset let a 6 měsíců se sem stav a já aktualizuji topic *haha*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.