Doručenka vs dodejka

Od: Datum: 28.05.11 12:40 odpovědí: 15 změna: 01.03.16 11:37

Pokud někdo ze zdejších čtenářů pracuje na poště, mohl by mi prosím vysvětlit, jaký rozdíl je mezi pojmy "Dodejka" a "Doručenka"? Podle mě se jedná o synonyma, ale každopádně je používání obou pojmů dost matoucí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladajaskva*
Datum: 28.05.11 12:44
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ceslo
Datum: 28.05.11 13:19

Víte co, kolego, googlit umím taky. Proto jsem zdůraznil, že bych rád odpověď od někoho, kdo tomu rozumí

Protože nechci, aby se diskuse zvrhla v slovní bitku, tak už pěkně prosím nereagujte. Děkuji.

Umí někdo vysvětlit, v jakých případech se používá pojem "Dodejka" a v jakých případech pojem "Doručenka"? Když koupím na poště nebo v papírnictví příslušné obálky, tak občas je na nich předtištěno DODEJKA a jindy zase DORUČENKA. Nechápu rozdíl.

A pokud se jedná o synonyma, věděl by někdo, jak tato slova historicky vznikla? Které z těchto slov se na obálkách vyskytovalo již za socialismu (je tedy starší) a které se začalo objevovat až po r. 1989?

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 28.05.11 14:56

Tento dotaz byl již tady řešen a zodpovězen. Stačí vyhledat a není nutné otvírat nová vlákno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ceslo
Datum: 28.05.11 23:50

Děkuji, toto je relevantní odpověď a našel jsem toto vlákno: https://www.poradte.cz/spolec…zi-dorucenkou-a-dodejkou.html . Uznávám, že jsem měl v diskusi pokračovat tam a omlouvám se.

Nicméně mám dvě poznámky:

1) předchozí vlákno je myslím třeba považovat již za zastaralé (i správní řád byl novelizován, občanský soudní řád taktéž)

2) neposkytuje vyčerpávající odpověď na mou otázku, jak tedy chápat rozdíl mezi DODEJKA a DORUČENKA, jak tyto pojmy historicky vznikly, kdy se začaly rozlišovat a jak to s nimi bylo před r. 1989 :)

Datum: 28.05.11 14:38
avatar

Dobrý den, na poště nepracuji, ale pokusím se to vysvětlit, jak to chápu já. Když to nebude pravda, opravte mě někdo, prosím. Doručenka je lístek, který odesílatel vyplní, nechá si jej potvrdit a je mu vrácen. Takže pak ale neví, zda adresát zásilku přijal a kdy se tak stalo. Dodejka je tužší lístek, něco jako koresponďák, doprovází zásilku, doručovatel ji při předání zásilky opatří datem a dá adresátovi potvrdit /podpis, příp. i razítko/. Pak se tento potvrzený lístek poštou vrátí k odesílateli, který tak má jistotu, že zásilka byla opravdu převzata. Toto mi radil např. právník, když jsem bývalému zaměstnavateli posílala důležitý dopis, abych měla na 100 % jistotu o doručení zásilky. Bylo to ale dosti drahé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.11 15:02
avatar

Babuško, to si pleteš s podacím lístkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.11 16:50
avatar

Díky, ta moje stará pitomá hlava. Občas si spletu i hodinky a holínky.*ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ferda*
Datum: 29.05.11 00:37
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.11 10:08
avatar

babajka to co jste popsala není ani podací lístek ani dvě zmíněné věci. Pro pořádek - chcete- li mít důkaz že něco posíláte posíláte přes dodací lístek kde vypíšete svou a adresátovu adresu. Cenu zboží na jak chcete pojistit. Tento PODACÍ LÍSTEK Vám zůstává na poště Vám jej spolu se zásilkou potvrdí, stojí od 40 Kč - 120 Kč podle váhy zboží. To co jste psala Vy by Vám sice v práci pomohlo dokázat že dopis odešel, ale nikoli že dorazil, k tomu slouží DODEJKA, která obsahuje rovněž Vaší a adresátovu adresu a přikládá se k dopisu nebo zásilce (i k podacímu lístku máte-li jej zájem mít), obdržíte jej poté do schránky, je to ta tužší kartička jako korespondenční lístek a stojí asi 15 Kč (odeslání). Takže neplést uživatele!

doplněno 29.05.11 10:12:

Je to vcelku dobře napsáno pokud je podací lístek totéž co doručenka, to nevím ovšem. Spletl jsem se s užvatelem pod Vámi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.11 21:25

Podle mne jsou to synonyma, dříve se používala doručenka, nyní dodejka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zbc
Datum: 11.08.11 13:15

Co jsem pochopil ze stránek tohoto výrobce:

www.dorucenky.cz/dorucenky-pro-urady-dorucenkove-listky/

tak Doručenkové lístky obsahují poučením dle správního řádu a Dodejkové lístky jsou bez tohoto poučení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sykorka
Datum: 21.04.15 13:06

zatím doručenka stvrzuje "pouze" převzetí zásilky poštou v okamžik podání zásilky v danou hodinu, dni a místě;
dodejka "putuje" zároveň se zásilkou a adresát musí Poště na druhé straně potvrdit, kdy mu byla doručena a musí ji podepsat/ převzít a tato dodejka jde poté zpět Odesilateli - tedy Vám .. máte tedy doklad, kdy zásilku adresát převzal - pokud se vám dodejka nevrátí - zásilka nebyla převzata

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lia
Datum: 23.12.15 07:12

Doručenka a Dodejka je to samé - služba České pošty pro doporučené zásilky (potvrzení převzetí zásilky adresátem). Vystudovala jsem poštovní školu a v jeden rok se Doručenka přejměnovala na Dodejku (prý to bylo výstižnější označení), avšak za rok se vrátilo vše do starych kolejí. Pojem Dodejka se skutečně používal pouze rok. Avšak předtisky obálek a nálepek se používaly déle

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trepe
Datum: 24.12.15 15:46

Já si myslím, že pojem dodejka a doručenka je prakticky to samé (je to ten papír, který se odtrhne od obálky, adresát ho podepíše a pošta ten papír vrátí odesílateli), akorátže "doručenka" se používá pro úřední a soudní psaní, kdežto dodejka se používá pro civilní psaní, která používají občané a firmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bour
Datum: 01.03.16 11:37

co znamená "při přijetí elektronické avíza o příchodu zásilky ze zahraničí, je třeba vždy potvrdit přijetí doručenkou, "?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.