Čárka ve větě jednoduché

Od: Datum: 18.02.14 09:35 odpovědí: 2 změna: 18.02.14 12:06

Dobrý den, mám dotaz na psaní čárek a to ve větě - "Vsuvka, napiště si milí žáci, mluvnicky nesouvisí se svým okolím. /Vsuvka, napiště si, milí žáci, mluvnicky nesouvisí se svým okolím."
Učitelka nám první řekla že se čárka píše za oslovení a potom že tady si "myslí" že by být neměla (nijak to neodůvodnila). Mohl by mi to někdo pomoc osvětlit? :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: joule*
Datum: 18.02.14 10:18

Ten druhý případ je správně. To celé - "napište si, milí žáci" je ta vsuvka, a to "milí žáci", je oslovení, takže ještě další věc vložená do té vsuvky. Proto se musí oddělit čárkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 18.02.14 12:06

Nedávno se to tu řešilo. Vsuvka ani oslovení čárku vysloveně nevyžadují, je to na vůli mluvčího. Když už oddělujete vsuvku, tak aby věta nebyla "roztříštěná", upustila bych od oddělení oslovení. Čeština má poměrně rigidní "čárková pravidla", to je fakt, ale na tomto místě má trochu vůle. Viz

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=151&dotaz=%C4%8D%C3%A1rka#nadpis26

či také

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=151&dotaz=%C4%8D%C3%A1rka#nadpis28

Pohledejte, uvidíte, že to není tak jednoznačné (Téma, kde se řešilo zde, viz
https://www.poradte.cz/skola/…-interpunkce-v-nasl-vete.html )

doplněno 18.02.14 12:10:

Je ale pravda, jak na to koukám, že byť to na mě působí roztříštěně, toto oslovení spadá pod typ "Dobrý den, paní Nováková" (tj. víceslovné oslovení (oproti "Ahoj(,) Jano") ), tj. možná by tam čárka spíše být měla. Když se pak zamyslíte nad dikcí, pauza tam asi také bude ("napište si (...) milé děti"). A v neposlední řadě "Napište si milé děti" by se dalo interpretovat jako "Napište si: MILÉ DĚTI". Takže byť si nemyslím, že pravidla čárku vyžadují, nejspíš bych ji tam napsala. Je to docela ořech.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.