Interpunkce v násl. větě

Od: Datum: 22.01.14 18:42 odpovědí: 3 změna: 22.01.14 20:21

Chtela bych se zeptat, jestli v násl. větě je správně užitá interpunkce

Král umírá, královna, ve snaze mu pomoci, také. Nejsem si jistá, zda ve snaze mu pomoci má být odděleno z obou stran čárkami.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.01.14 18:50
avatar

Ne tam čárky nejsou není důvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 18:59
avatar

Já bych to větu napsal takto. Král umírá, královna ve snaze mu pomoci také. Počet vět určuji počet sloves. Každá věta by měla mít jen jedno sloveso. Tady tedy umírá a pomoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 22.01.14 20:21

Obojí je možné. Jde o vsuvku, tj. takový větný člen, který se k hlavnímu sdělení váže jen volně - jinými slovy: Co se stane, když vsuvku vypustíte? Vůbec nic. Hlavní význam, který věta nese, zůstane stejný (král umírá a královna také). Hodně zde záleží také na rytmu věty - já bych tady čárky osobně nenapsala, protože mi připadá věta zbytečně "rozsekaná", ale to je můj osobní názor, který nemá co dělat s pravidly. V případě vsuvky jsou u některých vazeb čárky ustálené (přesto ne nutné), jinde kolísají a jsou zcela na libovůli pisatele. Nezáleží ani na tom, zda jde o sloveso. Např.: Moje kamarádka má tuším tři děti. x Moje kamarádka má, řekla bych, tři děti. Užití je vyloženě dáno rytmem věty. Krom preference ještě můžeme přidat trošku analogie k přívlastku těsnému x volnému (ač tam právě jejich (ne-)přítomnost význam mění), jinými slovy chci-li vsuvce "přidat sílu", čárky bych nepsala, cítím-li ji jako nepodstatnou, pak čárky napíšu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.