Jak napsat příjmení na zvonek a vstupní dveře

Od: Datum: 22.09.13 18:33 odpovědí: 19 změna: 24.09.13 10:15

Dobrý den,

potřeboval bych poradit se psaním příjmení. Jmenuji se Jan Antošovský a jsem čerstvě ženatý. Nikdy jsem tento problém neřešil až nyní potřebuji napsat na zvonek oslovení a nevíme si s manželkou rady. Píše se Antošovští, nebo Antošovských?

Uvádím příklad:

pan Novák / paní Nováková / rodina Novákova / Novákovi (na dveřích, nebo na zvonku)

Jak je to v našem případě?

pan Antošovský / paní Antošovská / rodina Antošovských / ?

Velice děkuji za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.13 18:37

pan Antošovský / paní Antošovská / rodina Antošovských / - ANO
nebo Antošovští
Ohodnoceno: 0x

Od: jh11
Datum: 22.09.13 18:47

Křestní jména obou plus Antošovští

nebo rodina Antošovských.

Stejně jako to psali rodiče

Datum: 22.09.13 18:48

Já bych tam dal Antošovští,to je určité vžité přechýlení jména

Datum: 22.09.13 21:31

Kvůli přehlednosti doporučuji napsat obě jména, čímž zároveň odstraníš tento problém.

Od: hop®
Datum: 22.09.13 21:40

Vojto, i to je řešení, ale na některé zvonky se to prostě nevejde tak aby to bylo čitelné.

Já bych preferoval pouhé "Antošovští" nebo "Antošovských". Kdo chce najít tak najde. Jakékoli další upřesňování třeba počtu osob v bytě (domku), nebo konkretizující "Ing.Antošovský a MUDr. Antošovská plus dědeček JUDr. Antošovský" jen zbytečně zvyšuje zájem komunit, které se živí přesunem cizích majetků...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.09.13 10:15

Souhlas, Hopíku.

Když měl táta na zvonku Ing., dvakrát nás vykradli. Poté, co máme pouhé...ovi, nikdo nic:)

K dotazu - já bych uvedla "Antošovských".

Od: ria®
Datum: 22.09.13 21:46

U nás i u rodičů byl vždy jen můž - otec, manžel .. tedy já bych nechala jen Antošovský... :/.. síla zvyku : )

Od: rnk*
Datum: 22.09.13 22:57

Jsem ze staré školy. Napsal bych Antošovský.

Ptal jsem se onehdá jedné vdovy proč máí na zvonku i 20 let po smrti manžela jeho jméno (a své nikoliv). Prý kvůli lupičům. Prý okrádají především samotné ženy...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.09.13 07:15

Napsala bych RODINA ANTOŠOVSKÝCH. Už kvůli těm lumpům je lepší, když je na zvonku uvedeno jméno celé rodiny, než jednotlivce. Máme příjmení také přídavné jméno a řešíme to stejně. A na naší hrobce je nápis RODINA ...ÝCH. Dříve se asi skloňovala tato příjmení jinak, jak jsem slýchala od starých lidí - např. ona byla Černýho /ne Černých nebo Černá/...Dokonce i na hrobech v nedaleké vesnici jsou náhrobky s "perlami" typu: RODINA KOŽENÝHO, RODINA NOVOTNÝHO. To tahá za uši. Proto je podle mě možná jen alternativa, kterou jsem uvedla hned zkraje. Jaga.

Datum: 23.09.13 09:43

To nejsou "perly". Je to tím, že když se například někdo jmenoval Novák, tak jeho rodina byla Novákova. Pokud se jmenoval Černý, rodina Černého. Protoře je to JEHO rodina. Rodina pana Černého. Uvědomte si, že dříve ženy neměly ani volební právo. Pak se do toho ještě může promítat místní nářečí...

Od: stringo*
Datum: 23.09.13 08:06

Děkuji za postřehy. Dříve to bylo celkově jiné, i naši prapra... mají na náhrobcích různé "zkomoleniny" příjmení, ale tak to dříve bylo. Já právě řeším ten zvonek kvůli místu. Doteď jsem měl pouze své příjmení, tak to tak stejně asi nechám, už kvůli zmíněným pobudům a zlodějům je lepší když je uveden mužský rod (má to tak spoustu rodin).

Šlo mi spíše o to, abych věděl jak je to správně gramaticky jako to je např. u příjmení Novák - Novákovi

Dle pravidel o skloňování příjmení podle souhlásek, samohlásek a ostatních mi to moc dobře nešlo určit.

Za každý další postřeh budu velice rád, ale už to bude jen detail, jestli se dostaneme k finální podobě sklonění mého příjmení. Na zvonku nechám Antošovský, je to takové nejvíce přirozené.

Datum: 23.09.13 08:06

Už se to tu řešilo. Podívejte se sem, třeba Vám to pomůže.

Datum: 23.09.13 08:37

Mě z čistého mozku napadá Antošovi. Vůbec nevím jestli je to správně, ale příjde mi to použitelné.

doplněno 23.09.13 15:36:

Ajo, teď mi to došlo. :D

Datum: 23.09.13 08:39

Antošovi by bylo, kdyby se tazatel jmenoval Antoš. On se ale jmenuje Antošovský, což je úplně jiné jméno.

Ohodnoceno: 2x

Od: stringo*
Datum: 23.09.13 09:46

Děkuji za odkaz výše, vypadá to, že má domněnka se skloněním na Antošovští byla správná. Ovšem je to slovo nezvyklé a asi bude stejně lepší ponechat na zvonku Antošovský a bude všem hned jasno. Ale vypadá to, že jsme se opravdu dostali ke správnému výrazu.

Děkuji všem za názory, snad toto pomůže i ostatním, kteří mají příjmení zakončené -ý-

Datum: 23.09.13 12:20

No jo, vypadá to divně. Když jsem tam psal ono "Berní", taky se mi to taky příčilo.

Datum: 23.09.13 15:48

Řešil jsem něco obdobného. Nejlepe jak nekomolit a neučit lidi jiných tvarů, aby kak věděli jak se píšete je např:

Jan Antošovský + Zdena ( jméno ženy, které nevím)

nebo

Zdena a Jan Antošovský

Jan Antošovský s rodinou

nekomolil bych Antošovští atd.

Ať si to každý přebere.

Datum: 23.09.13 23:37

Tak já vám zamotám hlavy ještě víc. Chrurý. Churští je nesmysl. Rodina Churá je taky divné. Rodina Churých zní taky divně, ale asi to bude nejsprávněji.

Od: hop®
Datum: 23.09.13 23:51

Chuří? ;)

Předpokládáím, že "Chrurý" je překlep...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.