Jak změříme el. napětí?

Od: odpovědí: 6 změna:

Jak změříme elektrické naoětí mezi svorkami žárovkou?

6 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar malyparanoik

žárovkou neměříme, žárovkou přinejlepším zkoušíme.

 


3x

Na měření napět žárovkou jste se (fyzikarek) už ptal na poradte.cz/... a vypadá to, že se blbě ptá pan učitel, nebo je v příkladu gramatická chyba a nemá to být 7. pád žárovkou, ale 2. pád napětí mezi svorkam žárovky, což by bylo logické.

Navíc si pan učitel pohrává se žárovkou jako s lineárním odporem, když do obvodu se zdrojem 6V zapojuje žárovky s odporem 12 ohmů a 15 ohmů bez ohledu na velikou změnu odporu žárovky při rozsvícení.

Koho by také napadlo měřit odpor žárovky, která svítí, to se dá vypočítat z napětí na žárovce a proudu tekoucím žárovkou, nebo se dá změřit odpor žárovky za studena a ten mnohem menší, než vypočítaný odpor žárovky z napětí a příkonu. Zkuste si to například pro 60 W občejnou žárovku s wolframovým vláknem - změřte odpor za studena (něco kolem asi tak devadesáti ohmů) a pak si z výkonu a napětí vypočtěte proud (asi 0,26 A) a z tohoto proudu a napětí (230 V) si vypočtěte odpor rozsvícené, horké, žárovky (asi tak 880 ohmů)... atd, ale to zabředáváme kvůli hloupým otázkám někam mimo základní učivo z elektrotechniky, které by snad mohlo být pro žáky nějak užitečné

 


0x

Těžko.

Ale třeba - známe-li závislost odporu vlákna na napětí, pak můžeme změřit její topný výkon v kalorimetru (bude to chvíli trvat a každá žárovka je trochu jiná). Nebo známe-li závislost některého z parametrů jejího světla na napětí, můžeme jít touto cestou.

 


0x

Na hutích měli kdysi takový měřák teploty, bylo to kukátko se žárovičkou, koukalo se na ingot a na žárovičce se kolečkem naladila barva stejná, jako ingotu. Stupnice kolečka byla ve stupních. S trochou představivosti by tam mohlo být i napětí.

 


0x
avatar figurek

samotnou žárovkou nezměříš vůbec nic. Poznáš tak leda zda svítí naplno nebo napůl nebo sotva že jen žižle. Tvůj dotaz by snad měl znít jinak, ne?

Jak vyzkoušíme žárovkou, zda je mezi svorkami elektrické napětí?

Vezmi normální lustrovou objímku, do ní namontuj dva dráty (Elektrikářské izolované dráty! Ne dráty do plotu.) a zašroubuj žárovku. Dráty zastrč do dírek zásuvky a hned poznáš, zda je na ní napětí nebo ne.

Musíš ale použít správnou žárovku. Dvanáctivoltový akumulátor ti 230 V žárovku nerozsvítí a dvanáctivoltová žárovka připojená do zástrčky 230V ti blikne, prskne a rozletí se na všechny strany.

 


0x
Pokud chceš měřit žárovkou napětí na svorkách, tak tak dobrou žárovku s displejem nebo s číselnicovou stupnicí jako mají analogové měřáky jsem ještě neviděl. Pokud chceš měřit napětí na svorkách žárovky, tak voltmetrem, přiložením obou vodičů z voltmetru na obě svorky jdoucí na kontakty žárovky.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]