Vyřešení těchto úloh o elektřině

Od: odpovědí: 5 změna:

Dobrý den, mohu Vás prosím poprosit o vyřešení těchto fyzikálních úloh? Předem Vám mockrát děkuji.


Vyřešení těchto úloh o elektřině
Vyřešení těchto úloh o elektřině #2
Vyřešení těchto úloh o elektřině #3
5 odpovědí na otázku

 

 


2x

Asi propadneš. Jedná se o ty nejzákladnější věci z elektřiny. Budou v každé učebnici na prvních deseti stránkách, tak se tam podívej.


No tak, člověče, měj soucit!*plac*Já tady zase můžu pomoct s dějepisem;)

Tak definice v první tabulce:

Elektrický odpor, R, Ohm, Velké Omega v řecké abecedě, R=U/I

Elektrický proud, I, Ampér, A, I=U/R

Elektrický výkon, P, watt, W, P=U*I

Elektrické napětí, U, volt, V, U=I*R

Tak a čtyřku máš snad jistou, pokud víš, jak se píše velké Omega v řecké abecedě, když jsi takový specialista na historii.

 


2x

3) Reostat je hodně starý proměnný odpor, obvykle drátový, to znamená, že na keramickém válcovém tělísku je navinutý závit vedle závitu odporový drát. Mezi konci reostatu je celkový odpor. Ale nad tímto odporem se pohybuje jezdec, který se dotýká jakéhosi hřbetu válcového odporu a podle jeho polohy se dá nastavit určitá část odporu mezi jedním (nebo druhým koncem) odporu a jezdcem.

Modernější verze je známá pod názvem potenciometr. Opět je to pouze proměnný odpor, nic složitého.

Viz


youtube.com/...

2) Změřit napětí žárovkou? Co ti učitelé nevymyslí. Změřit se dá měřidlem. Žárovka může sloužit pouze jako indikátor, jestli tam je napětí, které žárovku rozsvítí, nebo nerozsvítí, nebo ji dokonce přepálí. Pokud žárovka svítí, tak se dá hrubě odhadnout podle toho jak svítí,jestli je napětí nižší než by mělo být, například když v baterce žárovka sotva svítí, tak je jasné, že napětí baterie je nižší než původní. Ale to je duchařina a ne měření.


doplněno 28.05.18 19:45:

No hodně starý... reostaty se používaly v divadle ke stmívání světel při začátku představení, velké regulační odpory. Dne se reostaty vyskytují ve školních a dalších zkušebních laboratořích pro nastavení napětí změnou poměru odporu mezi jezdcem a krajem a jezdcem a druhým krajem odporu... možná někde jsou, ale proč vás to ve škole učí takhle...? Pro vysvětlení děliče napětí stačí obyčejný potenciometr..

 


0x

Podle mě, je reostat proměnný odpor jen se dvěma vývodama. Jeden pevný a jeden pohyblivý. Právě absence třetího vývodu jej odlišuje od potenciometru.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]