Pravidla českého pravopisu

Od: Datum: 28.10.16 20:00 odpovědí: 3 změna: 28.10.16 21:11

Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit proč když se píše SLEVA, tak je něco ZLEVNĚNO? Hledala jsem na internetu a asi to tam není dostatečně polopatě, abych to pochopila. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.10.16 20:44
avatar

Zdravím,

mně jako mnemotechnická pomůcka slouží toto:

sleva - slevit -> něco snížíme; zboží nikdy nelze slevnit a nemůže být tedy ani slevněné. (výraz "slevnit" neexistuje - to se musí holt pamatovat)

levný – zlevnit – zlevněný -> vyjadřuje změnu stavu (vlastnost), která vyžaduje předponu z- -> týká se pouze ceny (učinit levnějším)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.10.16 21:11
avatar

Slevněno/ slevnit = HRUBÁ PRAVOPISNÁ CHYBA (odůvodněno níže- viz zlevnit). předpona S se píše ve slovesu velmi podobném a to slevit nikoli tedy slevnit(správně zlevnit) a nemůžou se zaměňovat. Důležité je si uvědomit, že každé slovo nejen znamená něco jiného, ale zároveň je spojeno také s odlišnou předložkou.

ZLEVNIT - sloveso zlevnit je zástupce slov, která vyjadřují změnu.To znamená, že vyjadřují, když se něco získá, vlastnost, od které je slovo odvozeno. Od slova levný vytvoříme sloveso zlevnit podobně jako z přídavného jména malý vytvoříme sloveso zmenšit (udělat malým) nebo od tenký slovo ztenčit (učinit tenkým). Stejně píšeme také přídavné jméno zlevněný, v něm je opět předpona Z. Sloveso zlevnit se pojí se 4. pádem, říkáme vždy, co bylo ZLEVNĚNO.

SLEVIT - sloveso slevit je odvozeno od slova sleva, přejímá i jeho pravopis, tedy na jeho začátku píšeme S. Slevit vlastně znamená, že něco snížíme.Můžeme například slevit ze svých nároků na dovolenou, slevit z požadavků na nový telefon atd. V obou případech se jedná o snížení něčeho. Ve vašem případě právě třeba ceny zboží.Pamatujte si, že můžeme slevit někomu něco (například padesát procent), nebo slevit z něčeho (slevím ze svých požadavků nebo z poškozeného zboží), nebo slevit na něčem (slevím na svých požadavcích).

Sloveso slevit má větší využití než zlevnit, má více významů. Kromě snížení ceny má i další významy, například polevit v nějaké činnosti (slevil v domácí přípravě), někomu něco odpustit (obávaný učitel nikomu neslevil). Sloveso zlevnit se týká pouze ceny.

Snad vám to bude k pochopení přínosné.*jasne* Hezký večer

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.