Falešné razítko

Od: Datum: 23.02.15 15:39 odpovědí: 6 změna: 25.02.15 09:19

Potřebovala bych poradit. Kamarád mi dal falešné razítko na omluvenku tělocviku, abych tam nemusela chodit po zbytek školního roku. Z důvodu, že se to prý na škole dělá běžně, obvolali všechny lékaře a samozřejmě mě lékař nezná. Dostala jsem pomínečné vyloučení ze školy, ale teď nám vyhrožuje učitelka, že se to bude řešit trestním oznámením na policii. Jaké z toho mohou být sankce? Děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.15 15:44
avatar

Padělání a pozměňování veřejné listiny

(1) Kdo padělá veřejnou listinu nebo podstatně změní její obsah v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo kdo užije takové listiny jako pravé, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo

b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.

zdroj: http://zakony.kurzy.cz/140-19…1-trestni-zakon/paragraf-176/

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.02.15 16:23

Dle mého nemá omluvenka od doktora povahu veřejné listiny, nelze použít ani obdobný paragraf 175b, dále společenská závažnost činu =0. Myslím si, že PČR se s tím (minimálně ve vztahu k tazatelce) nebude chtít zabývat. Dle mého to zůstane v pravomoci vedení školy a to už svůj ortel zřejmě dalo. Pokud by někdo podobný dokument použil třeba k obohacení, byl by to jiný šálek kávy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.15 17:14
avatar

Omluvenka není veřejná listina, neblbněte a nestrašte. Zadavatelce doporučuji zajít za učitelkou, pokorně se omluvit, vysvětlit, že to byla velká hloupost u které jste nedomyslela následky a slíbit, že už se to nikdy nebude opakovat...nemůžete tím nic pokazit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.15 17:22
avatar

A co je tedy omluvenka, když ne veřejná listina? A obohacení z toho jisto jistě mladík měl, protože by se tak vyhnul něčemu, čemu nesměl, tj. tělocviku. Proč jinak by učitelka vyhrožovala policií? Jen tak z plezíru?

doplněno 23.02.15 17:24:

Tady je odkaz na podobnou otázku: https://www.poradte.cz/skola/…ve-skole-falesne-razitko.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 23:16

Omluvenka pravděpodobně nebude vůbec samostatnou listinou, ale bude to záznam do listiny (omluvný list, žákovská knížka), která z povahy věci není listinou veřejnou (nesplňuje zákonnou definici). Musí se tedy jednat o listinu soukromou neb zákon dělí listiny pouze na tyto dvě kategorie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.15 09:19
avatar

89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník

Veřejná listina

§ 567

Veřejná listina je listina vydaná orgánem veřejné moci v mezích jeho pravomoci nebo listina, kterou za veřejnou listinu prohlásí zákon; to neplatí, pokud trpí takovými vadami, že se na ni hledí, jako by veřejnou listinou nebyla.

§ 568

(1) Je-li nějaká skutečnost potvrzena ve veřejné listině, zakládá to vůči každému plný důkaz o původu listiny od orgánu nebo osoby, které ji zřídily, o době pořízení listiny, jakož i o skutečnosti, o níž původce veřejné listiny potvrdil, že se za jeho přítomnosti udála nebo byla provedena, dokud není prokázán opak.

(2) Zachycuje-li veřejná listina projev vůle osoby při právním jednání a je-li jednajícím podepsána, zakládá to vůči každému plný důkaz o takovém projevu vůle. To platí i v případě, že byl podpis jednajícího nahrazen způsobem, který stanoví zákon.

§ 569

Byla-li veřejná listina pořízena, aby popřela dřívější veřejnou listinu o právním jednání mezi týmiž osobami, nabývá vůči třetím osobám účinky, byl-li její obsah zveřejněn ve veřejném seznamu, anebo byla-li třetí osobě předložena.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.