Goniometrická funkce

Od: Datum: 12.06.14 17:20 odpovědí: 4 změna: 13.06.14 12:34

Zdravím.

Pokračuji v tomto tématu https://www.poradte.cz/skola/…812-goniometricka-funkce.html

Udělal jsem nové,aby bylo vyditelné.

Potřebuji prosím vysvětlit,jak se počítají tyto příklady:

1. Pravoúhlý trojúhelník, c=12cm, Alfa=50°, Beta=40°,jak se prosím vypočítají strany a,b?

2. Pokud by místo c=12cm bylo např. a=10cm,vypočítají se strany c,b stejně,jako u příkladu 1.?

3. Pravoúhlý trojúhelník, b=15cm, c=20cm,jak vypočítám stranu a, úhel Alfa,úhel Beta?

Moc děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.14 17:31

chtělo by to vidět tvoji snahu a pak tu možná někteří něco ze sebe vypotí co děláš blbě, ale za tebe to nikdo dělat nebude. :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.06.14 17:56

Minule jsem psal:

sin α = a/c (slovy: sinus je poměr protilehlé ku přeponě)

cos α = b/c (kosinus je přilehlá ku přeponě).
Zdroj: https://www.poradte.cz/skola/…812-goniometricka-funkce.html

Nic ti to neřáká?

(a jen tak na okraj, přečti si pravidle poradny, speciálně Z6)

Od: kedar*
Datum: 12.06.14 19:14

Zkusil jsem se to naučit podle sešitu,můžete mi prosím někdo dát nějaký příklad na pravoúhlý trojúhelník?

Napíšu,jaký mi vyšel výsledek a vy mi to zkontrolujete.

Děkuji.

Datum: 13.06.14 12:34

Zkuste pro začátek spočítat ten svůj příklad

1. Pravoúhlý trojúhelník, c=12cm, Alfa=50°, Beta=40°,jak se prosím vypočítají strany a,b?

Nejprve si můžete udělat kontrolu, zda jde skutečně o pravoúhlý trojůhelník, Součet úhlú v trojúhelníku je

α + β + γ = 180° ⇒ γ = 90°

takže je to v pořádku. (To zadání je redundantní, stačí zadat alfa nebo beta, když už je zadáno oboje, využijeme taho jako kontrolní funkci.)

No a pak počítejte. Připomenu:

sin α = a/c (slovy: sinus je poměr protilehlé ku přeponě)

cos α = b/c (kosinus je přilehlá ku přeponě).

odkud a = c*sin α , dosaďtě, k výpočtu sin α použijte tabulky nebo kalkulačku (v dnešní době asi spíš tu, my jsme ještě byli odkázáni na tabulky; měli jsme slogan "Již v době mýtické/tabulky logaritmické´měla každá potvora/od Valoucha doktora).

Nýsledně podle tohoto vzoru vypočtětě b, a z cvičných důvodů doporučuji učinit tot騞 za pomoci úhlu β (který je protilehlý k straně b a přilehlý ke straně c).

Na otázku z příkladu 2 zkuste si odpovědět sám, po tomto tréninku byste to mohl zvládnout; kdyby ne, tak se k tomu vrátíme. A příklad 3? Začnete samozřejmě Pythagorovou větou k dopočtení strany a. Pak výpočet sinu alfa, beta je prosté použití definice, a vlastní úhel pak spočtete zase z tabulek nebo kalkulačkou.

A doporučuji vše si kreslit, případně, chcete-li hloubkovou kontrolu, obrázky nascanovat / vyfotit a přiložit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.