Jak dobře vyškvařit sádlo?

Od: Datum: 07.11.15 11:02 odpovědí: 36 změna: 06.12.15 14:46

Krásné dopoledne všem.Dnes jsem se rozhodla,vyškvařit sádlo. Jelikož jsme doma nechovali nikdy čuníka,tak pořádně nevím,jak se to dělá*hi*. Vím,že nakrájet podlít a míchat,pak slít. To je celé,ale někdo podlévá mlékem pro barvu,někdo vůbec atd .Budu ráda za každou radu,na jakou teplotu,kam ho pak slít,jestli stačí zavař.sklenice,jestli uchovávat v lednici,aby nežluklo,zda ho osolit atd. Mnozí možná namítnete,že je tisíc návodů na netu,ale ctím raději osobní dlouholeté zkušenosti Vás šikovných rádců...*palec*. Mockrát děkuji..Jiskra.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.15 11:19

Pokud se podleje mlékem,má o fous ůlepší chuť ale jinak je to jedno.Hlavně míchat a hlídat aby nezačalo přepalovat.Kde uolžíte záleží na Vás kde bydlíte pokud v teplém paneláku tak lednice pokud ne tak může být jen ve spíži v chladu.osolit bych nesolili (nikdy jsem se s tím nesetkal,zatím,)do čeho nalejete,nejlepší je z nádoby z níž se pěkně vybere,např staré čisté plastové od sádla ale musíte nejprve nechat vystydnout!V minulosti když otec škvařil z pašíka tak se skladovalo ve smaltových kbelících přilrytých utěrkami ve sklepě,nebo v tří či pětilitrových sklenicích od okurek opět uzavřených ve sklepě.Sám nejraději dávám když si troch vyškvařím ,do ccapůlkilových palstových od paříže či vlašského salátu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.11.15 11:27

Děkuji za rychlou odpověď. Mám jenom nerez kastrol,můžu to dělat v něm? Když kdysi škvařil můj muž,tak kastrol byl na dně hnědě napálený a po ztuhnutí sádla byla na dně hnědá vrstva,je to normální? Na jakou tepolotu tak škvařit?

Datum: 07.11.15 11:23

Hlavně pomalu a míchat ode dna. Mléko se přidá až po oddělení sádla na barvu škvarků (pokud chcete, vyzkoušejte rozdíl na malém množství). Sádlo rádo "žlukne" lednice není sice podmínkou (20 litrů z čuníka se tam špatně vejde ale chladný sklep nebo chodba určitě. Radí se těžko, nebojte se, vyzkoušejte a budete škvařit pravidelně. Ta chuť je naprosto jinde než průmyslové zpracování za studena. Dobrou chuť ;)

doplněno 07.11.15 11:58:

Nepodlévejte vodou, nic tím nevylepšíte ani neurychlíte. Pomalu s ohřevem, než se na dně vytvočí tekutá vrstva. Pak už je to pohoda.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 07.11.15 11:30

Děkuji,už se těším,tedy na sádlo,z té výroby mám obavy. Člověk se pořád učí :-D.

Od: lisa
Datum: 06.12.15 12:15

To myslíte do horkého sádla? To bych nedělala. Známý to udělal a vyšlehl mu z hrnce plamen přes celou kuchyň.

Ohodnoceno: 0x

Od: moula*
Datum: 06.12.15 14:46

Dělá se to tak už tři sta let. Pěkne po obvodu do plovoucích škvarků, když se končí s vyškvářením a zamíchat.Jen to zašumí, vypnout plamen a je hotovo a škvarky ven. Pokud však někdo naleje moc mléka do přehřátého sádla, tak dělá všechno špatně !

Datum: 07.11.15 13:09

Milá jiskro,už mnoho let škvařím sádlo v mikrovlnce.Koupím ho v Kauflandu,protože my,panelákoví,vepře nepěstujeme.Sádlo nakrájím na kostky,odříznu případné zbytky masa,a ve skleněné varné míse s víkem vložím do MW.Víko musí být mírně nadzvednuto,aby odcházela pára.K tomu používám asi 15 mm silné prkénko.Na plný výkon trouby nastavím asi 20 minut.Je to nutno vyzkoušet.Během škvaření lze tekuté sádlo vybírat do sklenice.Před doškvařením kontroluji barvu škvarků,aby nedošlo k zuhelnatění.Sádlo mám krásné,bílé a bez příchuti z připálení.Což při škvaření na plotně někdy není.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x

Datum: 07.11.15 14:19

Jabrako a vesničtí lůidé vepře pěstují?Kde na zahrádce nebo normálně na poli?

Já totiž žil v domění že nejen vepři se CHOVAJÍ !

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.11.15 12:06

Jabrako, tak to sice jde, teda v té mikrovlnce. Ale chuť škvarků je úplně jiná, než když se to dělá na plotně. Mám vyzkoušeno, našla jsem tento recept někde na netu. A i to sádlo mi přišlo nějak jiné chuťově. Ale jestli to tak děláte pořád, tak už Vám to ani nepřijde. Ale schválně zase jednou za čas zkuste normální tradiční postup. Možná, že mi dáte za pravdu. :)

Datum: 15.11.15 08:40

To SUZY:

Klasicky jsou škvarky na plotně trochu hořké od připáleného sádla.Ale právě preferuji to sádlo z MW,protože je velice čisté.A škvarečky pak mohu hodit na pánev a chvilku páli na plynu.Také mi víc chutnají,když jsou trochu přičmoudlé.

JB

Od: lisa
Datum: 06.12.15 12:17

Když děláte na plotně pomalu a škvarečky odebíráte, určitě není hořké. Mikrovlnka je na přípavu jídla absolutně nevhodná.

Od: luha®
Datum: 07.11.15 13:13

Sádlo a oleje lze velmi dobře ochránit proti oxidaci (žluknutí), když do nich vytlačíte obsah jedné tobolky vit. E. Stačí 100 mg/litr a dobře promíchat. U otevřeného oleje je poznat velký rozdíl v kvalitě už za měsíc.

doplněno 07.11.15 13:19:

Hrnec s keramickým povrchem ve výrobě domácího sádla zatím nemá konkurenci.:)

Datum: 07.11.15 14:31

Vše potřebné tu bylo řečeno, a z vlastní zkušennosti mohu potvrdit, že nejdůležitější je u toho být a míchat, míchat, míchat...

Ještě dodám, že doma škvařené sádlo je dietní, zdravé a bez cholesterolu. Mohu to doložit tím, že vše co mi chutná má stejné vlastnosti. Jsem totiž spoustu let masoterián :)

Od: jmlc®
Datum: 07.11.15 14:32

https://www.poradte.cz/nejen-…adlo-jak-a-v-cem-skvarit.html

doplněno 08.11.15 19:54:

Skladování sádla bylo u nás shodné - do velkého "sádelňáku" se vlezlo snad 15 litrů sádla a půl roku se dalo uchovat bez potíží V CHLADNÉ MÍSTNOSTI. V bytě by to asi nešlo. V dnešní době bych ale šel cestou pravidelného škvaření a měl sádlo čerstvé každé 2 měsíce... vč. škvarečkůůůůů

Datum: 07.11.15 23:04

Tak sádlo vyškvařené dle Vašich rad,příště zkusím i tu mikrovlnku. Opravdu je důležité to dělat na menší teplotu a déle,sádlíčko je jak padlý sníh.Raději jsem ho dala do lednice,páč v paneláku je dost vedro. Ještě teď uďobávám škvarečky,ano vím,že je pozdě večer,ale nemůžu se ovládnout :-D,snad mi to žlučník pro jednou promine a nebude protestovat. Ještě jednou moc moc děkuji.*palec*

Datum: 12.11.15 06:22

K tomu žlučníku. Můj otec 120.kg ,masožrout ,jednou dostal žlučníkový záchvat ,že musel být převezen do nemocnice.Když přešli největší bolesti a doktoři mu doporučovali ,aby si ještě den,dva v nemocnici poležel prohlásil,kdepak,já musím domů my máme zabité prase , je tam plno jítrnic a dvě tlačenky ,ono by se to tam mohlo zničit.

Jinak sádlo škvařené pozvolna na dřevě -plotně-nesolit,malinko podlít vodou, a míchat,zvlášt ke konci hlídat,když přestává pěnit slévat horké do plechového hrnce a pak,ještě než úplně vychladne přelít do kameniny.Uchovat se takto dá min. půl roku.A ty škvarečky.Musím přestat ,nebo půjdu udělat kontrolku lednice.A že o tom něco vím,jmenuji se SÁDLO.

Datum: 14.11.15 18:57

Tak to je mazec...děkuji,pobavilo *smich*.

Od: ruze®
Datum: 08.11.15 19:41

Občas švařím na velmi malém ohni a ještě na litinové plotýnce,aby se nepřipálilo a to docela dlouho. Chtělo by se na to zeptat nějaké babičky na vesnici,moje už nežije,ale vím,že po zabijačce 2 čuníků mívala i 2x 10 l hrnce na chalupě v almaře,přikryté jen voskovým papírem a měla ho tam tak dlouho,dokud se nespotřebovalo,klidně i přes půl roku a nekazilo se a určitě do něj nedávala ani mléko ani jiné přísady.jen sůl.

Od: strakatypes
Datum: 08.11.15 20:14

Sádlo škvařím na malém stupni, pomalu, míchat za začátku se musí, později, když už lije stačí občas. Ze začátku podleji decinkou vody, právě aby se napařilo a nepřichytávalo ke dnu hrnce a pomalu začalo pouštět tuk.

Neuspěchejte to, čím pomaleji budete škvařit, tím bude lepší a nespálí se.

Mléko jsem zkoušela dávat, ale již jsem od toho upustila. Zlatavé škvarky včas odstavte, ještě se v horkém tuku dodělávají.

I sádlo se škvarky můžete mírně osolit, nebo jenom škvarky, až je přecedíte. Cedíte po trochu zchladnutí a přes kovový cedník, nebo peště později přes umělohmotné síto. Já, jako neznalá, mladá, projela umělohmotným sítem na mouku vřelé sádlo a síto se rozpustilo. Takže nic nebylo a vše šlo do popelnice.

Malá pomůcka, sádlo je vyškvařené když se zněj již nepáří, ze začátku přece jenom odchází více páry.

Když si chci udělat alespoň částečně svoje sádlo, tak běžným způsobem na sporáku /jaký máte/, mikrovlnou troubu nepreferuji, není to přirozené, důvěřuji své intuici.

Malinko solím škvarečky až na míse, sádlo ne. někdy je potřeba nesolené sádlo. Masti, rány, pokožka.

Datum: 08.11.15 23:02

Děkuji za cenné rady,přeji krásný večer.:)

Datum: 22.11.15 10:26
Jestli toho máš kilo,dvě tak skvěle poslouží domácí pekárna. Ta jak míchá odspodu vyrobí v programu na marmeládu sádlo opravdu čistě bílé. My tak škvaříme sádlo z hus, protože to člověk na plotně tak hezky nedokáže. Sádlo z vepříků dělám ve velikém kastrolu venku nad ohništěm. Člověk když škvaří třikrát do roka, nestojí o to aby se mu mastné výpary zažraly v kuchyni do zdí digestoř nedigestoř. Obdarovaná sousedka tvrdila, že moje sádlo voní díky tomu po uzeném ale já to z toho necítím.
Co se skladování týče, já leju žhavé sádlo do zavařovacích sklenic se šroubovacím závitem. Naleju jich tak 10 na jeden zátah. Pak ještě jednou dotáhnu víčka a sklenice obrátím vzhůru dnem. Sádlo takhle za horka zadělané vydrží v teplém sklepě kde bývá cca 12°C bez úhony i dva roky. Sádlo nesolím, mléko nedávám.
doplněno 22.11.15 13:36: Leju ho do sklenic horké už minimálně deset let a ještě mi ani jedna nepraskla. Při nalívání je pro případ že by některá opravdu praskla nedržím v ruce.Stavím je na suché prkno aby dno sklenice nestálo ve studené nebo mokré trávě. To by rozdíl teplot vně a uvniř sklenice mohl sklenici asi opravdu roztrhnout ale takle už to mám lety prověřené.Úplně stejný šok musí sklenice přežít při zavařování když se třeba na meruňky nalejvá úplně vařící rozvar vody s cukrem aby se ovoce při zavařování nerozblemtalo.

Od: qwe
Datum: 22.11.15 11:55

Vrouci sadlo do sklenic urcite nelit, sklenice by mohla prasknout a mohli byste se dost osklive popalit! Nejdriv ho nechat aspon trochu vychladnout!

Sul funguje jako dezinfekce + ochrana proti bacilum, takze osolene sadlo by se melo i mene kazit a vydrzet dele.

Od: winki
Datum: 22.11.15 11:58

Já škvařím sádlo v remosce. Super !

Datum: 22.11.15 14:37

Děkuji,ale v té remosce,není to příliš vysoká teplota? Musím se přiznat,že můj druhý pokus už tak úspěšný nebyl,škvařila jsem tento týden. Sádlo je oproti prvnímu pokusu šedé a má trochu hořkou příchuť. Zdá se,že to trvalo strašně dlouho,než se vyškvařilo.Přitom jsem kupovala u věhlasného řezníka a to první v Tescu. Paradox? Můj sklokeramický sporák má 9 stupňů,tak na jaký to mám dělat? Dělala jsem na 2 od samého začátku a trvalo to víc než 3 hodiny,není to moc? Děláte také od začátku na málo,nebo ubíráte teplotu postupně? Děkuji všem za odpovědi. JISKRA

Od: korenac
Datum: 22.11.15 16:30

Datum: 22.11.15 17:36

*smich*

Od: korenac
Datum: 23.11.15 18:28

Ze je rozpustene sadlo po skvareni v hrnci trochu nasedle/nahnedle vubec nevadi (zvlast kdyz ho mazete hlavne na chleba) po ztuhnuti stejne opet vybela. To ze je nahorkle znamena, ze jste ho nejspis uplne nakonec pripalila. Pokud chcete co nejvic bile sadlo (na zaklad na gulas apod), tak ho musite ke konci skvareni postupne (jen odshora!) naberackou odebirat a pak ho prolit co nejjemnejsim kovovym sytkem, aby tam nezbyly zadne mini kousky skvarku. Sadlo na skvareni by melo byt hrbetni - jen to je vhodne na skvareni (staci rict reznikovi, ze chcete sadlo ciste na svareni). Na druhou stranu ani vehlasny reznik nemusi byt zarukou, ze u nej vzdy nakoupite to nejkvalitnejsi sadlo nebo maso (moje obcasne zkusenosti: rizky tuhe jak podrazka, udajne "predvarene" drstky ktere musite 5 hodin varit a stale jsou tvrde a stale smrdi atd..). Mnohdy koupite kvalitni maso i ve sleve v Albertu.. ale chce to mit aspon trochu "v oku"..

Sadlo skvarte uplne zpocatku na co nejmensim plameni/teplote (a stale michejte!) aby se kostky sadla zpocatku nepripekly k hrnci. Muzete taky pridat trochu vody - je to uplne jedno, ta voda se stejne behem skvareni odpari. Jakmile sadlo po par minutach pusti vodu, tak ho pak muzete klidne dat na mnohem vetsi plamen/teplotu a pri te temer naplno skvarit az do doby, kdy zacnou skvarky hnednout - coz znamena, ze voda se temer odparila... pak zase teplotu snizte na minimum a skvarte az jsou skvarky lehce do zlatova.. pak je vypnete. Skvarky je v te chvili nejlepe prohlednout pri dennim svetle napr. u okna, umele svetlo casto klame a skvarky vypadaji vice hnede nez opravdu jsou. Ale nezapomente, ze i po vypnuti sporaku se skvarky ve vroucim sadle jeste stale skvari a stale hnednou a mohou se porad i pripalit. Skvarky musi byt kazdopadne do zlatova! To, ze se skvarky/sadlo pripadne zacina pripalovat poznate i podle cichu i podle typu koure jdouciho z hrnce.

Ja sadlo pred skvarenim nejdriv necham ztuhnout v lednici - lepe se pak kraji. Pak ho (ostrym nozem!) krajim na co nejmensi kosticky.. cca 0,5x0,5cm. Cim mensi kosticky = tim vice sadla, drive vyskvarene + vice mensich skvarku.

A nezapomente si pri pripadnem prelivani vrouciho sadla davat sakra velky pozor na to, abyste se nepolila (jak uz jsem psal drive) - vrouci sadlo ma temer dvojnasobnou teplotu nezli vrouci voda a popaleniny jsou opravdu osklive.. Hlavne pozor na prelivani do skla - nikdy nevite jestli nema ona sklenena nadoba/sklenice nejaky kaz ci neni nejak napraskla apod. I pri prelivani castecne vychladleho sadla (ci marmelady, rajc. protlaku atd) do skla musite sklenici vzdy zabalit do mokre uterky, ale ani to neni zadna garance ze sklenice nepraskne. Pokud praskne, tak se pouze nevylije, ale obsah se rozprskne vsude kolem a popali vam krome rukou treba i oblicej ci nohy..

;)

Datum: 23.11.15 20:16

Děkuji Vám moc.

Datum: 23.11.15 20:31

Korenac to všechno správně popsal. Samozřejmě že základ je špek z dobře krmeného vepře. Včera jsem vyškvářel sádlo ze špeku z vepře 200kg v kotli venku. To pil jsem dřevem. Vody dávám na podlití třetinu deci na kg špeku. A ze začátku to nepřehánět s teplotou, jen aby voda trochu pod špekem vařila a míchat a míchat ode dna s malýma přestávkama. Ze začátku je to po řádná dřina. Až špek pustí šťávu, je možné přidat oheň pod kotlem, už to jde dobře míchat. Až vystoupí štáva úplně nahoru a pěkně to šumí, dávám tam všechno krásné vnitřní sádlo a po půl hodině šumění a míchání jak začnou škvarky chytat barvu - zlátnout, tak už sbírám rendlíkem sádlo a liju je do připravených nádob přes síto. Vždycky seberu tolik, aby tam zůstalo jen tolik sádla, aby škvarky trochu už vyčnívali nad sádlo. To první sádlo je nejbělejší, i když já mám všechno sádlo bílé a voňavé. A míchat a za chvíli zase sbírat sádlo a stáhnou zase patřičně oheň. A tak opakovaně a až jsou skoro hotové, tak oheň vyhrábnout zpod kotle a fofrem vybírat škvarky se sádlem do speciálního lisu na cedění a lisování sádla ze škvarků a všechno rychle vybrat. Škvarky ve větší nádobě občas zamíchat aby se neslepily a vydejchali a je hotovo. Až se škvarků nazobu, tak je pomeleme s česnekem a osolit a do ledničky do skleniček a to je na čerstvém chlebu měsíc pošušňáníčko! Ještě máme loňské sádlo na čtrnáct dní a pak dojde na to nové. Sádlo máme v keramickejch, smaltovanejch litinovejch i nerezovejch hrncích, přikrytý třema vrstvama trochu zmačkaného papíru, nezavázaný, aby mělo jak větrat. A máme je na suchém! vejminku kde je v zimě +2°C a v létě 26.

Datum: 23.11.15 22:22

Děkuji,snad to časem vychytám...;).

Datum: 26.11.15 12:56
Tak tenhle příspěvek bych nechal přetisknout do všech vegetariánských a vegánských časopisů. Ty tvoje přívlastky krásné voňavé pošušňáňíčko v souvislisti se sádlem, to by zarputilé trávožrouty muselo při čtení na místě zabít
Co to lisování škvarků lisem? Jaký je efekt té operace krom pár deci sádla navíc? Jsou snad škvarky pak chutnější nebo nevlhnou?

Datum: 26.11.15 15:01

Jsem rád, že tě to rozněžnilo. Na to lisování jsme zdědili po tchánovi lis, což jsou dvě desky, v jedné je vsazen v otvoru desky a lícuje vršek hrnce s plochou desky jakoby děrovanej hrnec a v druhé desce je patřičně velký vysoustružený píst z dřevěnejch desek na sobě . Je to na zvyku jestli škvarky lisovat. O víc sádla nejde, vylisované škvarky jsou jakoby sušší, mají v sobě míň sádla, ale pokud by se moc presovaly, tak z škvarků budou takové jen lístky. Takže lisovat jen dle zvyku nebo vůbec. Škvaření sádla je dřina, ale nikomu bych to nesvěřil. Už jsem viděl u známých přepálené šedé sádlo, smrdělo spálením a měli ho 50l, no katastrofa. Takže opatrně s ohněm, furt míchat a furt to kontrolovat, nikam od toho nechodit, mít vše po ruce nachystané, pak je to ke konci fofr.

Datum: 27.11.15 23:50

JO jo, to se mi už taky povedlo. Půlku sádla jsem slil do sklenic a pod pekáč hodil vlhký polínka že budou pomalu odhořívat a dodělají se škvarky, Nehořelo to, tak jsem na chvíli odešel a po návratu už to plápolalo jako o život.

Stáhl jsem to z ohně, vytahal škvarky a do sádla pomalu opatrně nalil vařící mlíko. Vypěnilo to tak, že se pěna dala sebrat a vyhodit. Pěna na sebe navázala nejjemější kaly a tím se sádlo vyčeřilo. Stejně už se dalo použít akorát do friťáku a škvarky dostaly slepice. Naštěstí pro nás není sádlo vzácnost, zabíjíme i několik čuníků vietnamčíků ročně.

Datum: 26.11.15 15:40

Jsem už starší ročník a sádlo jsem vždy škvařila klasicky. Až před dvěma roky jsem četla recept na netu , sádlo z mikrovlnky. Zkusila jsem a jinak již neškvařím. Sádlo je voňavé a hlavně rychle vyškvařené.

Od: milonarx
Datum: 05.12.15 15:37

Nevim, ale asi me odsoudite jako barbara, ale me ten muj postup vyhovuje. Dlouho jsem zkousel a premyslel,aby prace se sadlem byla co nejjednussi a vysledek co nejlepsi. V pribuzenstvu se chovali cunici a tak jsem se kazdy rok rok ucastnil nekolika zabijacek a krome lahudek jsem take dost pomahal. A casto na me zbylo pozde odpoledne skrajovani sadla a skvareni, coz byla docela drina, protoze sadla byvaly 3-4 smaltovane kyble a pul kyble skvarku.

Ted to delam tak,ze hrbetni sadlo semelu na elektricke masorezce na 3mm sajbe do vysoke gastronadoby (36x27x15cm), tak 5-6 kg az je vrchovata, nepodlevam, nesolim. Strcim do horkovzdusne trouby na 120-130 stupnu a jdu spat. Rano sleju cca polovinu sadla a skvarecky promicham a necham dal skvarit. Po obede jsou vetsinou hotove, lehce zlatave. Sleju sadlo a tu skvareckovou drt vymackam, protoze jsme 2 a nejak o ne moc nestojime. Trochu vlaznych snime, ale zbytek jde do male sklenicky do lednice a je zdelavam, ze dam 1-2 lzice pri vareni gulase, 1 do veprove pecene. Promasti to, ovoni a zahusti Moje z toho dela placicky a snad se z toho da delat i nejake cukrovi. Sadlo skladujeme pri pokojove teplote v obdelnikovych 2,5l plechovkach od olivoveho oleje prekryte alobalem. Jednu mame v lednici,aby se maslo dalo mazat na chleba. Smazime na nem, pridavame do testa, vymazavame pekace, jen ve friteze mame repkovy olej. Ty 3 plechovky nam vydrzi 6-9 mesicu. Sadlo je vymazlene, belounke, krasne voni a kazdy kdo ho ochutna se pta, odkud ze ho mame. Syrove sadlo kupuji a pri tom uskladneni mu teplo nevadi, protoze kdyz dodelavame varku,tak ma stale skvelou chut. Nejvic mu vadi svetlo. A ty obdelnikove plechovky jsou idealne skladne. Popsal jsem s nejlepsim vedomim a svedomim,jak to delam, takze to zkuste a pridejte kritiku,nebo svuj nazor. Ahoj Mila

Datum: 05.12.15 18:45

Na škvaření 5kg špeku v bytě s horkovzdušnou troubou výborný způsob !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.