Je ještě únosné matčino sekýrování?

Od: Datum: 21.08.16 15:15 odpovědí: 25 změna: 25.08.16 13:10

Budu se snažit zkráceně. Je mi 30 let, máme s manželem 2 malé děti. Je pravda, že nemáme moc peněz ale každý měsíc nájem zaplatíme, máme co jíst a děti nestrádají. Jenže moje maminka si asi myslí opak. Problém vidí hlavně v tom, že kouřím. Jenže pouze na balkoně a v nepřítomnosti manžela a dětí doma. A možná ještě jednou za čas večer. Nikoho s tím neobtěžuju, u rodičů doma a ni v jejich okolí taky nekouřím. Finanční výpomoc jsem od ní žádala jednou a už to nikdy neudělám. Protože evidentně díky tomu mě neustále "sekýruje". Nedávno vstoupila k nám na balkon, uviděla popelník a zbytek dne byl zkažený protože se s tím prostě nedokáže smířit. Od té doby mi pořád nadává, že smrdíme korunou ale na cigára mám. - Konkrétně tohle mě prostě vytáčí. Neřekla bych, že patřím do té sorty lidí, co nadává na systém v ČR s cigárem v ruce a vedle sebe krabici vína.Takto je to se vším. Je to normální?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.16 15:21
avatar

Asi se budete zlobit, ale já ji docela chápu, kouření je nezdravé a rozhodně je lepší utrati peníze za něco jiného..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kr
Datum: 21.08.16 15:29

Já vaši matku chápu, taky bych se s tím težko smiřoval, kdybych to měl v rodině. Nejenom z finančních důvodů - za ty peníze co prokouříte byste mohla koupit dětem ovoce nebo jogurty nebo lepší boty. Zdravotní důvody - až budete umírat na rakovinu, pro vaše děti to bude trauma. Taky ten zápach, jako kuřačka to sama necítíte, ale všichni kuřáci smrdí hůř než kafilerie, a u ženské je to obzvlášť odporné.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.08.16 15:31
avatar
Poprvé ničíte si zdraví.
Podruhé škodíte dětem a manželovi , protože o Vás mohou přijít.
Potřetí cigarety něco stojí.
Tento zlozvyk se zvrhává časem na závislost. Drahou. Nezdravou.
A i Vaše děti mohou začít kouřit. Jako zodpovědná matka to nebudete ráda vidět. A budete kopírovat svou matku. Sekýrovat.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.08.16 15:39
avatar

Nevím,zda bydlíte u matky,nebo matka u Vás, tak nevím,jak se Vaše matka dostala k Vám na balkon.

Myslím,že je to Vaše věc,ale kouření je opravdu velmi škodlivé. Když je to tak se vším,jak píšete, možná by bylo lepší se odstěhovat ,nebo matku k sobě nepouštějte. Jinak to bude stále stejné

Měla jsem kamarádku,která bydlela s matkou v domě. Stále jí sekýrovala i když nekouřila a dopadlo to tak, že se kamarádka před ní zamykala. Dnes už bydlí jinde.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 21.08.16 15:54

Jsem nekuřák, ale pokud si zapálíte když děti nejsou doma (jak píšete) tak v tom problém nevidím. Každý máte nějaké neřesti. Jsou ženy co nekouří a přitom z rodinného rozpočtu měsíčně vytáhnou daleko víc než vy za cigára.

Tchyně - když to nebudou cigarety, najde si jiný důvod. Radím odstěhovat se a neříkejte, že to nejde. Slovo nejde neexistuje, používáme jej tam, kde se nám nechce přemýšlet jak by to šlo.


doplněno 21.08.16 15:58:

Asi to není tchýně, ale vaše matka. Výsledek je stejný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 21.08.16 16:05
avatar

Jste mladá, zničíte si pleť a zdraví a škoda peněz. Většinou kouření každý vyzkouší, byli jsme také takoví, ale skoncovali jsme s tím a to jsem měla něco pře 20 let a konec a to do dneška, kdy už jsem v důchodu. My nedáme ani destník za cigarety ani za alkohol, nebývalo by bylo na jiné věci. A dá se žít i bez těchto závislosí. Když si dáte korunky stranou, budete mít třeba na nové kozačky, na kabelku, na kostýmek a bude Vás to těšit. Mamka to myslí dobře a neví, jak Vám to vymluvit, tak nadává, či sekýruje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 16:17
avatar

Nezlobte se na mě, ale musím dát za pravdu Vaší mamince. Upřímně nechápu lidi, kteří nemaj prachy, aby si sobě nebo dětem dopřáli (myslím něco víc než běžné konzumní věci), chodí si různě půjčovat, brečí, že nemají, ale cigára si neodpustí. Cigára jsou svinstvo a škoda, přeškoda každé koruny za ně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pb®
Datum: 21.08.16 19:52

Mamince se vůbec nedivím. On je bohužel pravdivý ten vtip, jak se Pepíček ptá tatínka, jestli teď, když zdraží cigarety, tak bude míň kouřit. A tatínek odpoví že ne, ale že Pepíček bude méně papat. Schválně si to spočítejte. Píšete že nemáte moc peněz, přesto zvládnete dát každý měsíc tisícovku až dvě za cigarety, tedy za něco, čím škodíte nejen sobě, ale i vlastním dětem. A nemyslete si, že když kouříte jen venku, tak to nevadí. Jak známo, kůží se chemické látky vstřebávají velice dobře, jinak by neexistovaly léčivé masti, náplasti atd. Prostě ty škodliviny z cigaret máte v sobě a při každém pohlazení je předáváte svým dětem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 20:30
avatar

Moje maminka vždycky říkala "až budeš mít svoji domácnost, měj třeba uprostřed kuchyně hovno". Podle mnohých rádců, budu za tu špatnou ale vaše domácnost, vaše peníze, vaše zdraví vaše... a vaši matce je po tom s prominutím H..

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 21.08.16 20:39
avatar

Liduš, naprostý souhlas. Připadá mi, že většina rádců odpovídá na něco, o co v otázce vůbec nejde.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.08.16 04:48
avatar
Liduš,
Máš v mnohém pravdu. Ale
... Vaše zdraví...
.
Co takhle matčina obava a bolest, manželova bolest, bolest a psychické problémy dětí , beznadějné drahé léčení, stres, pohřeb... To už je, nebo bývá, věc společná, už ne jen věc jedince, který nemyslí na případné následky - chudoba, choroba, smrt...
Zřejmě proto se mnozí zmiňují i o škodlivosti kouření. Je to dokázané. A všude kolem nás. Všichni to víme. Mnoho lidí - kuřáků to ví, a snaží se přestat. A jde to čím dál tím hůře. Zvyk je železná košile.
.
Moje bilance: 36 let kouření, od jedné - dvou po dvacet denně. Nejhorší věc v mém životě bylo začít.
.
Nejlepší věc v mém životě : před 18 lety jsem přestal, ani jedna do teď.
.
Tazatelka zmiňuje nájem, jídlo, uspokojování potřeb, také málo peněz a půjčku. Zažili jsme to téměř všichni, zvláště v začátcích. I maminka. A ta to už vidí jinak. Z pohledu zkušeností. Nedivme se jí, chce přece vlastnímu dítěti a dalším blízkým jen dobře.
.
Někdo si dá říci hned, někomu to trvá déle. Někdo se zamyslí nad kritikou, někdo neposoudí svoje jednání. Nezamyslí se hlouběji nad pohnutkou sekýrování, nad důsledky svého konání.
Nezamyslí se nad svým zdravím...
Je to normální?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 10:44
avatar
Matce je po tom opravdu kulové, ale pak si tazatelka nemá chodit půjčovat a tyto peníze propálit...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 21.08.16 20:38
avatar

Váš muž kouří? I kdyby to byla jen 1000,- měsíčně ale spíš 2000,-x 12 tak za rok by to byla docela pěkná dovolená pro celou rodinu buď v tuzemsku nebo i v cizině! Spočítejte si to.Manžel kouřil a 9 let už nekouří,každý rok jsme letecky u moře i 2x,vy také?Navíc,nechci vidět vaši pleť za 10 let,to už vám pak nepomůžou ani nejlepší krémy proti vráskám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zz
Datum: 24.08.16 00:44

Proboha, jak tady všichni můžete schvalovat, že někdo "cizí" chodí k někomu domů a buzeruje ho, jak má vést svůj život? Zcela souhlas s lidus. Paní se neptá, jestli je špatné, že kouří, ale jestli je přiměřené, že někdo chodí k ní domů a diriguje ji, jak má vést svůj život. Podle mě rozhodně není. Zkoušela jste jí v klidu vysvětlit, že se vám její ustavičné dirigování příliš nezamlouvá a že si sice ceníte její rady (u níž ovšem stačí, když ji uslyšíte pouze jednou, nikoli pravidelně), nicméně že to, jak žijete, je pouze věcí vaší a vašeho manžela?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.08.16 05:12
avatar
zz
V jiném Vašem příspěvku píšete:
... Váš názor Vám neberu, klidně se sobecky starejte jen sám o sebe, ale pak nenadávejte na to, že to tu vypadá tak, jak to (podle Vás) vypadá. Fungující občanská společnost zkrátka nemůže fungovat na principu "nehas, co tě (právě) nepálí"
.
Zdá se, že maminka tazatelky naštěstí přístup - nehas, co tě nepálí - nevyznává. Nestará se sobecky jen o sebe! A to je fajn.
.
Parafrázuji: Fungující rodina zkrátka nemůže fungovat na principu "nehas, co tě (právě) nepálí"
Co Vy na to?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: zz
Datum: 24.08.16 17:11

hejkal:Nemám teď moc času na rozvedení svého stanoviska, takže jen ve zkratce.

Můj příspěvek patřil k situaci, kdy někomu někdo ubližoval. Paní tazatelka píše, že nekouří před dětmi a manželovi její kouření nevadí. Paní ubližuje maximálně sama sobě.

Také si můžete si povšimnout, že v odpovědi tazatelce nezavrhuji, že se maminka stará. To je fajn. Nicméně, jak jsem řekl, stačí radu zopakovat jednou, dvakrát...a dost. Tak, jak to tazatlka popsala, se již nejedná o starost a angažovanost, nýbrž o násilné montování se někomu do života (z kdoví jakých pohnutek), snaha o řízení života tazatelky a to v situaci, kdy nikomu (kromě sebe) neubližuje.

Pokud vidíte v mém postoji rozpor, pak mě na něj, prosím, upozorněte.


doplněno 24.08.16 17:23:

Z mé odpovědi možná nebylo úplně patrné, že nezavrhuji, že se maminka stará. Takže pro doplnění: Je fajn, když si lidé nejsou lhostejní, zvláště z okruhu bližší rodiny. Je fajn poskytnout někomu radu nebo ho uměřenou kritikou upozornit na to, že si myslím, že něco by mohl lépe. Takovou radu, podle mého názoru, mohu párkrát zopakovat, ale tím by to mělo skončit. Jestli ji člověk uposlechne či neuposlechne, to by mělo být na něm a rozhodně bych si změnu jeho chování neměl vynucovat takovýmhle psychickým nátlakem. Paní má vlastní domácnost o kterou se stará se svým manželem. Pokud to nevadí manželovi, který je za tu domácnost spoluzodpovědný, pak do toho, podle mého, maminka nemá co mluvit..


doplněno 24.08.16 17:56:

A jen tak mimochodem, zřejmě se tu hádáme na základě dotazu vtipálka, který se nad přítomnou diskuzí zřejmě velmi dobře baví. Jak jinak si vysvětlit, že v jednom vláknu je paní olivii 24 a matka jí vnucuje agresora (viz zde: https://www.poradte.cz/nejen-pro-zeny/10212-moje-mama-mi-vnucuje-agresora.html) a v druhém vláknu je jí třicet a matka jí nadává za kouření. (Pro doplnění - osobně nekouřím a na kouření nevidím vůbec nic dobrého, nicméně stále mám pocit, že by toto rozhodnutí mělo být ponecháno na zvážení každého z nás)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hs
Datum: 24.08.16 01:15
Tipla bych si, že problém nebude v cigaretách jako takových. Ono kdybyste neměla zrovna toto, tak by Vám nejspíš předhodila jinou "nezbytnou" věc - napadá mě (z vlastní praxe..) např. nákup papírových utěrek (na co za to platit, když se to stejně vyhodí, staré ponožky poslouží jako utírací hadr také). Nebo jste mohla i 15.zimu vyžít v těch starých kozačkách. Prostě jsou osoby co snědly "Šalamounovo lejno".
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.08.16 05:29
avatar
Řešíme všichni problém jen z pohledu tazatelky. Z několika málo informací, které mohou být zkresleny i momentálním psychickým stavem tazatelky.
Neznáme názor druhé zainteresované strany.
Každý máme jiný pohled, jiné zkušenosti.
.
Konání jedince je a bude stále podrobované hodnocení. Bude chválené, či haněné. Obojí by mu mělo prospět. Záleží na na něm, jak se k němu postaví.
.
Je dobré, když si tazatelka bude moci vybrat... I z těch kritizovaných příspěvků. Pokud bude chtít.
.
Držím jí palce!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 06:28

Chápu, že vás ty řeči štvou, ale když se na to podíváte i ze strany matky, tak se to dá pochopit. Každej rodič, chce, aby se jeho potomci měli co nejlépe. A pokud je vidět, že peněz nemáte na zbyt, tak je pochopitelný, že cigarety na tom mají svůj podíl a vaši matku to štve. Zkuste si spočítat, kolik prokouříte měsíčně a pak si řekněte, jestli by vám ty ušetřené peníze nějak pomohly v rozpočtu. Já myslím, že ano. I kdyby to byly "jen" tři stovky měsíčně. Pokud byste ty peníze odkládala, za rok už to je přes tři a půl tisíce a to je částka, která by vám hodně bodla třeba na vánoce, nebo když se dětem kupují věci do školy.

Nicméně, pokud vám vadí, co dělá vaše okolí, tak mu to buď sdělte nebo ho vytěsněte. To platí obecně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 11:30
avatar

Omlouvám se, jestli jsem špatně pochopil, ale bydlíte u ní, platíte jí nájem, otravuje vás .. není nic jednodušího než prostě jít do podnájmu jinam a bude klid.

Nejhorší na tom, že je to prostě maminka, takže ji nemůžete říct ať jde k šípku, že ji do toho nic není. Takže jen snad při kybicování vypnout mozek, odkývat vše a je klid - hlavně neoponovat.

Nekouřím, každého věc jestli sám kouří nebo ne. V poslední době je zajímavý trend, všechno svalit na jednu nedokonalou věc, takže za vaše veškeré potíže může to že kouříte. Když přestanete kouřit, najde se zase něco dalšího.

Je ovšem rozdíl když člověk vykouří jednu cigaretu nebo krabičku za den.

Vzpomínám si na kamaráda, který druhému vyčítal to, že kouří, že bude mít rakovinu, že jen vyhazuje peníze, pak do sebe kopl ten několikátý škopek a odešel domů .. takže každý napřed před svým prahem, teprv potom před cizím ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.08.16 11:31
avatar

No přidám se asi k té straně že mamince je potom popravdě houbelec, u nás si to nikdy nikdo nedovolil. Když jsem bydlel u rodičů musel jsem respektovat jejich pravidla ano, ale kdž s nimi nebydlím tak si určuji pravidla já a nikdo jiný. Souhlasím že kouření ničí zdraví to samé i alkohol a další drogy. Ale to nás ničí i ostatní věci jako jídla co obsahují "éčka", tuky atd... Kdyby jsme měli žít úplně zdravě tak nevím co by jsme asi jedli, kořínky?

Takže pokud je to tak jak říkáte že si dáte jednu dvě cigarety na balkóně když doma není manžel a děti tak nakonec proč ne? Tedy pokud Vám to manžel nijak nevyčítá atd..

Můj názor...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.08.16 16:33

Dnes jí vadí kouření a zítra to může být televize a její negativní vliv na oči a psychiku.Proč si nechat mluvit do domácnosti?Přece nejste nesvéprávná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 24.08.16 18:48

Matka se zrejme citi byt opravnena nadrazene komandovat z duvodu financni podpory, ja zkratka "na koni" a dcera musi kvuli dotaci drzet zobak se sklopenyma usima, jinak by nic nedostala, tak si aspon ulevi na netu - chapejte to objektivne, pravda je na obou stranach, kazda ma tu svou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.16 19:08

Hranice mezi tzv. normálností nebo tzv. nenormálností něčího jednání a něčího chování se těžko určují a nelze je stanovit jednoznačně jasně nebo přesně. Psychologie je obor založený na jiných principech než např. obor matematika. Posuzování něčího chování a něčích názorů tedy záleží na tom, kdo to posuzuje, je to tedy individuální. Různí lidi se na svět dívají tzv. různou optikou. Co se týká např. tzv. poruch osobnosti, tak jsou sice stanoveny určité znaky v chování, dle kterých se chování lidí posuzuje určují se poruchy osobnosti, ale taky to není dáno 100% jasně. Různé neshody a konflikty mezi lidmi jsou samozřejmě časté, ať už názorové neshody nebo případně i fyzické konflikty. Někteří lidi se prostě názorově neshodnou a nebudou schopni se navzájem pochopit. Spousta lidí prostě nemá dostatečnou schopnost porozumění, tolerance nebo empatie (vcítění). S tím je potřeba se smířit. Řešením v případě názorových neshod a konfliktů je často pouze a jen omezení počtu setkávání se s daným člověkem (příbuzným) nebo v některých případech prostě nestýkání se s ním nebo s ní. Jsou např. lidi, kteří prostě neomaleně prosazují svoje názory bez ohledu na potřeby ostatních. Jejich chování se dá ironicky přirovnaz k buldozeru, který jede a hrne před sebou hlíhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 13:10

Tady jsou všichni nějaký chytří, když Vám to kouření chtná a kouříte tak málo a ještě k tomu nikoho neobtěžujete, tak si zapalte a pořádně si to vychutnejte. Lidi utrácí za větší kraviny, chodí domů každý víkend ožralý jak dogy, tak proč Vám tady vyčítají pár cigaret na balkónu? Dotaz zněl stejně jinak, ptáte se, zda sekýrování matky je únosné. Dle mého názoru nikoliv. Je to Váš život a ona se stím musí smířit a brát Vás takovou, jaká jste. Máte zapotřebí se přetvařovat? Jestli jinak žijete pěkně, chodíte do práce, staráte se o rodinu a neděláte ostudu, tak není co řešit!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.