Jak stáhnout ložisko elektromotoru?

Od: Datum: 05.10.16 18:45 odpovědí: 13 změna: 07.10.16 09:41

Vysypalo se mi ložisko v elektromotoru, takže na ose zůstal jen jeho vnitřní kroužek (průměr 12 mm). Jak se dá v takovém případě kroužek stáhnout, když ho není za co vzít? Ohřívat ho nechci, to by nemusela vydržet ta bílá hmota za kroužkem (netuším, co to je za hmotu).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.16 18:57

Dělám to tak,že kroužek opatrně naříznu žezacím kotoučem.Úplně ho neproříznu pak opatrně majzlíkem rozseknu a kroužek pěkně sleze dolů.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 05.10.16 19:04

Tak tak,nebo naříznout z různých stran obalit do hadry a velké kladivo:)

doplněno 05.10.16 20:06:

tak můžeš zkusit nějak tak https://www.poradte.cz/domacn…-osy-motoru-vysavace-eta.html ale takové malé by mělo jít jen tím kladivem rozbýt

doplněno 05.10.16 20:07:

ježííš rozbít *hi*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.10.16 18:58

Kdysi jsem dělal v opravně spotřebičů a tohle jsme řešili tím způsobem, že jsme ten kroužek, co tam z toho ložiska zbyl, sevřeli do svěráku s co největší silou, až tento prasknul, neboli ho rozdrtit. Ono je to ložisko z křehčího materiálu než ta hřídel, takže snadněji praskne a ta hřídel by se neměla ani moc zdeformovat. Příp.pokud to nešlo na první pokus, tak pootočit o 90°a pak zase sevřít, to už většinou vyšlo. Ale chce to pořádný svěrák a hodně síly

Ohodnoceno: 1x

Od: lego®
Datum: 05.10.16 19:11

3-ramennym stahovakem (kdyz se dobre stahne do profilu) to take nejde?

Od: derx
Datum: 05.10.16 19:31

anebo vybrousit drážky pro stahovák.

Datum: 05.10.16 19:56

Kroužek má 12 mm průměr a je 7 mm široký. Ta drážka je 2 mm široká a sotva 1 mm hluboká. Tak malinký stahovák nemám. A něco do toho brousit, aby se při tom nepoškodilo okolí je prakticky nemožné (aspoň běžným nářadím).

Datum: 05.10.16 20:12

Zkusil jsi již upnout za kroužek do svěráku a ťuknout? Myslím že by to jít mohlo.

Datum: 05.10.16 21:14

Já bych postupoval takto: vzal bych původní vnější kroužek ložiska a původní kuličky. Kuličky bych narovnal do dráhy ložiska (kolik se jich tam vejde) a pak udělal mezi jednotlivými kuličkami mezeru, kterou vymezím třeba špejlí.

Pokud jsou původní kuličky nepoužitelné, tak sežeň několik kuliček se stejným průměrem jako ty původní.

Tím budeš mít celé ložisko a můžeš je stáhnout stahovákem přes vnější kroužek.

Toto je složitý postup bez poškození hřídele.

Vyber si na co si troufneš.

Od: axus®
Datum: 06.10.16 09:16

Pokud jde rotor uchytit, pak staci majzlik a kladivo a vytlouct za tu loziskovou drahu. Pokud by majzlik prilis sklouzaval, pak treba dremlem s pilovym kotouckem udelat do drahy lepsi zarez, aby se majzlik chytil.

Datum: 07.10.16 07:28

Někdy stačí jen prudce nahřát a ten zbytek spadne sám.Ložisko se nasazuje také tak,že se mírně nahřeje a ta tisícina mm stačí na nasazení Ale když se ze dvou stran nařízne a sekáčkem do řezu sekne,obvykle praskne.

JABRAKA

Datum: 07.10.16 08:00

Tak, a je to *palec*. Nakonec jsem postupoval, jak poradil Axus. Jen jsem kvůli rozměru kroužku místo majzlíku musel použít menší starý šroubovák (mimochodem velmi kvalitní), do kterého se dá mlátit (s dřevěnou rukojetí a železem skrz). Na fotce je onen kroužek v porovnání s korunou. To abyste viděli, že brousit do něj cokoliv, či ho jinak upravovat, nebo do něj mlátit kladivem, když je v těsné blízkosti choulostivého komutátoru je v běžných domácích podmínkách nesmysl.

Colombo - "Pokud jsou původní kuličky nepoužitelné, tak sežeň několik kuliček se stejným průměrem..."

Ano, původní kuličky jsou nepoužitelné, hlavně proto, že jsem našel jen 3. Můžete mi poradit, kde vezmu náhradní kuličky o průměru 2 mm? Sice se mi válí doma leccos...

Datum: 07.10.16 09:15

Můžete mi poradit, kde vezmu náhradní kuličky o průměru 2 mm?

V každý slušný prodejně ložisek. My jich máme skladem cca 300 a jedna přijde na závratných 1 Kč bez DPH.Chápu, že cesta nebo cena dopravy, či spotřeba času z toho dělají ekonomický nesmysl, ale pokud to má člověk po cestě, tak to jde...

Datum: 07.10.16 09:41

Kdybys ty kuličky chtěl doma najít, tak je někde určitě najdeš.

Například ložisko podobné velikosti téměř jistě obsahuje stejné kuličky.

Oni výrobci ložisek mají danou řadu průměrů kuliček a ty používají. Takže do tvého ložiska se vejde třeba 11 kuliček a do většího ložiska 12 nebo 13kuliček taky s průměrem 2mm.

Stejně tak pokud máš kuličky do jízdního kola, tak v zadním kolečku jsou takto malé kuličky.

Těch cest k sundání kroužku z hřídele je vždycky více. A důležitý je, že se ti kroužek podařilo sundat bez poškození hřídele.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.