Digitronové hodiny 2

Od: Datum: 27.02.16 21:31 odpovědí: 7 změna: 04.03.16 10:46

Zdravím,

před časem jsem tu řešil digitronové hodiny, viz https://www.poradte.cz/elektr…19079-digitronove-hodiny.html

Po výměně IRF740 a cívky hodiny fungovaly asi dva týdny. Digitrony ZM1020 byly funkční všechny. Pak jsem ale chtěl ubrat anodové napětí, aby tolik nesvítily v noci a opět se objevila stejná závada. IRF se rozehřál a zničil a všechno zhaslo. Tentokrát nepomohla ani výměna IRF, ani řídícího obvodu MC34063 v DC-DC měniči, ani diody UF4007, ani trimru pro nastavení anodového napětí. Napětí na IRF je jen asi 6 V, má tam být asi 170 V. Napájení je 12 V. IRF 740 se po zapnutí silně zahřívá. Prohlédl jsem celou desku, ale zdrat nikde nevidím. Použil jsem trimr 150 kOhm místo 68 kOhm, ale to je v povoleném rozsahu. Co by mohlo být příčinou závady? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.16 19:00

Dám vám osobne vyskúšanú radu .V roku 1985 som si zhotovil svoje prvé digitronové hodiny s ZM1020 a 1040 množstvom MH7490 a po pol uživania 1MHz normálu som hodiny vyhodil pre vysokú spotrebu el. en =22W.Takéto hodiny dnes už doma nepoužívajte ,ani neopravujte!

Ohodnoceno: 0x

Od: bmbx®
Datum: 29.02.16 09:20

kamil:

tazatel nemá hodiny postavené z obvodu řady MH ale na bázi obvodů CMOS, takže žádnou velkou spotřebu nemají. Dnes jsou tyhle hodiny pro jejich zobrazovače v módě a lze je koupit i hotové. Takže tvůj příspěvek je zcela mimo mísu...

Datum: 29.02.16 10:35

To zapojení regulačního trimru je u stavebnice vcelku dementní, protože umožňuje zákazníkovi malým pootočením trimru nastavit nesmyslně vysoké napětí, které přístroj zničí. Stejně tak není nijak chráněno proti špatnému kontaktu jezdce trimru, který opět musí způsobit neřízené zvýšení napětí. Pro 170V se na tom trimru 150k musí natočit cca 6kOhm, což je úplně na kraji a stačí tak malinko pootočit (jen cca 5 stupňů) a máte tam 300 V. To je prostě čuňárna. Místo ubrání jste nejspíš přidal. Pokud tomu chcete do budoucna zabránit, alespoň podložte ten trimr rezistorem 4k7 (vložit ho mezi GND aspodní vývod trimru, který nyní na GND vede). Takto vám to potom aspoň neumožní nastavit víc jak cca 220 V DC.

Rozchodil bych samotný zdroj, je tedy potřeba odpojit vše za C5. Pokud to po výměně aktivních prvků nevyrábí patřičné napětí, máte možná proražený C5.

doplněno 01.03.16 21:27:

Když tam dáte trimr 68k, bude to mít sice 2x nižší citlivost na otočení, pokud to ale nepodložíte, tak se nezbavíte toho rizika, že malinko přetáhnete a zase to zničíte.

doplněno 01.03.16 21:37:

Nevím, jestli chápete princip toho zapojení, R7 a TR1 tvoří dělič výstupního napětí, které je zpětnou vazbou pro stabilizaci a porovnává se s vnitřní referencí 1,25V. Pokud trimr vytočíte nadoraz, měnič bude vyrábět nejvyšší napětí jaké umí, než se něco prorazí, ať už koncový tranzistor (ten nejspíš , cca při 400V, nebo ztrátovým teplem), usměrňovací dioda, filtrační kondenzátopr. nebo něco z obvodů tímto napětím napájených. Proto ho alespoň před prvním puštěnín vytočte do střední polohy a teprve až bude zdroj fungovat, nastavte potřebné napětí velmi opatrně.

doplněno 01.03.16 23:07:

Myslím, že by ten zdroj měl fungovat i bez předzátěže, těch 680k + trimr by mělo jako zátež stačit. Pokud máte rezistor kolem 100k, můžete ho použít jako zátěž.

Od: petasm
Datum: 29.02.16 12:35

Díky za radu, říkal jsem si že to bude tím trimrem. Zkusím vyměnit C5-10M/350V a sehnat trimr 68k. Ve starých zásobách miniaturní trimr 68k nemám a na eshopech nabízejí trimry 25k, 50k, 100k, 150k atd., takže to bude možná trochu problém.

Od: bmbx®
Datum: 29.02.16 16:04

Není problém nahradit pomocí 50k nebo 100k, vždyť je to trimr, tak se dá nastavit :-D

Datum: 01.03.16 22:33

Ok, ten rezistor navíc tam rozhodně dám. Nejsem takový expert na elektroniku, IRF740 je na 400 V, kondenzátor C5 na 350 V, myslel jsem, že to vydrží. Návod říká, že se nesmí měnič spouštět bez připojené zátěže (digitronů a doutnavky), jinak tam bude přiliš vysoké napětí, které zničí C5. Mně se to evidentně podařilo zničit i tak :(. Proč ale tam nedali tvůrci zapojení ten ochranný odpor, to nevím.

Datum: 04.03.16 10:46

Vyměnil jsem C5, dal jsem trimr 68k, přidal ochranný odpor 4k7 a stále to samé, IRF je horký, napětí na něm jen 6 V, doutnavka ani digitrony nesvítí :(

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.