Jak se zapojuje termostat?

Od: Datum: 13.01.15 20:13 odpovědí: 7 změna: 14.01.15 12:10

Dobrý den,

chtěl bych se zde poradit jak se zapojuje termostat jak bojleru, tak termostat, který řídí topení?

Chtěl bych si později kabely natáhnout sám a vše udělat, netuším však, co všechno je potřeba a odkud kam?

Nevyzná se v tomto nějaký elektrikář?

Děkuji pěkně


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.01.15 20:32
avatar

Záleží o jaký termostat jde, ale běžné na baterie se připojují kabelem s jedním párem. Pouze spíná a rozepíná - dává povel k sepnutí-topení nebo rozepnutí-ukončení topení. Nechá se použít CYKY-O 2x1,5.

doplněno 13.01.15 21:25:

Obecně řečeno se chová jako spínač na světlo. Jelikož se mnohdy spíná fázové napětí, tak je vhodné použít uvedený kabel CYKY-O 2x1,5; pokud bych chtěl udělat rezervu, kdyby se jedna žíla porušila, tak můžete použít CYKY-O 3x1,5, ale to se spíše používá v průmyslu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.01.15 20:33

Termostat funguje jako vypínač,tak že rozpojuje fázi. Na netu najdete zapojení podle vašeho typu. Ten termostat tam přeci je,to ho potřebujete jen vyměnit?

https://www.poradte.cz/domacn…zapojeni-bojleru-nespina.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: undol
Datum: 13.01.15 21:08

Dobrý den,

termostat žádný nemám, proto bych chtěl podrobněji vědět jaké kabely a kam nachystat a pak jak připojit.

Nevěděl jsem, že funguje jako spínač, spíná tedy fázi nebo jen nějaký obvod?

Děkuji

Datum: 14.01.15 05:54
avatar
Termostat...na topení. To je ne zcela jasný pojem. Můžete ho použít např. na ovládání plynového kotle, to je většinou, nebo oběhového čerpadla kotle na tuhá paliva.
Samostatné čerpadlo bývá na síťové napětí, teda vedení i termostat tomu musí vyhovovat. Termostat musí mít dostatečně dimenzované spínací kontakty, většinou je napájený přímo ze sítě. Tam je vhodný kabel min. 3 žilový, lepší je příp. více. Záleží na místě zdroje, pokud je napájení tahané z kotelny, tak termostat na síťové napětí potřebuje fázi a nulák jako přívod pro vlastní napájení, to jsou dva vodiče; a k tomu třetí vodič zpátky do kotelny jako spínaná fáze pro čerpadlo.
Pokud bylo kdysi napájení z místnosti, kde byl umístěný termostat, potom stačily 2 žíly, teda spínaná fáze a nulák do čerpadla. Dnes při rozdělení PE a N potřebujeme vodiče tři.
Jiný případ je termostat na spínaní třeba plynového kotle. Většina kotlů se ovládá beznapěťovým termostatem.. To znamená, že samotný termostat je napájený jen vlastními bateriemi, a pouze svými kontakty spíná a rozpíná ovládací obvod automatiky kotle, napájený z kotle. Tam je malé napětí a stačí tahat pár žil malého průřezu. Min. 2, nějaké 2 rezervní navíc nezaškodí.
Takže pokud nevíte, jaký bude kotel, tahejte raději kabel s třemi žilami, většího průřezu,jak už tu výše psali.
Ovšem moje rada stále zní: použijte vědomosti a služby elektrikáře! Předejděte omylům, zbytečným nákladům na materiál a opravy. Nekupujte nevhodné zařízení, které se nedá spárovat! Vyhněte se škodám a úrazům. Elektřina je potvora. Zvláště k nekritickým nebojácným amatérům...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: hujer123*
Datum: 14.01.15 08:56

S tím souhlasím, jen doplním, že je některé termostaty jsou napájené nízkým napětím z kotle, pak je potřeba obvykle 4 drátové vedení s malým průřezem, ovšem s ohledem na délku takového vedení. Jsou také termostaty bezdrátové, u kterých se drátovým vedením nemusíte zabývat. S termostatem na plynový nebo elektrický kotel souvisí ekvitermní regulace a k jejímu čidlu je potřeba také přivést dvoužilový vodič. Takže se připojuji k hejkalovi a radím nejprve vyprojektovat topení a teprve potom se zabývat drátováním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 14.01.15 09:34

Pokiaľ som sledoval elektrikárov,keď nám montovali termostat na plyn. kotol, tak použili bežný kábel, ako na osvetlenie v byte. Nedal sa nijako odlíšiť od iných rozvodov, pokiaľ mi nepovedali, že tento bude pre termostat. A ten mám napájaný 2 x tužkové batérie, kotol zavesený 22 kW .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.01.15 12:10

Termostat bojleru je snad uvnitř bojleru a jako takový se samostatně nezapojuje, nebo se jej chystáte měnit? Nebo jste měl na mysli, že chcete připojit bojler?

Termostat od topení je potřebné připojit podle jeho návodu. Jsou termostaty, které vlastně jen spínají (propojují) řídící vstup kotle, ale také termostaty, které s kotlem komunikují datově (daný termostat musí být konkrétním kotlem podporován). Podle toho jsou různé požadavky na průřez a počet vodičů, případně na stínění či maximální délku kabelu. Pokud v době instalace kabelů nebudete vědět konkrétní typ, doporučuju použít namísto kabelu husí krk (minimálně prům. 16 a bez ostrých ohybů) s předem provlečeným pevným provázkem, kterým potom potřebný kabel do krku zatáhnete.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.