Vysoké napetí a výboje

Od: Datum: 17.08.14 19:19 odpovědí: 9 změna: 18.08.14 14:50

Dodrý večer slyšel jsem že když se přiblížím k drátům vysokého napetí na 0,5 metru tak už přeskočí výboj,zajímalo by mě jak je ale možné že výboj nevzniká mezi vodičemi,a jak je možné že výboj nepřeskočí do sloupu když je uzemněn a izolátory nejsou půlmetrové.děkuji za vysvětlení

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.14 19:50
Dobrý den, záleží, jak Velké napětí je v drátech. Obecne je preskokova vzdálenost za normálního vzduchu 1mm/1kV. Ono ty izolátory na sloupech jsou docela dlouhe, jen se to ze spoda nezdá. Na 300kv je teda preskokova vzdálenost vzdálenost 300mm, to jest 30cm. Sloupy jsou v takovém případě daleko myslím kolem 7 metrů od vodiče. Bezpečná vzdálenost je v normách, samozřejmě je vyšší než preskokova. Půl metru je tedy preskokova vzdálenost od vedení, ve kterém by muselo byt napětí 500kV. Ale samozřejmě je to jen teorie, v praxi záleží na mnoho podmínek okolo, proto vás důsledně zadám, ať to nezkoušíte, nikam nelezte. PS: Za háčky a čárky se omlouvám, pisi z mobilu.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.08.14 19:51

možná tomu nebudete věřit, ale ty izolátory VN mají i přes 4 metry (záleží na tom, jak vysoké napětí izolují).

Ohodnoceno: 0x

Od: lmgify
Datum: 18.08.14 07:09

Nasel jsem jeden váš drivejsi prispevek s obrazkem.

Datum: 17.08.14 19:52

Těch 0,5m je "izolační" schopnost vzduchu, izolátory mají větší izolační schopnost, než vzduch, proto nemusejí mít 0,5m, je to jednoduché, tak jako když je bouřka, vznikne výboj, který udělá blesk, který jde směrem k zemi, jelikož se vzduch nabije na tolik, že izolační schopnost vzduchu (vlhkého apod. + mokrá zem apod.) je natolik "nizká" že přeskočí blesk. Je to spíš na vysvětlení od nějakého fyzika, který to dokáže říct líp.

doplněno 17.08.14 19:53:

tomibender mne předběhl a řekl bych, že to vysvětlil i líp

Datum: 17.08.14 22:07

Tohle není dobře vysvětlené. Vzduch má určitě lepší izolační vlastnosti než izolátory. Pokud byste měl pravdu, tak by musel být izolátor obklopen něčím s vyšší izolační schopností než má vzduch, třeba vakuem.. Protože co by jinak bránilo proudu, aby "obešel" izolátor okolním vzduchem?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.08.14 19:55

udává se 1mm/1kV a doplním při teplotě 20°C a relativní vlhkosti 40%,což se dá říct že je to v našich klimatických podmínkách "suchý" vzduch

Elektrotechnické normy a předpisy dělí elektrické napětí podle velikosti do následujících napěťových stupňů:

Malé napětí, značka mn, do 50 V

Nízké napětí, značka nn, 50 V až 1000 V

Vysoké napětí, vn, 1000 V až 52 kV

Velmi vysoké napětí, vvn 52 kV až 300 kV

Zvláště vysoké napětí, zvn 300 kV až 800 kV

Ultra vysoké napětí, uvn více než 800 kV

Z uvedených rozsahů se v ČR používají napětí v rozvodných soustavách:

0,4 kV - DS (to je 400 V sdružené a odpovídající 230 V fázové)

22, 35 kV - DS

110 kV - DS, PS

220 kV - PS

400 kV - PS,

kde

DS je distribuční soustava,

PS je přenosová soustava.

Historicky existují na části našeho území různé soustavy 3 kV, 6 kV, 10 kV atd. V průmyslu se používají i jiná napětí (5,25 kV, 6kV, 6,3 kV, 950 V, 690 V, 500 V ).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%A9_nap%C4%9Bt%C3%AD

předběhli mě dva, píšu pomalu...

Ohodnoceno: 3x

Od: prase45
Datum: 17.08.14 19:56

Dobrý večer,nebojte nikam se lést nechystám jen mě to zajímá

Datum: 17.08.14 19:58

tak to se mi ulevilo...

Ohodnoceno: 1x

Od: luha*
Datum: 18.08.14 14:50

Když si zajedete na kole pod vedení VN, můžete si užívat příjemnou elektromasáž od řídítek svého bicyklu. Ani nemusíte nikam lézt a zkoušet délku přeskoku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.