Zapojení sporáku do zásuvky

Od: Datum: 09.08.14 20:19 odpovědí: 20 změna: 17.08.14 09:12

Dobrý den,

mám dotaz na možnost zapojení el. sporáku do zásuvky. V bytě je hl. jistič u elektroměru 15A, sporák je nyní kombinovaný (plyn a trouba v elektrice). Chceme sporák elektrický se skloeramikou, v kuchyni je možnost zapojení přímo do zásuvky (pomocí klasické šňůry) - je toto zapojení bezpečné a spolehlivé? Sporák bude zapojen na 220V, ale je zásuvka schopna takového odběru (příkon cca 8kW)? Počítám s tím, že by nebylo možné používat troubu i plotny naráz, ale je to i tak bezpečné a možné?

Moc díky za odbornou radu!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.14 20:26

Na 15A jistič na 8kW odběr? Hmm to chci vidět. Prvně se podívejte na požadavky jištění toho sporáku a pak vám bude jasné zda to půjde či ne.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.08.14 20:29

Není to bezpečné ani možné. Nevěřím tomu, že by 8kW sporák měl běžnou jednofázovou zástrčku, které se běžně dělají do maximálního proudu 16A (tedy 3,7 kW). Jedině v případě, že by byl sporák natolik chytrý, že si maximální odběr sám hlídal a nedovolil by tuto hodnotu překročit.

Tak jako tak, 8kW na 15A jističi (pokud se bavíme o jedné fázi) není reálných, je to více než dvojnásobný proud, na který by muselo být dimenzováno taky vedení.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.08.14 20:34

Skoro každý sporák je možné připojit na 230V...

Jen prostě nebudete moct používat všechno najednou. Ale třeba jen 2 plotýnky současně.

Pokud se stím smíříte, tak není problém a není to ani nebezpečné.

doplněno 09.08.14 21:27:

pokud má sporák opravdu 3,6kw tak bude možná možné pustit vše najednou.

Ale osobně jsem měl ve starém bytě sklokeramickou desku s troubou připojenou také na 1x16A jističi a nebyl stím problém.

Jen párkrát se nám stalo že jistič vypadl...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.08.14 21:16

Děkuji za odpověď! Ono není na bytovou jednotku počítáno s komplet sporákem v elektrice.. Je tam veden plyn, ale chceme elektrický. Existují sporáky s menším příkonem než cca okolo 8kW? Vím, že se prodává jeden model Mora CS623 MW a ten je dělán už s připraveným kabelem se zástrčkou do zásuvky. Je tedy lepší volit tento model (příkon asi 3,6 kW) nebo klidně vybrat lépe vybavený sporák a nechat si dodělat možnost zapojení "do zásuvky"? Děkuji...

Datum: 09.08.14 21:27

Když je sporák i trouba na elektriku, tak tento přístroj nemá přívodní šňůru!

Takový přístroj má pouze svorkovnici a připojuje se pevným přívodním kabelem.

Pokud bys opravdu chtěl připojovat sporák přes zásuvku, tak při příkonu 8000W a napětí 230V je potřebný proud = 34Ampér (8000/230=34A)

Na takový proudový odběr by nestačila ani hlavice 32A (která se používá pro třífázové připojení spotřebičů s velkým odběrem).

Takže pokud bys sporák a troubu připojil do zásuvky, tak první co začne hořet bude zástrčka nebo zásuvka. Hned potom můžou zhořet dráty ve zdi, který vedou k zásuvce. A protože je tam jistič pouze 15A, tak tento jistič bude neustále vypadávat. A ten jistič 15A je hlavní jistič, takže při jeho výpadku vypadnou všechny elektrické přístroje v domácnosti.

Poraď se s nějaký elektrikářem. Ten ti poradí vhodné řešení a zároveň s tebou probere nutné úpravy stávající elektroinstalace nebo její rozšíření.

Datum: 09.08.14 22:03

Lze tedy vybrat nějaký sporák s nižším příkonem? Existují takové? Nerad bych dělal větší stavební úpravy v důsledku dotahování potřebných kabelů a nebo navyšovat hl. jistič bytu.. Děkuji!

Od: 111®
Datum: 10.08.14 11:09

A na čem se vaří doposud? Není to jen zbožné přání mít něco moderního?
Mimochodem , to není jen o navýšení jsitiče u jednofázu 1A/200,-, ale také o přechodu na 3f , kde 1A/500,-

Od: lmgify
Datum: 10.08.14 11:49

On ten přechod na 3-fázovou soustavu snad nebude nutný. Alespoň v tom druhém podobném případu, který se tady v minulých dnech paralelně řešil, to tak nevypadalo.

Datum: 10.08.14 12:02

Byt jsme kupovali se zapojeným kombinovaným sporákem (plyn. hořáky, el. trouba - běžná zásuvka). Chceme ale sporák celý v elektrice... Možnost je asi MORA CS 623 MW - nízký příkon, trochu se bojím dávat plnohodnotný sporák na cca 7-8 kW i přesto že nám to jeden elektrikář odsouhlasil, že to zapojí na klasickou šňůru...

Datum: 10.08.14 12:44

takový navýšení spotřeby se řeší od pojistek. najsou-li dostatečné nerealizovat. koledujete si o průser. Když už chcete být IN , tak se vší parádou, tedy i novou elektrikou. Si uvědomte, že vám vyhoří dráty ve zdi,když je přetížíte. Pojistky hlídají dráty! MYslíte, že pak pojišťovna něco zaplatí? NEzaplatí! Ale to je vaše rozhodnutí. Proto to tady nikdo rozumnej neodsouhlasí...

Datum: 10.08.14 13:03

OK, já nechci nic odsouhlasit za každou cenu, já bych rád radu, proto tady ty diskuse jsou :) Já nemám samozřejmě vzdělání v tomto oboru, každý rozumíme nečemu :) Je tedy možnost sporáku MORA CS 623 MW který je koncipován na příkon 3,6 kW, je vyráběn přímo do zásuvky?

Datum: 10.08.14 13:08

co si od toho slibujete? jaá zkoušel indukaci a jsem zpět na plynu..vezmu-li v úvahu že sklokeramika chce opraváře, tak plyn je zlatej...

doplněno 10.08.14 14:49:

nic nebude hořet tehdy, když nezmění jistič..na stávající vedení..

doplněno 10.08.14 14:50:

klidněsi tam může dát sporák i 8kW, ale nemůže počítat s jeho využitím, to jsou pak zbytečně vyhozený love

Datum: 10.08.14 15:42

Tak samozřejmě že se musí zachovat stávající jištění, to je snad všem ale jasné.

Jinak když se podíváte na ceny sporáků, tak 3,6kw minimálně za 7tis, kdežto výkonější klidně za 5tis... Takže Vámi zmíněná úspora se nekoná a tejnou funkci jako má ten 3,6kw udělá odpojení kabelů od jedné plotny.

Datum: 10.08.14 13:10

JAKÝKOLI sporák můžete připojit na stávající zásuvku. Jen nesmíte pouštět více plotýnek najednou (a když ano, tak i tak se nic zásadního nestane ale vybaví jistič). Takže si kupte jaký se Vám líbí a prostě si na používání zvyknete.

Všechny sporáky (u indukčních tedy nevím), jsou rozděleny na jednotlivé okruhy a není tam žádné těleso které by mělo více než 2kW.

Stejně tak když koupíte sporák který má 3,6kW jistič ho sice zvládne, ale jakmile pustíte konvici, pračku, žehličku, bojler atd... stejně to pojistky vyhodí.

Nikde rozhodně nic hořet nebude.

Od: host
Datum: 10.08.14 15:53

Napětí 220 V v síti už není hodně dlouho, je už 230 V.

Pokud je spotřebič na 230 V vybavený síťovou šňůrou (tyčový mixér, mikrovlnná trouba, lednička) nebo na trojfázový přívod (stavební míchačka, čerpadlo, apod,), můžete ho připojit k vhodné síťové zásuvce (jednofázové nebo třífázové).

Spotřebiče bez síťové šňůry se svorkovnicí jsou určené pro instalaci kvalifikovaným elektrikářem, který práci provede kvalifikovaně, bezpečně podle všech příslušných předpisů a za provedenou práci bude ručit. Taková instalace není určena pro laiky, osoby bez elektrotechnické kvalifikace.

Malý kuchyňský gril, ruční tyčový mixér nebo ledničku si zapojíte sami. Sporák vám zapojí elektrikář. Není to náhodou napsané i v návodu k obsluze? Co dodat..

Datum: 11.08.14 16:39

Co dodat, asi si nepochopil totálně nic :D

Datum: 14.08.14 00:50

já se to jako laik pokusím shrnout: pokud máte hlavní jistič na 15 A (a tudíž dokonce jednotlivý jističe v okruzích jen 10 A (? - měly by bejt přece o stupeň níž než ten hlavní - je vůbec možný, aby to v bytě takhle bylo udělaný? - jen 10 A do zásuvkovejch okruhů?)), jeví se celkem nesmyslný si do bytu pořizovat elektrickej sporák, a dokonce i o menším výkonu, ono totiž asi máte i pračku, ta bere, když ohřívá vodu, dost (cca 2 kW?), pak nějaký drobný - lednice, PC, světla - taky pár stovek W, nedejbože do toho ještě rychlovarka, nebo i něco menšího - toustovač atd. - i když neřeším těch předpokládanejch 10 A na jednotlivý okruhy, i 15 je málo - to je 3,5 kW celkem (ono to zkousne o něco víc), tak se projděte bytem a zkuste si podle odběrů spotřebičů (který by mohly ject současně) spočítat, kolik dají - a kolik teda máte rezervu - i s tím současným sporákem jste už určitě přes, takže byste měl hlídat, že vám nejedou výkonnější spotřebiče (ta pračka + sporák) dohromady, nebo že si u sporáku nezapnete najednou víc plotýnek;

shořet by nemělo nic - od toho jsou ty jističe, no ale ty můžou vypadávat (představte si, až kvůli tomu přijdete o pár desítek minut práce na PC); jak teda víte, za zvýšení odběru (tj. instalaci většího hlavního jističe) si dodavatel elektriky nejspíš naúčtuje docela dost peněz (jednorázově za to zvýšení několik tisíc, samozřejmě se o fous zvednou i měsíční paušály); a to teda předpokládám, že dráty by byly OK (neboli že by se ani při tom zvýšení měnit nemusely);

dát si sporák na plyn se jeví jako nejrozumnější varianta (mimochodem spousta lidí by to ráda měla plyn, ale chybí jim ty plynový trubky v baráku...), ale jak jsem napsal, projděte se bytem, spočtěte si odběr dosavadních spotřebičů, zamyslete se, jestli u některejch chcete důsledně hlídat, aby neběžely současně s tím sporákem (nebo třeba jenom s jednou plotýnkou sporáku), a podle toho se rozhodněte;
na těch 15 A se 8 kW sporák jeví jako nesmyslně moc (jen samotná pračka + trouba by už asi byly příliš, nejspíš i trouba + plotna, resp. trouba + další menší spotřebiče), těch 3,6kW budiž - i když i to by se mělo hlídat v souvislosti s dalšíma žroutama elektriky (pračka + další věci + víc puštěnejch ploten je už jasně taky přes, podle mě je otrava dávat pozor, jestli si teď zrovna můžu zapnout jednu, nebo dvě plotýnky...)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.08.14 09:12

Moc díky za shrnutí s rozumem! Oceňuji Vaši odpověď, která má v sobě logiku a smysl poradit - to ne všichni chápou na online poradnách :-D

Již jsem zažádal o navýšení hlavního jističe z 15A na 25A (1N), jednotlivé kruhy mají jističe 16A (paradoxně o fous víc než hlavní jistič u elektroměru...) - byt jsme kupovali, elektrika je nová, ale nějak ne zcela domyšlená do detailu.. :(

Tedy za těchto podmínek navýšení jističe by to nemuselo dělat tolik potíží?

Šli byste do sporáku elektrického s deskou (zapojitelného na 230V) a dodělat možnost dvojkolíku nebo jednodušší model od Mory s již připraveným dvojkolíkem?

Moc díky.. :)

Datum: 14.08.14 01:29

Na baráku mám jištění 3x25A. Ovšem o přechodu na indukci, či sklokeramiku ani nepřemýšlím. Má to pár zásadních důvodů.

Vaření na indukci jsem nikdy nepropadl, jelikož je to "houpačka"... 100% / 0% /100% /0% /100% 0%...

Tzn. Vaří / nevaří / vaří / nevaří. Dejte tam "tlakáč" a uvidíte, jak se bude tvářit. Proč myslíte, že profesionální kuchyně

vaří na plynu.?

Trouba je však jiná věc.! Tam je dobré pořídit multifunkční.

Elektriku na vaření nebrat.! Vím, že údržba a čištění ploten je v pohodě, ovšem asi těžko to nahradí skutečný "oheň".

Datum: 16.08.14 13:32

Ten od Mory se zástrčkou je "nouzové" řešení, má to řešené tak, aby se nedala současně zapnout trouba a všechny tři plotýnky najednou, při zapnuté troubě funguje jen jedna plotna. Takže nic moc. Osobně bych se plynu nezbavoval, vaří se na něm nejlíp, už se dělají sporáky s automatickým zapalováním i pojistkou proti unikajícímu plynu, má to jen tu nevýhodu, že se po zapálení musí chvilku knoflík držet, aby pojistka držela a plamen nezhasnul. Když jsem měl v bytě plyn, tak jsem na něm rád vařil i pekl, teď na elektrice už mě to tolik nebaví

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.