Jak zapojit sklokeramickou desku na 230V

Od: Datum: 08.08.14 00:04 odpovědí: 27 změna: 12.08.14 12:49

Dobry vecer.

Potrebuju poradit nemame v byte plyn jen eletriku beznych 230V s 20 jisticem a chceme si koupit el.sporak nebo varnou desku. V datartu nam nabizeli indukcni desku zn:Mora VDI 640 C ktera slape i na 1.fazi na 16A jistic,dnes po konzultaci s eletrikarem to nejde,jiny eletrikar rika ze lze ale budem v domacnosti omezeni(nebudem moct soucasne pect buchty a varit a nedej Boze si zapnout TV a zapnout varnou konvici tak shorime snad),potrebuju poradit ale vazne jak nejlepe tuto situaci vyresit bez toho abych musel predelavat eletriku na 3.faze,pry existuje moznost pre rele nobo neco takoveho,pokud vite o nejakem spotrebici i to uvitam ktrery by nam fungoval(KOUPIM),

Mockrat dekuju za odpovedi,pekny vecer

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 00:49

Ten 2. elektrikář má bohužel pravdu. Ne, že byste vyhořeli (proto tam máte ten 20 A jistič), ale pokud bude v provozu varná deska, budete si moct zapnout prakticky jen tu televizi a možná pár žárovek. Řešení přes relé (stykač) si neumím představit, ale i kdyby Vám někdo nějaké takové zapojení poradil, půjde v podstatě jen o to, že Vám ono relé nedovolí další spotřebiče zapnout a nevypadne Vám tak hlavní jistič. Takže nebudete muset okamžitou spotřebu hlídat osobně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.08.14 01:23

Je mi to jasne,co te tedy by jsre v moji situaci udelal vy? mne napada- : a)koupit2.plotynkovy varic(manzelka odmita) b)pokud se vari tak nic jineho tu hodinu,c) nechat si pridat jeden jistic navic na desku a natahnout kabel do kuchyne,jeste jsem se chtel zeptat je mozne zapojit desku do bezne zasuvky? nebo mam pozvat eletrikare aby pripojil desku tzv:na pevno,nevim.Manzelka na mne tlaci mame 2.deti a sporak je potreba jak tedy nejlepe postupovat,napadlo mne aspon si zvysit u PRE jistic z 20A na 25A,je to spravne?dekuju

Od: lmgify
Datum: 08.08.14 08:16

Muzete sem poslat fotku vasich jisticu? Nejak se mi nezda, ze byste mel jen jeden 20A okruh. Je to rodinny dum, panelak, obytny dum, ...? Nemate na chodbe jeste dalsi domovni jistic?

Nejlepsi je vzdycky mit natazeni samostatny kabel (klidne i v liště) až do jističové skříně. Podiváme se, kolik tam máte místa, kolik máte fázi a kolik máte vstupni jistič (maximální odebíraný výkon).

Připojovat desku do zásuvky je naprostá krize. Na tom okruhu jsou určitě zapojeny i další věci a tedy vyšší šance, že to poběží současně a vyhodí to jistič. Navíc nevíme, jaké příkony jednotlivé varné plochy desky mají (v případě té Mory by asi šlo dohledat na Internetu), takže ani nevíme, jestli má drát k zásuvkám dostatečný průřez. :(

Datum: 08.08.14 09:47

Prominte zapomel jsem napsat je to panelovy byt na jiznim meste v praze a ted v byte nejsem ale ale vecer to nafotim a poslu.mam tu ale zadost u k uzavreni smlouvy s dodavatelem PRE a tam pisou v kolonce vyjadreni revizniho technika cituji: privod k elektromeru: cu 2 krat 10.mm2, soustav.napeti 230/400V hlavni jistic: typ PL7, velikost 1 krat 20A,charakter B mam za to ze tento jistic vydrzi max.6kw,do zasuvky zapojit desku NELZE dobre ,jaka je moznost tedy?Jak hodne pomuze navyseni na 25A? A da se navysit na 32A? JA jsem si myslel toto: navysit eletriku aspon na 25A dat si jeden jistic navic a vliste natahnout kabel na desku zvlast,pomuze to?Manzelka je smirena ze kdyz bude varit tak prat nemusi vypere se za 1.hod.potom budiz ale svetla svitit musi,tv taky jsou tu deti,lednice,chapu i tak je to asi dost,poradte mi,nejlepsi varianta je 3 krat aspon 20A,to vim,a da se ztoho vyjit i jinak? jinak v kuchyni jsou 2.zasuvky.podivejte se na KASA.CZ a tam mate o desce kterou mame koupit potrebne info. i to jak ji nastavit na 1 fazi na 16A prosim,je to MORA VDI 640 C,mockrat dekuju

Datum: 08.08.14 10:50

Dohledal jsem to na te Kasa.cz, at tim ostatni nemuseji ztracet čas: Mora VDI 640 C

Datum: 08.08.14 11:06

da se navysit na 32A?

Ciste teoreticky na to mate privodni draty dost tluste (měď 2×10mm2).

Na těch 230/16A (jednofazove pripojeni te desky) dostane max. vykon 3,7kW. To je dost na soucasny běh velke a stredni plotny na maximum. Muzete tedy pouzivat treba vsechny 4 na polovicni vykon, nebo treba velkou na maximum, stredni a jednu malou na 1/2 vykon a dalsi malou na prihrivani.

Od: rv
Datum: 08.08.14 09:07

Podívejte se na elektrické spotřebiče, které máte, či které hodláte mít. Podívejte se, kde bydlíte a jak dlouho tam hodláte bydlet. Z toho se dá odhadnout, jaký přívod do bytu potřebujete. 20A je tak na pračku + něco malého. Blokování pomocí přednostního relé je pěkné, ale spousta dnešních spotřebičů se vám díky relé odpojí, ale po připojení už nenaskočí, ale zůstane ve stand-by a musíte je ručně znovu zapnout.

Od: stone
Datum: 08.08.14 09:10

Jednofázová přípojka s havním jističem 20A je v bytech běžná věc. Avšak v kombinaci s plynem a dálkovým ohřevem vody, když se chce vařit na elektriku, je potřeba přípojku předělat na třífázovou. Ostatní varianty - navýšení jističe na 25A, uskromění se v souběžném používání spotřebičů s velkým odběrem (kvůli TV skutečně nevyhoříte) jsou nouzový stav.

Datum: 08.08.14 10:28

Jděte do dvouplotýnkové desky, pokud jste sami s manželkou a neprovozujete vývařovnu, tak to úplně stačí (vlastní zkušenost zapáleného amatérského kuchaře). Když si to tak uvědomíte, situací, kdy potřebujete víc jak dvě plotny je málo a to ještě většinu z nich vyřeší rychlovarná konvice. Vaší manželku sice chápu, taky jsem si to neuměl představit, ale věřte, že je to jen otázka zvyku.

Vámi uváděná deska sice na jednu fázi připojit jde, ale bude to zlo a nebude se Vám líbit, jak blbě funguje. Má výkon přes 7kW a to prostě na jedna fáze neutáhne, čili budou nějaká omezení v používání desky, buď nebude možné zapnout více jak dvě plotny najednou nebo se u všech ploten sníží výkon, obě varianty jsou špatné.

Jinak doporučuji změnit přípojku do bytu na 3f. Jde to vždycky, jen to něco stojí a chce to malinko zasáhnout do bytu.

Datum: 08.08.14 11:13

situací, kdy potřebujete víc jak dvě plotny je málo a to ještě většinu z nich vyřeší rychlovarná konvice.
To by si moc nepomohl, kdyz by mu na hlavnim jistici zbyvaji nejake 4 ampery (20A jistic minus 16A dvouplotynka) a konvice si bez problemu par kW vezme :)

doplněno 08.08.14 11:23:

Pohled na Kasa.cz ukazuje, že je dost težké najít rychlovarné konvice s příkonem pod 1kW. Jsou tam jen 2, označené jako "cestovni" (0,5 litru, 600W).

Datum: 08.08.14 12:48

Většinou nikdy nejdou obě plotny na plno, spíš tak na polovinu výkonu, to je jedna věc a druhá věc je ta, že voda v konvici se dá uvařit mimo čas, kdy jsou obě plotny.

Jak píšu, je to jen otázka návyků.

Od: rv
Datum: 08.08.14 13:12

No jo, ale kromě nejstarších litinových plotýnek jsou snad všechny ostatní regulovány tak, že chvíli (třeba 20s) běží na 100% a chvíli (třeba 30s) jsou vypnuty. Totéž u mikrovlnky. A pokud se sejsou sepnutí na 100%, jističi se to líbit nebude.

Datum: 09.08.14 19:58

kvalitní indukce by měla mít normální tranzistorovou regulaci (podle mě tam jsou IGBT) takže regulace by měla být opravdu proudová, ale jak je to ve skutečnosti, to je otázka...

Datum: 08.08.14 13:09

tak aby jsme dosly k nejakemu zaveru, co mam delat? Mam indukcni desku koupit?Nebo existuje neco pro mne lepsiho co se tyce zapojeni a aby to fungovalo,je tedy dobre zajit na PRE a navysit si jistic na 25A a pak natahnout kabel(zasuvku zvlast)pro varnou desku,je mi jasne ze asi budem omezeni po dobu vareni ale aby fungovalo zakladni pri vareni svetlo,tv a troba me napada(upect kure a pak az brambory mi neptijde idealni),ta indukcni deska MORA ma omezovac je asi jasny ze nevyuzijem plny vykon desky,takze budto zaivestovat do 3-faze 20A a predelavat eletrki doma,to se mi nechce nebo se smirit stim ze to nebude ono,mam pravdu? nebo da se vymyslet neco jineho?A deti mame s manzelku tedy jedno male a druhe cekame takze jist(tedy varit) je u nas potreba,u ty konvice to vim.pomuze tedy aspon to navyseni a o kolik?dekuju

Od: 111®
Datum: 08.08.14 13:40

navýšení jednofáze je 1A/200,- , přechod na 3f/20A je 20*500=10000,- - (20*200)=6000,-jestli počítám dobře.

+ nová výchozí revize + možná nová instalace...

Datum: 08.08.14 23:22

Pro a proti tu už zaznělo dost a nechci zbytečně opakovat už jednou napsané. Pokud o instalaci uvažujete, je možné použít přednostní proudové relé např. RPL-28-10 kód výrobku 35551 od OEZ. Instalaci však doporučuji přenechat elektrikáři.

doplněno 08.08.14 23:55:

Omlouvám se za napsaný nesprávný typ (a jsem ho i špatně napsal - RLP). Musíte mít rozpínací kontakt. Takže RLP-28-01 kód výrobku 35550.

Datum: 09.08.14 04:34

Jestli vám zdejší příspěvky nedaly odpověd na vaši otázku, tak se zkuste podívat vedle k opravdovým odborníkům. Tam vám to bezpochyby rozeberou do posledního elektronu.

Datum: 09.08.14 09:14

kazdopadne vsem moc dekuju za odpovedi,to vite ze pomohlo.Rele tam davat nebudu to nema smysl(VIM ze nebudu moct prat,atd)pro me je dulezity a rozhodujici toto:aby pri vareni na zminovane indukcni desky MORA ktera ma omezovac vykonu na 1.fazi 16A(samozdrejme predtim si pozadam o navyseni na 25A)jsem mohl svitit,tv,udelat si kafe,to je vse ostatni pocka tu hodinu jest-li mi rozumite,nevim jestli je to dobre ale myslim si ze indukce nejen setri cas a energii ale umi vic regulovat to napeti ktere se da nastavit na desce pro jednotlive varne zony nez sklokeramika,samozdrejme se poradim s eletrikarem bez nej nic delat nebudu,natoz to zapojovat uz jen kvuli zaruce,mockrat dekuju a preji hezky den

Datum: 09.08.14 09:48

Myslim, ze by opravdu stalo za to, jak uz nekdo navrhoval vyse, podivat se na to, jak ta deska reguluje ten varny vykon. Tedy jestli pri 1/3 vykonu to funguje tak, ze to po 1/3 casu jede na 100% a pak na ty zbyvajici 2/3 casu na 0%, nebo jestli to jede celou dobu na 33%.

Ve vasem pripade by zjevne bylo lepsi, kdybyste mel ten druhy typ plotny (celou dobu na 33%). Chcete se vyvarovat tech 100% spicek, ktere vam ve spojeni s dalsi zatezi v byte v tom danem okamziku, muzou vytocit spotrebu proudu pres vase maximum a vyhodit vam jistic.

Osobne jsem nezjistoval, ktere znacky nebo modely varicu delaji tu plynulou regulaci vykonu misto te skokove (zapnuto-vypnuto). Nevim, o kolik jsou drazsi.

V kazdem pripade by me zajimalo, jak se nakonec rozhodnete. Jestli se po dokonceni praci vratite a date nam zde vedet, jak to nakonec bylo provedeno a jake jsou prakticke zkusenosti, tak to jiste oceni vice lidi, kteri tuto otazku jednou najdou pomoci Googlu pri hledani odpovedi na reseni stejneho problemu, jako mate dnes vy.

Datum: 09.08.14 22:37

Dam vedet urcite v pondeli to budu ptobirat s eletrikarem jestli mam koupit indukcni desku nebo ne,ale stejne dojdu na PRE zvysit si na 25A,ted prave ctu ze spotrebic je urcen na 2.fazove pripojeni na sridavy proud a muze byt i na 1.fazi 16A,eletrcke napeti 230/400 32A(dvojfazove)nebo 1.fazove 16.A,jmonovity prikon 7,1kw pisou v navodu.Nevim o jiny sklokeramicky desce ktera by mela omezovac.Pisou na kasa.cz o indukci MORA VDI 640 C: pokud domovni pojistky nedovoluji proud o 32A pak je mozne aktivovat omezovac aby nedoslo k prekroceni 16A pri vareni,ta deska je velice vykona s funkci sprint o zvyseni vykonu az 25% pri nejvyssim nastavenim 9 a to na vsech varnech zonach!A pri pripojeni na 1.fazi 16A a aktivaci omezovace aby nedoslo k prekroceni 16A lze varit na 2.plotny coto da nebo na 4 plotnach s nastavenim 7-,z 9 moznych nad 9 je zminovana funkce sprint.Ale aby mi zbylo doma nejakej ten amper na ostatni spotrebice (aspon na tv,lednice,svetlo)necham si navysit.Uvidim v pondeli bude chytrejsi...vedet dam

Datum: 10.08.14 03:37

Zrovna ctu manual (pdf) k te desce a pisou tam na str.22, ze ta deska umi 32A i na jedne fazi, tedy bez toho omezovace vykonu na 16A. Je to tedy dalsi moznost. Uvidite, co vam dokaze PRE nabidnout za jistic. Ten váš přívodni drat do bytu by snad 40A mohl umet (nevím, jakou si PRE nechává bezpečnostní rezervu). Rozhodnete se podle ceny, co si za to bude elektrarenska uctovat.

MORA ma mimochodem pekne stranky se vsemi svymi modely vestavnych varnych desek. Urcite stoji za to se na ne podivat.

Ceny jsou tedy trochu mimo (Kasa.cz, Heureka i Zbozi.cz mají vyrazne levnejsi nabidky - na tomto modelu az o 20%), ale za podivani to rozhodne stoji, alespon kvuli te šíři sortimentu a třeba tam zjistíte, že se vám něco líbí nebo vám vyhovuje lépe. Nevím, jak je to s délkou záruky. Jestli MORA ve svých prodejnách nabízí delší záruku nez ta minimální zákonem daná, jakou asi najde člověk v e-shopech. Na stránkách MORY jsem to nemohl dohledat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.08.14 11:55

V jiné vedlejší otázce někdo zmiňuje elektrický sporák MORA CS 623 MW. Maximalni příkon jen 3,4kW (tedy 15A). Buď funguje jen trouba + 1 plotýnka nebo všechny 3 plotýnky (1,7kW + 1,2kW + 500W)

Od: tomasss8
Datum: 11.08.14 14:46

Mam elekrolux indkukci je mozne ji pripojit na 220V s tim, ze pojedou jen 2 plotynky. Nebo 480V.

Ja jsem to zapojil na 2 x220V a jedou vsechny.Takze mam dve vetve s 2x jisticem jedna na jednu fazy a druha na druhou. Nepotrenujes 3.faze. Stejne s 3 fazu pouzijes jen dve na indukci a treti na troubu...

Datum: 11.08.14 19:39

Dobry den,

Dnes jsem byl na PRE a chtel navyseni z 20A na 32A a pry to nejde?Jde navysit jen o 5A tedy na 25A.To jen na okraj ze lze navysit na 1.fazi na 25A pak je 3.faz. Chrel jsem se zeptat mam zajem o indukci MORA VDI 640 C a v navodu je napsano: spotrebic je urcen pro 2.fazove pripojeni; muze byt zapojen i jednofazove!Jak jsem se zminoval vyse lze 1.faz.16A,ale to co jste mi napsal o vasem pripojeni indukce Eletrolux,byl by jste tak laskav a napsal mi jestli toto pripojeni lze uplatnit i na jakoukoliv indukci? a popsal mi vase pripojeni blize jsem laik(ABYCH TO POCHOPIL) dekuju za odpoved

Od: tomasss8
Datum: 12.08.14 08:03

Nevim jak je to s ostatnima induckama ale podle mne to bude stejny princip.

Mam natazeny jeden kabel jako na trifaz ale zapojen do dvou samostatnych jisticu. Ten mam zaveden do kuchyne.

Na jednu fazy jsem pripojil dve plotynky a na druhou dalsi dve plotynky.Jde to i natahnout normalnim kabelem z jednoho jistice do dvou plotynek a pak dalsim kabelem z dalsiho jistice do dalsich dvou plotynek. Proste a jednoduse kazde dve plotynky jsou na 220V. Takze staci dve oddelene vetve po 220V a mate zapojene vsechny plotynky.

Od: 111®
Datum: 12.08.14 12:37

tak to je pěknej průser! protže při shození jednoho jističe zůstává na kabelu napětí, což je proti rozumu a normě. Když už tak jistit jako 3f s tím že se na přívodu jističe propojí jeho 2 používané části.! Ale to stejně tazateli nepomůže,neb má jištění max 15A.

doplněno 12.08.14 13:28:

stejně se divím, jak se lidi snaží si pořídit novoty, aniž by na to měli připraven rozvod elektriky. Také jsem tím prošel a protože žena nechtěla sekat,vaří dál na plynu...a to mám v bytě 3f na akumulačky, takže by nebyl problém ani s revizí...a má osvědčení z Vyhl.50/78Sb

Datum: 12.08.14 12:49

Přesně jak píše @111 , touhle cestou se rozhodně nevydávejte, spotřebič by měl být jištěn jako celek, ne jako dílčí části. Navíc, jištění 2x16A stejně neřeší problém slabého předjištění (20A hl. jistič). Naopak snižuje komfort celé elektroinstalace - nevypadne vám jistič pro indukci, ale rovnou hlavní jistič. To zda distributor povolí navýšení na 1x25A závisí čistě na něm a na místních podmínkách v paneláku ( zda je ještě dostatečná výkonová rezerva na průběžném vedení skrz panelák

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.