Změna otáček ss motorku s koncovým vypnutím

Od: Datum: 23.07.13 16:43 odpovědí: 58 změna: 26.07.13 18:21

Předně děkuji praivovi za minulé schéma přepínání motorku.Vyřešil se i problém s koncovým vypínáním,ale další problém nastal

s tím, jak na tento jednoduchý přepínač polarity zapojit 4 motory.A každý aby měl v každé krajní poloze svůj nezávislý vypínač.Moc to rychle potřebuju vyřešit a fakt si s tím nevím rady.Díky moc za odpovědi.A ještě prosba ,jak jsou zapojeny vývody na čtvercovém diodovém můstku s dírou uprostřed?25A .Typ potom napíšu.Pepa

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.13 18:11
Použij schéma, které ti dal praivo posledně!
A na každý motor udělej to samé, teda za přepínačem rozděl na 4 strany. A do spodní větve přidej koncový doraz stejný jako nahoře, ( v elipse) když chceš koncáky na oba směry.
doplněno 23.07.13 18:16: Maluji prstem na malém displeji, tak žádný zázrak... Stylus zůstal doma.
Překresli si to na dva či více motorů najednou a zkoušej si, jak koncáky fungují. Až to pochopíš, můžeš zapojovat...
Ohodnoceno: 0x

Od: pepa5
Datum: 23.07.13 19:23

Díky za odpověď,ale moc se mi to nezdá.Tak by to vypínalo jen v jednom směru nééé?

Datum: 23.07.13 20:08

nemohlo by to takhle být zapojené.Už mě z toho bolí hlava.Praivo,kde jsi?
Datum: 23.07.13 20:10
Datum: 23.07.13 20:13
Datum: 23.07.13 20:28
Špatně jsi ten druhý koncák vloźil...
doplněno 23.07.13 20:32: Podle tvého obrázku by v jedné poloze byl koncák rozepnutý a motor by byl odpojený a nemohl by se po přepnutí točit na druhou stranu .
doplněno 23.07.13 20:42: Přelož ho na místo červeného X

Datum: 23.07.13 20:14
Máš pravdu!
Překreslil jsem to!

Datum: 23.07.13 20:30

To ,co já jsem nakreslil,je taky blbost.Už si nevím rady.

Datum: 23.07.13 20:41
Ale jo, máš to celkem dobře, jen si to rozkresli.
Nebo si zapoj ty dva koncáky, motor a přepínač a zdroj a zkoušej na stole přepínat nahoru a rozepnout horní koncák, potom přepnout směrem dolů, sepnout horní a rozepnout dolní...
Elektrikář to má co by dup poskládané, jen vymýšlení zapojení chvíli trvá

Datum: 23.07.13 20:43

Jak na to schema tak koukám,tak to moje asi fungovat teoreticky bude.

Datum: 23.07.13 20:57

ne ne ne zase je to špatně

Datum: 23.07.13 21:06
Upravil jsem původní praivův nákres.
Toto funguje?

Datum: 23.07.13 21:48

Ano to fachčí,ale problém je v tom jak zapojit těch motorků více.To moje schema je taky blbé.Je to na hlavu.Popros praivo,pokud ho znáš,nebo s tím šlahnu.Vidím to jako neřešitelný problém,nebo požít relátko s více kontakty.To by to schema vypadalo trošku víc komplikovaně.Jo a nevíš ,prosím zapojení toho diodovýho můstku? Kde je AC a DC.Je to čtvereček s dírkou. Typ KBPC 2510

Od: hop®
Datum: 23.07.13 21:57

Šmarjá, vždyť už Ti to Hejkálek kreslil!

To v červeném rámečku budeš mít čtyřikrát (motor a dva koncáky) a další soustavy (motor a dva koncáky) připojíš v zeleně označených bodech, přepínač stačí jeden...

Datum: 23.07.13 22:43

Už jsem na to zapojení asi přišel.Zítra se ozvu , musím to odzkoušet

Datum: 23.07.13 23:06
Nešpekuluj, zapoj to podle mého posledního obrázku a hopova doplnění zelenými body. Napřed jeden motor, dva koncáky připoj do správných bodů, už při kreslení tvého zapojení jsi dal druhý koncák do jiné větve. Vyzkoušej, potom připoj další motor a spol.
Hop a já a mnozí další tady už jsme pár všemožných zapojení za svoji elektrikářskou praxi realizovali. Nevymýšlej, vše už bylo vymyšleno!

Datum: 23.07.13 22:07

A co se týče toho můstku, ty vývody jsou označené (~~+-), pořádně si ho prohlédni.. Pokud ho chceš použít na proud větší než cca. 4 A, nezapoměň na chladič!

doplněno 23.07.13 22:11:

Sice mám prázdniny, ale musel jsem seřizovat kolo, abych na něm zítra mohl jet, tudíž jsem nemohl být celý den tady. A když už tu jsem, tak tvůj dotaz není jediný, který tu na mne čeká. Přednost mají ti, kteří se nevztekají kvůli každé blbosti a projevují nějakou vlastní snahu o vyřešení problému.

Datum: 23.07.13 22:59

Já se Ti moc omlouvám,už jsem v klidu.Já řeším pořád ten samý problém,jen s e4 -ma motorkama.Nevím si s tím rady.A ten můstek nemá žádné označení,jen z jedné strany je AC a na druhé starně +.Dnes už to balím.Zítra do práce.Koukni se mi ,prosím na to zapojení.Pro jeden motor je to funkční,ale já tam musí zapojit 4.Díky .Ahoj

Datum: 23.07.13 23:02

Sakra, už to tu máš napsané a nakreslené DVAKRÁT, jak připojit další čtyři motory nebo klidně milión, na jeden přepínač! *zed*

doplněno 23.07.13 23:04:

A u můstku AC značí střídavý proud a plus bude snad kladný pól stejnosměrného...

Datum: 24.07.13 12:05
V tom prvním dotazu píšeš o šroubovém zvedáku...
Předpokládám, že těmi čtyřmi motory chceš točit čtyřmi šroubovými zvedáky najednou, každý na jednom rohu nějaké plošiny.
Velmi nešťastný nápad! Nikde totiž není zmínka o zabezpečení současného bezpečného a rovnoměrného zvedání této plošiny. S tímto zapojením nemáš žádnou zpětnou vazbu zvedáku mezi sebou. Stačí, aby jeden motor z jakéhokoliv důvodu netočil a plošina se změní na nakloněnou rovinu a zvedaný předmět na padající předmět!
Pokud se dobře pamatuji, tak u profi zvedací plošiny je jen jeden elektromotor a šroubovice jsou poháněny najednou přes nějaký převod.
Takže bacha!

Datum: 24.07.13 12:14

Já zdravím.Ta plošina se bude zvedat jen asi 2 cm.Teď jsem to zapojil.Pokud jde o pouze jedno zapojení motoru ,je to v pořádku.Pokud na to zapojení připojím paralelně druhé vypínání,je zle a celé se to spolu vyruší.Tak co s tím.Potřebuju to 4 x.

Jinak na to diodovém můstku to není vyobrazené a je včera kupovaný.No nic najdu to snad někde v katalogu.Jen u jednoho vývodu je napsáno + a u druhého AC.Toť vše.Není to náhodou do kříže?

Pepa

Datum: 24.07.13 13:45

Nakreslil jsem to paralelní schéma na papír a už je to jasné proč to nemůžefachčit pro více motorků.Jeden vypínač ovládá paralelně ty další.Pokud nejsou všechny v jednom směru vypnuté,tak to čeká až na ten poslední.A to já nepotřebuju.Musí to být neuávislé na sobě.Ještě mě napadlo požít pro každý systém solo přepínač a pak je mechanicky spřáhnout.No nevím.Myslete,jste mladší.Díky zase za odpovědi a nápady.Jo a ten můstek jsem vyfotil.Večer to pošlu.

Datum: 24.07.13 15:14

Šmarjá, kam jsi ty další motorky připojil, to nečteš odpovědi, nebo jsi barvoslepý?! *bzum*

Datum: 24.07.13 18:11

Zapojil jsem to takhle
Datum: 24.07.13 18:13
Datum: 24.07.13 18:16

Omluva.TEN DRUHÝ PLATÍ

Datum: 24.07.13 18:18

Zase mi tam spadl obr.ze včera.Tak teď už snad.Ten poslední jsem dnes zapojil
Datum: 24.07.13 18:20

takhle

Datum: 24.07.13 18:55

Co tohle?Toto je to pravé.Asi.Co vy na to?

Datum: 24.07.13 18:56

Já na to to, že tam máš špatně spodní vodič od druhého motoru.

doplněno 24.07.13 18:58:

A vidím další chybu... Zapoj to tak, jak ti to nakreslil Hejkal!

Datum: 24.07.13 18:23

já myslím, přestože jsem zřejmě starší jako ty... zřejmě jsi si to špatně nakreslil, protože to fungovat musí...

poprvé, vypínače zapojené paralelně nemohou ovlivňovat ty další...jedině v sérii...

podruhé, milion přepínačů, koncáků a mechanických propojení = milión poruch...

potřetí, leze to z tebe jak z chlupaté deky. Zvedat něco jen o dva centimetry pomocí monstra na elektriku a s množstvím prvků, to je nerentabilní... nevíme ani váhu něčeho, ani frekvenci zvedání...

já bych na zvedání něčeho jen o dva cm použil třeba páku s excentrem... resp. dvě páky, každá s osou s dvěma excentry pro jednu stranu...jednoduché obrácení páky z jedné na druhou stranu je rychlé, jednoznačné a laciné, a spolehlivé...

vkládám schému zapojení 4 elektromotorů, každý se svými dvěma koncáky... když dodržíš barvy a body připojení, musí to fungovat. pokud by se něco točilo obráceně proti ostatním, máš u toho přehozené dráty...

doplněno 24.07.13 18:30:

to tvé zapojení výše je nefunkční, zmatečné... už jen ten koncák v červené elipse je v serii s motorem. Jakmile na jedné straně vypne, už bude motor odpojený a už se nepohne... nedokážu si představit, jak by jsi ku tomu připojil ještě dva další motory...

doplněno 24.07.13 23:41: Tak jsem našel to něco, co chceš zvedat!
http://m.poradte.cz/domacnost…131-el-sroubovy-zvedak.html#3
Tam je to také dost nesrozumitelné...
Kdybys napsal případně nakreslil co to bude a jak to má fungovat, tak ti naší rádci poradí jednoduché a osvědčené řešení.
Je to na tobě, začínáme ztrácet trpělivost!
doplněno 25.07.13 12:40:

na rozměr 3.1 x 1,8 m a váhu 120 kg to bude divná pec... a teplota 150 stupňů, to ani pořádně koláč neupeče... to je ale tvůj problém... myslím ale, že by se to dalo i řešit jiným - mechanickým způsobem zvedání a spouštění...

schéma zapojení je správné, funkční, prošlo zkoumáním více lidí, kteří elektrice rozumí...

zapoj to podle něho, a dej si záležet, aby jsi nepopletl dráty... třeba je rozlišuj podle barev, lépe se to sleduje...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.07.13 18:58

A co takhle?

Datum: 24.07.13 18:59
Datum: 24.07.13 19:00

díky a co takhle?

Datum: 24.07.13 19:04

Ty si z nás snad jenom děláš p*del! Opakuji: Nic nevymýšlej a zapoj to podle Hejkalova schématu!

Datum: 24.07.13 21:24

Je to marný, je to marný, je to marný... *zed*

Jdu přemýšlet nad jinými dotazy, snad u každého jiného totiž trošku přemýšlí i tazatel... *nevi*

Datum: 25.07.13 09:48

Jde o prototyp,tak o tom moc psát zatím nechci.Bude to pec.Pokud v tom tvým schemátku rozpojím horní doraz(červený drát)k přerušení ale nedojde,protože tam teče stále proud přes ten černý vodič.Mám pravdu?

Datum: 25.07.13 11:23

Mě už z tebe j*bne *bzum*... Ten černý vodič patří k druhému kontaktu přepínače, který spíná opačný směr.

Datum: 25.07.13 13:42

nemáš pravdu, pepo...

nakreslil jsem ti pár obrázků, klidový vypnutý stav (1) a další čtyři situace, aby jsi si mohl vysledovat, přes které vodiče je uzavřený proudový obvod a směr proudu je naznačený šipkou (asi fialovou) →

podle (2) po zapnutí točí motor nahoru do té doby, než horní koncák přeruší obvod (3)

po přepnutí (4) točí motor přes jiné vodiče dolů, pokud spodní koncák nepřeruší obvod (5)

vzal bych si na zapojení elektrikáře, zřejmě ti chybí představivost a základní znalosti z elektro...

doplněno 25.07.13 13:43:

ten obrázek:

Datum: 25.07.13 17:43

Už toho mám dost.Ano,pro jeden motor to funguje.Hele situace:rozpojí se horní doraz u prvního motorku.Nahoře myslím.Vypne se?Ne! je pořád spojený přes další horní doraz u druhýho ,u třetího...Pořád tam poteče proud přes černý vodič k plusu a motor pojede vesele dál dokud se nevypnou všechny.Dnes jsem to v práci zapojoval.Je to prostě tak.Klidni mi nadávejte,ale takhle to fachčit nemůže.Stačí jet ve schematu prstem po černým vodiči.On nevede jen na přepínač otáček.Tam teď je rozpojený,ale je spojený na druhém obvodu atd.

Datum: 25.07.13 17:45

obr.
Datum: 25.07.13 17:48
Datum: 25.07.13 17:51

schema

Datum: 25.07.13 17:53

dokreslil jsem to červeně
Od: jirka14
Datum: 25.07.13 20:00

Pepa má pravdu.Dělal jsem to dnes s ním a opravdu se to ovlivňuje.Je to vlastně logické.A ty praivo se na to schema pro více motorků podívej.Co ten černý vodič?Kam vede?Na další spínač,který je v klidu pořád spojený.Takže,co?Zase pustí proud na ten horní rozpojený.Ty se vrať do školy

Datum: 25.07.13 20:03

Ještě jednou se podívej na zapojení toho přepínače vlevo (DPDT).

Datum: 25.07.13 21:00

My prostě potřebujem,jelikož ta horní plošina se má dotlačit ke spodní,nazávislé vypínání těch pohonů.Tohle zapojení je dobré výše nakreslené je dobré,ale s tím ,že se to všechno vypne až to dorazí ke koncákům.A to nepotřebuju.Musí být každý nezávislý.Přepínač otáček mě teď nezajímá.Ta plošina má silikonové těsnění.Jsou to vlastně dva rámy.Kovové z profilů.Každý z nich bude mít silikonový velice drahý potah.Je to takový(po sevření vak)se kterýho se musí vakuovou pumpu vysát vzduch.Není to na pečení chleba.Až to bude,tak to bude.Zatím o tom nesmím moc psát.

Datum: 25.07.13 21:07

Mimochodem Ty jako nevidíš v tom schematu pro 4 motorky,že pokud se všechny ty horní dorazy nerozpojí,tak to jede pořád?Ty jsi elektrikář?Sakra!Já už jsem to vyřešil,aby se to neovlivňovalo.

Datum: 25.07.13 21:13

takto

Datum: 25.07.13 21:25

V zadání ale nikde není, že k vypnutí má stačit jen jeden doraz! Jak jsi to vyřešil?

doplněno 25.07.13 21:29:

Padron, asi to měl být ten "nezávislý vypínač". Pak bys to asi musel vyřešit pomocí relé, spínajících každý motor zvlášť.

Datum: 25.07.13 21:20

Já tě nechápu. Dorazí nahoru, vypne se. Přepneš směr, dojede dolů k dorazu a vypne se. Pak to přepneš znovu a zase pojede k hornímu dorazu (přičemž přimáčkne plošinu k rámu) a zastaví se. Jak jinak to chceš udělat? Kdyby se každý motor vypínal zvlášť, mohl by sis vyrobit celkem velký problém (pokud by měly dost velkou sílu, hrozilo by při nevypnutí 1 motoru zborcení konstrukce).

Do toho schématu patří ještě pojistky (nadproudová a tepelná ka každému motoru) a při takovýchto rozměrech nouzový vypínač a nějaká ochrana před sevřením např. ruky.

Mimochodem, nebude to něco jako tohle?

Datum: 25.07.13 18:52

Už toho mám dost! Hejkalovo schéma je plně funkční, viz tato simulace (je tam jen jeden motor, pro ilustraci snad stačí - na kreslení a ovládání 8 přepínačů kvůli někomu, kdo to ani není schopný pochopit, fakt nemám náladu)! Má to sice nakreslené trochu jinak, ale je to funkční! Jestli neumíš zapojit obvod podle schématu, tak si sežeň někoho, kdo to umí! Tohle schéma je na úrovni fyziky pro 9. třídu ZŠ!

Datum: 25.07.13 21:38

Noooo.Praivíčku konečně jsme našli společnou řeč.Co to schema pro vypínání?Uznáváš,že to by nešlo?Ten zdvih je tak max 4 cm.Je to mnohem větší konstrukce,než na tom klipu.Tam bych neměl strach o úraz.Vyřešil jsem to zatím provizorně s 4 ma přepínačema otáček.Musí být hold nezávislé.Zatím je mechanicky spřáhnu.Potom to budu řešit patrně relátkem s 24 kontakty.Já to jinak nevidím.Jo . Ta pec je na...Až bude ,tak to bude pecka.Potom se ozvu a produkty z ní doporučím

Datum: 25.07.13 21:41

Uznávám, že podle požadavků by to nešlo, ale myslím si, že to, co chcete, je nesmysl. Pokud se z nějakého důvodu jeden doraz vypne dřív než ostatní, tak se to celé zastaví dřív, než to stihne dojet na skutečný konec.

Datum: 26.07.13 04:17

úprava, omáčka později

doplněno 26.07.13 04:46: Pepa má pravdu, v tom vícenásobném zapojení to dělá problémy.
Ovšem je to jednosměrné napětí, takže lze použít osvědčené usměrňovací diody.
zkuste to zkontrolovat na papíru. Je pravda, že po zapnutí se + dostane přes diody na všechny motory, to ale nevadí. Po rozepnutí příslušného koncáku je ta dioda funkční - zavřená pro opačnou polaritu.
Neměl jsem čas to rozkreslit na jednotlivé fáze
jen jak jsem vstal, honem na PC doplnil ty diody utíkal na vlak.
V práci to znovu projdu a nakreslím si.. Případně doplním!

Datum: 26.07.13 11:03
Práce kvapná, málo platná!
Prošel jsem to zapojení, opravil - otočil ty levé diody.
doplněno 26.07.13 11:28: Myslím, že by se pepa mohl zamyslet nad tím, zda zvedat takovou konstrukci o váze pouhých 120 kg, při zdvihu tak 4-5 cm, a frekvenci 20 krát za směnu, jak někde píše, je opravdu potřebné dělat složitě pomocí čtyř zvedáků, osmi koncáků, vícenásobných přepínačů a relé, diod, spleti drátů a pod.
Navrhoval bych zvedání plošiny pomocí čtyř krátkých navzájem mechanicky spřažených pák, případně poháněných jedním elektromotorem se dvěma koncovými spínači, v případě poruchy nahraditelným delší pákou poháněnou lidskou silou. V jednoduchosti je síla. Čím složitější, tím větší poruchovost.

Datum: 26.07.13 18:18

Dík za uznání ,že jsem měl pravdu.Hlavně,že mě tady jakýsi hop urážel a asi musí být fakt odborník.To mě nasralo víc,než že to nemuže fungovat v takovým zapojení.No nic.Lidé jsou různí.To zapojení s těma diodama už přeci jinak vypadá.Profesionálně.Jak jsem psal,zatím to řeším ale 4-ma přepínačema.Já už mám ty motorky koupené.Každý 2 500.-.Takže se musíme držet už téhle varianty.Taky jsem navrhoval vypínat to jedním dorazem.Návrh neprošel.Ty plošiny se k sobě jen nespusí.Ony se ještě navíc musí k sobě mírně přitáhnout,aby byly pak vzduchotěsné.Je tam mezi něma silik.těsnění.Každý motorek má tak asi 1,8 A.Tak jsem před každý dal pojistku.Je to všechno ve výrobě,tak že zatím nevím,jaká bude praxe a kolik změn se ještě udělá.

Pepa

Datum: 26.07.13 18:21

Ještě poznámka.Ty motorky vypadají jako od stěračů ale mají sílu jako prase.Každý by měl zdvihnout až 500 kg.Zdvih 6mm za sekundu.Je to německý nebo angl.výrobek.Nevím kolik taková sranda stojí u nás,ale asi mnohem víc než v Polsku.No.Ostatně jako všechno

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.