Pocínování hrotu pájedla

Od: Datum: 09.06.13 11:24 odpovědí: 6 změna: 11.06.13 12:31

Dobrý den, mám doma pájecí stanici, a někdo s ní tavil plast na nárazníku u auta. Nyní potřebuji pájet cín ale ani po očíštění o mokrou houbičku nemohu hrot pocínovat. Vždy když o něj roztavim cín tak se na tom udělá jen kapička a odkápne. Prosím poradte. Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.13 11:26
avatar

Zkusit hodně máčet v kalafuně a zkusit to pocínovat v ní. Ale když se něco podobného stalo mě, tak už se mi to spravit nepovedlo. Nejlepší je koupit nový hrot.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.13 12:27
avatar

Pravděpodobně jde o měděnou tyčinku pájecího hrotu,která je extrémně zoxidovaná.Nejjednodušší je,vzít pilníček a pájecí hrot opilovat až na čistou měď.Pak nezahřívat bez přítomnosti kalafuny či pájecí pasty a ocínovat pod ní.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reni®
Datum: 09.06.13 12:32

Hrot bývá poniklován a když se použije vyšší teplota což je asi váš případ na plastu tak se "přepálí" a cín nechytá.

První pokus o záchranu je vyčistit mosazným kartáčkem. Když nepomůže tak zkusit drsnější ocelový ale už je nebezpečí že se probrousíte na železnou vrstvu.

Pak je lepší obětovat hrot a vzít to pilníkem až na měď, ale ta bude docela rychle ubývat. Záleží na tom jak často pájíte a jak dlouho je páječka zapnutá. Taky záleží na tom jakou pájku používáte. Bezolovnatá potřebuje vyšší teplotu cca o 40 st.

doplněno 09.06.13 12:33:

Jabraka byl rychlejší :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nahodny
Datum: 10.06.13 13:44

Pájecí stanice mají hrot měděný s pokoveným povrchem, který se nesmí odřít, takže žádný pilník, žádný šmirgl nebo něco hrubého. Roztavená pájka (slitina cínu s olovem a dalšími kovy) kupodivu v tekutém stavu měď rozpouští a dělá v ní ďůlky a nakonec vyžere nejen důlek, ale sežere celý nechráněný hrot.

Houbička (špongia) u páječky slouží k otírání přebytku pájky z hrotu. Houbička musí být navhlčená (suchá by se spálila) a ne mokrá, pak jenom syčí odpařovaná voda. Někdo hrot čistí o kus papírové lepenky, bavlněný hadr (ne synettiku!) a jiné přípravky (salmiak).

Zbytky umělé hmoty se někdy dají setřít opět při ohřátí hrotu, pokud už se z umělé hmoty nestal tvrdý škvarek. Někdo například odizolovává lak z lakovaných drátů (na vinutí transformátorů a cívek) tak, že konec drátu položí na kousek růžového novoduru (dříve televizní servisáci používali tabletku acylipyrinu), zadrží dech, nedýchá, přimáčkne pocínovaným hrotem páječky a protáhne pod hrotem. Agresivní chemické prostředí lak rozpusí a také i novodur, který se dá také za tepla setřít.

Není lepší si koupit nový hrot a mít jeden na čistou elektroniku a druhý na ďoubání do plastu nebo řezání polystyrenu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.06.13 12:31

Hledejte na internetu. TIP TINNER CLEANER. Nebo TIPPY. Ohřát hrot, vrazit do té krabičky, chvilku počkat, a je pocínováno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.