Nejste přihlášen/a.
Ahoj rádci, věděl by někdo, proč je na PE vodiči co spojuje samotnou spirálu s obalem a dále s PE přípojkou na přívodu ten odpor?
Mám jedno tušení, ale tím bych možná dotaz odpověděl, takže mě zajímá Váš názor, protože na 100% si jistý nejsem.
Standatní zapojení Tatramatu EOV s jednou fází na spirálku 2000W.
Takže kdyby byl odpor nulový, tak anodová tyč neubývá a nefunguje? Nahrazeno drátem a propojením by to nefungovalo?
Je to v podstate baterka, kde jedna elektroda je anodova tyc, druha vykurovacie teleso, elektrolyt je voda, skratom sa to vyradi z cinnosti.
Aha, díky. Tak to je pro mě podstatné zjištění.
Já měl za to, že když je spirála trochu "načatá" a mírně probíjí, přitom funguje, tak aby nelítal neustále chránič.
Takže jasně, tvoří to článek a zkratem tyč neubývá. Díky moc!
Jak už vám napsali, nejlíp by to věděl výrobce bojleru - Tatramat. Napsal bych přímo jim.
Že by to tam bylo kvůli tomu, aby neubývala anodová tyč, to mi přijde jako nesmysl. Nemám s tímto typem bojleru praktické zkušenosti, ale na fotkách, které si běžně můžete najít na internetu, můžete najít, že lidé třeba shání opraváře, protože jim bojler protéká po tom šroubu anodové tyče, což značí, že už je spotřebována, tedy ubyla, je tam jenom ten drát, přes který to prokapává. Takže tyč ubývá zřejmě normálně. Ostatně když si přečtete tu oficiální příručku, co dává Tatramat k bojlerům, tak tam zjistíte, že doporučují kontrolu anodové tyče servisním technikem minimálně jednou za dva roky, ne-li už po roce, s tím, že technik má určit další postup. Jestli to má něco společného s korozí, to taky nevím, ale myslím, že to tomu moc nepomůže. Teď jsem na bazarech viděl lidi, co nabízí náhradní použité díly z bojleru Tatramat, co prorezavěl za 6 let, přitom je tam anoda, smalt, nerez a stejně to proreziví.
Je pravda, že dřív tam ten rezistor a uzemnění anodové tyče vůbec nebylo, to je jenom u těch novějších verzí tak od roku 2002. Dřív byla spodní část (i horní) bojleru klasicky tvarovaná z plechu, na tom byla svorka, která zároveň šroubkem spojovala vlastní nádobu bojleru a přírubu (smaltovanou, dnes je nerezová). Následně to vedlo k tomu šroubu u topného tělesa (které bylo měděné nebo měděné pozinkované) a následně na provozní termostat. Anoda v těch bojlerech byla normálně taky, ale přes ni to vůbec nevedlo, ta tam byla uprostřed zatavena.
Dnes tu horní část i dolní část bojleru dělají z plastu, žádná svorka tam není a příruba je z nerezu, stejně jako těleso. Takže je tam rozdíl, že je tam ten rezistor a vede to přes tu anodovou tyč, ale zase to uzemnění už nevede k provoznímu termostatu. Oficiální důvod jsem ale taky nikde nenašel. Jestli to nějak souvisí s chráničem, to nevím. Je pravda, že my doma u starého Tatramatu žádný chránič nemáme. Dokonce je bojler zavěšen i nad vanou, to je dneska asi taky problém. Bojler je starý 30 let neteče.
Podme trosku pocitat : na vyhodenie chranica 30 mA potrebujem pri 230V odpor okolo 7600 ohmov. V praxi menej, kedze chranice reaguju okolo polovice prudu (15 mA) = 15 000 ohmov. Co myslite, zachrani nieco pri zvode ohrevneho telesa odpor 560 ohmov?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.