TV a rozhlasový poplatek

Od: Datum: 05.01.14 23:52 odpovědí: 13 změna: 06.01.14 23:31

Dobrý večer,
s manželkou jsme se nastěhovali k jejím rodičům do dvougeneračního RD. Tento RD tchán nechal rozdělit na 2 bytové jednotky, aby každou bytovou jednotku mohl darovat svým dcerám. V jedné byt. jednotce už bydlíme a druhou jednotku vlastní druhá dcera s věcným břemenem tchána a tchýně. Každá byt. jedn. má svůj vlastní vchod a plyn. hodiny.Vodu a elektřinu platíme společně (přihlášeno na tchána). Musíme platit každý zvlášť TV a rozhlas polpatek když máme jeden elektroměr?
Děkuji za každou radu.
S pozdrame Honza.

doplněno 06.01.14 08:24:

ještě doplním že ta druhá dcera tchána s námi v RD nebydlí a poplatky platí. A v současné době platí poplatek tchán, jde nám tedy o to zda je máme platit taky, nebo jestli se můžeme s tchámen o poplatek podělit půl na půl. A pak případně říct že TV jsou všechny tchána (kdyby přišla kontrola)

doplněno 06.01.14 10:17:

doplním to rozdělení na 2 byt. jednotky je zapsáno i na KU.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.14 23:57

domácnosti platí televizní poplatek pouze za jednu televizi.



Podstatné je, že se jedná o jednu (společnou) domácnost. Podle občanského zákoníku, § 115:



Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Je tedy nutné fakticky (ne administrativně) splňovat oba znaky, tzn. společně trvale žít (nevyžaduje se přihlášení k trvalému pobytu na stejné adrese) a společně hospodařit se svými příjmy. Každý člověk je členem jen jedné domácnosti, avšak domácnost může tvořit jeden, dva i více lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.01.14 23:57
avatar

Dobrý den, řekl bych, že ano, protože nejde o jednu domácnost. Zdravím!

doplněno 06.01.14 00:04:

Nejsem si jistý, zda dvougenerační RD nejsou tedy dvě domácnosti. Nějaké info je i viz odkaz.

https://tvp.ceskatelevize.cz/poplatky/domacnosti.php

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 06.01.14 00:03
avatar

Podle mě nemusíte, platí se za jednu domácnost a jelikož máte společný elektroměr i vodu, tak je to (teoreticky) jedna domácnost.

Navíc, ČT srovnává placení poplatku s elektroměrem a ten máte jen jeden. Teoreticky jste domácnost jen napůl, protože podle §115 obč. zákoníku je "Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.", což u vás je vlastně jen na půl, ale kde není žalobce není soudce.

doplněno 06.01.14 00:13:

naoko: Co do toho pletete tchána? Ten snad má vlastní domácnost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 06.01.14 00:06

S elektroměrem a vodoměrem rozhlasový a TV poplatek nesouvisí. Každý majitel televizního a rozhlasového příjímače platí za ten přijímač. Fyzická osoba pouze za jeden i když jic má víc, právnická za každý kus. Máte dvě domácnosti takže platíte každý.Vy tedy za svoje a druhá dcera taky za svoje. Správně by měl platit i tchán co bydlí u dcery, pokud tedy má svoji TV + R. Ale to už nikdo nezjistí, protože dcera může říct, že táta nemá nic a ona že má dvě TV a třeba čtyři rádia. A bude platit jen jeden poplatek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 23:20
avatar

Každý majitel televizního a rozhlasového příjímače platí za ten přijímač. Takže,když budu mít v jedná domácnosti svůj přijímač,manželka svůj,dcera svůj,tak budu platit 3x poplatek?To je nějaká blbost,ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 06.01.14 23:31

Ne to není blbost. To je fakt .

Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Nemusí však být trvale hlášeny na stejné adrese. Každý člověk je členem jedné domácnosti, avšak domácnost může tvořit jeden , dva, tři i více lidí.

Kapišto?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 00:07

Dobrý večer ještě jednou,

Děkuji všem za pozitivní názory a odpovědi.

Datum: 06.01.14 06:29
avatar

Mám to naprosto stejně jako vy a TV ani rozhas neplatím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 07:39
Nekde jsem cetl, ze jediny zpusob kontroly je spoluprace CT a energ. distribucnich spolecnosti (CEZ apod.) Takze pokud jsou hodiny na jednu osobu a ta poplatky hradi, tak na vas "neprijdou". Pohled ze zakona jsem nechal stranou.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.14 09:06

Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi, po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.

Takže platit nemusíte.
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacn…ky-za-rozhlas-a-televizi.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 10:15

Mirku díky... to dává smysl.

Datum: 06.01.14 20:44

Ještě byste měl tazateli vysvětlit, co to znamená, prohlásit "opak". Má vydat čestné prohlášení o tom, že není odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 06.01.14 17:32

Podle zákona by jste asi měli. Ale vzhledem k tomu, že máte společný elektroměr, nemá TV šanci jakkoliv zjistit, že se nejedná o společnou domácnost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.