Poplatky za rozhlas a televizi

Od: Datum: 02.12.12 19:12 odpovědí: 11 změna: 03.12.12 11:05
avatar

Bydlím v podnájmu. Byt je družstevní. Byt je pronajímán nájemci a ten ho pronajímá mně. Já jsem tedy podnájemce.

Trvalý pobyt mám hlášený jinde. Musím platit poplatek za rozhlas a televizi?

Pokud ano hrozí mi nějaká pokuta za neplacení?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.12 19:17
 
avatar

Asi byste se měl zeptat pronajímatele, zda poplatky platí. Pokud ne, je to asi na Vás.

 
Od: ron*
Datum: 02.12.12 19:23
 

Dobrý den.

Viz: Kdo je poplatníkem? Problematiku placení televizních poplatků upravuje zákon č. 348/2005 Sb. v platném znění.
Poplatníkem je každý vlastník televizního přijímače. Pokud přijímač nepoužívá vlastník, tak uživatel televizního přijímače, který jej používá po dobu delší než 30 dní. Poplatník musí mít na území České republiky trvalý pobyt nebo sídlo, a má ze zákona povinnost přihlásit se do evidence poplatníků na poště nebo přímo České televizi do 15 dnů ode dne, kdy se podle zákona stal poplatníkem (tj. vlastníkem či uživatelem po 30 dnech užívání).
Poplatníkem může být fyzická osoba (domácnost) nebo právnická osoba či fyzická osoba podnikající (podnikatelé) nebo organizační složka státu.
Vyjímky jsou uvedeny v zákoně 348/2005 Sb., § 4 Osvobození od rozhlasového a televizního poplatku.

 
Od: jirkajar
Datum: 02.12.12 19:26
 

Podle zákona musí platit poplatky každý vlastník televizního či rozhlasového přijímače

 
Datum: 02.12.12 19:52
 
avatar

Pronajímatel (nájemce) platí poplatky u sebe doma,tady ne.

Myslíte,že na mě přijdou že neplatím? Já bych se na to nejraději vykašlal.

Datum: 02.12.12 20:09
 
avatar

Elektřina na mě není hlášena ani nic jiného,kromě tedy internetu od Netboxu.

Jaká má česká televize pravomoce? Může mě nějak legálně dohledat? Myslím si,že jenom přes ten Netbox jinak ne...

Od: geryw
Datum: 02.12.12 21:06
 

Dohledat může leda velký ho***. Právo vstoupit do bytu má pouze Policie a to ještě za splnění přesně stanovených podmínek. Takže představa, že by přišel nějakej osel, řekl že je z ČT a že se jde k tobě domů podívat, jestli máš telku, je zcela nereálná.

 
Od: ladaadal*
Datum: 02.12.12 21:10
 

Televoze s elektřinou nijak nesouvisí. Nemůžou nic. Jednak tě nikdo nezkontroluje - nemá právo vlézt ti do bytu, a i kdyby, tak řekneš, že jsi před 14ti dny koupil telku od chlápka na nádraží a ještě ti nenaběhlo těch 30 dní. Pořád je plno lidí, kteří to neplatí a nikdo je nijak nezkontroluje.

doplněno 02.12.12 21:11:

jejda - Televize. Už je asi moc pozdě.:D

 
Od: buss®
Datum: 02.12.12 22:33
 

Odpověď najdete jen v zákoně.
Přtedmět poplatků ... Poplatníkem rozhlasového poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní rozhlasový přijímač... Totéž TV. Zákon pak hovoří, kdo je od poplatku osvobozen. Též kdo přestal být poplatníkem. Přirážka k poplatkům ...
Provozovatel může domáhat svého práve včetně úroku u soudu. Klidně si najme "vymahatele".

 
Datum: 03.12.12 09:37
 
avatar

Je to celkem jednoduché. Pokud platím poplatky jednou v bydlišti tak je už neplatím nikde jinde-chata, chalupa. Ale pozor, pokud budu dům pronajímat a mám v něm 3 místnosti, v každé TV a v každém pokoji studenta, musím platit za každý přijímač.Pro vás by mělo platit, že pokud platíte poplatky jinde tak nemusíte, platit by je ale měl ten co byt pronajímá a to i v případě, že už platí jinde. Pokud vám byt pronajímá na "černo" a neplatí z toho daň tak když ho nikdo nepráskne je to OK.

doplněno 03.12.12 11:23:
Dovolím si stáhnout odpověď od Bruna,
Vážená kolegyně, odpověď lze najít v zákoně o televizních a rozhlasových poplatcích, kde se v § 5 píše: Poplatník, který je fyzickou osobou, platí rozhlasový poplatek z jednoho rozhlasového přijímače a televizní poplatek z jednoho televizního přijímače, a to i v případě, že jich vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu užívá více včetně rozhlasového nebo televizního přijímače, který je příslušenstvím jím provozovaného dopravního prostředku.
Máte více TV a R přijímačů? Uvádíte, že ano. Platíte alespoň za jeden TV a R přijímač? Platíte. Pak jste tedy splnili svou zákonnou povinnost. Můžete mít TV nebo R přijímač na chatě, na chalupě, v garáži a v autě a stále platí pouze jednou. Trvalé bydliště zde nehraje žádnou roli.
Jelikož jsem měla obavy aby po mě něco nevymáhali, napsala jsem mejl (bohužel už nemám adresu) a totéž mi pracovnice odpověděla, jen s dodatkem, že pokud pronajímám chalupu a mám tam TV-odvádím daně s příjmu za pronájem, MUSÍM platit koncesionářské poplatky tak jak je napsáno v mé první odpovědi.
 
Od: buss®
Datum: 03.12.12 10:01
 

No a co na toto zákon? Tam není o bydlišti ani Ň, ale třeba o užívání..

 
Datum: 03.12.12 11:05
 

Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi, po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.