Nejste přihlášen/a.
Zdravím, měl bych dva dotazy, něco jsem už pochytil z předchozích témat k renovaci panelákových jader, takže poprosím o doplnění. Umakart se nechá, takže jde o to, co na něj.
1) Umakart z venkovní strany koupelny je polepený tapetou, chci udělat štuk. Doporučujete tapetu nechat, jen napenetrovat a dát štuk na ní, nebo tapetu strhnout, natřít umakart adhézním můstkem a na něj pak štuk, případně ještě napřed lepidlo s perlinkou?
Nejschůdněji bych viděl tu tapetu nechat, drží fakt fest a celkem bych věřil, že na to štuk s Duvilaxem chytne.
2) Co s vnitřkem koupelny? První možnost jsou obkladačky. Použít raději lepidlo na umakart (5kg kyblík stojí 400 Kč), nebo adhézní můstek a pak obkladačky lepit flexilepidlem? Jde o to, co bude víc držet, hlavně ve sprše. A takys čím se mi bude líp pracovat.
Druhá mořnost je dát obkladačky jen do sprchy a zbytek koupelny natřít nějakou lepší barvu, mám na mysli něco takového het.cz/... ovšem takhle zrovna není omyvatelná a taky bude pěkně drahá. Jenže s obkladačkama na umakart je docela problém, protože dneska se dělají samé rozměrově velké a ještě tlusté a mám obavu, zda to bude držet.
Díky moc za rady.
Tento problém jsem řešil několikrát.Pokud budu řešit rekonstrukci jádra,bude se to týkat i kuchyně i chodby,.Koupelnu bych doporučil určitě začít kontaktním můstkem,pak perlinku s flexilepidlem a nechat důkladně zatvrdnout.Protože bývá strop koupelny z laminátu,a nad ním je dutina s elektroinstalacemi.Ten rovám dvěma deskami sádrokartonu,kouty kryju lištami z polystyrenu,je možno použít i jiné vhodné lišty,a strop jen nabarvit disperzní barvou,nebo polepit dekoračními kazetami.Na zatvrdlou vrstvu stěn s perlinkou ,čímž se srovnaly i mnohé nerovnosti,přijdou klasické obklady.Jednoznačně lze pak volit i velkoplošné obklady.Jedna z možností jsou i desky ABITIBI,výrobek jedné americké firmy.Práci to dokonale zjednoduší(prodraží).Před úpravou je potřeba odstranit z koutů těsnicí gumovou lištu.
Při příležitosti této rekonstrukce je možno vyměnit i většinou zkorodované elektrorozvody za měděné,natažením kabelu přes stropní dutinu až do kuchyně.Současně se připojí i vývody do koupelny,zásuvka pro pračku a světelný přívod včetně vypínačů.Stěnu v chodbě je možné opět srovnat lepidlem a perlinkou,po odstranění krycich plechů se objeví několik spár a dost velké mezery mezi jádrem a panelem z obou stran,ty lze vypěnit,nebo ucpat vtlačením pruhu polystyrenu a nakonec zahladit akrylovým tmelem.Dokončení bych provedl vliesovou tapetou,k dispozici jsou množství dekoračních možností.Pokud jsou pod stropem dutiny,lze je v prostoru chodby zaslepit deskou silnějšího polystyrenu a znovu perlinka a lepidlo.
JABRAKA
Díky za příspěvek, doufal jsem, že se tu objevíte. Stěna v chodbě je dostatečně rovná, takže z toho důvodu bych perlinku nevolil. Jde spíš o to, na čem bude lépe držet štuk, zda na stávající tapětě nebo na kontaktním můstku. Asi by bylo nejlepší zkusit si udělat metr na tu tapetu a uvidím, jak to bude držet. Tapetu znovu nechceme, chceme, aby celá chodba byla stejnou barvou.
A ještě jedna věc, jaký adhezní můstek doporučujete použít na koupelnu? V prodejně mi doporučili Soudal, Den Braaven je prý moc řídký.
...Někdo zase hodlá šetřit a v závěru do toho nacpe mnohem víc. Už jsem viděl plno koupelen takhle předělaný a pak brečeli, co s tím mají dělat. Dělej jak myslíš...
Zbytečné obavy,když se práce neodbude,výsledek je trvalý!Mám za sebou řadu takových rekonstrukcí,zákazníci ušetřili nejméně 100 000 a pořád vše funguje.Moje koupelna už funguje 30 let.Povrch umakartu mám přelepen dekorativním linem v podobě zámeckých kachlí.
Samozřejmě se po 10 letech ta koupelna dá vždy vybourat,
JABRAKA
Jabrako na kolik vyjde ta tvoje rekonstrukce?
Mno Liduš ,ptám se pro porovnání a proto,že mne stálo vyzdění,voda a elektro jádra na asi 35 000kč(WC zůstaklo staré jako jediné) z toho práce byla 2000jen pro vodáka ostatní jsem si dělal sám ,včetně plovoucí do jednoho pokoje a dlažby kuchyň,chodba a pokuta že jsem neměl povole zábor chodníku (tam jsem na pár hodin než otevřou sběrák složil vybušené jádro)
Na kolik výjde ta Jabrakova netuším, ale i my umakart nechali, obklad kachličky na umakart, nová vana, umyvadlo, na stěnu proti vaně nalepené čtverce zrcadla (udivilo mě, že to na těch lepítkách drží), funguje víc jak 10 let a zcela jistě nestála víc jak 20 000, vše dělal manžel sám. El. v jádře nová, vzpomínám si, že se oddělal strop a dráty se protáhly, zásuvky a vypínače nové, pračka do odpadu. Kolem vany je silikon, s tím byl trošku problém, plíseň ale co jsem ho začala občas stříkat savem proti plísni (doporučuji i pokud někomu plesnivý silikon u plast. oken) je po problému. Na jádru z venku je dřevo, takové ty pruhy dřeva co se do sebe zasunou, přilepené chemoprenem, natřené Luxolem, v kuchyni i v chodbě.
Dcera jádro bourala a stavěla ze siporexu, ve finále to vypadá naprosto stejně ale stálo to nejméně 100 000,-.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.