Spotřeba tepla na vytápění RD

Od: Datum: 17.01.16 22:32 odpovědí: 54 změna: 11.02.16 12:50

Zdravím, již jsem se tu dříve ptal na podobný dotaz ohledně bytu ( https://www.poradte.cz/domacn…pla-na-vytapeni-1-1-1-kk.html ).

V tuhle chíli jsem pro změnu ve svém starším domě, který by byl bez chyby, kdyby měl dořešené vytápění. Chci přejít na přímotopy, ale opět si nejsem jist, jestli je to nejlepší. V mém předchozím dotazu byla nakonec dostačující záloha za elektřinu cca 700.- s tím, že se topilo cca 8 hodin na 22 °C a pak na 16 °C. Byt měl navíc malou setrvačnost, takže po příchodu z práce se rychle zahřál.

Nevýhodou RD, ve kterém chci topení řešit je to, že je to starý cihlový dům se zateplením, tudíž má obří setrvačnost a tak nemá moc smysl nechávat přes noc a během mé nepřítomnosti (když jsem v práci) dům vychladnout (ono to vlastně ani moc nejde, protže teplota klesá pomalu). Nejen z tohoto důvodu se obávám, že bude spotřeba vyšší, protože budu vlastně celý den topit "naplno".

Zajímalo by mě tedy, jakou máte roční spotřebu tepla (elektrické energie) ve vašem RD. K tomuto údaji prosím přihoďte stručné info o nastavení teploty během dne a informaci o tepelné ztrátě (buď číslo v kW vztažené k -15°C nebo podobné záporné teplotě, nebo něco podle čeho se dá orientovat - vytápěná plocha a k tomu slovní popis konstrukce domu) a tepelné kapacitě (slovně: velká jako u mě, malá - dřevostavba, YTONG, apod.).

Pokud máte informaci o spotřebě tepla při topení jiným kvantifikovatelným zdrojem tepla (množství spotřebovaného plynu, počet spotřebovaných pytlů s peletkami,...), tak sem s ním.

Předem moc děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 17.01.16 22:57
Pokud nemate tepelnou ztratu pod 4kW, tak topeni elektrinou lrimotopy vas sezere. To radeji TC, plyn nebo automat na uhli. Podle toho co mate k dispozici.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 18.01.16 07:56

TZ je 6,5 kW a máte pravdu - bude mě to chtít sežrat.

Bohužel není moc na výběr, protože plyn v obci není a domě jsou jen obytné prostory. Automat na tuhé palivo tedy není kam dát a TČ jedině vzduch-vzduch, protože se mi jednak nechce investovat do teplovodního vytápění (dlouhá návratnost) a pak taktéž není kam to tepelné čerpadlo schovat (zabere to dost místa).

Chci ale právě zjistit, jak hodně mě to bude chtít žrát. Víc jak 25 až 30 tisíc bych za elektriku ročně fakt dávat nechtěl.

Datum: 17.01.16 23:40

Ježišikriste, fyzika, co fyzika, tu jste měl na ZŠ?

No nic, pane, prosím, zapřemýšlejte. Doporučuju vám důkladně a reálně vyplnit http://vytapeni.tzb-info.cz/t…raty-objektu-dle-csn-06-0210, vypočtené hodnoty lehce zkorigovat zdravým rozumem, dle vaší TZ si vypočítáte http://vytapeni.tzb-info.cz/t…nakladu-na-vytapeni-tzb-info.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 18.01.16 07:51

Proč ta potřeba vyšilovat a psál cosi o fyzice? Tu jsem měl a zvládal jsem jí určitě lépe...

První odkaz nepotřebuji - ztrátu mám stanovenou a rozhodně to je metodou přesnější než tato. Je to 6,5 kW při -15 °C.

Druhý odkaz znám, ale nezajíma mě. Napíšu proč: celková potřeba tepla se tam počítá jako [tepelná ztráta=6,5kW]×[počet dnů topné sezóny=220d]×[24hodin]÷["redukční faktor"]. A ten to redukční faktor je to, proč mě tenhle výpočet nezajímá. Nejnižší redukční faktor je když si "Typ provozu objektu" nastavím na "penzisté či mateřská dovolená". Jeho hodnota je pak cca 2,5. To mi chcete říct, že když budu na rodičovské a budu tedy topit celý den, tak že protopím jen 40% teorie?

To je totální blbost, která odporuje té Vámi vyzvyhované fyzice, které asi moc nerozumíte.

Autoři výpočtu navíc neuvádí co znamená ten "Typ provozu objektu". Pokud to ale u těch penzistů znamená, že se na teplotu 20°C topí jen pár hodin denně, tak je evidentní, že se zbláznili.

Datum: 18.01.16 17:01

Protože fyzika pro ZŠ vám odpoví na to, jak velký nesmysl je natápět na 22 a pak nechat teplotu sklouznout na 16 a znova to roztápět, případně že je nesmysl se bát toho, že budete topit celý den. Proč jste TZ neřekl hned? Jak vám odpovědět, když ani nezadáte základní údaje o domu. S takovou TZ totiž zatopíte hodinu denně a zbytek času se topit prostě nebude.

Když netušíte co to je redukční faktor, stačí se podívat do detailu výpočtů TZ. Tam objevíte prostý fyzikální fakt, že i člověk má tepelný výkon a také si občas uvaří oběd. Pokud je v důchodu, vaří doma a toto se také započítává do TZ, případně do dalších výpočtů. Ale jak říkám, tohle najdete ve výpočtu TZ, pokud nemáte, požádejte o něj vašeho architekta.

Topit naplno neustále nebudete, co to je za nonsens? Holt si musíte pořídit regulovaný zdroj a počítat s nějakou (asi ekvitermní) regulací, ta vyřeší vaše obavy za vás a bude vám topit tak, jak si to nastavíte, ovšem bát se toho, že topení pojede nonstop... WTF?!?! Ehm, no nic no.

No a abych tedy odpověděl své zkušenosti: moje roční spotřeba el. 5100 - 5500 kW dle zimy, z toho je velmi zhruba 60 procent domácnost, 10 procent topení, 30 procent TUV. TZ domu 3,5, zdroj TČ země/voda. Spotřeba bez TČ by byla zhruba +8,5 tisíce kW ročně.

Délka topení kolem 0 st. = 20-30 min. denně. Kolem -5 asi 45 min. Kolem -10 hodina a kolem -15 cca 1,5 h. Jinak TČ ani neškytne, TUV si připravuje v noci, když spíme, ale vypozoroval jsem, že 170 l zásobník se z 25 na 55 vyhřeje za necelou hodinu. Topení teplovodní.

Teploty metr nad zemí se pohybují v rozmezí 24,5 - 25,5. Ovšem to je dané spíš nekvalitním teploměrem, pocitově je tu zhruba 22-23.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 18.01.16 18:17

Budu to číslovat, třeba se v tom pak vyznáte lépe než ve fyzice...

1) Fyzika ze ZŠ řekne kuloví. Proč by měl být nesmysl natápět na 22 °C a pak nechat teplotu sklouznout na 16 °C a znova to roztápět? Vždyť to vede k úspoře: menší teplota uvnitř = nižší tepelná ztráta. Co na tom nechápete? Takhle šetří náklady na vytápění většina lidí!

2) TZ jsem nepsal, protože není pro odpovězení na dotaz potřebný - ptám se na spotřebu jiných lidí s jejich TZ, takže ta moje není podstatná, což byste pochopil, kdyby jste můj prvotní dotaz pochopil a ne jen hned začal psát cosi o fyzice...

3) "S takovou TZ totiž zatopíte hodinu denně a zbytek času se topit prostě nebude." ...haha, větší zhovadilost jsem v životě nečetl. S takovou TZ musím dodat do domu 144 kWh (6kW×24h pokud nechápete, jak se k tomu dojde) pokud bude venku -15 °C, tudíž bych musel mít "přímotop" o výkonu 144 kW ...fakt důkaz toho, jak holdujete fyzice.

4) "Tam objevíte prostý fyzikální fakt, že i člověk má tepelný výkon a také si občas uvaří oběd. Pokud je v důchodu, vaří doma a toto se také započítává do TZ, případně do dalších výpočtů." ...takže když jsem celý doma, topím tam sporákem, tělem, televizí, PC a búhví čím vším, tak v důsledku protopím víc (při zvolení "penzisté..." totiž celkové náklady vzrostou)? To je ta Vaše fyzika?

5) "Ale jak říkám, tohle najdete ve výpočtu TZ, pokud nemáte, požádejte o něj vašeho architekta." ...chci vidět architekta, který by to zvládl. Dnešní architekti jsou hovádka, co se hádají, že ten středový sloup točitého schodiště průměru 100 mm prostě bude ze železobetonu, protože to tvrdí oni.

6) Na komentování posledních čtyř odstavců už nemám sílu, protože první je jen o tom, že blbě čtete, druhý a třetí je nesmysl kalibru bodu 3) (To máte opravdu doma TČ s výkonem 56 kW? Kolikpak Vás stálo? :-D ),...

Tak jsem zvěav na Vaši obhajobu nesmyslů, které jse tu právě napsal.

Datum: 18.01.16 20:00

Ne, na vás nemám, připouštím tedy pro klid duše, že vy jste prostě obr a já jen trpajzlík bez kapky zkušenosti.

Uvádět TZ za hodinu jsem ale fakt ještě nikdy nikoho neviděl, vy obře. Nicméně přeji vám mnoho štěstí, budete ho potřebovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 18.01.16 20:48
Pravde je v tomto blize sondellisimo. On ma TZ 6kW, ale na fakture se plati za kWh. Cili pri venkovnich - 15 musite dodat kazdou sekundu kW energie. No a aby se to dobre pocitalo, za hodinu je to 6 kWh, cili to odpovida cca 15Kc na uctu (2.50Kc/kWh). A za den opravdu je to tech 144 kWh. Bratru 360Kc.
O tom, jestli ptes den snizovat teplotu nebo ne se vedou dahodlouhe diskuze. Podle to nejvice zavisi na TZ. Kdyz budou velke, tak se oplati teplotu snizovat (neco jako kdyz je topit pres tyden na chalupe). Na taky zalezi na typu topidla. U klasickeho kotle mate spickovy vysoky vykon se spatnou regulaci, proto pro 18stupnich nasypete uhlak a otevrete klapku. Ale toto se netyka ani jednoho z vas.
Mimochodem, sunsete, jakou mate cca navratnost tepelneho cerpadla?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 19.01.16 07:51

Děkuji za Vaše přiznání, ač je sarkastické, tak je snad každému jasné, že moje předchozí dotazy Vaše palice nechápe a nedokáže na ně tedy odpovědět a tak radši hrajete hru uraženého... fakt ubohost.

PS: už to uvádím podruhé, ale napíšu to znovu: příště si pořádně přečtěte, co píšu než začnete psát, že jsem psal něco, co jsem vlastně ve skutečnosti nepsal.

Datum: 19.01.16 16:55

Ale já nejsem uražený, jen prostě nemám čas na to, abych vám vysvětloval základní pojmy, fyzikální vztahy a suploval vaši učitelku ze základky. Takže v klidu, dejte si na mně panáka nebo kafe a pokud vážně chcete znát otázky na své odpovědi, bežte si najít, co znamená TZ, v jakých jednotkách za jaký čas se uvádí a jaké budete v praxi moci použít zdroje tepla. Nebo si zaplaťte někoho, kdo vám to vysvětlí. Na základě tohoto se dopočítáte k číslům i penězům s přesností +- procento a pak se už ROI (návratnost) spočítá poměrně snadno.

paw - dotace NZÚ dělá s návratnosti divy, mám to zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 19.01.16 18:01

Vážený pane, se vší úctou nejste nic víc než tupý hovado. Vše o čem se tu píšu znám víc nežli dobře a nemám fakt potřebu to dokazovat hovadu, co ani neumí přečíst, co jsem tu napsal. Jinak řečeno: TZ jsem tu už napsal, takže nechápu, proč jste mi už dávno nenapsal spotřebu energie a cenu za vytápění s tou jedno-procentní přesností, když je to tak jednoduchý výpočet ...už vlastně vím proč - protože víte kuloví!

Hláškou "S takovou TZ totiž zatopíte hodinu denně a zbytek času se topit prostě nebude." jsem už říkal v práci pracovní skupině, která se mimo jiné zabývá návrhem topení a výpočtem TZ v budovách a nedočkal jsem si jiné reakce než typu "To je debil..." (nečekaně). Tak já nevím, u nás v práci jsou asi všichni stavaři taky blbci. škoda, že jen vy jste tak geniální. :-D

Datum: 20.01.16 02:24

Takže vy máte v práci skupinu profesionálů. Hm.

Při topení ve večerních -10 osciluje teplota vody v podlaze zhruba mezi 24 a 29. Při teplotní křivce 0,1 a ekvitermním řízení (viz dokumentace Vaillant VWS 63/3 Excl.) je tento rozsah při -15 zhruba mezi 27 a 32.

Dovedete si představit, jak srandovně krátkou dobu trvá TČ o výkonu "pouhých" 6kW natopit vodu do podlahy z 25 na 29 stupňů (první cyklus při večerním poklesu) a potom při poklesu v noci na venkovních -15 z 27 na 32 (druhý cyklus při nočním poklesu nebo dva kratičké). Pak venkovní teplota vzroste, přes den se zatopí z 22 na 27. Čísla jsou to zhruba odečtená z grafu, přesné rozsahy řídí a koriguje TČ pomocí příšerně složitého výpočtu, viz dokumentace pro projektanty Vaillant.

Speciální dodatek pro Paw: Není v tom žádné kouzlo, najděte si někdy systémy pro zpětné získávání tepla (rekuperace). Bez ní nemůže být prakticky ani teoreticky řeč o normálním domě s TZ 6,5kW, přitom právě ona zajišťuje to, že se jednou vyrobeným teplem zahřejete víckrát a tedy výrazně menší potřebu výroby nového tepla. Navíc v praxi za celý den není -15 a topná sezóna má taky nějaký průběh, ale to je doufám jasnačka. Proto je váš výpočet potřeby 144 kW/den špatný, už si rozumíme?

Vaše tupý hovado.

PS: Kulový, pane, kulový se to píše. Moje oči chtějí spáchat seppuku párátkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 07:57

K tomu speciálnímu dodatku: ano, psal jsem o TZ 6,5 kW (to jste si přečetl správně - gratuluji!), ale už jsem nikde nepsal o tom, že mám rekuperaci (stačí jen číst, co jsem psal). Výpočet 144 kWh/den je správný za předpokladu, že uvažujeme nejchladnější den (opět stačí jen číst, co jsem psal), kdy průměrná denní teplota bude oněch -15 °C, dům bez rekuperace (opět stačí jen číst, co jsem psal) a rovněž i dům víceméně bez osazenstva a vyhřívání jinými spotřebiči (opět stačí jen číst, že jsem psal, že nejsem většinu času doma).

Proto je tedy výpočet 144 kWh/den správný, rozumíte?

Totéž mi mj. řekli i v práci - když nebudu doma a budu celý den udržovat konstatní teplotu, tak protopím oněch 144 kWh za nejchladnější výpočtový den (čili cca 15,6 MWh ročně). Kolik ale protopím reálně mi nebyli schopní říct, protože to řekne jen reálná zkušenost.

A navíc: machrujete tu s stále fyzikou a potřebu energie uvádíte v jednotkách kW !?! *bzum*

BTW: kulový se píše jen v jednotném čísle, Vy těch "kulových" víte evidentně povícero, takže to množné číslo...

Datum: 21.01.16 21:03

Průměrná denní teplota -15 a podle toho počítáte spotřebu? Kde to bydlíte? Antarktida? V ZOO s tučňákama? Nebo jste si vykutal zemljanku v mrazírnách? Najděte mi v ČR jediný den v jediném městě za posledních 300 let, kdy byla průměrná teplota 15, takový den prostě neexistuje. Nejchladnější průměrný den (v Praze) má teplotní normálu - 2,1 st.

Proto je váš výpočet stejná haluz jako počítat spotřebu lodního motoru pohánějícího sekačku. Já chápu, že vás nic nepřesvědčí, žijte si s tím blaze a už prosím nereagujte, dík.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.01.16 22:41
Tak ne vsichni bydli v Praze a pak, domy se nenavrhuji na prumernou denoteplotu (nebo teplotni normalu), ale na spickovy vykon (okamzity) Kdyz budete hodne odvazny, lze navrhnout dum na mnohem vyssi venkovni teplotu. Jedna se o teorii, ale konstantnich - 15 pres den neni v nasich podminkach moznych. Takze topidlo musi mit vykonove tech 7Kw, avsak v tazatelove baraku by za dnesnich teplotach (v noci - 18, pres den max - 8) mohla byt spotreba na elektromeru nekde kolem 100Kw (primotopy, bez lidi vevnitr, zatazeno). Nebo taky 95kW, kdyz bude slunecno. A vertd, ze takovy den existuje.
Je to jako u auta. Neuvadi se prumerny vykon, ale spickovy, ktery motor musi dodat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 22.01.16 10:18

Sorry, s debilama co nemumí číst nemám chuť se bavit...
Když bude venku během dne průměrně -15°C, tak prostě protopím 144 kWh. Taková je realita, smiř se s tím a nevysírej tu, protože jinak to nebude ani když budeš pindat sebevětší zhovadilosti.

"Najděte mi v ČR jediný den v jediném městě za posledních 300 let, kdy byla průměrná teplota -15 °C, takový den prostě neexistuje."
Průměrná denní teplota Praha-Libuš 07.01.1985 až 09.01.1985 - všechny tyto dny byly pod -15 °C.
Neexistují, žejo blbečku?

Datum: 18.01.16 21:31

Mohu se zeptat co děláš s tou teplou vodou?

Protože mi vychází, že za rok nahřeješ z 25°C na 55°C skoro 200tis litrů vody. *ee* (nepočítám ztráty, ale to by jsi musel mít TUV uloženou v podlahovém topení, aby to mělo na výsledek velký vliv)


doplněno 19.01.16 19:15:

Nevím , proč na slušný dotaz reaguješ útočně. Jinak se sprchuji každý den.

Psal jsi, že 30% z 5100-5500kw jde na TUV. To znamená ,že při COP někde okolo 4 u země-voda, dokážeš za rok nahřát skoro 200tis litrů vody z 25°C na 55°C.

Průměrná spotřeba TUV o tepotě cca 50°C je dle nějaké studie, kterou jsem četl, cca 16m3 na osobu a rok. Proto mě těch 200m3 TUV překvapilo.


doplněno 20.01.16 08:53:

Aha. Takže to není reálná spotřeba. To je pouze vypočtená spotřeba.

Já mám zase v energetickém auditu na rod. domek uvedeno více než 2x menší spotřebu energie na TUV než ty. Ale na toto číslo se nedívám, protože je mi jasné, že je "vycucané" z prstu a reálná spotřeba TUV se může lišit třeba i o řád.

Ale mám změřeno z předešlého bydlení, že pro 2 lidi nám stačilo cca 1,200mwh ročně. Ale to je čistá výstupní energie. Pokud to přepočtu na vstupní pro tvé tep. čerpadlo, tak dostanu na 0,300mwh.

Ale patříme spíše k úspornějším domácnostem. Většinou se sprchujeme, vana jen na relax, tak 2x týdně.


doplněno 21.01.16 23:10:

Na tomto je krásně vidět nedokonalost i dnešních "moderních" systémů, když v létě "topíš" klimatizací pánubohu do oken a přitom musíš ohřívat TUV čistě elektricky. Přitom by jsi tu energii měl vlastně zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 16:39

Koupu se, taková ta věc s hygienou, to musíte taky někdy vyzkoušet! Nebo co to je za hovězí výpočet? Já někde řekl, že ohřívám 550 litrů vody denně?


doplněno 20.01.16 00:34:

OK, pardon za ty výrazy, nezasloužil sis je.

Pohledem do dokumentace k NZÚ tab. Dílčí dodané energie, sloupek Potřeba energie a řádek Příprava teplé vody 1,709 MW/rok.

Jestli si domů chodí manželka pořádat párty s bublinkama a hromadou teplé vody netuším, asi to dělá diskrétně:) Nicméně toto praví dokumentace, pod ní je osvědčení Energetického specialisty s podpisem náměstka ministra a takhle to prošlo bez závady úřady.


doplněno 21.01.16 20:03:

Jo, to vím. Tohle je rychlé číslo z dokumentace, na víc nebyl čas. Mně tehdy vyšlo kolem 1600. U mně se ty všechny ty státem dané konstanty a koeficienty s mým propočtem kupodivu celkem sešly s realitou.

Tu efektivitu ovlivňuje chlazení v TČ, kdy chlazení vypíná ohřev TUV a do TUV se topí el. patronou. To ovlivní výpočty po x týdnů měsíce v roce, zrovna minulý rok byl dost teplý. Ale popravdě - i kdyby to chlazení žralo trávu kolem baráku a mrkve ze zahrádky, je to fakt bomba:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.01.16 19:30

.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 18.01.16 00:21

Dům stěny smíšené zdivo 40 cm, 10 cm polystyren, spodní patro vnitřní rozměr 80m2, plastová dvojskla, podlaha na půlce 5cm polyše a na půlce 10, vytápí se na 20,5 a o stupeň výš mezi 16-22 všední den a celý víkend. Patro plocha stejná, strop 24 cm vata 0,039, vytápí se 40m2 stejně jako dole, zbytek-zkosené části střechy nepřímo. Částečně zateplená přístavba 20m3, relativní zima, 2 malé radiátory naplno. Topení plyn, nikdy ne v krbovkách, těmi jsme topili je občas před zateplením. Spotřeba s TUV pro 4 lidi cca do 1800 m3 plynu, radiátory, normální průtokový kotel. Ale kolik je za teplo a kolik za vodu nevím. Nikdy jsem poměr nesledoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 18.01.16 08:08

Díky moc za informaci - to celkem odpovídá mému domu, ale Vy ho máte nepatrně lépe zateplený, ale zase větší, takže TZ bude podobná. Daná spotřeba plynu, tj. 16,5 MWh odpovídá výkonu 3,1 kW během 220 dnů dlouhé topné sezóny. Tudíž to celkem odpovídá teorii při dané TZ (ta u Vás bude taktéž cca 6,5kW).

Takže to je potvrzuje to, že výpočet na TZB-info (viz odkaz jiného přispěvatele) je úplná blbost, protože TZ Vašeho domu určitě není cca 16 kW.

Datum: 19.01.16 17:37
avatar

primotopy vas vyzdimou a nejake teplo moc necekejte...
Muj priklad: RD 100m2, 75% drevostavba 1980 + cihly a ytong, nezatepleny, 1x http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-petry-kerpen-2u4p/ v hlavni mistnosti (dokonce az v rohu na konci mistnosti), cerne uhli (13q, 560kc/q), semtam prolozene bukovou briketou 54kc/10kg... v hlavni mistnosti 30-35C, v nejzassi 20-24, loznice (cca 24C) se vytapi cihlovou zdi za kamny, funguje jako obri radiator. Podkrovi zatim nevyuzivam a strop neni zatepleny. Topim vkuse 24h, ..kdybych jezdil do prace (tzn po probuzeni neozivim kamna), tak se vratim vecer do cca 20C (zalezi jak je venku). Okolo kamen je hned po 15minutach od zapaleni 30C i v promrzlem dome, kdyz nechate otevrene spodni dvirka, a do hodiny je to na trenyrky. Samozrejme je treba si denne prinest kybl uhli a vynest popelnik a lehce uklidit a semtam prikladat (v mem pripade 1x za 5-6h. Zatim to vypada, ze mi uhli bude stacit. Cili 7000 uhli a dejme tomu 2000 tipnu za brikety do jara.


doplněno 19.01.16 18:58:

no roztopeno je razdva a teplo taky, nevim cim doposud topite v kamnech, a jakych a jak, ze tam mate i presto zimu :) privezte si pytel cerneho uhli na zkousku a poslete pohled z Floridy :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 19.01.16 18:15

To máte super, já v kuse topit nemůžu, protože musím do práce, tudíž topím cyklicky. Za dobu, kdy jsem doma a přitom nespím (cca 5 hodin) ohřeju tak okorát vzduch dole a trochu i nahoře. Když ráno vstávám, tak jsem víceméně tam, kde jsem byl po příchodu z práce, protože vzduch celkem rychle odevzdá teplo budově.

Zatím jsem protopil v peném palivu cca 3300.- a na to, že jsem v půlce sezóny je to super. Ovšem kosa tu je pořád, takže radši snad i ty přímotopy - nastavím si 20 °C na dobu, kdy jsem doma (a zrovna nespím) a jsem šťastnej člověk. Akorát se tu snažím zjistit, co by mě to mohlo stát...

Od: janm*
Datum: 19.01.16 19:45

pro sondellisimo

Tak topte násypným způsobem. CHce to petry s přívodem sekund. vzduchu nebo jiná šachtová kamna jako má i pan Joudic, 1x denně je zbavíte popele nasypete hn. uhlím ořech 1 zapálíte shora po rozhoření a seřízení kamna hřejí dle typu a mn.uhlí u těch Kerpenů je to cca 12 hodin +,- bez přikládání Vsypete-li směs uhlí hnědé + černé ořech poměr 1:1 až 1:2 ve prospěch hnědého černého nemusí být mnoho pak vám tato kamna udělají bez obsluhy od zapálení do schládnutí až i 24 hodin a pořídíte-li větší kamna dají i zároveň mnohem vyšší výkon také chodím do práce a tudíž nepřikládám kamna jedou sama na to je mám obsluha 1x denně toť vše jedu na hnědé + když je zima tak ho "obohatím o černé" a získám až i těch jmenovaných 24 hod.

Další možností jsou stáložárná kamna na uhlí kde se dá jet i několik dnů bez přerušení nutno ale koupit v bazaru výhodou násypných kamen viz. výše je že se vyrábí i dnes a některé mají i sklo nebo i sklo a vzadu ještě tahy pro vyšší účinnost.


doplněno 19.01.16 19:58:

Takže z těch násypných kamen lze volit (dle velikosti objektu např.)

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/

http://www.vjrousek.cz/kamna-…amino-8-classic-bez-okna.html

http://krbova-kamna.heureka.cz/alfa-plam-vulkan-s/

http://www.oukejnakup.cz/krbo…or-a-wamsler-s-oknem/d-70950/

http://www.zelezarstvidubsky.…r-krbovakamna/calor-bez-skla/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-marburg/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p/

http://www.vysocanka.cz/album…emas/kemas-sklo-sv-z-ram-jpg/

Těch kamen v současnosti vyráběných je celá řada + můžete mít i historické kousky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 19.01.16 20:11

Náspyná ze zkušenosti neznám, ale stáložárná (CLUB, nebo ne?) mají prarodiče a nevím, zda-li dělají něco blbě, ale když se dosype násypka až na vrch, takse veškeré uhlí rychle a vcelku neřízeně zplyní (v téhle fázi to nejde moc regulovat - i při zavřeném přívodu vzduchu dole to topí jak čert - nasává to asi přes dvířka nahoře) a pak se to dá sice regulovat, nicméně se to po vyhoření žhavých uhlíků opakuje.

Navíc se mi nechce něco takového nechávat doma, protože bez hlídání to takhle provozovat nejde (nechtěl bych vyhořet).

Od: janm*
Datum: 19.01.16 20:16

Ano například club, nebo celus

Ale u stáložárek se za

A ) musí být v dobrém technickém stavu

B) je třeba se to naučit

C) při vsypu je vyšší riziko zaprášení

U násypných

A) je to velmi jednoduché hoření je jako svíce

B) o samotě je nechat se bát nemusíte kamna hoří jen 3-4 hodiny dle typu a zbývajících 10-20 hodin dle objemu uhlí a nastavení topí STÁLOŽÁRNĚ ČILI JSOU PLNÁ ŽHAVÉHO ALE ŽÁDNÉ ŠLEHAJÍCÍ PLAMENY, jdu do práce kamna jsou od večera horká přijdu z práce a ještě jsou horká hřeje v nich žhavé odplyněné uhlí

C) Při užití násypného uhláku neriskujete zaprášení a tudíž doma je čisto neboť při vsypu odsává jemný mikroprach komínový tah ven z místnosti tudíž i za několik let= doma žádný uhelný prach, mám vícero uhláků jednou za 4-5 dní je naplním a krabici dřeva k tomu, zatopíte kdykoliv, stačí dodržet odstupové vzdálenosti od kamen a dobře ukotvit kouřovod proti samovolnému vysmeknutí


doplněno 19.01.16 20:20:

Abyste mne správně pochopil, NIKOMU NIC NEVNUCUJI ANI NEHODLÁM VNUCOVAT jak mi někteří často podsouvají ale na druhé straně NEMOHU VIDĚT že někdo dřepí u kamen a přikládá, jistě můžete si koupit kamna na dřevo s dlouhou periodou hoření ale ta cena, Canady co vydrží se dřevem 24 hodin jsem viděl za 100 tisíc a co když nebudou výkonově vyhovovat, nemáte-li ale hluboko do kapsy i toto je možnost...

MOJE HESLO JE KAMNA JSOU NA TO ABY TOPILA SAMA A NEMUSEL JSEM KOLEM NICH STÁLE SKÁKAT, činnost násypných kamen nebo dobře provozovaných stáložárek se blíží svou činností peletovým kamnům jde o ZAPOMENUTÉ leč VÝBORNÉ TECHNOLOGIE vemte nebo nechte být toť má rada:)


doplněno 19.01.16 20:33:

V rámci objektivity nevýhodou násypných kamen a násypného způsobu topení odhořívání shora je cyklické topení čili vždy se musí jednou denně zbavit popele nasypat zapálit rozhořet seřídit což lze vyřídit při troše zkušenosti za 15 minut ovšem každodenní podpálení je jistou nevýhodou proto se někteří vrátili i ke stáložárným kamnům. Mimoto lze ale násypná kamna užívat i jako klasická kamna kde přikládáte dřevo brikety takže jejich pořízením nic neriskujete nechce-li někdo topit násypně má doma klasické krbovky.

Stáložárně se dá topit v násypných buď koksem pozvolným pomalým prohoříváním ze spod bez nutnosti kamna žhavit nebo hn. uhel. briketami tam je třeba nějakou dobu přikládat po odhoření briket na žhavé se kamna uzavřou a druhý den lze ze žhavého popela opět restartovat také jsem tak topil výhodou je že se nemusí každý den podpalovat nevýhodou že musíte každý den nějakou dobu přikládat.

Téma kamen na uhlí je velmi široké a popsat všechny nijance jak násypných tak i stáložárných kamen by vydalo na minimálně malou knihu ...

Jsem často ale svědkem toho že tento "sortiment" na trhu stále chybí lidé hledají zkrátka kamna která umí to co právě umí uhelná vlivem zažitých představ předsudků a špatných zkušeností vyvolaných nevhodným zacházením a provozováním uhelných kamen se ale od této možnosti odvracejí dle mne je to škoda neboť při správném užívání jsou kamna na uhel. paliva par excellance...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sondellisimo
Datum: 19.01.16 21:04

Čistě teoreticky bych CLUBky mohl zkusit dovézt (válí se nevyužité kdesi ve stodole).

Co si mám ale představit pod pojmem "musí být v dobrém technickém stavu"? Zjistil jsem si právě, že by měli být v celkem dobrém stavu (tzn. šamot a kovové části OK). Co dál, je nějaký extra požadavek na stav když jste to takhle vyzvihnul? Např. těsnost (ta podle mě bývá po čase problém) - třeba u dvířek popelníku, dvířek u roštu, nebo dvířek na přikládání? Co třeba těsnost mezi deskami, které tvoří přikládací šachtu - ty desky tam údajně jsou "na sraz" a jsou tam drobné spáry? Tohle asi bude vadit, že?

Stáložárné bych určitě raději než ty násypné už kvůli způsobu provozování, protože momentálně víceméně dřepím u kamen a přikládám, protože se to bez obsluhy hodinu neobejde. O

To Vaše heslo je sice pěkné, ale moje zkušenost s cizími CLUBkami taková není - tam se kolem toho muselo skákat, protože jinak to hořelo obřím výkonem.

Od: janm*
Datum: 19.01.16 22:31

Já provozuji násypná což je tedy jednou denně zbavit popela vsypat zapálit shora rozhořet seřídit cca 15 minut pak to již jen odhořívá a později dlouho žhne pak lze výkon i snížit (přivř. spod. vzduchu) a prodloužit. Čili ani u těch násypných dřepět nemusíte, výkon je dobře a jednoduše regulovatelný.

Žel klubky zrovna neprovozuji od kolegů clubkařů co jsou s nimi spokojeni ale vím že nejprve je nutné vytvořit dostatečnou žhavou vrstvu a to tak aby byla mezera mezi roštem a šamotem u dna vsypové šachty pokud možno "zakryta" žhavým (dřevěné uhelné uhlíky) princip je takový, že spaliny se musí ze spod ze šachty dostat do odtahového kanálu jen přes tuto žhavou vrstvu, takto kamna nekouří, někdy se objevuje závada, že je mezera mezi roštem a spodní částí šamotu příliš velká např. kus šamotu chybí, pak je obtížné vytvořit dostatečnou žh. vrstvu a kamna kouří a hoří neoptimálně. Spodní i horní dvířka by měla dobře dosedat nezkroucená rošt funkční pohyblivý (dá se sehnat i náhradní) Někdy bývají poškozeny právě ty šamoty vsypové šachty tak tam bych doporučil alespoň vyšamotovat vymazat nebo kamnářským tmelem vytmelit praskliny a nechat ideálně několik dnů zaschnout a pak opatrně zatopit.

http://www.energoportal.cz/fo…t-v-kamnech-club-57499-6/?n=1

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 07:38

Příští rok to asi už nebude aktuální (viz rekce na ondra®;), nicméně tento rok bych ocenil nějaké rozumné topení okolo kterého bych nemusel pořád skákat.
Mnou zmíněné CLUBky mají oboje dolní dvířka těsná a nezkroucená, rošt je pohyblivý, šamot dole u roštu je na zadní stěně rozsypaný, ale opravený RUDOKITem, desky přikládací šachty jsou jinak OK a v rozích jsou nějaké spáry (nic velkého - prostě jsou jen na sraz). Bylo mi rovněž řečeno, že při topení uhlím při plném nasypání buď hoří tak, jak jsem psal dříve (jakoby neřízeně - nejdou regulovat), nebo když se lehce pootočí klapkou umístěnou vzadu, tak sice hoří tak, že se dají regulovat, ale "blafou" (tzn. asi se tam hromadí "uhelný plyn" a jedno za čas prudce shoří - proč to tak dělá ale netuším). Tolik informace, které jsem byl po telefonu schopen vypáčit od toho, kdo s nimi posledně topil.

Od: janm*
Datum: 20.01.16 21:28

Nevím jak si porozumíte s clubkami ale pokud ne, pak jak jsem uvedl odkazy viz. výše, lze pořídit i některá z násypných kamen nyní je lze užívat na uhlí (odhořívání shora) později ponechat jako "krbovky" na občasné zatopení. U násypných kamen je topení jednoduché nasypat zapálit rozhořet seřídit a o zbytek se již postarají kamna sama jedinou nevýhodou je tedy to, že je třeba alespoň 1x denně vynést popel naložit a zapálit, což se dá zvládnout do 15 minut (+,-) dle zkušenosti a pak se již velmi dlouho starat nemusíte, kamna zkrátka hoří jako svíce shora, přičemž po rozhoření lze nastavit jak na nízký a dlouhý tak i na kratší a vysoký výkon lze užít jak čistě hnědé tak i směs hnědé černé a dle toho nastavit, při troše pozornosti se kamna naučíte ovládat k plné spokojenosti, "blafání" u tohoto způsobu nehrozí a výkon je velmi dobře regulovatelný. Mimoto lze topit i klasicky přikládáním jakýmkoliv palivem, dřevo hn. uhel brikety apod., při občasném užití mohou sloužit jako obyčejné krbovky v případě potřeby ale lze kdykoliv využít i na uhlí a zajistit si tak celodenní výhřevnost i tehdy když nebudete moci přikládat případně pokud dojde k výpadku hlavního zdroje vytápění.


doplněno 20.01.16 22:28: "Příští rok to asi už nebude aktuální"Nechte se překvapit :) S rušením kamen bych se neukvapoval, sám přijdete na to proč...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 21.01.16 15:50

Diskuzi na energoportálu jsem si přečetl a myslím, že jsem topíval tak, jak se má. Tak nevím, v čem je zrada.

Rušit kamna určitě nehodlám nikdy, protože 100 % závislost na elektřině je kravina. Navíc kamna co mám mají jistou estetickou stránku.

Mohl byste mi naspal proč bych měl přijít na to, že kamna nerušit? (pokud teda existuje něco jiného než ta plná závislost na elektřině?)

Od: janm*
Datum: 21.01.16 16:30

Pocitově jiná tepelná pohoda /trvale ale platí pro kamna spíše s dlouhým pracovním cyklem/ zkrátka je to možná otázka zvyku vím že je to subjektivní ale např. když srovnám topení násypnými kamny u mně doma a teplo u známých kteří vytápí "moderním plynovým kotlíkem" je to neporovnatelné byla mi u nich zkrátka zima

K tomu topení každému nevyhovuje každý způsob, četl jsem nadšené reakce uživatelů clubek kdy dle nich kamna pracují čistě úsporně s celkem lineárním výkonem a minimální obsluhou což bylo i důvod aby je opět přesunuli do obytných prostor, mnoho uživatelů i já je spokojeno s násypným způsobem, někdo je spokojen s odhořívacími kamny na dřevo, na druhé straně najdete přesně opačné reakce, z toho tedy plyne, že někdo se zkrátka kamna nenaučí vhodně obsluhovat, nebo užívají "nevhodná kamna" (porušená, poddimenzovaná, předimenzovaná apod.) nechci se nikoho dotknout ale je to tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 21.01.16 20:50

Ta pohoda spíš záleží na tom, jak cyklicky se topí. Když se topí v kuse (a je jedno, jestli se k tomu použijí kamna, nebo kotel), tak je pohoda IMHO zajištěna. Např. u příbuzných topících dřevokotlem (tzn. neustále na pokojovou teplotu) je vždy teplo i když dříve tam byla kosa i když bylo "teplo" protože topili kotlem na pevná jen když dorazili domů z práce. Podobné je to u tchýně, která topí plynem jen tak, že na chvíli denně to vyžene na pokojovou teplotu a mezitím je tam kosa jak prase, jenže ona tam je kosa i když je tam pokojová teplota, protože je dům prochladlý.

Já jsem si ty CLUBky nechal dovézt, zapojil je a momentálně topím. Co se týče nevýhod, tak jednoznačně je z toho strašnej bordel i v porovnání s topením truhlářskými briketami bez lepidla, které dělají taky bordel (asi by pomohlo lepší uhlí, protože při nasypávání se prach rozletí do celého domu, otázkou je, jestli existuje uhlí "bez prachu"). Když pře přikládáním zavřu přívod vzduchu a otevřu klapku do komína, tak to sice nasává vzduch přes přikládací šachtu, nicméně když na žhavé uhlí nasypu čerstvé, tak v něm obsažený prach se ihned vnítí a "vyplivne" veškerý další prach do místnosti. Pokud by šlo omezit tohle, tak by to bylo celkem čisté.

Když od nich nechci moc výkonu, tak je to v pohodě - zavřu klapku a nastavím regulátor vzduchu tak na polovinu a nějak to topí. Na kontinuální topení by to na vyhřátí dolního patra možná stačilo. Když od toho chci větší výkon (na dosažení pokojové teploty po návratu z práce), tak je to problém - po otevření regulátoru vzduchu to nic moc nedělá (výkon je stále malý). Když otevřu klapku do komína, tak se to sice rozhoří, ale účinnost je evidentně mizerná (kouřovod citelně topí). Tudíž zavírám zase klapku a pro změnu to pak nemá chuť přestávat hořet do kouřovodu. Postupně se to utlumuje a když už kamna přestanou hlučet, tak je to ve chvíli, kdy je uhlí zplyněné a v šachtě je jen žhavý uhlík.

Při pohledu na komín se musí uznat, že je spalování asi dosti dobré.

Zítra bohužel na víkend odjiždím pryč a CLUBky nehodlám vzhledem k tomu, co to dělá přenechávat jiné osobě, takže více je testovat budu jindy.

Od: janm*
Datum: 21.01.16 21:45

U násypných kamen kdy za užití hranatého násypného uhláku zanoříte do kamen a klidně sypete klapka do komína pochopitelně otevřena všechen i drobný mikroprach letí komínem ven, čili i když topím každý den a kamna jsou jediným zdrojem tepla není nikde uhelný prach, uhláky plním pochopitelně mimo obytné prostory mám jich víc a než si je postavím na určené místo utřu je hadrem abych s nimi mohl manipulovat kdykoliv s čistýma rukama.(nyní uhláky plním jednou za 5 dnů když to nevychází /práce/ pak jednou za 4 dny doplním na plný počet) Doma se již s uhlím nijak nemanipuluje tudíž se nepráší jakmile sypu do kamen tak 99,9% napsal bych 100 zkrátka všechen prach odsaje komín řádně vyklepu a než uhlák vytáhnu nějakou chvíli posečkám aby se prach dobře odsál, to že nikde není prach poznáte lehce stačí po týdnu po měsíci zkrátka kdykoliv přejet prstem po nábytku a podívat se je čistý Ok.

Myslím že s tím sníženým a delším výkonem jste u Clubek na dobré cestě, ale jak jsem psal s kamny je třeba se dobře naučit , možná to již děláte ale po příchodu z práce a najetí na vyšší výkon bych proroštoval aby se rošt uvolnil od jemného popelu ten může bránit přístupu vzduchu proto sice pomůže otevření klapky ale pak zase atd...jak píšete Prach při vsypu do clubek to by se dalo řešit jen dokonale čistým uhlím což lze těžko zajistit nebo adaptérem na přikládací otvor s nuceným odsáváním podobně jako vysavač popela pak by to čistě šlo jenže chce to vyrobit.

Teplotně to mám s kamny tak, že ony na jeden cyklus v podstatě pokryjí celý den,+ akumulace zdí je-li třeba výkon prodloužit navýšit namíchám si směs např. s černým od zapálení do schládnutí i kamna s menší šachtou udělají na jedno nastavení 24 hodin, řekl bych že násypný způsob je jednodušší regulovatelnější kamna dlouho vydrží bez obsluhy (celý den noc) clubky zase nemusí přerušovat jen např. za tři pět dní se doporučuje zastavit a dočistit u těch spodních průduchů větší kusy popela...Kdyby se vyráběly clubky dnes tak prašnost při plnění by šla jednoduše odstranit tak, že by se šachta plnila bočními dvířky jako u násypných kamen přičemž otevřením klapky v horní části šachty by prach byl odsán komínem podobně jako u násypných kamen.


doplněno 21.01.16 22:13:

P.S.

Zkuste do clubek hnědouhelné brikety malého formátu, ty se dají přikládat pomocí rukavice bez nutnosti sypat, čili tam je ta prašnost omezena na minimum, briketami jsem také topil a jde to dosti čistě, dělá se to tak, že si naplníte plechový kyblík (ideálně od barvy čistý) při přikládání postavíte těsně ke kamnům berete rukavicí z kyblíku a přímo vkládáte do kamen. Výhodou briket je, že oproti hn. uhlí udrží velmi dlouho žhavé čili kamna při "znovurozjetí" stačí doložit briketami zavřít šachtu mírně proroštovat přidat vzduch a už to jede znovu, navíc možná odpadne nutnost čistit rošt od tuhých zbytků jednou za pár dnů protože brikety žádné zbytky kusové nemají popel je sypký, při roštování mějte vždy uzavřená spodní dvířka. Další výhodou je, že brikety mají mezi sebou větší mezery vzduchu tudíž budou hůře prohořívat nahoru zato stabilněji konstantněji hořet na roštu což je myslím u clubek žádoucí. Volil bych střední nebo raději menší formát briket, brikety jsou na spodní odhořívání vhodnější..

tuto velikost:

http://www.palivazdemar.cz/uhelne-brikety-3-volne-lozene

nebo ještě menší ty tuším 2" aby se v šachtě nešprajcovali, možná by ale šly i ty větší na zkoušku bych pytel zakoupil a vidělo by se pak je výhodnější je kupovat před sezonou cenově jsou stejné nebo i levnější než dřevěné oproti dřevěným mají konstantnější kvalitu dlouhý stáložár jsou méně náchylné ke kouření než uhlí, snadná manipulace byť v rukavici nesypou se z nich piliny, i to by byla cesta...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.01.16 20:44

Tady máte dobrou diskusi o uhelných kamnech http://forum.tzb-info.cz/1260…na-uhli-s-vrchnim-odhorivanim

Rozhodně jděte do nových kamen ( těsnění na dvířkách , nové šamoty , sekundár na horních dvířkách)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 19.01.16 20:47

Pane Dibes, ještě by jste měl uvést nějaké odkazy ke kamnům na dřevo s pomalým hořením pokud jste tak neudělal i to je jedna z cest v té se ale tak nevyznám, aby byly informace o kamnech pro tazatele "úplnější" :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.01.16 21:04

Podle odpovědí jde asi o menší starší domek . Dřevo je objemnější palivo a v těchto malých prostorách je asi lepší uhlí. Tam dáte hodně energie do malých kamen . Na dřevo potřebujete větší kamna (větší dum) . Aspon 100m2 a otevřenou dispozici .

Podle odpovědí pán nemá problém s uhlím . A hledá cenově nejlepší alternativu . Nemá asi les (levný zdroj dřeva)

Pokud ho zajímá dřevo - pár diskusí

https://www.poradte.cz/domacn…amna-uska-vyrobce-opravy.html

https://www.modrastrecha.cz/f…zdusnymi-rozvody-a-vymenikem/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 07:24

Ano, úvahy Vaše jsou správné. Co se týče dřeva, tak to jsem napsal v reakci na ondra®.

V současnosti jsem přikloněn k TČ vzduch-vzduch (vysvětlení taktéž v reakci na ondra®;). Po roce topení se uvidí, na pevné palivo se můžu kdykoliv vrátit.

Datum: 19.01.16 22:16

Zdravím, tak pokud jde o Váš domek s TZ 6,5kW. Mám TZ 6,3kW, ovšem domek není ještě dokončený (zateplení fasády) a není obýván celý, jen jedno podlaží, ve zbývajících dvou se netopilo nikdy na pokojovou teplotu. Při vytápění TČ země-voda, je spotřeba za rok zhruba 5000kWh (to je ovšem spotřeba celého odběrného místa, kolik z toho je na topení a přípravu TUV, nelze zodpovědně říci přesně, v domě je na elektřinu vše). Kdyby na topení a TUV z toho bylo tak 3500kWh – odhadem velice hrubým. Pokud bych měl čistě elektrické topení, pak asi 11000 kWh na topení a přípravu TUV a těch 1500 kWh ostatní spotřeba, tak to bych zhruba na těch 30000Kč byl. Tím je myšlena jedna osoba, je-li Vás více, spotřeba se zvyšuje. Možná by to po zateplení a topení dvou podlaží na pokojovou teplotu a v jednom temperování (to třetí podlaží je suterén), mohlo být zhruba podobné.

V případě Vašeho domku, pokud se Vám nechce dělat teplovodní topení, a dům má aspoň trochu otevřenou dispozici, pak by jistým řešením mohlo být doopravdy TČ vzduch-vzduch. Má-li domek komín, jistá alternativa jsou pak jistě kamna, nejlépe na uhlí, aby se kolem toho nemuselo každou hodinu skákat. Stáložárky už nové neseženete, alespoň nevím, že by to někdo v současnosti vyráběl. Další možnost jsou kamna typu Petry, ale to zde již popsal kolega. Funguje to perfektně, mohu potvrdit, sám mám funkční stáložárky a používám je někdy. Velmi zjednodušeně řečeno, provozní náklady na elektřinu pro TČ v sazbě pro TČ a náklady na uhlí by mohly být srovnatelné. Kamna je potřeba alespoň jednou za den obsloužit, TČ jede samo; kamna jsou na pořízení levnější, TČ dražší; bez TČ Vás vyjde ostatní elektrická spotřeba domu (která nebývá zanedbatelná) o dost dráž než s TČ; zkrátka vše má svá pro a proti a nedá se říci, že jedno nebo druhé je jednoznačně lepší. Taky spotřeba energií v domku není jen o vytápění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 07:21

Myslím, že po Vašem příspěvku jsem už přesvědčen, že TČ vzduch-vzduch je jasná volba - dispozice je celkem otevřená a navíc je to tak nějak jak píšete.

Pokud si srovnám celkové náklady tak, jak to srováná kalkulačka na TZB-info (tzn. za elektřinu, ohřev TUV, poušály a investici), tak i kdybych pokračoval dále s uhlím, tak proti tomu TČ (uvažované COP "jen" 3) vyjde v součtu těchto položek na stejno (komfort úplně jinde). Ono ani ty přímotopy při sečtení všech položek nevychází tak jednoznačně tragicky.

Dřevo jsem měl mít původně zadarmo, ale po nedávném úmrtí v rodině to víceméně padlo, navíc tu mám prostor na skladování dřeva na max. 1 a kousek sezóny, takže bych topil celkem mokrým dřevem.

Datum: 20.01.16 12:02

Než topit nedobře vyschlým dřevem, to raději uhlí. Dřevo ostatně nějaké potřeba vždy alespoň na zatápění, ať už stáložárky nebo Petry. Ještě jsem zapomněl zmínit jednu věc, když už jsme to takto rozpitvali. TČ vzduch-vzduch, to je vytápění teplovzdušné v podstatě, kamna jsou víceméně sálavé vytápění (to je zásadní rozdíl). Při té tepelné ztrátě těch kubíků teplého vzduchu bude potřeba prohnat přes TČ fakt hodně (vzduch je lehoučký a má malou tepelnou kapacitu), tam při topení TČ bude třeba počítat s permanentním "průvanem", s tím souvisí i přemisťování prachu atd., bude-li foukat přímo vzduch do prostoru. Zase záleží, jak by ten rozvod teplého vzduchu od TČ byl řešen, může to být i kanály po domě s částečně akumulační schopností. Sálání je mnohem příjemnější (alespoň pro mne). Výhoda fakt je v tom, že TČ nepotřebuje obsluhu a získáte levnější kWh pro celý dům, TČ vzduch-vzduch neumí ohřívat TUV.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 16:51
avatar

k tomu tepelnemu cerpadlu vam reknu asi takhle... potom mi tady budete o vikendu sedet v obyvaku, libovat si v mych 30C a stezovat si, ze mate doma 20C :) (true story z minuleho tydne)


doplněno 20.01.16 22:51:

zakazuje mu to rozpocet

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 18:46

To je jen blbej vtip, nebo fakt existuje člověk, který si v dané teplotě libuje? *sok*

Vámi udávaný způsob topení z mého pohledu dělá "hlavní místnost" absolutně neobyvatelnou, protože je-li tam 30 až 35 °C, tak se tam existovat fakt nedá - proto jsem tenhle způsob topení zavrhl.

Myslím, že většina normálních lidí to má stejně. Pro mě je v zimě optimum 21 a 22 °C, když je např. u rodičů 23 °C, tak mě to už dráždí. Neříkejte, že jste nikdy neslyšel si někoho v létě stěžovat, že se nedá doma být, protože "už zase" mají doma 25 °C (já to v práci v létě slýchám stále).

K tomu true story: pokud mu 20 °C nestačí, tak ať si ten váš milovník nesnesitelného vedra na tom svým TČ prostě nastaví větší teplotu! To neumí, zakazuje mu to snad žena, jiný člen domácnosti milující zimu, nebo proč si jen stěžuje a nic s tím nedělá? Nebo je snad jen ze skupiny lidí, co si stále na něco stěžujou takříkajíc ze zvyku?

Od: sondellisimo
Datum: 21.01.16 15:38

A jak to souvisí s tématem TČ vs. kamna na uhlí? Odpovím Vám hned - nijak!

Náklady na provoz TČ jsou cca stejné jako na topení uhlím (je to cca 0,7 Kč/kWh pro TČ vs. 0,5 až 0,9 Kč/kWh při uvažování účinnosti kamen 75 % a ceně za hnědé uhlí ze skladu odkud brali rodiče vč. dopravy). Ovšem to ale neplatí, pokud někdo topí tak tak brutálně neekonomický jako třeba Vy (potom to uhlí vyjde sakra draze). Pokud tvrdí, že mu to "zakazuje" rozpočet, tak buď kecá, nebo to je prostě člověk, který si větší teplo nemůže dovolit bez ohledu na to, jaký je jeho zdroj (nepočítám-li např. dřevo od hajného za "hubičku").

Ještě k Vaší nedávné odpovědi: "no roztopeno je razdva a teplo taky, nevim cim doposud topite v kamnech, a jakych a jak, ze tam mate i presto zimu privezte si pytel cerneho uhli na zkousku a poslete pohled z Floridy".

Už jsem psal: nejsem moc doma a to je celý problém. Kamna sice mají výkon 7 kW (je to stále víc než TZ při -15 °C) a za pár hodin se to prostě nedožene. Jak topím není důležité snad bych jen napsal, že když topím briketami pořádně, tak kamna začínají svítit, takže je přetěžuji a dávají evidentně přes 7 kW. Pokud tam hodím trochu hnědého uhlí, tak svítí víc, tudíž černé uhlí by nic neřešilo snad jen mimo toho, že by kamna dostávali ještě víc na prdel.

A ano, když zatopím, tak to hřeje razdva, po chvíli to sálá a mohlo by se zdát, že je "teplo", ale do opravdového tepla (třeba tepla, které znám od příbuzného, který má TČ s podlahovkou a topí "jen" na 18 °C) to má fakt daleko.

Když topím alespoň 8 hodin v kuse (víkend), tak to už začíná být lepší, ale stále je znát, že jsou prochladlé stěny a za úspokojivé se to dá považovat až v neděli večer, kdy celé zimouření pomalu začíná znovu.

Od: sondellisimo
Datum: 20.01.16 17:44

Díky zapostřehy, s tím průvanem počítám a rovněž počítám s tím, že když to bude vadit, tak se buď razantně sníží výkon (na plný výkon totiž jednotkou prejde skoro tisíc kubíků vzudchu za hodinu), nebo se vypne a pojede se na přímotopy. Podle mě nebude s průvanem problém, protože ten průvan bude "teplý" (oteplení vzduchu na výdechu klimy bude cca 5 - 35 °C dle nastaveného výkonu).

Kuchyně ale není tak často obývaná, takže v tom nevidím moc problém. Obávám se ale trochu víření prachu. Na druhou stranu mají jednotky nějaké filtry a teď se v kuchyni práší řekl bych až brutálně (brikety bez lepidla). Teplý vzduch nehodlám nijak nuceně či jinak rozvádět, protože dispozice domu je celkem vhodná. Po prvních zkušenostech bych přinejhorším nějak nuceně zajistil cirkulaci vzduchu do podkroví (tam je ale tepelná ztráta malá, takže by to mohlo jít i bez toho).

Datum: 27.01.16 12:21
avatar

Vydrž až do příštího roku. Jestli RÚ zavede platby podle jističe, sežere tě to i když nebudeš topit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 27.01.16 15:26

Je na mysli snad toto: http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php?typ=doma?

Pokud ano, tak se není obávat, oproti tomuto roku to při topení elektrikou vychází "stejně" (dvě procenta bych ušetřil).

Nebo ERÚ snad vymýšlí něco dalšího?

Od: sondellisimo
Datum: 10.02.16 16:32

Pánové a případné dámy, normálně bych neměl potřebu sem psát čeho jsem dosáhl, ale vzhledem k četným zhovadilostem, které jsem se tu dočetl (teď vůbec nenarážím na uživatele sunset a joudic).

Udělal jsem rozhodnutí, které se mi ze začátku sice zdálo být impulzním nákupem, ale s odstupem několika dnů jsem uznal, že je to nejlepší rozhodnutí, co jsem v tomto ohledu mohl udělat.

Nechal jsem si (jak už jsem naznačoval) namontovat TČ vzduch/vzduch o topném výkonu necelých 6 kW. Domluva i instalace byla super rychlá a pohodová, protože daná společnost má v tuto roční dobu celkem volno a tak nabídla i pěknou slevu.

Vnitřní teplovzdušnou jednotku mám umístěnou v kuchyni, vzduch je foukán přes celou kuchyni dveřmi do obýváku (ty jsou posuvné a málokdy zavřené i před instalací TČ). Do vedlejší chodby časem teplo doleze, je tam méně teplo, ale to není na chodbě na závadu. Koupelnu časem dořeším nějakým přímotopem zapínaným jen v případě, že tam vleze nějaký zimouživec (žena). V patře je to obdobné jako při topení pevnými palivy - je tam chladněji a je chladněji o tolik víc o kolik je nižší teplota dole (tam jsem dříve přetápěl kvůli tomu, abych při krátkém topení po návratu z práce patro trochu ohřál). Patro opět dořeším přímotopem.

Momentálně mám "rýmičku a kašílek" tak jsem doma a můžu to tedy srovnat s případem, kdy jsem byl doma o víkendu a bylo venku podobně (tzn. cca 5 °C). Stručně napsáno jsem s náklady na topení za současných podmínek na cca 1,4-násobku nákladů na topení uhlím s tím, že uživatelský komfort je totálně někde jinde, po změně distribuční sazby na D2Td a "zdražení" po roce 2017 mi to klesne cca o dalších 40 % a tepelná pohoda je alespoň v přízemí podstatně lepší. Co se týče té tepelné pohody, tak se eliminovali problémy jako ostré přechody "šílené salávé vedro"/"akorát"/"kosa" a všudypřítomný průvan díky velké cirkulaci vzduchu mezi přízemím a patrem. Firma mi dokonce byla ochotná zapůjčit kulový teploměr pro změření operativní teploty (měřeno samozřejmě mimo proudící vzduch z TČ, tj. "za rohem") a dostal jsem se na krásných cca 21 °C při teplotě vzuchu lehce přes 22 °C, takže jsem v prostředku rozmezí daném ČSN EN ISO 7730.

Dost bych chtěl vidět joudiče, jak se vejde do maximální hodnoty 29 °C, která je pro nečinné osoby "v plavkách" když má vzduch 30 až 35 °C a navíc mu tam sálají uhlo-kamna. Prostě se tam nevejde, takže opět říkám, že je jeho "hlavní místnost" pro 99 % lidí neobyvatelná.

Poznámka pro sunseta: topím kupodivu celý den, tj. nepřetržitě a ne jedn hodinu. :-D

Dle projekčních podkladů daného TČ a započtení toho, že patro bude vytápěno přímotopem mi vychází roční účet za elektřinu (po roce 2017) cca 25 tisíc Kč včetně ohřevu TUV a ostatních spotřebičů při topení na 21 °C po celý den. Doposud to bylo cca 5 tis. s D02d a 4 tis. za palivo, to vše za půl roku bydlení a lehce přes půlku topné sezóny v nevytopeném domě, takže odhadem cca 20 až 25 tisíc Kč ročně kdybych topil nepřetržitě v CLUBkách jak mi bylo doporučeno.

OUTRO: Vždy jsem se díval na lidi, kterým hulí z komína nějaké svinstvo s řádným despektem. Po nastěhování-se do nového domu se to změnilo ještě k horšímu, protože tady takhle topí skoro každý (plyn není a průměrný Český blb nedokáže vymyslet nic lepšího než koupit uhlí nebo na podzim sehnat mokré dřevo přímo z lesa) a je to dost obtěžující. Po dosavadní zkušenosti mám chuť je vraždit, protože se zdá, že tyhle lidi prostě jen baví obtěžovat ostatní smradem, sazemi a podobným svinstvem, protože neustále zmiňovaný argument "dyť uhlí/dřevo je levný" není vůbec pravdivý, což ale vlastně už dlouhou dobu dokládá portál TZB-info.

Vraždění ale není moc konstruktivní řešení. Je tedy třeba provádět pořádnou osvětu (jako začátek berte to, co jsem napsal výše) a na ty, kterým je všechno u zádě (a že takových je v ČR většina) je třeba připravit nějakou páku. Jediné rozumné je snad jen celoplošný zákaz provozu kotlů na pevná paliva s "ručním provozem". Zpoplatnit vypouštění plynných emisí úplně pro všechny a ne jen pro velké znečišťovatele asi nic neřeší - lidi radši vypláznou ročně 1 až 5 tisíc (dle výkonu kotle a emisní třídy) a budou dál vesele pálit svoje oblíbené piliny s olejem...

Od: jenda2
Datum: 10.02.16 20:44

Obsáhle vypisujete o T4 ale nenapsal jste zásadní informace. Podle zkušeností kamaráda, který má jeden typ Comfee má z tepelného výkonu 3kW 1kW elektřiny, 2 kW z vnějšího prostředí. Vytápí místnost 4x4 m na 26 a teplo tam je. Bohužel to není pro větší místnost a pro šíření do jiných místností teprve ne. Přesně podle mého předpokladu se teplo i přes automatické míchání cca po 2m směřuje vzhůru a dál ke stěně už jde jen ochlazený průvan. Moc příjemné to tedy není. Má v zásuvce měřič spotřeby, tak je známá spotřeba elektřiny. Od 800 W po asi 1,2 kW / hod. Takže nevím...

Lidi topí tím, na co mají. To je hodně stará pravda, která vám asi uniká. V dobrých kamnech piliny s olejem podle komína nepoznáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 10.02.16 21:48

Zásadní informace? A které Vám chybí?

Comfee není zrovna něco, čím bych celoročně topil obzvlášť pokud by to měla být ta pochybná "samoinstalační" verze, ale budiž. Moje kuchyně je 4×3 m a sousední obývák je 4×5 m s tím, že cca uprostřed 4 m stěny je vnitřní jednotka, která fouká přes kuchyni teplý vzduch do obýváku.

Co se týče příkladu s kamarádem, tak to nic moc neříká. Zaprvé se zdá být způsob vytápění nevhodně zvolený (pokud pro danou místnost je 3 kW cca tepelná ztráta) a zadruhé nebylo řečeno jak to provozuje (topí na jednu teplotu po celý den, jak má nastavené lamely,...?).

Váš předpoklad je naprosto mimo a v praxi to takhle fakt nefunguje. Podívejte se do "design and technical manual" k Fujitsu 12LMCA, tam jsou izolinie rychlostí prodění vzduchu, kde uvidíte, že při sklopení lamel úplně k podlaze a umístění vnitřní jednotky do 2,5 m nad podlahou je maximální proudění na podlaze ve vzdálenosti 2 m (to pocitově odpovídá). Půl metru za vteřinu je do vzdálenost 5 metrů a reálně v tom místě studený průvan prostě není (při měření teploty sondou s rychlou odezvou jsem v tomhle místě těsně nad podlahou naměřil stále více než je teplota vzuchu ve 2 m). Tohle je extrémní případ, lamely se dají nastavit do více vodorovné polohy, takže bych se nebál za vhodných podmínek vytápět i místnost s nejdelším rozměrem k 8 metrům.

Stagnace teplého vzduchu u stropu se narozdíl od vytápění kamny moc nekoná. Při topení v kamnech byla teplota u stropu v místnosti s kamny od 30 do 50 °C a ve vedlejší od 18 do 30 °C (vše dle intenzity topení, podle vzdálenosti měřeného bodu od kamen a toho, zda-li roh je nebo není u venkovní stěny) vše při teplotách vzduchu 18 až 22 °C (uprostřed místnosti cca metr vysoko). Teď s TČ je u stropu kuchyně cca o stupeň více než v metrové výšce (mimo proud teplého vzduchu samozřejmě), v obýváku je to trochu horší, protože je tam horší cirkulace vzduchu, ale trochu teplejšího vzduchu u stropu ještě nikoho nezabilo, ne?

S Vaší starou pravdou plně souhlasím - je to o tom, na co lidé mají. Ale ne na to, na co mají finančně, nýbrž intelektuálně. První důkazem budiž můj předchozí odkaz na TZB-info ukazující, že ceny se napříč typem vytápění moc neliší. Druhý příkladem budiž jedinci, co si koupí to tak strašně výhodné uhlí (haha), spalují ho bůhví jak, půlka prchavé složky jim vyletí komínem (v lepším případě - když vidím sousedy, tak mám pocit, že spíš vyrábí koks) a ještě si ti blbečci myslí jak ušetřili. Třetím příkladem budiž ti, co opravdu topí tím, na co mají (tzn. dřevo od známého, hajného nebo svoje), ale nejsou natolik "bystří", aby to spalovali rozumě - topí mokrým (třeba soused hned od vedle má evidentně doma sušičku dřeva se simultánním spalováním), nepřístojně to škrtí a vypouští prchavou složku z velké části komínem,...

Nedovedu si dost dobře představit člověka, který by nemohl topit opravdu ekologicky, protože to drahé zkrátka není. I např. topenář/servisák kotlů na pevné a plyn, co na konci minulého roku s mou asistencí rodičům montoval nový zplyňovák na dřevo mi říkal, že mu lidi hromadně tvrdí, že když přešli z pevného paliva (uhlí, dřevo za tržní cenu) na topení plynem, tak se jim náklady na vytápění nijak výrazně nezvedli. Jeho slovy je topit dřevem totální ekonomický nesmysl ledaže mám svůj les, znám úplatného hajného a podobně... to prosím tvrdí člověk, kterého montáže zplyňovacích kotlů na dřevo z velké části živí!

 

Od: jendad
Datum: 11.02.16 10:50

Mužete dát značku klimatizace , typ a celkovou investici?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 11.02.16 11:38

Značka a typ viz výše, tj. FUJITSU: uvnitř ASYG-12LMCA a venku AOYG-12LMCA. Celkem vč. montáže a DPH 32 tis.

Od: jenda2
Datum: 11.02.16 11:40

Vždyť jsem napsal, že má nastaveno automatické míchání ! Když se lamely stáčí k vodorovné poloze, je to nepříjemné . Teplotu má nastavenu na 26°C. Klima Comfee je přesně podle parametrů pro danou místnost. Je to tedy osobně ověřeno a nikoli jedna paní povídala. Netuším nic o nějakém předpokladu. Když tamn sedím, tak to můžu porovnat a vy mi tvrdíte, že tam vlastně ani nejsem a mám přepoklad ... Že by ventilátor klimatizace dofoukal přes dvě místnosti teplý vzduch je naprostá utopie. Ale prosím, co jste si koupil, to máte. Já to chtěl také ale už ani omylem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sondellisimo
Datum: 11.02.16 12:50

Rozeberu to větu po větě, ale ani tak si nedělám iluze o tom, že byste to pochopil, když to chápat nechcete, jen vysíráte a snažíte si obhájit ty svoje "pylyny s volejem":

1) (myšleno Vaše první věta) Automatické míchání je dost nejasný pojem a kdo má tušit, co to znamená? Každá vnitřní jednotka ať už je nastavená jakkoliv vzduch přece automaticky míchá! Pokud jste tím ale myslel automatický pohyb lamel, tak to je jen důkaz o tom, že to dotyčný provozuje blbě!

2) To dává smysl, lamely vodorovně je totiž poloha pro chlazení.

3) Původně jste psal, že vytápí na 26 °C, teď najednou píšete, že má klimu nastavenou na 26 °C? Tak co tedy? Má tam 26 °C, nebo má jen tuto teplotu nastavenou? Pokud tvrdíte, že mu stojí teplý vzduch u stropu (díky nevhodnému provozování), tak může mít reálně v místnosti klidně jen 20 °C.

4) Vhodnost či nevhodnost použití daného typu vytápění: mínil jsem, že není vhodné na nezateplené objekty. To, že v nějakém "hezkém papíru" od výrobce je uvedeno, že je to na nějakou plochu místnosti neznamená, že to bude dobře fungovat. Tohle topení je třeba promyslet, nejsou to blbovzdorná kamna!

5) Máte pouze ověřeno, že když se to špatně provozuje (a navíc pravděpodobně v místě, kam to není vhodné), tak je to naprd.

6+7) Nevíte o předpokladu? Vdyť jste ho tu chvíli zpátky psal: "Přesně podle mého předpokladu se teplo i přes automatické míchání cca po 2m směřuje vzhůru a dál ke stěně už jde jen ochlazený průvan."

8) Asi jste nikdy v životě nebyl v místnosti s klimatizací. Třeba u nás v práci je naprosto běžné, že vnitřní jednotka je na vzdálenost 5 metrů v létě při chlazení dost otravná, protože až tam dofoukne zmrzlý vzduch.

9+10) Bohužel je vidět, že průměrný Český ...ehmm, dokáže jen nevěřit, dávat "odstrašující" příklady podle instalací, které jsou udělané blbě a zkrátka obhajovat si to svoje zasírání okolí svinstvem z komína. Ale hlavně že si myslí, že ušetřil, žejo? *bzum*

BTW, cca před 2 roky mě jeden kámoš ze Slovenska přesvědčoval, že svou novostavbu (necelých 150 m^2) bude vytápět klimatizací FUJITSU 14LTCA s tím, že nemá nic jiného a má jen jednu jednotku pro celý jednopodlažní dům (dispozičně dost otevřený, jak je u nových domů zvykem). V té době jsem si myslel, že je cvok, že to nemůže moc dobře fungovat a hlavně že v pořádném mrazu bude klepat kosu, protože bude venkovní jednotka stále odtávat vzniklou námrazu.

Ale třeba na to taky jako já na vlastní kůži přijdete... já jsem k tomu sbíral odvahu taky delší dobu, ale hlavně jen proto, že na netu je s prominutím plno blbců, co píšou podobné nepravdy jen aby si obhájili svoje kamna a kotle. Na druhou stranu jsou tu obsáhlé projekční podklady od FUJITSU, které mě přesvědčily. Zatím to vypadá, že to bylo rozhodnutí velmi dobré...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.