Jakou řemenici na hřídel cirkuly

Od: Datum: 13.01.16 17:08 odpovědí: 27 změna: 16.01.16 11:38

Dobrý den,

Mám problem zjistit jaký průměr řemenice mam použít na hřídel cirkulárky,když motor má 4KW a 1435ot, průměr řemenice na motoru je 140 mm, a na kotouči jsou údaje n max 3060,a průměr kotouče je 500mm.Nepodařilo se mi najít vzoreček nebo podobný dotaz.

Děkuji za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: miro®
Datum: 13.01.16 17:20

Podívejte se zde.

https://www.poradte.cz/volna-…19795-vypocet-hnane-remenice.

-miro

doplněno 13.01.16 17:24:

Zde je to popsáno. Jen dosaďte hodnoty pro vaší cirkulárku.

Průměry řemenic hnané a hnací jsou ve opačném poměru jako jejich otáčky.

Vaše požadované otáčky hnané řemenice jsou 300ot/min

Otáčky hnací řemenice motoru jsou 1410 ot/min

Poměr : 1410 ot/min( motoru ) - děleno - 300 ot/min ( požadované otáčky hnané řemenice) = 4,7

Jelikož požadujete zmenšení otáček ( tzn., že musí být hnaná řemenice většího průměru) a to o vypočítaný poměr 4,7 krát.

Tedy průměr hnací řemenice 60 mm x 4,7 = 282 mm. Hnaná řemenice musí mít průměr 282 mm.

U ozubeného převodu se počítá s počty zubů ozubeného kol, hnacího a hnaného.

Pokusil jsem se popsat pochopitelně postupt, který je platný pro všechny navrhované převody

- miro
Zdroj: https://www.poradte.cz/volna-…5-vypocet-hnane-remenice.html

Ohodnoceno: 0x

Od: hans®
Datum: 13.01.16 17:39

takže pokud jsem to dobře pochopil takže výpočet má vypadat nějak takhle? 1435/3060 = 0,47*140= 65,8 to je ted správný výpočet? na diskuzi kterou jste připojil se jedná o převod do pomala,tak jsem na vážkách zdali je výpočet to co potřeuju já.

Datum: 13.01.16 18:47

Ano Vaše potřeba je převod od motoru do rychla.Máte to správně. Řemenice hřídele cirkulárky pro splnění zadaných požadavků, musí mít průměr cca 66 mm, tedy jen 0,47 průměru hnací řemenice motoru. -miro

Datum: 13.01.16 19:21

Prosím tě, tuto úpravu si ještě dobře rozmysli!

Upravoval jsem loni řemenový převod cirkulárky a postupoval jsem takto:

Napřed jsem si zjistil, jaký největší průměr kotouče hodláš na cirkulárce používat. Tento největší průměr má danou maximální obvodovou rychlost a z té budeš vycházet.

Když totiž teď předěláš cirkulu tak, aby otáčky kotouče byly 3060 otáček za minutu, tak nesmíš na cirkuli použít větší kotouč než 500mm. Pokud tam větší kotouč nasadíš a roztočíš, tak se může roztrhnout a nechtěj si ani představit kolik napáchá škody a zranění.

Určíš si největší průměr kotouče (který budeš kdy používat) na třeba 700mm = 0,7m

Obvod pilového kotouče =PI*0,7= 2,199m

Maximální obvodová rychlost pilového kotouče (je např. 65m/s)

Otáčky pilového kotouče = 65/2,199 = 29,56otáček za sekundu *60 = 1773,5otáček za minutu

Poměr otáček pilového kotouče a otáček elektromotoru = 1773,5 / 1435 = 1,236

Otáčky pilového kotouče jsou vyšší než otáčky elektromotoru a tedy průměr řemenice pilového kotouče musí být menší, než průměr řemenice na elektromotoru.

Průmět řemenice na elektromotoru máš 140mm takže průměr řemenice pilového kotouče = 140 / 1,236 = 113,3mm

A nejbližší vyšší průměr řemenice je třeba 115mm.

Výpočet je pouze informativní!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.01.16 20:12

tak větší kotouč jak 50cm nemam v plánu na cirkulu dávat,takže další počty vtomto ohledu nejsou potřeba,ale děkuju za info,ale je mi divný že bych tam měl dát takhle malou řemenici,když si vemu že hřídel má průměr 30mm a po odečtení hloubky drážek pro řemeny tam nezbyde defakto žádný maso co by drželo na hřídely,myslím tím že by se mohla ta řemenice roztrhnout..pokud je moje úvaha správná bude lepší zmenšit řemenici na motoru a zvětšit tu na hnané hřídely,co myslíte?

Datum: 13.01.16 21:07

Tak jsem to přepočítal s tvými parametry a obvodová rychlost pilového kotouče je 80,11m/s.

Toto je hodně vysoká rychlost!

Zkontroluj si jestli tvůj kotouč opravdu vydrží takovou rychlost.

A samože nemusíš použít průměr řemenice, který vyšel ve výpočtu.

Je to nejmenší průměr řemenice, který můžeš použít. Když si vybereš řemenici s průměrem 75mm tak budou otáčky nižší.

To co píšeš o průměru řemenice, tak v tom už máš zase hokej.

Ty chceš mít na cirkuli dvojnásobné otáčky než jsou na motoru a tedy i poměr průměrů řemenic musí být 2. Takže pro 140mm řemenici na motoru bude druhá řemenice o průměru 70mm.

Když zmenšíš řemenici na motoru na 100mm tak druhá řemenice musí být poloviční, tedy 50mm a tam už se opravdu řemeny nevejdou.

Jdi na to tak, že si stanovíš průměr řemenice u pilového kotouče a pak řemenice na elektromotoru musí mít dvojnásobný průměr. Ale zase se tam musí takový rozměr vejít.

(a ještě pro informaci: já jsem taky měnil obě řemenice a otáčky na hřídeli pilového kotouče byly kolem 2000 ot/minutu. Při stanovéní otáček jsem vycházel z kupované cirkulárky, kterou mám doma.)

Dodatek: ono ani tak nejde o to, co ty máš v plánu, ale o to, jak velký kotouč tam jde fyzicky namontovat. Když někomu pilu půjčíš a on tam nasadívětší kotouč, tak z toho může být neštěstí a ikdyž nepotká tebe, tak se ti nebude dobře spávat.

Datum: 13.01.16 21:31

Pozor. Maximální otáčky kotouče nepoužívej. Kotouč bude v lepším případě pískat. Sice se na tom bude moci pracovat, ale nebude to žádná výhra.

Počítej jako ideální řeznou rychlost něco mezi 50 m/s až 60 m/s. Takže z toho vychází průměr hnaný řemenice 100 mm.

Z průměru kotouče a požadovaný řezný rychlosti si spočítáš otáčky kotouče a pak prostým poměrem průměrů si spočítáš požadovaný průměr řemenice.

Datum: 14.01.16 18:18

aha,takže když na kotouči budou napsány max ot, tak je tedy lepší to poddimenzovat? takže pro příklad když tam budu mít kotouč s 3000 ot tak bych měl spočítat řemenici aby dala průměr třeba 100mm a tím snížit ot na koutouči,chápu to dobře?

Datum: 14.01.16 18:27

Nechápeš to tak úplně dobře. Možná jsem se blbě vyjádřil. Ano, používat maximální otáčky není nejlepší nápad. Snaž se počítat řeznou rychlost mezi 50 m/s až 60 m/s. Samozřejmě, že pokud máš jeden kotouč třicítku a druhej pětatřicítku, tak to klidně můžeš točit na stejný otáčky. Ta pila si to přebere.

Průměr řemenice nebude pokaždý 100 mm, ale podle potřeby. Někdy bude řemenice do pomala, jindy do rychla. Navíc, není nejlepší nápad dávat na hřídel moc velký průměr řemenice.

Datum: 14.01.16 18:51

aha tak nějak pomalu to už pobíram,je nbych teda eště potřeboval poradit jak to spočítat stout řeznou rychlostí jak uvádíš,protože dohledat vzoreček je pro mě boj *smich* skusil jsem spočítat když má kotouč napsáno na sobě že má nMax/3050 tak sem to vydělil 60 a vyšlo 50,83,to by měly být ty metry za minutu ne?

doplněno 14.01.16 18:52:

jen doplním že výrobce udává řeznou rychlost od 60 do 80 m/s

Datum: 14.01.16 19:10

Tak řezná rychlost je obvod kotouče x otáčky / čas.

Máš kotouč průměr 5OO mm. Jeho obvod je tedy 1,57 metru. Maximální otáčky jsou 3060 / min. To vynásobíš obvodem, vyjde ti 4 806,6. Jelikož to je údaj za jednu minutu, vydělíš to 60 a vyjde ti řezná rychlost za vteřinu. Tedy 80,11 m/s. To je děsně moc. Pravděpodobně bude pila pískat jako zběsilá.

Ideální je, dostat se někam mezi 50 m/s až 60 m/s.

Aby jsi to spočítal, musíš na to jít jaksi odzadu. Chceš mít řeznou rychlost 60 m/s x 60 vteřin je 3600. To vydělíš obvodem, tedy 1,57 a máš požadovaný otáčky.Tedy v našem případě 2 293 obratlí za minutu.

Datum: 14.01.16 19:21

V příloze máte tabulku řezných rychlostí a počet otáček pro různé průměry kotoučových pil, včetně výpočtu.

Zdravím -miro

Datum: 14.01.16 19:37

tak už to začínam chápat,tedy když výrobce udává nějaky max ot na koutouči,takže to sou tedy ot jen opravdu v man ot.takže se budu držet v tvým výpočtu - 2 293 ot za minutu,a z toho vypočítám teda průměr řemenice na hnané hřídely a měl bych mít tedy vyhráno a zároven spočítáno ne?

Datum: 14.01.16 19:42

Ale tyhle otáčky platí pro kotouče kolem 500 mm. Taková třicítka bude mít úplně jiný otáčky.

Datum: 14.01.16 19:47

jasně,dyt já psal na začátku že tam chci dát kotouč 500mm a jinej dávat nebudu,nato mam malou pilu..tohle je čistě na palivový dřevo ..

Datum: 14.01.16 20:05

Tak na palivový dřevo bych volil větší průměr. Pokud se ti tam vejde, dej klidně šedesátku.

Datum: 14.01.16 20:50

tak 60cm bejt může,vlastně tim nic nezkazim..tak tedy eště jednou,našel sem řeznej kotouč o průměru 60cm ,nMax je 1900,takže sem postupoval takhle: chtěl bych mít rychlost na kotouči 55m/s, - takže 55*60=3300/1,88(obvod v metrech) =1755 ot min na hnané hřídely,abych se dotal do hodnot na kotouči.Takže když potřebuju vypočítat průměr řemenice na hnané hřídely tak: 1435/1900=0,75*140=105mm řemenice. můře toto být?

Datum: 14.01.16 22:02

No, nechce se mě to přepočítávat. Počítám, že násobení a dělení je v pořádku.

Ovšem, chybu tam vidím. Proč při závěrečným počítání průměru řemenice používáš maximální otáčky a ne ty vypočítaný?

Takže by ti kotouč točil 1900 obratlí a ne počítaných 1750.

Pokud si dobře pamatuju, tak tovární pila na řezání palivového dřeva s šedesátkou kotoučem točila 1600 otáček za minutu.

Datum: 15.01.16 05:55

aha,chyba se vloudila,pardon..tak už to tu nebudu ty počty dál rozepisovat a spočím tam až dorazím z práce,jinak budu vycházet z toho co si mi psal předtím,budu se držet s rychlostí 55m/s a podle výpočtu nasadim řemenici.To by mohlo být v pořádku.Vyčkám kdyby se eště někdo ozval a pak bych to ukončil.

Datum: 15.01.16 09:50

V této souvislosti bych upozornil ještě na tuto skutečnost.

Budete-li mít hnanou řemenici většího průměru než je průměr upínacích přírub pro upnutí pily, snižujete si hloubku řezu. To znamená, že bude možno jedním řezem, proříznout menší průměr dřeva, v závislosti na průměru řemenice. Proto je vhodné při výpočtu vycházet z potřebných parametrů hnané řemenice, jejíž průměr by neměl být pokud možno větší než je průměr upínacích přírub..

-miro

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.01.16 10:04

Složitě ale spávně jsi to napsal.

Prostě řemenice na hnané hřídeli nesmí být výše než je pracovní stůl cirkulárky. Řemenový převod musí být krytovaný a řemenice se musí vejít pod kryt.

Takže i já bych doporučil vyměniř obě řemenice. Ta 140mm na motoru je strašně moc velká.

Datum: 15.01.16 12:47

jasný chápu,takže příruby mají 120mm,takže řemenici na mnotoru stočim na 100mm a po výpočtu mi vychází že na hnané hřídely bude řemenice s průměrem 82mm.Pro kontrolu tady je výpočet : 60cm kotouč s řeznou rychlostí 55m/s = 55*60=3300/1,88(obvod v metrech) =1755 ot ,a řemenice na hnané =1435/1755=0,82*100=82mm průměr.Takto by to mohlo fungovat,co myslíte?

Datum: 15.01.16 15:11

Nezmatkujeme?

Proč stáčet řemenici na motoru.

Průměr příruby pro uchycení kotouče pily máte 120 mm? Tím je daná hloubka řezu max. 190 mm při použití pilového listu 500 mm. Pokud tomu tak je mohla by hnaná řemenice mít průměr cca 107 mm, při průměru hnané řemenice 140 mm. To vyhovuje i podmínce, že hnaná řemenice má menší průměr než příruba k uchyceni pilového kotouče, abychom dosáhli max.možné hloubky řezu ( 190 mm), za předpokladu, že při řezné rychlosti 50 m/sec, pilový kotouč průměru 500 mm , musí mít otáčky 1910 -ot/min.Viz tabulka v mém předchozím příspěvku. Proto je zbytečné upravovat řemenici hnací ( průměru 140 mm).

Nehodlám problém dále komlikovat, ale existuje ještě jedna zásada a to, že je stanoven minimální průměr řemenice na požití řemenu daného rozměru. To ale ve vašem případě je splněno.

-miro

Datum: 16.01.16 08:13

díky za rady,colombo napsal že se mu zdá řemenice na motoru veliká,a pro mě neni problem zmenšit její průměr.Takže mam zůstat u originál výpočtu s řemenicí 140mm na motoru a tím to uzavřít,nebo nějaký další nápad?

Datum: 16.01.16 08:42

Ahoj. Já to vždycky porovnávám s průmyslově vyráběnou cirkulárkou.

Samozřejmě jak to vyřešíš na svém stroji, to záleží pouze na tobě.

Možností tady máš sepsaných několik.

Datum: 16.01.16 11:13

Já bych ponechal původní, nezmenšenou hnací řemenici (140 mm), pokud vše odpovídá tomu jak jsem psal výše. Ono totiž také záleží na úhlu opásání řemenice řemenem. Čím je úhel opásání menší řemenice větší, je schopna tato řemenice přenést větší výkon, tak aby řemen neprokluzoval.

Norma ČSN 02 3480 říká přibližně toto:

1. Pro klínový řemen o šířce cca 10 mm je doporučený minimální průměr řemenice cca 150 mm

2. Vaše hnaná řemenice o průměru cca 107 mm s jedním řemenem š.10 mm, při otáčkách této řemenice cca 1500 ot/min je normovaná pro přenos výkonu max. cca 3 kW.Čím vyšší otáčky, tím vyšší přenesený výkon.

Předpokládám, že toto je dostatečná informace o konstrukci převodu klínovým řemenem.

Hezký víkend -miro

Datum: 16.01.16 11:38

já si necham poradit,takže bych diskuzi nechal do neděle,a pak bych to asi uzavřel..budu rád za každý nápad,jestli teda ponechat původní řemenici nebo jinou variantu.

doplněno 17.01.16 17:29:

tak vám všem co jste psali moc děkuju za rady a návrhy a tímto bych tuto diskuzi ukončil.Eště jednou děkuji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.