Vypěnění spár v EPS deskách na půdě

Od: Datum: 17.10.15 12:19 odpovědí: 2 změna: 17.10.15 19:18

Zdravím,

potřeboval bych menší radu ohledně vypěnění EPS desek v půdním prostoru. Nejprve stručné info: jedná se o zděnou přízemní stavbu, strop je betonový (šílený BS Klatovy). Ze strany půdy je na tomto betonovém stropě gumoasfaltový nátěr, který má dle projektu mít funkci parozábrany. Na něm jsou pak ve dvou vrstvách položené EPS desky (šedý grafitový EPS 100 S) v celkové tl. 37 cm. První vrstva má 20 cm, druhá 17 cm. Desky jsou přes spáry, ale jen položené, bez přilepění k sobě i bez vypěnění. V první vrstvě desek mi vedou rozvody vzduchotechniky, tj. VZT mám na půdě v izolaci, ne v interiéru v podhledech.

Minulý rok jsem si všiml, že mezi deskami, v těch spárách, se na některých místech kondenzuje menší množství vody. Tím, že půda není zateplená, je v půdním prostoru zima. Domnívám se, že kondenzace vzniká v důsledku nezapěnených spár, příp. i tomuto jevu napomáhá proudění teplejšího vzduchu v rozvodech VZT.

Rád bych tyto spáry vypěnil, ale nechci to dělat jen tak povrchově na poslední vrstvě. Chystám se odklopit svrchní vrstvu (17 cm), vypěnit spáry vrstvy pod ní (20 cm), svrchní vrstvu vrtátit a vypěnit opět spáru. Desky po obvodu bych odklopil úplně a vypěnil i svislou spáru, která je ve styku s věncem, aby to bylo celé uzavřené. Společně s tím zaizoluji i celý věnec vč. pozednice, takže se mi izolační vrstva na fasádě přes věnec spojí s izolací na půdě. Nicméně bych se rád zeptal, jestli má to odklápění a vypěnění každé skulinky velký smysl, nebo nakonec opravdu nestačí jen vypěnění viditelných spár v poslední vrstvě.

Také prosím o názor na ten gumoasfalt. Někde se dočítám o tom, jak je parotěsná vrstva důležitá, jak hodně záleží na typu parotěsné fólie... A tady se to jen tak namatlalo a na to daly desky. Nerad bych to vypěnil a pak zjistil, že je problém v té parotěsné vrstvě.

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.15 14:27

Pokud vám kondenzuje voda nad tím stropem v EPS, neuděláte s tím nic. Nechal bych to jak to je, aby mohla taky vyschnout a mrknul bych na hydroizolaci. Pěnou si nepomůžete vůbec nijak, spíš to ještě domrcasíte. Mezi náma - řešení u vás rozhodně není nejšťastnější a záleží na tom, jak to kdo udělal pořádně.

Klíčové je odizolovat vodu od stropu, nepustit ji dolů. Tj. jak kvalitní je provedení gumoasfaltu a taky prostupů kolem VZT? Tamtudy vám může pronikat voda dovnitř, tudíž tam byste měl mít izolovaný cosi jako bazének = izolaci vytaženou nahoru na stěny.

Na druhou stranu by odfláknutí bylo poznat - když otřete rukou nádech VZT, je tam nějaká kondenzace? Nedělají se kolem nádechů fleky od vody? Pokud ne, tak se asi nemusíte extra děsit.


doplněno 17.10.15 20:08:

Ale ano, strop ohřeje EPS a v něm se srazí vzdušná vlhkost. Jde o to, že s tímhle jevem už nic (snadno) neuděláte.

Když to zapěníte, stejně se pěna za rok vydrolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucass
Datum: 17.10.15 19:18

No, voda... Já bych to tak nenazýval - pak to vypadá, že tu jsou min. potůčky... Spíš jsou jen na určitých místech na povrchu EPS (kolem spár) kapičky. Je to jen v místech, kudy vedou VZT rozvody. Potom jsou kapičky (nebo spíš byly minulý rok v zimě, teď zatím ne) těsně nad koncem izolace na věnci, který zatím není zateplený. Měl být zateplený před měsícem, vše je připraveno, ale kvůli problému s krovem (viz https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/31568-podbiti-krovu-okapnice.html) jsem to musel odložit. Bohužel teď se už topí a kvůli té vlhkosti to už uzavírat nechci, takže zřejmě na jaře.

Nicméně řekněte mi: nemůže se spíš jednat o to, že skrze betonový strop jde z vytápěných prostor teplot, které izolace úplně neudrží (kvůli těm spárám) a jakmile se toto teplo srazí s chladnějším vzduchem, tak zkodenzuje? Prostě klasický tepelný most.

VZT rozvody v místě nádechů v místnoch zkondenzované nejsou. Jediný problém, se kterým jsem se potýkal minulý rok, byla vlhkost kolem hlavního vdechu VZT, zřejmě jak to nasávalo studený vzduch. Potrubí (160) je v izolaci, ale je tam asi nějaké úzké místo či špatně vypěněný a zaštukovaný ten průstup. Možná by kolem té trubky měla být parotěska.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.